συμμετέχουν σε αυτό το forum επαγγελματίες ψυχολόγοι - ψυχοθεραπευτές ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 73
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και μπορει να υπαρχουν αλλα να παραμενουν στην αφανεια...για διαφορους λογους οπως αν κατι παει στραβα...γιατι ειναι ενα απλο forum στο οποιο γραφεις ορισμενες προτασεις δεν μπορεις να βοηθησεις ουσιαστικα αν δεν εισαι κοντα στο ατομο.
    Οσο για moderator σε αυτο το forum μαλλον ειναι βαρια η ευθυνη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    γεια σου φιλε κηπ ναι δικιο αλλα εγω εχω την γιατρο μου αλλα σε πληροφορω οτι μεχρι να παω εκει μιλουσαμε στο τηλ και με ειχε βοηθησει πολυ.και ακομα μιλαω και με αλλους γιατρους,μαλιστα σε κτιριο της επαψυ ειδα οτι εχει δημιουργηθει τηλεφωνικη γραμμη βοηθειας οποτε τα ατομα που το δημιουργησαν κατι ξερουν για να το κανουν.υπαρχουν και ατομα που ντρεπονται ν πανε σε γιατρο.αλλα εμενα δεν μου αρεσε που εδω σε αυτην την σελιδα ειχε γινει χαμος απο καποιο ατομο οπως καλα γνωριζουν οι περισσοτερροι εδω μεσα και τα χαλια αυτα δεν διαγραφηκαν αμεσως αλλα εμειναν εδω 3 -4 μερες για να γινουμε ολοι ρομπα.καλα θα ειναι να υπαρχει καποιος μοντερειτορ να τα ρυθμιζει αυτα και αν δεν μπορουν να τοποθετηθουν καποιοι απο τους υπευθυνους τοτε θα μπορει να ζητηθει απο ολους εμας.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by maria210800
    koiτα εξιστιρ η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση.σε αυτα που λες και αυτα που λεει ο κασι και εγω.ειναι μια σελλιδα ναι αλλα καποιος την δημιουργησε πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να εχει και μια προσοχη για οσα γραφονται εδω.ευτυχως η δυστηχως εχουμε καποιο προβλημα και γιαυτο ειμαστε εδω αν δεν ειχαμε προβλημα θα ημασταν ολη την ημερα στον υπολογιστη?αλλα απο την στιγμη που ειναι ψυχολογικο σαιτ και διαφημιζονται καποιοι γιατροι εδω μεσα θα επρεπε να υπαρχει και μια καποια επιπλεον προσοχη.δεν μπορει πχ καποιοσ να παθει κριση και να μπαινει εδω και να βριζει αλλους και να απειλει χωρις λογο οτι ωρα θελει ουτε να μην υπαρχει μια καποια βοηθεια οταν καποιο ατομο απειλει για την ζωη του,καποιοι θα πρεπει να ειναι σε εγρηγορση.λογικο δεν ειναι?
    Όχι, δεν είναι λογικό και θα καταθέσω την προσωπική μου άποψη.

    Λες πολλά και θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όλα.

    Κατ\'αρχάς ο Αντμιν δημιούργησε την σελίδα για τους λόγους τους οποίους ο ίδιος πολύ εύγλωττα προηγουμένως εξήγησε. Αυτό έχει λυθεί ή θα πρέπει να το ξανασυζητήσουμε;

    Ευτυχώς ή δυστυχώς, την ανάγκη μιας συμβουλής την έχουμε όλοι, ο κάθε ένας απο εμάς έχει το πρόβλημά του, μικρό ή μεγάλο δεν έχει σημασία, για κάθε ανθρωπο το δικό του πρόβλημα είναι σημαντικό. Που σημαίνει οτί ο Αντμιν θα πρέπει να ασχοληθεί με κάθε έναν απο εμάς. Το θεωρείς λογικό, όταν έχει τους πελάτες του, την υποχρέωση στην δική του επιστήμη, στην δική επιμόρφωση και θα πρέπει ταυτόχρονα και να ζήσει και σαν φυσιολογικός άνθρωπος;;

    Πλέον τούτου, εκείνο που αναρωτιέμαι τελικά και πάω την κουβέντα ακόμη μακρύτερα, είναι το εξής:

    Τι ποσοστό ευθύνης έχουν οι κάθε είδους ψυχολόγοι στην ζωή μας; Δλδ ο κάθε ψυχολόγος, ακόμα και αυτός που μας παρακολουθεί, τι ευθύνη έχει για εμάς; Αν υποθέσουμε δλδ οτί εγώ θέλω να αυτοκτονήσω, λέμε τώρα, τι ευθύνη έχει ο ψυχολόγος/θεραπευτής/γιατρός;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Ρε παιδια, οταν με τις ψυχολογους/ψυχιατρους που σε βλεπουν δια ζωσης, ολοκληρη ωρα και παλι υπαρχουν τοσες αποτυχιες κ προβληματα κ προβληματισμοι κι ασαφειες, τι ακριβως περιμενουμε απο μια γενικολογη απαντηση σε μια γενικολογη ερωτηση/τοποθετηση;;;
    καλα τα λενε η ασιχτιρ κι ο κιπις.

  5. #20
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by kassi_21
    Administrator said:\"Ωστόσο, κανείς δεν έχει υπογράψει σύμβαση ότι θα είναι εδώ 24 ώρες το 24ωρο, ανοικτός για όλους και για το κάθε τι.\"

    Εγώ πιστεύω πως εφ\'όσον ζητείται η γνώμη ειδικού καλό είναι να δίνεται στο μέτρο που γίνεται και όχι να δίνω εγώ η άσχετη απάντηση μυρίζοντας τα νύχια μου και βάσει μερικών λεγομένων των ψυχιάτρων μου ή μερικών σελίδων που διάβασα για τις διαταραχές γιατί εκτός από εμένα που έχω ήπιο πρόβλημα υπάρχουν περιστατικά που χρήζουν επείγουσας παρέμβασης και αν μη τι άλλο εκτός από επαγγελματίες ψυχολόγοι και ψυχίατροι μπορούμε να λειτουργούμε και αφιλοκερδώς ως άνθρωποι...
    Με αφορμή το σχόλιο σου, θέλω απλώς να θυμήσω σε όλους πως πριν τη συμμετοχή τους στο φόρουμ, καλούνται να διαβάσουν τους όρους χρήσης.

    Έκανα bold ένα σημείο στο κείμενο σου. Είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι \"παρέμβαση σε κρίση\" απαιτεί άμεση επαφή με ειδικό και όχι απλώς υποστήριξη μέσω μηνυμάτων σε ένα φόρουμ του διαδικτύου. Το φόρουμ, σε επείγοντα περιστατικά, δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο από το να σηκώσει ψηλά τα χέρια και να προσεύχεται.

    Τα περί αφιλοκέρδειας δεν τα σχολιάζω.
    Θα μου ήταν εύκολο να γράψω ένα μήνυμα εξηγήσεων για την αφιλοκέρδεια όσων εργάζονται σε αυτό το σάιτ.
    Το βρίσκω όμως μάταιο έως αστείο.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by maria210800
    ....αλλα επειδη πλεον εχει μαζευτει πολυς κοσμος χρειαζεται να ειναι καποιος να ελεγχει τις παρεκτροπες
    θα ηταν χρησιμο να ξανα-ενεργοποιηθει το τσατ. Άλλη η λειτουργία ενός φόρουμ από το να λέμε τα καλημερα/καληνυχτα μας [χωρις να υποβαθμιζω την αξια του τελευταιου]

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    ναι καλα τηα ηταν να κσαναενεργοποιηθει το τσατ.παντου υπαρχουν χακερς ακομα και στο μεσεντζερ δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν λειτουργει.ευτυχως η δυστηχως παντου θα βρεις χακερς

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by maria210800
    koiτα εξιστιρ η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση.σε αυτα που λες και αυτα που λεει ο κασι και εγω.ειναι μια σελλιδα ναι αλλα καποιος την δημιουργησε πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να εχει και μια προσοχη για οσα γραφονται εδω.ευτυχως η δυστηχως εχουμε καποιο προβλημα και γιαυτο ειμαστε εδω αν δεν ειχαμε προβλημα θα ημασταν ολη την ημερα στον υπολογιστη?αλλα απο την στιγμη που ειναι ψυχολογικο σαιτ και διαφημιζονται καποιοι γιατροι εδω μεσα θα επρεπε να υπαρχει και μια καποια επιπλεον προσοχη.δεν μπορει πχ καποιοσ να παθει κριση και να μπαινει εδω και να βριζει αλλους και να απειλει χωρις λογο οτι ωρα θελει ουτε να μην υπαρχει μια καποια βοηθεια οταν καποιο ατομο απειλει για την ζωη του,καποιοι θα πρεπει να ειναι σε εγρηγορση.λογικο δεν ειναι?
    Πολύ σωστή η φίλη Μαρία.....Διάγνωση με την καμία δεν μπορεί να γίνει ούτε και τηλεσυμβουλευτική.Αλλά όταν ζητείται η γνώμη ενός ειδικού-σε αυτό άλλωστε έγκειται το site-σε ειδικούς,καλό και ωφέλιμο να γίνεται..Νομίζω πως μια σχολή παραπάνω πάντως την έχουν από εμένα και ξέρουν καλύτερα πως να αντιμετωπίσουν επείγοντα περιστατικά......

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Τι ποσοστό ευθύνης έχουν οι κάθε είδους ψυχολόγοι στην ζωή μας; Δλδ ο κάθε ψυχολόγος, ακόμα και αυτός που μας παρακολουθεί, τι ευθύνη έχει για εμάς; Αν υποθέσουμε δλδ οτί εγώ θέλω να αυτοκτονήσω, λέμε τώρα, τι ευθύνη έχει ο ψυχολόγος/θεραπευτής/γιατρός; [/quote]
    Όλο και κάποια ευθύνη φέρνει η επιστήμη του καθενός δεν νομίζεις;Όπως του φαρμακοποιού να δώσει το σωστό φάρμακο και να μη σε στείλει στον τάφο,ή να σου πει αυτό που κάνεις δε θα φέρει αποτέλεσμα.Για παράδειγμα.Έρχεται κάποιος στο φαρμακείο και λέει εγώ έχω βήχα και θέλω αντιβίωση.Θα έπρεπε ο φαρμακοποιός να του πει πάρε αυτή που θες για να πουλήσει.Αλλά θα ήταν σωστός εφ\'όσον ξέρει πως η αντιβίωση δε δίνεται στον κάθε απλό βήχα;Είσαι δασκάλα αν δεν κάνω λάθος.Ποιός φέρει την ευθύνη για την μόρφωση των παιδιών σχολικής ηλικίας;Εγώ, η μάνα τους ή ο μπακάλης;Έτσι εφ\'οσον υπάρχει και ένα site ψυχολογίας καλό θα ήταν να στηρίζει επάξια τον τίτλο του.Δεν ζήτησα να θεραπεύονται όλοι μέσω ίντερνετ έτσι τηλεπαθητικά και βιοσυντονιστικά...Αλλά στρεφόμαστε σε εσάς τους ειδικούς για μια παραπάνω γνώμη αλλιώς να αρχίσω κι εγώ να κατεβάζω λίγο από αναφρανίλ,λίγο από Seroxat γιατί μου είπε η Σόνια ότι την βοήθησε και λίγο από το τάδε αντιψυχωσικό γαιτί φαντάστηκα ότι έχω ψύχωση....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    εγω φιλε κασι νομιζω οτι κατι λαθος γινεται σε αυτο υο φορουμ και θα σου εξηγησω αμεσως τι εννοω.δεν θα παραθεσω ονοματα.λοιπον μια κοπελα που μιλουσαμε μου ειπε οτι εχει βρει εναν γιατρο μεσα απο το φορουμ και μιλανε αργα τα βραδια και την βοηθαει.ο ιδιος γιατρος θα μπορουσε να βοηθαει και αλλα ατομα.επισης σε αυτην την σελλιδα ανακοινωνονται τα ονοματα καποιον γιατρων αν δεν μπορουν να ειναι συνεχεια μεσα πραγμα ευλογο θα μπορουσαν να οριστουν καποιες ημερες οπου θα εμπαιναν καποιοι γιατροι μεσα και να απαντουσαν στις ερωτησεις ατομων που εχουν αναγκη.το να ειμαστε εδω μας κανει οντως καλο γιατι αλληλοβοηθιομαστε δεν μπορω ναπω αλλα το να λεει καποιος κατι και να του λεμε οι υπολοιποι κατι που εχουμε διαβασει.ακουσει η μας ειπε η ψυχιατρος μας μπορει να αποβει καταστροφικο για το ιδιο το ατομο.ο κυριοσ ανμιν εχει κανει παρακλησεις να μην γραφουμε για φαρμακα για να μην παιρνουμε με λιγα λογια και αλλους στον λαιμο μας,ακομα και εγω εχω γραψει για φαρμακα και μπορειτε α το δειτε.αν δεν ειναι λοιπον καποιος εκεινη την ωρα να σβησει το μηνυμα απο το φορουμ και το σβησει μετα; απο 2-3 ημερες τι να το κανεις?το κακο μπορει να εχει ηδη γινει.γιαυτο λεω οτι πρεπει να υπαρχει καποιος που να παρακολουθει το φορουμ.γινονται διαφορα εδω μεσα δοξα τω θεω οι καυγαδες τελειωσαν και ειμαι σιγουρη οτι υπαρχουν καποια ατομα τα οποια κανουν μεταφρασεις και ολα αυτα που λετε και αν θελετε κυριε νικο μπορω να βοηθησω και εγω.αλλα πρεπει να βαλετε ατομα που να εχουν δυναμη να διαγραφουν μηνυματα να το κανουν γρηγορα πριν γινει κανενα κακο

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by kassi_21
    Αλλά όταν ζητείται η γνώμη ενός ειδικού-σε αυτό άλλωστε έγκειται το site-σε ειδικούς,καλό και ωφέλιμο να γίνεται..Νομίζω πως μια σχολή παραπάνω πάντως την έχουν από εμένα και ξέρουν καλύτερα πως να αντιμετωπίσουν επείγοντα περιστατικά......
    Kassi,

    τι εννοείς ακριβώς οτί η ιστοσελίδα ΅έγκειται σε ειδικούς΅; Δεν το κατάλαβα και αυτό ρωτάω.

    Καλό και ωφέλιμο είναι επίσης να είχα την ψυχοθεραπεύτρια μου ον λάιν στο μσν μου και κάθε που μου ρχόταν κάτι, να της το μετέφερα....



    Originally posted by kassi_21

    Όλο και κάποια ευθύνη φέρνει η επιστήμη του καθενός δεν νομίζεις;

    ... αλλιώς να αρχίσω κι εγώ να κατεβάζω λίγο από αναφρανίλ,λίγο από Seroxat γιατί μου είπε η Σόνια ότι την βοήθησε και λίγο από το τάδε αντιψυχωσικό γαιτί φαντάστηκα ότι έχω ψύχωση....
    Εσύ ποια ευθύνη ακριβώς νομίζεις οτί φέρεις όταν γυρνάς και λες ΅αλλιώς να αρχίσω να κατεβάζω λίγο από..;΅

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χμμ Εξιστίρ...!!!!Νόμιζα ότι αυτή η ιστοσελίδα είναι φτιαγμένη από ειδικούς ψυχολόγους στην οποία κιόλας βλέπω διαφημιστικές ταμπέλες...Έχεις κάποια απόδειξη για να με διαψεύσεις;
    2ον.Την ευθύνη της αδαείας μου!!!!!
    Έλα τώρα μιλάμε για ένα θέμα στο οποίο κάνω τα πράγματα πολύ καθαρά αλλά και είναι.....για το τι είναι καλό και ωφέλιμο και τι μη.Δεν ζήτησα την ψυχοθεραπεύτρια ονλάιν.Απλά το έγραψες για να φέρεις ξανά σε κάτι αντίρρηση και να πουλήσεις πνεύμα!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χμμ Εξιστίρ...!!!!Νόμιζα ότι αυτή η ιστοσελίδα είναι φτιαγμένη από ειδικούς ψυχολόγους στην οποία κιόλας βλέπω διαφημιστικές ταμπέλες...Έχεις κάποια απόδειξη για να με διαψεύσεις;
    2ον.Την ευθύνη της αδαείας μου!!!!!
    Έλα τώρα μιλάμε για ένα θέμα στο οποίο κάνω τα πράγματα πολύ καθαρά αλλά και είναι.....για το τι είναι καλό και ωφέλιμο και τι μη.Δεν ζήτησα την ψυχοθεραπεύτρια ονλάιν.Απλά το έγραψες για να φέρεις ξανά σε κάτι αντίρρηση και να πουλήσεις πνεύμα!
    Υ.Γ.Μήπως λέω μήπως είσαι ψυχολόγος και θίγεσαι τόσο έντονα;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    σαν να τα λες καλα κασι.στην πρωτη σελλιδα υπαρχει καταλογος με ψυχολογους εγω ηδη ανεφερα οτι ξερω καποιο ατομο που βρηκε ψυχολογο εδω σε αυτην την σελλιδα και την καθοηγει μεσω μεσεντζερ τωρα τι λεει ο ενας και τι ο αλλος δεν το καταλαβαινω.εμεις τα μελη απλα καποιες προτασεις κανουμε τωρα γιατι καποιοι τσαντιζονται δεν μπορω να το καταλαβω

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χμμμμμ.....Δεν μιλάω παραπάνω επί τούτου.Οι απόψεις μου είμαι σίγουρη ότι έγιναν κατανοητές..

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •