συμμετέχουν σε αυτό το forum επαγγελματίες ψυχολόγοι - ψυχοθεραπευτές ? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 73
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Διαβάζοντας τα παραπάνω δημοσιεύματα μετά το θέμα που άνοιξα, είμαι πολύ προβληματισμένος με το forum. Από την αρχή είχα ενδείξεις αλλά τώρα έχω και σοβαρότατες ενστάσεις. Αν πράγματι παρακολουθούν αυτό το forum ψυχολόγοι ή ψυχίατροι, που το θεωρώ κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι συμβαίνει, τότε θεωρώ πολύ λανθασμένη τακτική τη σιωπή τους όταν τα μέλη αναφέρονται σε συγκεκριμένα φάρμακα ας πούμε και εκείνοι δεν λογοκρίνουν ή δεν διαγράφουν τα δημοσιεύματα γι\'αυτά τα φάρμακα, τα ονόματα των οποίων αναφέρονται διάσπαρτα από δω κι από κει. Κι αυτό γιατί κάποιος άσχετος που δεν έχει ιδέα από Ψυχολογία - Ψυχιατρική και αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα, διαβάζοντας το forum, σίγουρα θα νοιώσει την ανάγκη να επικοινωνήσει με άλλα μέλη με προσωπικά μηνύματα ή στο forum ανοιχτά θέτοντας ερωτήσεις του τύπου \'\'α για πες μου, σε βοήθησε το τάδε φάρμακο\'\' ή μπορεί να στείλει και κανένα προσωπικό μήνυμα \'\'πες μου ποιός είναι ο γιατρός σου\'\' να τον επισκεφθώ κι εγώ. Το θεωρείτε σωστό αυτό που γίνεται ? Κι ύστερα είναι σαν να ασκείται μια ιατρική τύπου \'\'κάντο μόνος σου\'\' με απόψεις που ανταλάσονται μεταξύ των μελών. Ξέρω ότι πιθανόν γίνομαι αντιπαθής και θα μου πείτε και σενα ποιός σε έβαλε κριτή του forum μας, αλλά θα ήθελα να υπάρχει συνεχής φανερή συμμετοχή ειδικών όχι για δίνουν online συμβουλές, αλλά για να τροποποιούν και να είναι πιο αυστηροί με τα μηνύματα. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτή η ιστοσελίδα ήταν ιδέα ασθενών ή ανθρώπων που ενδιαφέρονται ερευνητικά για την Ψυχολογία, λογικά κάποιοι ψυχολόγοι ή ψυχίατροι την δημιούργησαν, άλλωστε υπάρχει και το σύμβολο της Ψυχολογίας στο home. Ας συμμετέχουν λοιπόν πιο ενεργά ως συντονιστές, δηλώνοντας καθαρά την επαγγελματική τους ιδιότητα γιατί διαβάζω ότι θίγονται πολύ σοβαρά επιστημονικά θέματα όπως καταθλίψεις, διαταραχές, σχιζοφρένεια κλπ, και δίνονται απαντήσεις από μη επαγγελματίες και αυτό το θεωρώ κάπως επικίνδυνο.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι εν μερει εχεις δικιο αλλα το βλεπεις καπως αυστηρα το ολο θεμα κατα τη γνωμη μου...γιατι εγω πχ στο γραφειο ακου 4-5 φορες την εβδομαδα να προτεινουν φαρμακα για διαφορα θεματα...παω μετα στη γιαγια μου και την παρεα της και προτεινει η μια στην αλλη φαρμακα...συζηταει η μητερα μου με τις φιλες της που και που ακους κουβεντες για φαρμακα και ολοι το παιζουν εμπειρογνωμονες...και ποιος ειναι καλος γιατρος και ποιος οχι.Νομιζω οτι ειναι στην ανθρωπινη φυση αυτο...και για αυτο υπαρχουν οι νομοι που σου λενε θες το ταδε φαρμακο συνταγη γιατρου...τωρα αν βρουν γιατρο να τους το γραψει ειναι αλλο καπελλο.
    Αυτο δεν σημαινει βεβαια να μην ειμαστε προσεκτικοι σε αυτα που λεμε...οπως μπορει ο καθενας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και σιγουρα τα προσωπικα μηνυματα ειναι αυτο που λεει η λεξη....προσωπικα δεν ειναι να διαβαζονται απο τριτους ακομα και αν φερουν δοκτορα...εκτος αν προκειται για καποιο ζητημα ζωης και θανατου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Μοναξιά τα λες σούπερ!!Άπ\'την αρχή σε συμπάθησα.Βέβαια απ\'την άλλη τέθηκε ένα ερώτημα το οποίο με ιντρίγκαρε.Δεν το θεώρησα να πω καθόλου επαγγελματικό.
    Κι εφ\'όσον Μαράκι μου, της είπαν,δεν σου αρέσει γιατί μπαινοβγαίνεις;
    Θα απαντήσω\"Γιατί μου αρέσει,αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για να θέτει το φόρουμ το ιδανικό φόρουμ Ψυχολογίας\"
    Φυσικά ο χώρος είναι ένας κυβερνοχώρος όπου οι ιδέες και οι απόψεις τρέχουν με μεγάλη ταχύτητα....Δεν μπορεί ο ψυχολόγος να ελέγχει το κάθε μήνυμα και να λέει αυτό το φάρμακο δεν είναι κατάλληλο για εσένα.Θα μπορούσε όμως να τοποθετηθεί μια επισήμανση ή τα εκάστοτε μέλη να είναι σε επίγνωση πως οι ιδέες είναι καθαρά προσωπικές ,από μη ειδικούς και το φόρουμ λειτουργεί περισσότερο για λόγους χαλάρωσης και όχι τόσο για λόγους επιμόρφωσης.....
    Αν οι ειδικοί αποφεύγουν για τους λόγους τους να κάνουν ονλάιν διαγνώσεις καλώς πράττουν αλλά θα μπορούσαν να συντονίζουν μερικές συζητήσεις όπου βλέπουν να ξεφεύγουν,όπως θα γινόταν σε ένα γκρουπ Θέραπυ....

    Μέχρι στιγμής ο Δωδώνη απάντησε καλά στα περισσότερα ζητήματα...Φάνηκε αρκετά συντονιστικός αλλά άφησε και τα όρια προσωπικής ελευθερίας......
    Και ναι συμφωνώ ότι δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά όταν κάποιος δηλώνει ότι θέλει να αυτοκτονήσει παρά να προσευχηθούμε............

    Υ.Γ.Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ένας λόγος για την διαχείρηση του φόρουμ με αυτές τις παραμέτρους...

    -------------------If it ain\'t helpful----------it ain\'t worth it---------------

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    κασι συγνωμη που θα στο πω αλλα αν πας στην αρχικη σελλιδα του ε-ψυ θα δειςνεα κατηγορια βρειτε ον λαιν ψυχολογο.ε μην τρελλαθουμε κιολας.απο την μια μασ λενε βρειτε μας και απο την αλλη δεν μπορουμε εχουμε και δουλειες.και αν αυτο το σχολιο μου γινει αιτια να διαγραφω χαλαλι αμ εδω το κρατουσα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Οι προβληματσιμοί Μαρία είναι για να γίνονται εισακούσιμοι!!!
    Με αγάπη Κάσι

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    κασι αυτο που εγραψα το ειδες?για τουσ ον λαιν ψυχολογουσ?καθομαστε εδω και σκοτωνομαστε και μεσα στο ιδιο το φορουμ δινεται η απαντηση.αμα εχετε κακεσ ιδεεσ η θελετε να αυτοκτονισετε στειλτε μηνυμα αλλα απο την αλλη δεν γινεται θεραπεια ον λαιν.ημαρτον

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χμμμμ.....της Κάσι το μάτι βλέπει πολλά.Αλλά δεν είμαι η ένομη τάξη και άλλωστε είμαι φιλοξενούμενη που παίρνω από αυτό το φόρουμ...Ας το λήξουμε εδώ.Νομίζω ακούστηκαν όλες οι απόψεις..Ο καθένας γνωρίζει τον εαυτό του,τι θέλει και τι εξυπηρετεί..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣς ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝΤΑΙ ΦΟΡΟΥΜ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΛΑ

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    μπορεί τιποτα ανθρώπινο να μην είναι τέλειο, εφόσον όπως ξέρουμε η ζωή μας είναι μια εξέλιξη.
    έτσι και το φόρουμ, έχει ίσως, και αναλόγως με τα μάτια του καθένα από μας, διαφορετικές ατέλειες.
    δλδ, ο καθένας στην αρχή μπαίνει για κάποιους λόγους που ίσως κι ο ίδιος να μην τους ξέρει καλά.
    είναι ή δεν είναι ένα φόρουμ συζητήσεων;
    μήπως όσοι μπαίνουμε εδώ μέσα θέλουμε ένα είδος βίρτουαλ ψυχιατρικής επίσκεψης;
    ΟΧΙ
    νομίζω ότι συμφωνούμε σ\'αυτό: αν δε θέλουμε τον αποκλεισμό έξω, δεν πιστεύω ότι θέλουμε ένα αστυνομευμένο φόρουμ μέσα στο διαδίκτυο.
    επομένως, ναι, μπορεί να υπάρχει ο οποιοςδήποτε που μετέχει στο φορουμ, καλοπροαίρετα ή λιγότερο καλοπροαίρετα, είναι δικό του θέμα.
    άνθρωποι είμαστε όλοι.
    μας αρέσει; καθόμαστε. ακούμε, γράφουμε, διαβάζουμε, γινόμαστε φίλοι, τα σπάμε καμιά φορά όπως παντού, αποσύρομαστε και ξαναρχόμαστε ανάλογα με τα προβλήματα ή τις δουλιές μας, κλπ.
    όποιος θέλει μένει δλδ ξανάρχεται.
    αν δεν του αρέσει μπορεί ίσως και να μην ξαναμπεί.
    κι αν κάτι βρίσκει που του αρέσει, ξαναμπαίνει και προσπαθεί να βοηθήσει για να είναι το φόρουμ καλύτερο...
    έτσι δεν είναι;
    εγώ έτσι νομίζω.
    μ\'αρέσει εδώ.
    η κυριότερη ιδέα για την οποία μ\'αρέσει αυτό το φόρουμ είναι γιατί κάνει \'μπαναλιζέ\', πως να το πω ελληνικά, κάνει πιο κουλ ας πούμε την ιδέα της ψυχιατρικής αδυναμίας. έχουμε μάθει δλδ να φέρνουμε λιγότερα κόμπλεξ αν είμαστε κουτσοί, αλλά η κοινωνία φέρνει περισσότερα κόμπλεξ στις αδυναμίες τις ψυχικές ή κάπως έτσι.
    ο διάλογος με ταπείνωση εδώ μέσα φέρνει καλά αποτελέσματα. φέρνει ζεστασιά, ταπεινοφροσύνη, οικειότητα, και ενθάρρυνση.
    ευχαριστώ τους φίλους που \'γνώρισα\' εδώ μέσα.
    που ένιωσα να με βοηθάνε, άλλοι το ξέρουν γιατί τα λέμε σε πουμου, κι άλλοι δεν το ξέρουν...
    άντε, καλή κυριακή σε όλους!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πολυ σωστα τα λες τι-ποτε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    να \'σαι καλά κιπ, ανήκω σ\'αυτούς τους πολλούς που σε αγαπάνε εδώ μέσα (όπως ελπίζω και έξω)...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ευχαριστω τι-ποτε με κανεις και νοιωθω πολυ ωραια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by kassi_21
    Χμμ Εξιστίρ...!!!!Νόμιζα ότι αυτή η ιστοσελίδα είναι φτιαγμένη από ειδικούς ψυχολόγους στην οποία κιόλας βλέπω διαφημιστικές ταμπέλες...Έχεις κάποια απόδειξη για να με διαψεύσεις;
    Τι ακριβώς θές να πεις για τις διαφημιστικές ταμπέλες, προσωπικά δεν το καταλαβαίνω. Κατά τον ίδιο τρόπο, σε όποια σελίδα και να μπεις, βλέπεις διαφηστικές ταμπέλες. Εδώ υπάρχουν αρκετές διαφημίσεις, ακόμα και για βιβλία.


    Originally posted by kassi_21

    2ον.Την ευθύνη της αδαείας μου!!!!!
    Έλα τώρα μιλάμε για ένα θέμα στο οποίο κάνω τα πράγματα πολύ καθαρά αλλά και είναι.....για το τι είναι καλό και ωφέλιμο και τι μη.Δεν ζήτησα την ψυχοθεραπεύτρια ονλάιν.
    Την ευθύνη της αδαημοσύνης του (αν αυτό εννοείς), την φέρνει επάξια ο καθέ ένας απο εμάς Κάσσι, και πίστεψέ με, την πληρώνει μέχρι τελευταίας ρανίδος.

    Μάλλον δεν έχω καταλάβει τι επακριβώς ζητάς απο τον ιδιοκτήτη της ιστοσελίδας. Μήπως θα μπορούσες να το κάνεις λίγο πιο ξεκάθαρο; Ποια είναι τα ζητούμενα των χρηστών;

    Originally posted by kassi_21
    Απλά το έγραψες για να φέρεις ξανά σε κάτι αντίρρηση και να πουλήσεις πνεύμα!
    Είναι σαφές το οτί χρησιμοποίησα ένα τραβηγμένο παράδειγμα για να δείξω πόσο τραβηγμένο θεωρώ το να υπάρχει ένας παντοδύναμος ψυχολόγος πάνω απο το φόρουμ. Το \"ξανά\" που λες, αν θες το διευκρινίζεις, διότι δεν μου λεει κάτι, επομένως είναι άστοχο. Επίσης και το οτί πουλάω πνεύμα.

    Το οτί δεν συμφωνώ μαζί σου ή με άλλους, δεν νομίζω οτί δικαιολογεί οποιαδήποτε επιθετικού ύφους απάντηση.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    μα εξιστιρ τοση ωρα η μαλλον τοσες ημερες καθομαστε και διαφωνουμε γιατο αν ειναι σωστη η ον λαιν υποστηριξη ενω η ιδια η σελλιδα αποδεικνυει οτι ειναι χρησιμη με την διαφημιση της βρειτε ψυχολογο ον λαιν.....αμαν πια.εξιστιρ εισαι ψυχολογος?

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •