ΕΝΤΟΝΟ ΑΓΧΟΣ....ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    1

    ΕΝΤΟΝΟ ΑΓΧΟΣ....ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ?

    Γεια σας κ απο μενα ! Πριν κανενα μηνα περιπου αντιμετωπισα ενα εντονο προβλημα με πονους στο στομαχι ( σαν γαστριτιδα )...πηρα καποια φαρμακα κ σιγα σιγα μου περναει αλλα απο εκεινες τις μερες κ μετα εχω διαφορες φοβιες οπως πχ οτι κατι σοβαρο εχω κ με ενοχλουσε τοσο εντονα το στομαχι μου , φοβαμαι να τρωω οτιδηποτε με το αγχος να μη με πειραξει στο στομαχι με αποτελεσμα οταν τα σκεφτομαι ολα αυτα να με πιανει πονοκεφαλος,ζαλαδες,ιλιγγο ι κ ενας εντονος κομπος στο λαιμο κ δυσπνοια...Ολη αυτη η κατασταση με εχει κουρασει ψυχικα κ σωματικα...Νιωθω οτι εξαντληται ο οργανισμος μου κ η ψυχολογια μου!Τι μου συστηνεται εσεις ? Υπαρχει τροπος αντιμετωπισης εκτος απο θεραπευτικη αγωγη ... ? Υ.Γ. Οποτε ασχολουμε εντονα με κατι αλλο κ δεν σκεφτομαι δεν εχω κανενα απολυτως συμπτωμα.. Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    9
    Αν ξεκινησε πριν απο ενα μηνα σου προτεινω το εξης. Πηγαινε σε εναν ψυχολογο τωρα που ειναι νωρις (ελα μωρε δεν ειναι τιποτα θα περασει..μην το πεις αυτο!!). Οσο πιο πολυ το αφησεις τοσο πιο δυσκολη και μακροχρονια ειναι και η θεραπεια. Δεν χρειαζεται φαρμακευτικη αγωγη ειναι πολυ νωρις. Μια γνωσιακη τυπου ψυχοθεραπεια πιστευω ειναι οτι καλυτερο για εσενα. Αν απο οικονομικης πλευρας δεν σε βολευει τοτε να απευθυνθεις σε καποιο κεντρο ψυχικης υγειας το οποιο παρεχει δωρεαν υπηρεσιες. Απο εμπειρια παντως σου προτεινω να μην το αφησεις, να πας για να εκλογικευσεις τους φοβους σου να δεις οτι ειναι κατι που μπορεις να διαχειριστεις. Καλο θα ειναι επισης να κανεις λιγη αεροβια και προς θεου μην κολλησεις με τον υπολογιστη . Οπως ειπες και εσυ οταν ασχολεισαι με κατι εντονα δεν σε ενοχλουν τα συμτωματα γιατι πολυ απλα δεν τους δινεις χωρο να μπουν μεσα σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    συμφωνω με τον γιαννη εμεις 12 χρονια παλευουμε και δεν παθαμε τιποτα ακομα απο το αγχος ...
    πηγενε οσο πιο γρηγορα μπορεις ,αν πηγαινα και εγω τωρα δεν θα ημουν εδω που ειμαι .....

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    Συμφωνώ κι εγώ συνονόματη.Πήγαινε άμεσα σε ένα ψυχολόγο να ξεκινήσεις θεραπεία. Αν τίθεται οικονομικό θέμα και δεν μπορείς ,πήγαινε σε κάποιο κέντρο ψυχικής υγείας. Εγώ σε περιπτώσεις έντονης έξαρσης των συμπτωμάτων και των πανικών,καλούσα και στο 197 και μιλούσα με ψυχολόγο.Είναι η ανοιχτή γραμμή βοήηθειας.Είσαι στην αρχή,μην το αφήσεις να γιγαντωθεί μέσα σου. Καλή επιτυχία και μην ανησυχείς, μπορείς να νικήσεις τις φοβίες.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    17
    Σε καταστασεις και περιοδους αγχους απο μελετες εδειξαν οτι υπαρχουν περιπτωσεις που η γυμναστικη βοηθησε περισσοτερο απο τα αγχολυτικα. 20-30 λεπτα αεροβικη θα βοηθησει πολυ, επισης θα προτεινα φυτικα χαπακια lanes που ηρεμουν καπως αν βαριεσαι να βραζεις λουιζα, πασιφλορα, ταραξακο κλπ. Καλυτερα σε πρωτη φαση "εκμεταλευσου" την ανωνυμια του φορουμ και μοιρασου το θεμα που σου προεκυψε

Similar Threads

  1. Εντονο φουσκωμα,ατονια μετα το φαγητο ..αγχος?
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-02-2015, 21:59
  2. Πως να το αντιμετωπισω....
    By jennyjuly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2012, 19:28
  3. Έντονο άγχος help..
    By original21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-07-2012, 12:54
  4. Πώς να το αντιμετωπίσω;;
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 28-05-2010, 13:09
  5. Lexotanil και ΕΝΤΟΝΟ άγχος
    By man_26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2007, 09:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •