ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ 15ΧΡΟΝΗ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Quote Originally Posted by joe35 View Post
    Γεια σας παιδιά, είμαι καινούργιος στο φόρουμ, περαστικός-τελείως τυχαία αλλά θα ήθελα να σου δώσω μία συμβουλή βασισμένη στην 15χρονη εμπειρία μου στα ναρκωτικά. Καταρχήν θα σου πω ότι αυτό το παραμύθι που λέει ότι "το χόρτο δεν είναι τίποτα", "ανήκει στα μαλακά ναρκωτικά" και τέτοια είναι όπως το είπα παραμύθι και έχει φάει περισσότερα παιδιά και από την παραμύθα. Και αυτό γιατί...γιατί όταν κινείσαι στο χώρο των ναρκωτικών είτε σκληρά είτε μαλακά, όταν είσαι μέσα και μπροστά στο νταραβέρι σιγά σιγά εξοικειώνεσαι. Οι ανοχές σου μεγαλώνουν, η φιλοσοφία και η στάση σου μπροστά στα πιο σκληρά ναρκωτικά κάμπτεται και το πέρασμα στα πιο σκληρά είναι σχεδόν εγγυημένο. Αυτό βέβαια δεν ισχύει μόνο για τον χρήστη αλλά και για την οικογένεια του και είναι κάτι που γίνεται σε διαφορετικές ταχύτητες από την αντίληψη μας...σε βάθος χρόνου.

    Εγώ έκανα τον πλήρη κύκλο δηλ. ξεκίνησα από χόρτο (όπως οι περισσότεροι), στο Γυμνάσιο πειραματίστηκα με τα ψυχοφάρμακα, στη συνέχεια κατά περιόδους και ειδικές περιπτώσεις (γιορτές) κόκα, μετά περάσαμε στα ψυχεδελικά (LSD,Ecstasy) στα πάρτι που τότε ήταν και πολύ στα πάνω τους και φυσικά όλη αυτή την "τσίτα" είναι αδύνατο να την διαχειριστεί το ανθρώπινο σώμα (αφού δεν είναι φτιαγμένο γι'αυτό) και έτσι έρχεται η ανάγκη για "ντάγκλα", χαλάρωση...πρέζα. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έχει τελειώσει. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε πρόγραμμα υποκατάστασης το οποίο φυσικά δεν είναι λύση αλλά μία κοροϊδία. Αλλά για τη δική μου περίπτωση και τουλάχιστον προς το παρόν είναι αναγκαίο. Έζησα στα άκρα, παράλληλα όμως έκανα και καλά πράγματα στη ζωή μου. Δεν ασχολήθηκα με πολλά αλλά αυτά τα λίγα τα έκανα καλά. Υπηρέτησα πόστα υψηλής ευθύνης και εξειδίκευσης από τα οποία κρίνονται σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και ανθρώπινες ζωές. Αυτά τα λέω όχι για να γλύψω τον εαυτό μου (προς Θεού), αλλά για να καταλάβετε με ποιόν μιλάτε και το αν η συμβουλή έχει κάποιο βάρος. Αυτά με μένα....στο θέμα μας πάλι. Α! Κάτι τελευταίο...θα μπορούσες να πεις ότι σε κάποια περίοδο της ζωής μου ίσως να έπαιξα το ρόλο που παίζει στη δική σου ιστορία ο φίλος της αδερφής σου. Παρασέρνοντας και καταστρέφοντας την μεγάλη μου αγάπη αλλά και τα αδέρφια της κάτι που τότε βέβαια δεν καταλάβαινα.
    Το ερώτημα αυτό είχε συνοδεύσει πολλές φορές τη μαστούρα μας σε συζητήσεις με άλλους χρήστες..."τι θα έκανες αν στο μέλλον το παιδί σου έπεφτε στα ναρκωτικά". Ο καθένας βέβαια είχε τις απόψεις του αν και τις περισσότερες φορές επικρατούσε σιγή, δύσκολο να δώσεις απάντηση. Εγώ θα σου πω τι θα έκανα εγώ και θα επέλεγα αυτό γιατί αυτό είδα στην πράξη να πετυχαίνει. Πρέπει εσύ και η οικογένεια σου να είσαστε αμείλικτοι, καμία ανοχή στο θέμα. Αυστηρότητα, έλεγχος, περιορισμός ακόμα αν χρειαστεί, καθόλου λεφτά (αν και αυτό για κοπέλα δεν είναι πρόβλημα). Εγώ θα απειλούσα τον αγαπητικό και θα του έδινα να καταλάβει ότι αν δεν αφήσει ήσυχη την αδερφή μου οι μέρες του ως ελεύθερος πολίτης είναι μετρημένες. Σε χλωρό κλαρί, δεν πρέπει και δεν επιτρέπεται να κάνετε πίσω. Βέβαια αυτό για να το κάνεις πρέπει να το έχεις αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Αν χάσετε τώρα το παιχνίδι θα το χάσετε γενικός. Οι απειλές της αδερφή σου είναι κατά πάσα πιθανότητα κούφιες, δεν πρόκειται να φύγει, να πάει πουθενά γιατί και να το θέλει δεν μπορεί, δεν είναι εύκολο. Αλλά ακόμα και αν το εννοεί, αν μπλέξει άσχημα δυστυχώς είναι σαν να την έχεις χαμένη. Αυτά αν δεν θέλετε να ζήσετε δράματα. Ο πολύς πολιτισμός και το χάιδεμα μας έφερε εδώ που βρισκόμαστε τώρα. Καλή τύχη.
    πέστα χρυσόστομε
    γιατί έχω καραφλιάσει τόσες μέρες να ακούω ρομαντικές αηδίες εδώ μέσα
    δεν φτάνει που δεν ξέρουν δεν ακούνε κιόλας

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Αγαπητη lilly64


    Μπηκες εδω ,και καλα εκανες ,αλλα με μια απιστευτη ομως επιθετικοτητα απο τα λιγα που διαβασα...
    Εισαι ο παντογνωστης επι των ουσιων και των κεντρων απεξαρτησης,συν της βιας κτλ ..
    Ξερεις για ολα πρεπει να υπαρχει ενας τροπος ,και η καθε περιπτωση πρεπει να εχει μια διαφορετικη αντιμετωπιση
    Μπορεις να "περασεις" οτι θελεις στον αλλον,αν μπεις σε μια συζητηση ομορφη , και να του δωσεις να καταλαβει τις δικες σου εμπειριες το βιωμα,και πως το εζησες εσυ ,να γινει ενας επικοδομητικος διαλογος γενικα .. αρκει να μη υπαρχουν ερωτηματικα του ενος μετρου ,και εκφρασεις του τυπου
    ¨
    “Καταλαβες???????????????????????”
    οχι εγω αν μου το εθεταν ετσι δεν θα καταλαβαινα ,γιατι ειμαι και λιγακι αντιδραστικουλι απο τη φυση μου γενικα..
    φιλικα
    Last edited by soft; 05-12-2012 at 18:04.
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  3. #18
    Quote Originally Posted by soft View Post
    Αγαπητη lilly64


    Μπηκες εδω ,και καλα εκανες ,αλλα με μια απιστευτη ομως επιθετικοτητα απο τα λιγα που διαβασα...
    Εισαι ο παντογνωστης επι των ουσιων και των κεντρων απεξαρτησης,συν της βιας κτλ ..
    Ξερεις για ολα πρεπει να υπαρχει ενας τροπος ,και η καθε περιπτωση πρεπει να εχει μια διαφορετικη αντιμετωπιση
    Μπορεις να "περασεις" οτι θελεις στον αλλον,αν μπεις σε μια συζητηση ομορφη , και να του δωσεις να καταλαβει τις δικες σου εμπειριες το βιωμα,και πως το εζησες εσυ ,να γινει ενας επικοδομητικος διαλογος γενικα .. αρκει να μη υπαρχουν ερωτηματικα του ενος μετρου ,και εκφρασεις του τυπου
    ¨
    “Καταλαβες???????????????????????”
    οχι εγω αν μου το εθεταν ετσι δεν θα καταλαβαινα ,γιατι ειμαι και λιγακι αντιδραστικουλι απο τη φυση μου γενικα..
    φιλικα
    σε ποιόν επιτέθηκα?????????
    για μαζέψου και μίλα καλύτερα
    αν μιλάω σε σκληρή γλωσσα είναι γιατί έχω πλήρη επίγνωση των πραγματων
    και γιατί είμαι μητέρα
    δε θα αφήσουμε τα παιδιά να καταστρέφονται και να πεθαίνουν για να κάνουν τους εμπειρογνώμονες οι άσχετοι και τα παρτσακλά
    κατάλαβες?
    ότι είναι θέμα ζωής και θανάτου??
    η αγάπη και τα ωραία λόγια δεν μπορουν δυστυχώς να νικήσουν την πρέζα
    δεν ξέρω από ποιά θέση μιλάς και δε με ενδιαφέρει
    βέβαια όποιος έχει μύγα μυγιάζεται
    εσένα σε έβαλαν αντιπρόσωπο οι ενοχλημένοι από τη σκληρότητά μου??
    ή με δική σου πρωτοβουλία??
    όποιος έχει ενοχληθεί να μου το πει ο ίδιος
    η κοπέλλα ζήτησε βοήθεια
    όταν ζητάς τη γνώμη των άλλων αυτή θα ακούσεις
    όποιος θέλει να ακούει ότι τον συμφέρει μόνο
    γι'αυτή τη δουλειά υπάρχουν οι φίλοι-φίδια που λέμε
    δεν καταλαβαίνεις ούτε τη διαφορά όταν κάποιος ζητάει βοήθεια και το μπερδεύεις με την παρηγοριά
    όσο για το μπήκα εδώ μέσα,τι εννοείς??
    ήρθα στο σπίτι σου και σε ενόχλησα??
    διαβάζω,ξαναδιαβάζω αυτά που έγραψα και αδυνατώ να δω την επιθετικότητα που λες
    αν σε τρόμαξαν εσένα προσωπικά αυτά που λέω αυτό είναι δικό σου,δεν αφορά τους άλλους
    όσο για τα ερωτηματικά τα βάζω από συνήθεια
    έτσι συνηθίζεις να διαστρεβλώνεις τα λόγια των άλλων?
    από εκεί και πέρα είδες σε πολλά φόρουμ να μιλάω έτσι?
    εγώ όπου δεν ξέρω το βουλώνω,δεν κανω τον προφέσορα
    εδώ μιλάω έτσι γιατί όντως ξέρω απο πρώτο χέρι το θέμα και σαν μάνα όταν ακούω οικογένειες και ανθρωπους με θέμα στα ναρκωτικά ξεσχίζεται η καρδιά μου
    γιατί ξέρω τι σημαίνει

    όσο για αντιδραστικούλι είναι δικό σου θέμα αν είσαι
    ξέρεις κάτι?????
    ο καθένας τη ζωή του καταστρέφει
    οι άλλοι είναι δίπλα του γιατί τον αγαπάνε
    όμως η αγάπη ούτε παντοτινή ούτε δεδομένη είναι

    τέλος πάντων σε μένα δεν θα απευθύνεις ξανά το λόγο
    δεν σου το επιτρέπω
    Last edited by lilly64; 05-12-2012 at 19:53.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    το μονο που θα αναιρεσω σαν λαθος εκφραση ειναι η επιθετικοτητα
    προσπαθησα να την αλλαξω σε οργη και πονο ,αλλα απο κει που ημουν δεν μπορουσα ,και λυπαμαι.

    Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι ,εκτος απο το ανωθεν ,που θα πρεπει να με κανει να συμμαζευτω σε κατι που ειπα
    Γιατι αν εσυ μιλας με την γλωσσα της μανας ,που αυτο δεν το ειδα καπου γραμμενο Εγω μιλαω με την γλωσσα της αδερφης που το βιωνω χρονια τωρα Αλλα βασικα αφου δεν σε ενδιαφερει η σκοπια μου ,και ειδες παντου εχθρους ,και οτι καποιοι με εβαλαν να μιλησω για λογαριασμο τους, ασκοπη η συζητηση ..
    Αυτα !!
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by lilly64 View Post

    τέλος πάντων σε μένα δεν θα απευθύνεις ξανά το λόγο
    δεν σου το επιτρέπω
    τωρα το ειδα ,και ειχω ηδη απαντησει ...συγνωμη
    να εισαι καλα !!
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  6. #21
    Quote Originally Posted by soft View Post
    το μονο που θα αναιρεσω σαν λαθος εκφραση ειναι η επιθετικοτητα
    προσπαθησα να την αλλαξω σε οργη και πονο ,αλλα απο κει που ημουν δεν μπορουσα ,και λυπαμαι.

    Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι ,εκτος απο το ανωθεν ,που θα πρεπει να με κανει να συμμαζευτω σε κατι που ειπα
    Γιατι αν εσυ μιλας με την γλωσσα της μανας ,που αυτο δεν το ειδα καπου γραμμενο Εγω μιλαω με την γλωσσα της αδερφης που το βιωνω χρονια τωρα Αλλα βασικα αφου δεν σε ενδιαφερει η σκοπια μου ,και ειδες παντου εχθρους ,και οτι καποιοι με εβαλαν να μιλησω για λογαριασμο τους, ασκοπη η συζητηση ..
    Αυτα !!

    εγώ δεν έχω μανία καταδίωξης για να βλέπω εχθρούς
    αφού το βιώνεις από τη σκοπιά της αδερφής μου κάνει εντύπωση που δεν ενδιαφέρθηκες να μάθεις από τα γραφόμενα μου, πού σώζουν ανθρώπους????????????
    και που είπα εγώ βρε κορίτσι μου ότι σε έβαλαν άλλοι?????????
    αυτό ήταν χάριν λόγου,δεν ήταν κυριολεξία
    εγώ αν είχα τέτοιο θέμα δε θα με ενοχλούσε η σκληρή γλώσσα
    το πρώτο που θα κοιτούσα θα ήταν που μπορώ να πάω για να σώσω τον αδερφό μου
    και στο λέω γιατί αυτό έκανα με το παιδί μου
    χρόνια στα προγράμματα με σκληρό αγώνα τώρα απολαμβάνω τα αγαθά των κόπων μας και το παιδι μου καθαρό
    να δουλεύει,να σπουδάζει ,να είναι χαρούμενο,να είναι ξανά με τις παιδικές της φίλες στις οποίες είχε γυρίσει την πλάτη
    σήμερα ειναι τα γενέθλια της ΔΙΑΒΑΣΗΣ
    22 χρόνια
    αν έβλεπες όλα αυτά τα καθαρά παιδιά και τις χαρούμενες πλέον οικογένειες θα γέμιζες ελπίδα και πείσμα
    εμένα μου έδωσες την εντύπωση ανθρώπου άσχετου με το θέμα γι'αυτό σου μίλησα έτσι
    τέλος πάντων σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά
    και το παίρνω πίσω ότι δεν θέλω να μου ξαναμιλήσεις
    αλλά εξεπλάγην διότι δεν είχα πρόθεση επίθεσης σε κανέναν
    Last edited by lilly64; 05-12-2012 at 23:47.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by lilly64 View Post
    αφού το βιώνεις από τη σκοπιά της αδερφής μου κάνει εντύπωση που δεν ενδιαφέρθηκες να μάθεις από τα γραφόμενα μου που σώζουν ανθρώπους????
    Ατοπη τελειως εισαι στα γραφομενα σου ..
    παλι δεν μπορεις να καταλαβεις οτι δεν ειναι ολες οι καταστασεις ιδιες
    Και δεν αντιμετωπιζονται ολες με τον δικο σου τροπο
    και το εχεις παρει το θεμα σαν οσιομαρτυρας ,να σωζεις μεσα απο τα γραφομενα σουΔεν γινεται παντα και με τον τροπο τον δικο σου
    Αν δεν θελει ο αλλος να σωθει .. εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτα Και χτυπα τον κ@@ κατω
    εισαι ευλογημενη που το παιδι σου περασε απο ολο αυτο και βγηκε ,και τωρα απολαμβανει τις χαρες !! το λεω με αγαπη αυτο ,και με χαρα !

    δεν θελω να ξαναμιλησω για αυτο το θεμα μου..
    Δυναμη ευχομαι για ολους μονο!
    Last edited by soft; 05-12-2012 at 21:51.
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  8. #23
    Quote Originally Posted by soft View Post
    Ατοπη τελειως εισαι στα γραφομενα σου ..
    παλι δεν μπορεις να καταλαβεις οτι δεν ειναι ολες οι καταστασεις ιδιες
    Και δεν αντιμετωπιζονται ολες με τον δικο σου τροπο
    και το εχεις παρει το θεμα σαν οσιομαρτυρας ,να σωζεις μεσα απο τα γραφομενα σουΔεν γινεται παντα και με τον τροπο τον δικο σου
    Αν δεν θελει ο αλλος να σωθει .. εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτα Και χτυπα τον κ@@ κατω
    εισαι ευλογημενη που το παιδι σου περασε απο ολο αυτο και βγηκε ,και τωρα απολαμβανει τις χαρες !! το λεω με αγαπη αυτο ,και με χαρα !

    δεν θελω να ξαναμιλησω για αυτο το θεμα μου..
    Δυναμη ευχομαι για ολους μονο!
    εγώ παιδί μου δεν παριστάνω τον οσιομάρτυρα
    ούτε είπα ότι τα γραφόμενά μου σώζουν,
    έλεος πια
    εγώ εννοούσα τον φορέα που θα απευθυνθείς για να πάρεις βοήθεια
    τέλος πάντων
    καλή δύναμη σου εύχομαι
    και το τελειώνουμε εδώ

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ..........
    Last edited by Lou!; 09-12-2012 at 05:08.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    Swan απτην θρησκευτικη αιρεση Swan? paranoiaaa. gtfo.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •