ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ 15ΧΡΟΝΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    19

    ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ 15ΧΡΟΝΗ

    Λοιπόν, η αδερφή μου είναι 15 χρονών και το τελευταίο διάστημα έχει σχέση μ' ένα βαποράκι. Αυτός είναι γύρω στα 18 και γνωστός στην αστυνομία για τις δραστηριότητες του, μάλιστα τον παρακολουθούν κι όλας.
    Ξέρω ότι η αδερφή μου κάνει χρήση χόρτου μαζί του και φοβάμαι και για χειρότερα. Εκτός απ' τον συγκεκριμένο που κάνει σχέση και οι φίλες της καπνίζουν χόρτο, επίσης τα υπόλοιπα άτομα που κάνει παρέα είναι όλοι χρήστες ουσιών. Βρίσκεται σ' ένα περιβάλλον κάθε μέρα που βλέπει να γίνεται μπροστά της χρήση κοκαϊνης και άλλων.
    Η συμπεριφορά της είναι τελείως αντιδραστική. Δεν δέχεται κουβέντα, δεν ακούει τίποτα. Αν τολμήσει να της πει κάποιος μια κουβέντα γίνεται έξαλλη και μας απειλεί ότι θα φύγει απ' το σπίτι και θα πέσει σε πιο βαριά ναρκωτικά. Με τους γονείς μας δεν έχει καθόλου καλή σχέση και συνέχεια γίνονται τσακωμοί. Εκείνοι είναι σε απόγνωση και δεν ξέρουν τι να κάνουν μαζί της.
    Εγώ έχω καλή σχέση μαζί της και μου λέει κάποια πράγματα, αλλά όχι όλα. Και όταν πάω να της μιλήσω με καλό τρόπο αντιδράει με φωνές.
    Στο σχολείο δεν διαβάζει καθόλου και κάνει κοπάνες.
    Πραγματικά είμαστε οικογενειακώς σε απόγνωση.. Πώς να το χειριστούμε; Πώς να την προστατέψουμε απ' τα χειρότερα;

  2. #2
    Καλησπέρα η αδερφή σου βρίσκεται σε μία ηλικία που δεν μπορεί να καταλάβει ενοώ να έχει μι πλήρης αντίληψη του τί γίνεται με τα ναρκωτικά.... σίγουρα δεν έχει συνειδειτοποιήσει πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα και μόνο χόρτο να καπνίζει πάλι αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα τα χρήματα που ξοδεύει το αφήνω γιατί είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να συζητούσαμε γιατί το σημαντικότερο είναι η υγεία της.... τα άτομα που καπνίζουνε χόρτο πρίν τα 18-20 προκαλούνται βλάβες στον εγκέφαλο ανεπανόρθωτες δηλαδή μετά και να το κόψει πάλι τα κύταρα που έχουνε καεί δεν θα ξαναγεννηθούνε ... κατα την άποψη μου μπορείς να κάνεις δύο πράγματα το ένα είναι να την πάς να δείτε κάποια άτομα που έχουνε πάθει βλάβη απο τα ναρκωτικά (έστω και βαρίοτερα ναρκωτικά απο το χόρτο) σε ποιά πόλη μένετε ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Καλησπέρα και από μένα. Το σημαντικότερο για μένα είναι ότι έχει μπλέξει με άσχημες παρέες και καταστάσεις σε πολυ μικρή και ευαλωτη ηλικία. Θέλει ιδιαιτερα προσεκτικους χειρισμους για να μην ξεφύγει τελειως. Προτεινε τους γονεις σου να πάνε να μιλήσουν με κάποιο καλο παιδοψυχολόγο ο οποίος θα τους καθοδηγήσει στο πως θα διαχειριστουν την κατάσταση.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    στο μεγάλο τρελάδικο
    Posts
    57
    γεια και από μένα.
    δε θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου αλλά θέλω να πω κάποια πράγματα καθώς έχω κάποια εμπειρία με το θέμα.
    στην παράλογη κοινωνία μας, σε αυτήν την ηλικία η αντιδραστικότητα είναι απολύτως φυσική. δεν υπάρχουν επαναστάτες χωρίς αιτία, απλά καμιά φορά εμείς οι απέξω δεν μπορούμε να δούμε την αιτία. κι εγώ ήμουν τελείως αντιδραστική γύρω στα 15 και έκανα πολλές τρέλες (όχι με παράνομες ουσίες, αλλά με πολύ αλκοόλ και άλλα περίεργα σκηνικά...). Αλλά δεν το μετάνιωσα παρόλο που σχεδόν με διάλυσε στο τέλος, γιατί ήταν μια ανεκτίμητη εμπειρία ζωής, από αυτές που σε κάνουν υπεύθυνο και ακέραιο άτομο, έτοιμο να αντιμετωπίσει την ελευθερία του και τις επιλογές του. Δες το σαν μεταβατικό στάδιο. Και όσο για τις κοπάνες κτλ, αν έχει επιλέξει να μην συνεχίσει την εκπαίδευση σε κάποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ, τότε είναι συνειδητή επιλογή και η γνώμη μου θα ήταν να την σεβαστείτε και να μην την πιέζετε να κάνει κάτι που δεν θέλει. Κι εγώ παράτησα τη σχολή μετά από 5 χρόνια, παρόλο που μου είχαν μείνει ελάχιστα μαθήματα, γιατί αποφάσισα ότι δεν χρειάζομαι το πτυχίο. Όλοι βρίσκουν το δρόμο τους στη ζωή και κάποιοι περπατούν σε άγνωστα για τους πολλούς μονοπάτια. Θα μπορούσα να το αναλύσω όσο δεν πάει, αλλά θα σταματήσω εδώ. Η αδερφή σου ακόμα ψάχνει τον εαυτό της και αυτό που θέλουμε είναι να τον βρει και να μην τον χάσει τελείως.
    Με τις ουσίες καλά κάνεις και νοιάζεσαι και να ασχοληθείς περισσότερο. Δεν ξέρουμε τι χρησιμοποιεί με την παρέα της, αλλά αν κάνει μόνο χόρτο δεν είναι και τόσο ανησυχητικό, είναι μικρή βέβαια, αλλά αυτά περί καψίματος εγκεφάλου είναι μπούρδες απλά. Σε αντίθεση με το -νόμιμο- αλκοόλ που είναι 1000 φορές χειρότερο, το χόρτο δε δημιουργεί καμιά σωματική βλάβη ούτε προκαλεί εξάρτηση. Όχι πως είναι και κάτι εντελώς αθώο βέβαια... κάθε τι όταν χάνει το μέτρο είναι πρόβλημα. το χόρτο σε κατάχρηση (κάθε μέρα και ώρα) μπορεί να σε αποσυντονίσει από την πραγματικότητα, αλλά όταν θέλεις να καταπιαστείς με κάτι καλλιτεχνικό/δημιουργικό σου λύνει το μυαλό. επίσης χόρτο από χόρτο διαφέρει... αν είναι κακής ποιότητας ψεκασμένο με φυτοφάρμακα χαλάει πολύ, μέχρι και ψύχωση μπορεί να βγάλει σύμφωνα με τον ψυχίατρο κ. Γρίβα. Γενικά αν θέλεις να διαβάσεις κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία σε σχέση με διάφορες ουσίες μπορείς να πας στη σελίδα του http://www.grivas.info/narkotika
    Γενικά καλό θα ήταν να μιλήσεις με ανοιχτό μυαλό στην αδερφή σου και να συζητήσετε για το θέμα χωρίς να της κάνεις κατήχηση. Ενημερώσου πρώτα εσύ για την αλήθεια και ενημέρωσέ την, γιατί θέλοντας και μη έχει ήδη μπει σε αυτόν τον "θαυμαστό καινούριο κόσμο", που σίγουρα δεν είναι ένας κόσμος αγγελικά πλασμένος, άλλα δεν είναι για να τον δαιμονοποιείς κιόλας, όπως κάνουν οι κάθε λογής άσχετοι εδώ στο ελλαδιστάν. Για να σου δώσω να καταλάβεις, ένας φίλος μου κοινωνικός λειτουργός κάνει ακριβώς αυτό. Πάει σε σχολεία στη Μαδρίτη και μιλάει με τους εφήβους για αυτά ακριβώς τα θέματα και τους ενημερώνει ώστε να μπορούν να κάνουν συνειδητές επιλογές στη ζωή τους.
    Χωρίς να ξέρω τι παίζει στις παρέες της (και παρέα από παρέα διαφέρει), καλό θα ήταν να αποφύγει όλες τις άλλες ουσίες. Η κοκαΪνη είναι εθιστική και δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό, τα χάπια (πχ έκσταση) τα παίρνεις χωρίς να ξέρεις τι είναι όντως αυτό που σου δίνουν, τα ψυχεδελικά (lsd, μανιτάρια κτλ) είναι υπερβολικά δυνατές εμπειρίες και ειδικά για την ηλικία της και εννοείται μακριά απ' την πρέζα γιατί η ηρωίνη του δρόμου σκοτώνει (ή αν δε σκοτώσει διαλύει για χρόνια...). Και υπάρχουν και άλλα πολλά, αλλά δεν τα βρίσκεις εύκολα... Παρόλο που ασχολούμαι από παλιά με το θέμα και έχω συναναστραφεί με διάφορα άτομα, σε προσωπικό επίπεδο επιλέγω εξαρχής να απέχω συνειδητά από όλες τις παραπάνω ουσίες.
    Μια τελευταία παρατήρηση. Αυτός ο φίλος της το ξέρει ότι τον παρακολουθούν? Αν όχι καλό θα ήταν να το μάθει για να προστατευτεί. Είναι αμαρτία να το κλείσουν μέσα το παιδί! Στο κάτω κάτω οι μεγαλοδιακινητές είναι δικοί τους και απλά χώνουν μέσα τα μικρά βαπόρια και τους χρήστες... αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
    Όποια άλλη πληροφορία θέλεις ευχαρίστως να βοηθήσω. Τα φιλιά μου στην μικρή και να προσέχει! Όσο της πάτε κόντρα τόσο θα αντιδρά κι αυτή παραπάνω. Η λύση: χτίσε εμπιστοσύνη ανάμεσά σας!
    Last edited by riri; 14-10-2012 at 12:18.
    ...τα καλούπια δεν ταιριάζουν σε ψυχές

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Σε ενα δρομο,μα δεν ξερω που βγαζει!!!
    Posts
    10
    Μια τελευταία παρατήρηση. Αυτός ο φίλος της το ξέρει ότι τον παρακολουθούν? Αν όχι καλό θα ήταν να το μάθει για να προστατευτεί. Είναι αμαρτία να το κλείσουν μέσα το παιδί!

    Σε τι φάση βρίσκετε ο καθένας δεν ξέρω...η παραπανω οδηγια ειναι εντελος ακαταλληλη.
    Swan...αν θελεις να προστατεψεις την αδερφουλα σου που ειναι μολις 15...πρεπει οπωςδήποτε να κοψει απο αυτον τον άνθρωπο!
    Οπωσδήποτε όμως....αν και θα στεναχωρησω την riri τωρα....σου λεω οτι εγω για να κοψω τέτοιο δεσμό.... σε πολυ δικο μου άνθρωπο... απείλησα άμεσα την ζωή του Νταραβεριτζή!
    Ο μεγαλύτερος εχθρός του ανθρώπου,είναι το ίδιο του το μυαλό!

  6. #6
    θα σου πω κορίτσι μου ότι και στους άλλους
    μην καθυστερείται καθόλου
    πάρτε τηλ. στο 210 8840862 στο ΚΕΘΕΑ ΣΤΡΟΦΗ και κλείστε ραντεβού
    http://www.kethea-strofi.gr/article.php?cat=56
    η αδερφή σου δεν έχει μείνει στο χόρτο με τίποτα
    έχει μπει στα βαθιά και το πρώτο σημάδι είναι η αλλαγή συμπεριφοράς
    εγώ έσωσα δικό μου πρόσωπο εκεί και σε διαβεβαιώ είναι το καλύτερο πρόγραμμα που υπάρχει με ένα προσωπικό που στην κυριολεξία σκίζεται
    είναι δωρεάν
    έχει οικογενειακή υποστήριξη
    δεν έχει λίστες αναμονής
    είναι στεγνό και
    είναι ανοικτή κοινότητα
    Μην την αφήσετε να σας χειριστεί και μην πιστεύετε λέξη απ'ότι λέει
    επίσης μην την προκαλείτε αφήνοντας χρήματα και τιμαλφή οπουδήποτε
    παρακολουθείστε αν σας λείπουν χρήματα ή πολύτιμα αντικείμενα
    ο χειρότερος εχθρός είναι ο χρόνος που περνάει
    επίσης μην επηρεάζεστε από άσχετους ή τυχόν χρήστες
    οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άσχετοι προς το θέμα και επιμένουν να παριστάνουν τους ειδικούς
    οι ρομαντικές αηδίες περί κατανόησης δεν έσωσαν ποτέ κανέναν από την πρεζα
    αντίθετα η πρέζα βρίσκει γόνιμο έδαφος για χειρισμούς
    οι χρήστες είναι ψεύτες,κλέφτες και υπερχειριστικοί
    ψάχνουν τον αδύναμο κρίκο μες στην οικογένεια για να τον απομυζούν
    και αυτό κορίτσι μου δεν είναι η αδερφούλα σου,είναι η πρέζα

    σου εύχομαι καλή δύναμη
    Last edited by lilly64; 28-11-2012 at 10:35.

  7. #7
    Quote Originally Posted by riri View Post
    Με τις ουσίες καλά κάνεις και νοιάζεσαι και να ασχοληθείς περισσότερο. Δεν ξέρουμε τι χρησιμοποιεί με την παρέα της, αλλά αν κάνει μόνο χόρτο δεν είναι και τόσο ανησυχητικό, είναι μικρή βέβαια, αλλά αυτά περί καψίματος εγκεφάλου είναι μπούρδες απλά. Σε αντίθεση με το -νόμιμο- αλκοόλ που είναι 1000 φορές χειρότερο, το χόρτο δε δημιουργεί καμιά σωματική βλάβη ούτε προκαλεί εξάρτηση. Όχι πως είναι και κάτι εντελώς αθώο βέβαια... κάθε τι όταν χάνει το μέτρο είναι πρόβλημα. το χόρτο σε κατάχρηση (κάθε μέρα και ώρα) μπορεί να σε αποσυντονίσει από την πραγματικότητα, αλλά όταν θέλεις να καταπιαστείς με κάτι καλλιτεχνικό/δημιουργικό σου λύνει το μυαλό.
    Δεν ειναι ανησυχητικο το χορτο και σου λυνει το μυαλο?? εσυ αν ειχεις μια κορη ή ενα γιο...οταν δεν θα μπορουσαν να διαβασουν στο σχολειο, να τους δωσεις λιγο χορτο για να τουσ λυσει το μυαλο τους. Μαλλον μπουρδες ειναι αυτα που λες εσυ...και οχι οτι δεν σου καει τον εγκεφαλο. Και αν το συγκεκριμενο δεν στο καιει...θα προχωρησει αργοτερα σε κατι αλλο που θα της το καψει.. ελεος ρε παιδια..δινεται και συμβουλες σε τοσο μεγαλα κατα την γνωμη μου προβληματα..

  8. #8
    Όπως σου ειπε και η Λιλλη πάρτε καπου τηλεφωνο..να την σωσετε, και παρτε την μακρυα απο αυτον. Μπορει στην αρχη να φωναζει, να σας απειλει, να σας βριζει αλλα οταν μεγαλωσει..θα καταλαβει..και θα το εκτιμησει....ασ στεναχωρεθει τωρα αλλα αργοτερα θα σας ευγνωμονει..Πρεπει να της δειξε τε και να καταλαβει, την ασχημη πλευρα αυτου του ανθρωπου..δεν λεω πως θα ειναι ευκολο, σε καμια περιπτωση. Ελπιζω να μην ειναι αργα... καλη τυχη και καλη δυναμη κυριως με την αδελφη σου..και ευχομαι να πανε ολα καλα!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πιστευω οτι ο αγωνας που πρεπει να δωσουν οι γονεις ειναι να πλησιασουν το παιδι τους, γιατι ενα απλο κυνηγητο για το τι κανει, μονο επιπλεον αντιδραση θα φερει.
    καλο ειναι να επισκευθουν οι γονεις μια κοινοτητα απεξαρτησης που συμβουλευει γονεις, ωστε να ξερουν τις συμπεριφορες και την δικη τους σταση, αλλα το προβλημα ειναι το κενο στην επικοινωνια τους, οχι τα ναρκωτικα..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    19
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν μπορούσα να μπω γιατί είχε πρόβλημα το pc μου.
    Δυστυχώς, η κατάσταση δεν έχει αλλάξει.
    Η αδερφή μου λείπει όλη μέρα από το σπίτι και είναι μαζί με το συγκεκριμένο άτομο κι έρχεται μόνο το βράδυ για να κοιμηθεί. Στο σχολείο έχει κάνει πάρα πολλές κοπάνες και δεν διαβάζει καθόλου. Οι καθηγητές την ενημερώνουν για τις απουσίες της, αλλά εκείνη λέει ότι αν συνεχίσουν να της λένε δεν θα ξαναπατήσει στο σχολείο.
    Η μητέρα μου είναι σε απελπιστική κατάσταση.. Όλη μέρα κλαίγεται για την αδερφή μου και όταν την βλέπει της πετάει σπόντες ή αρχίζει τις συμβουλές, με αποτέλεσμα εκείνη να αντιδρά χειρότερα και να φεύγει πάλι απ' το σπίτι.

    Έχουμε πάει σε ψυχολόγο οικογενειακώς για το θέμα, αλλά και στον ΚΕΘΕΑ. Δεν βγήκε τίποτα. Μεταξύ των γονιών μου κ της αδερφής μου υπάρχει ένα χάσμα πια και δεν υπάρχουν περιθώρια επικοινωνίας.
    Έχω απελπιστεί και στενοχωρηθεί πάρα πολύ. Δεν δέχεται και από μένα τίποτα που υποτίθεται με εμπιστεύεται και τα πάμε καλά. Κοντεύει να μείνει στην ίδια τάξη, η συμπεριφορά της είναι χάλια και το μόνο που τη νοιάζει είναι να είναι όλη μέρα με το συγκεκριμένο αγόρι και να κάνουν ό,τι κάνουν..Φαίνεται σαν χαμένη και πολλές φορές την έχω πιάσει να είναι μαστουρωμένη (από χόρτο)..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Swan δυστυχως οι γονεις σου το διαχειριζονται λαθος και ετσι κανουν χειροτερη την κατασταση.
    Δεν ξερω τι συμβουλη να σου δωσω αλλα πιστευω πως θα ηταν καλυτερα να πλησιασεις εσυ την αδελφη σου και να της εξηγησεις γιατι πρεπει να ξεμπλεξει απο αυτον τον ανθρωπο και γιατι δεν πρεπει να παρατησει το σχολειο της. Προσπαθησε να της μιλας ηρεμα και χωρις υστεριες ή φωνες . Μην χρησιμοποιεις εκφρασεις που θα χρησιμοποιουσαν οι γονεις σου ( πχ για το καλο σου το λεω ) ετσι θα προκαλεις περισσοτερη αντιδραση . Μια καλη ιδεα ειναι να πας μονη σου σε εναν ψυχολογο για να σε κατευθυνει αυτος στο πως πρεπει να κινηθεις.

  12. #12
    κορίτσι μου τι εννοείς ότι πήγαν στο ΚΕΘΕΑ αι δεν έκαναν τίποτα?????????
    διότι εγώ ξέρω εκατοντάδες οικογένειες που έσωσαν τα παιδιά τους
    μήπως πήγαν μια βολτίτσα,ότι τους είπαν τους μπήκαν από το ένα αυτί και τους βγήκαν απο το άλλο και έφυγαν??????????
    διότι και από αυτούς τους γονείς γνώρισα πολλούς
    οι συνηθισμένοι ξερόλες που δε τους πάνε τα προγράμματα και καλά
    στα προγράμματα πας για να μάθεις,για να αλλάξεις και θέλει σκληρό αγώνα και επιμονή
    τι τα περάσατε τα ναρκωτικά?????????
    γρίπη???????????
    η πρέζα είναι σκληρή και σε πολεμάει κάτω από τη ζώνη
    και εσύ πρέπει να αρματωθείς σαν αστακός και να την πολεμήσεις
    αυτα στα λέω διότι όταν η αδερφούλα σου πιάσει τον πάτο
    εσείς πρέπει να είστε έτοιμοι
    να την βουτήξετε από τα μαλλιά και να την σύρετε στην επιφάνεια
    αλλιώς ετοιμάστε της από τώρα τον τάφο
    ξέρεις πόσο έχουν σκληρύνει τα πράγματα εκεί έξω????????????
    εγώ γνωρίζω ανθρώπους που αγωνίστηκαν 10ετία και πλέον και τώρα απολαμβάνουν τη χαρά της ζωής με τα παιδιά τους καθαρά
    από τη ΣΤΡΟΦΗ
    όπου είναι για ανήλικους
    στη ΔΙΑΒΑΣΗ
    για ενήλικους τελικά τα κατάφεραν
    και οι δικοί σου <<πήγαν,είδαν και απήλθαν?>>
    καταρχήν θα βοηθηθούν οι ίδιοι διότι παρεχεται σωστή οικογενειακή υποστήριξη
    και στους γονείς και στ'αδέρφια
    που πληρώνουν αμαρτίες που δεν έχουν κάνει
    λοιπόν για ξαναπάρτε το από την αρχή
    οι κλάψες δε βοηθούν
    άμα οι γονείς σου πάθουν κατάθλιψη και αρχίσουν τα ψυχοφάρμακα με τις χούφτες θα βρεθείς
    σε οικογένεια πρεζονιών ξαφνικά όπου κανείς δε θα μπορεί να βοηθήσει κανέναν
    γι αυτό ψυχραιμία
    συγγνώμη αν σου μιλάω σκληρά αλλά ξέρω ακριβώς τι λέω
    δεν είμαι κανα άσχετο 17χρονο με τα μυαλά στα κάγγελα
    διότι οι καλές προθέσεις δεν είναι αρκετές για να σε σώσουν από την πρέζα
    understood???????????????

    όσο για την riri καμία εμπειρία δεν έχει για το θέμα
    μην μπερδεύει άλλου είδους τρέλες με την πρέζα
    τα ναρκωτικά είναι μονόδρομος
    καλό θα ήταν για τέτοια θέματα ζωής και θανάτου να μην δίνουμε άτοπες συμβουλές
    χωρίς να ξέρουμε τι μας γίνεται
    μιλάμε για τη ζωή ενός 15χρονου κοριτσιού,όχι της γάτας μας
    άκου εκεί μην το πιάσουν το παλικάρι
    το παληκάρι να το φροντίσουν οι γονείς του
    εμείς νοιαζόμαστε για το δικό μας παιδί
    ασε που αν τον πιάσου υπάρχει το ΚΕΘΕΑ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ στις φυλακές και μπορεί να σωθεί και αυτός

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    19
    Ξέρω ότι η αντίδραση των γονιών μου και ειδικά της μαμάς μου χειροτερεύει την κατάσταση. Αλλά ούτε και μένα μ' ακούει που της μιλάω σαν φίλη και δεν κάνω κήρυγμα. Σε ψυχολόγο έχω ρωτήσει, αλλά μου λέει ότι είναι θέμα των γονιών μου και να μην βαρύνομαι και μ' αυτό.

    lilly ευτυχώς δεν έχει πέσει στην πρέζα..
    Η χρήση χασίς με ανησυχεί. Στον ΚΕΘΕΑ μίλησαν με μια ψυχολόγο που είπε ότι δεν προτείνει επιθετικούς χειρισμούς, όπως το να πάνε σε εισαγγελέα ανηλίκων όπως ήθελαν οι γονείς μου. Είπε για επικοινωνία και καλό κλίμα στην οικογένεια, αλλά αυτά δεν νομίζω ότι μπορούν να εξασφαλιστούν στην φάση που είμαστε. Κανείς δεν έχεi προτείνει κάτι αποτελεσματικό...

  14. #14
    Quote Originally Posted by Swan View Post
    Ξέρω ότι η αντίδραση των γονιών μου και ειδικά της μαμάς μου χειροτερεύει την κατάσταση. Αλλά ούτε και μένα μ' ακούει που της μιλάω σαν φίλη και δεν κάνω κήρυγμα. Σε ψυχολόγο έχω ρωτήσει, αλλά μου λέει ότι είναι θέμα των γονιών μου και να μην βαρύνομαι και μ' αυτό.

    lilly ευτυχώς δεν έχει πέσει στην πρέζα..
    Η χρήση χασίς με ανησυχεί. Στον ΚΕΘΕΑ μίλησαν με μια ψυχολόγο που είπε ότι δεν προτείνει επιθετικούς χειρισμούς, όπως το να πάνε σε εισαγγελέα ανηλίκων όπως ήθελαν οι γονείς μου. Είπε για επικοινωνία και καλό κλίμα στην οικογένεια, αλλά αυτά δεν νομίζω ότι μπορούν να εξασφαλιστούν στην φάση που είμαστε. Κανείς δεν έχεi προτείνει κάτι αποτελεσματικό...
    swan μου καλημέρα
    δυστυχώς κοριτσάκι μου περνάς έναν γολγοθά χωρίς να ευθύνεσαι
    η αδερφούλα σου κορίτσι μου πιστεύει πως είναι ερωτευμένη
    να σου πω τι ακριβώς γίνεται
    ο άνθρωπος αυτός αντιπροσωπεύει την πρέζα
    γι αυτό είναι προσκολλημένη επάνω του
    στο υποσυνείδητο της βέβαια αυτό
    δεν θα είναι εύκολο να την ξεκολλήσετε
    δυστυχώς στη ζωή αυτή μερικά πράγματα για να γίνουν πρέπει να κλείσουν τον κύκλο τους
    να έρθει δηλ. η ώρα
    διότι πριν την ώρα του τίποτα δε γίνεται
    φοβέρες και απειλές δεν πιάνουν τόπο
    για την αστυνομία τι να σου πω δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι θα βοηθήσει
    τίποτα
    η μόνη λύση είναι στη ΣΤΡΟΦΗ
    από κοντά και να ακούτε τι σας λένε
    και οι γονείς σου να αφήσουν τις κλάψες για να μην κλάψουν μια και καλή
    τα ναρκωτικά σκοτώνουν
    και μην πιστεύεις ότι έμεινε στο χόρτο και έχει αυτή την αλλαγή συμπεριφοράς
    αν είχε μείνει εκεί δε θα είχατε πάρει χαμπάρι τίποτα
    λοιπόν ότι να σου πω είναι περιτό πιά
    ακούστε με και πηγαίνεται στη στροφή και παλουκωθήτε εκεί να ακούτε τι έχουν να σας πουν οι ειδικοί
    και αφήστε τι σας λέει η Πίτσα και η Κίτσα και ο Βρασίδας οι οποίοι είναι παντελώς άσχετοι αλλά σαν γνήσιοι Ελληνες δίνουν τα φώτα τους επί παντός επιστητού κι ας μην έχουν πατήσει και στο σχολείο
    Last edited by lilly64; 04-12-2012 at 22:00.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Swan View Post
    Κανείς δεν έχεi προτείνει κάτι αποτελεσματικό...
    Γεια σας παιδιά, είμαι καινούργιος στο φόρουμ, περαστικός-τελείως τυχαία αλλά θα ήθελα να σου δώσω μία συμβουλή βασισμένη στην 15χρονη εμπειρία μου στα ναρκωτικά. Καταρχήν θα σου πω ότι αυτό το παραμύθι που λέει ότι "το χόρτο δεν είναι τίποτα", "ανήκει στα μαλακά ναρκωτικά" και τέτοια είναι όπως το είπα παραμύθι και έχει φάει περισσότερα παιδιά και από την παραμύθα. Και αυτό γιατί...γιατί όταν κινείσαι στο χώρο των ναρκωτικών είτε σκληρά είτε μαλακά, όταν είσαι μέσα και μπροστά στο νταραβέρι σιγά σιγά εξοικειώνεσαι. Οι ανοχές σου μεγαλώνουν, η φιλοσοφία και η στάση σου μπροστά στα πιο σκληρά ναρκωτικά κάμπτεται και το πέρασμα στα πιο σκληρά είναι σχεδόν εγγυημένο. Αυτό βέβαια δεν ισχύει μόνο για τον χρήστη αλλά και για την οικογένεια του και είναι κάτι που γίνεται σε διαφορετικές ταχύτητες από την αντίληψη μας...σε βάθος χρόνου.

    Εγώ έκανα τον πλήρη κύκλο δηλ. ξεκίνησα από χόρτο (όπως οι περισσότεροι), στο Γυμνάσιο πειραματίστηκα με τα ψυχοφάρμακα, στη συνέχεια κατά περιόδους και ειδικές περιπτώσεις (γιορτές) κόκα, μετά περάσαμε στα ψυχεδελικά (LSD,Ecstasy) στα πάρτι που τότε ήταν και πολύ στα πάνω τους και φυσικά όλη αυτή την "τσίτα" είναι αδύνατο να την διαχειριστεί το ανθρώπινο σώμα (αφού δεν είναι φτιαγμένο γι'αυτό) και έτσι έρχεται η ανάγκη για "ντάγκλα", χαλάρωση...πρέζα. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έχει τελειώσει. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε πρόγραμμα υποκατάστασης το οποίο φυσικά δεν είναι λύση αλλά μία κοροϊδία. Αλλά για τη δική μου περίπτωση και τουλάχιστον προς το παρόν είναι αναγκαίο. Έζησα στα άκρα, παράλληλα όμως έκανα και καλά πράγματα στη ζωή μου. Δεν ασχολήθηκα με πολλά αλλά αυτά τα λίγα τα έκανα καλά. Υπηρέτησα πόστα υψηλής ευθύνης και εξειδίκευσης από τα οποία κρίνονται σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και ανθρώπινες ζωές. Αυτά τα λέω όχι για να γλύψω τον εαυτό μου (προς Θεού), αλλά για να καταλάβετε με ποιόν μιλάτε και το αν η συμβουλή έχει κάποιο βάρος. Αυτά με μένα....στο θέμα μας πάλι. Α! Κάτι τελευταίο...θα μπορούσες να πεις ότι σε κάποια περίοδο της ζωής μου ίσως να έπαιξα το ρόλο που παίζει στη δική σου ιστορία ο φίλος της αδερφής σου. Παρασέρνοντας και καταστρέφοντας την μεγάλη μου αγάπη αλλά και τα αδέρφια της κάτι που τότε βέβαια δεν καταλάβαινα.
    Το ερώτημα αυτό είχε συνοδεύσει πολλές φορές τη μαστούρα μας σε συζητήσεις με άλλους χρήστες..."τι θα έκανες αν στο μέλλον το παιδί σου έπεφτε στα ναρκωτικά". Ο καθένας βέβαια είχε τις απόψεις του αν και τις περισσότερες φορές επικρατούσε σιγή, δύσκολο να δώσεις απάντηση. Εγώ θα σου πω τι θα έκανα εγώ και θα επέλεγα αυτό γιατί αυτό είδα στην πράξη να πετυχαίνει. Πρέπει εσύ και η οικογένεια σου να είσαστε αμείλικτοι, καμία ανοχή στο θέμα. Αυστηρότητα, έλεγχος, περιορισμός ακόμα αν χρειαστεί, καθόλου λεφτά (αν και αυτό για κοπέλα δεν είναι πρόβλημα). Εγώ θα απειλούσα τον αγαπητικό και θα του έδινα να καταλάβει ότι αν δεν αφήσει ήσυχη την αδερφή μου οι μέρες του ως ελεύθερος πολίτης είναι μετρημένες. Σε χλωρό κλαρί, δεν πρέπει και δεν επιτρέπεται να κάνετε πίσω. Βέβαια αυτό για να το κάνεις πρέπει να το έχεις αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Αν χάσετε τώρα το παιχνίδι θα το χάσετε γενικός. Οι απειλές της αδερφή σου είναι κατά πάσα πιθανότητα κούφιες, δεν πρόκειται να φύγει, να πάει πουθενά γιατί και να το θέλει δεν μπορεί, δεν είναι εύκολο. Αλλά ακόμα και αν το εννοεί, αν μπλέξει άσχημα δυστυχώς είναι σαν να την έχεις χαμένη. Αυτά αν δεν θέλετε να ζήσετε δράματα. Ο πολύς πολιτισμός και το χάιδεμα μας έφερε εδώ που βρισκόμαστε τώρα. Καλή τύχη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •