συμμετέχουν σε αυτό το forum επαγγελματίες ψυχολόγοι - ψυχοθεραπευτές ? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 73 of 73
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    ... ΄καλημέρα!
    για σκεφτείτε! η μόνη μας επικοινωνία μέσω φόρουμ, αφού δε βλεπόμαστε, δεν αγγιζόμαστε, δεν μπορούμε να κάνουμε γκριμάτσες ή χειρονομίες, είναι απλώς η χρήση της ίδιας γλώσσας.
    μιλάμε την ίδια γλώσσα λοιπόν, κι αυτό είναι όλο, και είναι σωτήριο, γιατί προσπαθούμε να εκφραστούμε.
    εγώ τουλάχιστον, αυτό προσπαθώ να κάνω.
    δεν προσπαθώ να πάρω κανέναν με το μέρος μου. κι όταν δημιουργούνται κοινές απόψεις, φιλίες, συναισθήματα αγάπης μεταξύ μας, αυτό είναι πολύ θετικό.
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΩ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΩ.
    κι αυτό, γιατί δε θέλω να πείσω κανέναν και για τίποτε.
    άρα, θεωρώ την παρατήρηση \'κάντο με επιχειρήματα\' να μην απευθύνεται σε μένα.
    όχι ότι αυτός που το είπε μου είναι αδιάφορος, προς θεού όχι.
    μα θέλω να είμαι ελεύθερη στις απόψεις μου.
    συμφωνώ λοιπόν με πολλά που γράφει ο ραψωδός και άλλοι φίλοι εδώ μέσα, και δε με νοιάζει, αγαπητέ/η φίλε/η να έχω επιχείρημα για να σε πείσω.
    έλα κι εσύ, αναπάψου λίγο στην ελεύθερη έκφραση...
    σκέψου το φόρουμ σαν καναπέ που κάθεσαι άνετα, κι όχι σαν ανακριτική καρέκλα που ό,τι και να πούμε θα είναι εις βάρος μας, και θα χρειαζόμαστε δικηγόρο...

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Αγαπητή φίλη τι-ποτέ,

    μάλλον λάθος ερμήνευσες την παραίνεσή μου να υποστηρίξετε με επιχειρήματα την άποψή σας.

    Δεν είμαστε σε δικαστήριο.

    Επίσης, ούτε καν έπεται πως αν κάποιος χρησιμοποιήσει επιχειρήματα για να στηρίξει την άποψή του, οτί θα πείσει κανέναν.

    Πρόσεξε όμως: ας υποθέσουμε οτί εγώ πιστεύω οτί υπάρχουν εξωγήινοι και σας το δηλώνω. Σας λεει αυτό κάτι; Όχι προφανώς. Και το πιθανότερο είναι πως θα το ξεχάσετε αμέσως μόλις το πω. Αν όμως , αποφασίσω να υποστηρίξω την άποψη μου με ένα επιχείρημα το πιθανότερο είναι οτί κάποιοι θα μπείτε σε κάποιον προβληματισμό, χωρίς να σημαίνει αυτό οτί θα πεισθείτε.

    Αυτά περί επιχειρημάτων. Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    κορίτσα, ειρήνη!

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    ε, δε νομίζω πως τσακωθήκαμε!
    έτσι εξιστίρ; ::))

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Όχι, εξηγούμεθα για να μη παρεξηγούμεθα.

    Αλλά αν θες, απαντήσε μου.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....ψιτ!η ερωτηση ποια ηταν γιατι την ξεχασα!α αν συμμετεχουν λετε...ε πως δεν συμμετεχουν,βρισκονται στην ουρα της πορειας!

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Εγώ δεν θα μπώ στην διαδικασία να ηθικολογήσω για το αν έπρεπε να συμμετέχουν ή όχι .
    Νομίζω όμως οτι όσοι καταθέτουν τα προβλήματα τους στο forum, θα ήθελαν να συμμετέχουν και ειδικοί, ανώνυμα ή επώνυμα !
    Και κακά τα ψέμματα μπορούν να προσφέρουν πολύ περισσότερα απο εμάς που μόνο ερασιτεχνικά και αν , εχουμε ασχοληθεί με το αντικείμενο.
    Παρολα αυτά , εγώ χαίρομαι που υπάρχει αυτό το forum, παρόλου που πιστεύω οτι θα μπορούσε να προσφέρει περισσότερα !!
    Ισως και κάποτε να γίνει αυτό σε αυτό το forum ή κάποιο άλλο !

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δεν ξέρω αν μπορουν ντε κ καλα να βοηθήσουν περισσοτερο ή όχι οι ειδικοι μεσω ενος φόρουμ. δε νομίζω οτι εχει καμια σχέση η συνεδρία οπου γινεται δουλεια με ενα φόρουμ οσο εξιδεικευμενο κ αν ειναι.

    πιστεύω πως ειναι σημαντικο το οτι τοσα ατομα βρίσκουμε μια ευκαιρία, ενα χώρο ανα πάσα στιγμή θελήσουμε να εκφραστούμε-έστω γραπτά. να διαφωνήσουμε, συμφωνήσουμε , ανοιχτουμε, μοιραστουμε, θυμώσουμε. κ να ακουσουμε κ μια άποψη που δεν ειχαμε σκεφτει οτι υπάρχει...δεν ειναι κ λίγο για ενα φόρουμ!

  9. #69
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εγω σε αυτο το θρεντ μπορω να συμβαλω μονο με την υπογραφη μου,

    μερσω.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Δημήτρη παιδί μου τι υπογραφή είναι αυτή;;;;Χαχα...Φταίω εγώ μετά που έλεγα τον ψυχίατρό μου κάτι σαν *****..........Υπάρχουν επαγγελματίες ασθενείς πάντως!!!!!!

  11. #71
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    σουτ εσυ που βγαζεις και γλωσσα...
    και για να γραφεις αυτη την ωρα σκατα τα εκανες......
    φτουυυυυυ..... πανε στραφι οσα σου ελεγα.....

  12. #72
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by Kleiw

    Νομίζω όμως οτι όσοι καταθέτουν τα προβλήματα τους στο forum, θα ήθελαν να συμμετέχουν και ειδικοί, ανώνυμα ή επώνυμα !
    Και κακά τα ψέμματα μπορούν να προσφέρουν πολύ περισσότερα απο εμάς που μόνο ερασιτεχνικά και αν , εχουμε ασχοληθεί με το αντικείμενο.
    Kleiw,
    τι παραπάνω αλήθεια θα είχες κερδίσει από τη συμμετοχή σου σε αυτό το φόρουμ εάν είχε (περισσότερους)ειδικούς να απαντούν?


    Η φιλοσοφία αυτού του φόρουμ είναι το μοίρασμα και οι...θεραπευτικές του ιδιότητες: ότι δηλαδή δεν είμαστε μόνοι σε αυτό που περνάμε και υπάρχουν αρκετά αυτιά, πρόθυμα να μας ακούσουν και να σεβαστούν τον τρόπο με τον οποίο βιώνουμε την δική μας πραγματικότητα.... Αν κάποιος έχει μπει σε αυτό το φόρουμ για να βρει διάγνωση ή για να υποκαταστήσει τον γιατρό/ψυχολόγο του, μάλλον βρίσκεται σε λάθος φόρουμ ή αλλιώς, έχει επιλέξει λάθος δρόμο για να διαχειριστεί αυτό που του συμβαίνει.

    ΥΓ. Σοφία, με κάλυψες, είπα τα ίδια, ίσως με δικά μου λόγια.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Δεν διαφωνώ οτι το μοίρασμα έχει θεραπευτικές ιδιότητες !!

    Και δεν προσπαθώ να υποβαθμίσω αυτό που το forum προσφέρει, ούτε θεωρώ υποχρέωση των δημιουργών του να προσφέρουν περισσότερα !! Και φυσικά απο τη στιγμή που δεν σε καλύπτει πλήρως, έχεις την ευθύνη της επιλογής σου !

    Αλλα οταν έχεις ένα πρόβλημα και ζητάς συμβουλές αντιμετώπισης απο το forum, νομίζω οτι η γνώμη ενός ειδικού είναι ευπρόσδεκτη !
    Κάτι θα έχει να προσθέσει στις γνώμες αυτών που ασχολούνται ερασιτεχνικά με το σπορ !
    Πιστεύεται οτι δεν έχει?

    \"Οι ψυχολογοι και οι πορνοι κανουν την ιδια δουλεια με το ιδιο κομιστρο: γαληνευουν την ψυχη του ανθρωπου....\" , λέει ο Κρίνο
    Δηλαδή οι ψυχολόγοι ασχολούνται με την \'\'εκτόνωση\'\' αν θες των συναισθημάτων και μόνο?
    Δεν έχουν να προσφέρουν στην σωστή θεώρηση των πραγμάτων?

    Επαναλαμβάνω οτι δεν θέτω θέμα υποχρέωσης , ούτε μη χρησιμότητας του forum ! Απλά για μένα , υπάρχει περιθώριο βελτίωσης !

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •