συμμετέχουν σε αυτό το forum επαγγελματίες ψυχολόγοι - ψυχοθεραπευτές ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 73
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189

    συμμετέχουν σε αυτό το forum επαγγελματίες ψυχολόγοι - ψυχοθεραπευτές ?

    Θα ήθελα να μάθω αν συμμετέχουν σε αυτό το forum εκτός από ανώνυμους πολίτες, επαγγελματίες της ψυχικής υγείας. 'Εχω θέσει επίσης κάποιο ερώτημα στον τομέα διαταραχές προσωπικότητας για την οριακή διαταραχή και θα ήθελα να ανοίξω μια συζήτηση για την οριακή διαταραχή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Καλώς ήρθες.Συμμετέχουν αλλά επιλεκτικά θα έλεγα.......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    τι εννοεις κασσι 21?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Πιστεύω ότι οι επαγγελματίες ασχολούνται κατά κύριο λόγο με τα πόστ του δικού τους πεδίου και όχι απατώντας σε ερωτήσεις ατόμων χρήζοντα βοήθειας.Αυτό θα έλεγα ότι είναι ένα παράπονό μου....Αν έχεις στοιχεία να με διαψεύσεις μου τα παραθέτεις..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    οχι καλε αν θυμασαι μαλιστα ειχα πει κατι αναλογο οτι καποιοι ασχολουνται επιλλεκτικα με καποια ατομα και ο αντμιν μου ειχε πει μαρια αν εισαι τοσο απογοητευμενη απο το ε-ψυ γιατι μπαινεις εδω κοριτσι μου και χαλιεσαι?καλα θα κανουν να τα παρακολουθουν ολα γιατι αποσα εχω διβασει μπαινουν παιδια με πολυ σοβαρα προβληματα και οι περισσοτεροι αν οχι ολοι χρειαζονται καποια βοηθεια οχι απο ομοιοπαθεις μονο αλλα απο επιστημονες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Μαρία μου έχεις δίκιο αλλά ποιός μας ακούει;;Τέλος πάντων.....Από το φόρουμ παίρνω αυτά που προσφέρει.Κανείς δεν μπορεί να πει πως δεν μπορεί να προσφέρει περισσότερα...
    Πολύ επαγγελματική απάντηση βρε!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    ναι σε ενα τοπικ για το τσατ ειναι μπορεις να το βρεις.πολλες φορες εχω πει καποια πραγματα για το φορουμ αλλα παντα το ελεγα γιατι εχουμε την τυχη να εχουμε γνωριστει ολοι μεταξυ μας μεσω του φορουμ βεβαια μιλαει ο ενας στον αλλο με το μικρο του ονομα και πολυ μιλαμε μεταξυ μας και εκτος φορουμ αρα γνωριζομαστε κατα καποιον τροπο και οτι εχω πει το εχω πει για να γινει ακομα καλυτερη αυτη η σελλιδα τωρα τωρα αν καποιοι το παιρνουν ειρωνικα κριμα τι ναπω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Αδιαφόρησε.Πολύ δεν κουράζεσαι για μια ξένη ιδιοκτησία;;;;Γι\'αυτό υπάρχουν κι έξω οι ψυχίατροι και ψυχολόγοι.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    ναι και δοξα το θεω η δικια μου ειναι γαματη και μιλαω και με εναν πολυ γνωστο γιατρο ο οποιος αν και δεν τον πληρωνω δεχεται να μου μιλαει 3 φορες την εβδομαδα απο το τηλ.μια χαρα μου εχει κατσει η ολη ιστορια

  10. #10
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by Mοναξιά
    Θα ήθελα να μάθω αν συμμετέχουν σε αυτό το forum εκτός από ανώνυμους πολίτες, επαγγελματίες της ψυχικής υγείας. \'Εχω θέσει επίσης κάποιο ερώτημα στον τομέα διαταραχές προσωπικότητας για την οριακή διαταραχή και θα ήθελα να ανοίξω μια συζήτηση για την οριακή διαταραχή.
    Αρκετές φορές, σε διάφορα θέματα έχω γράψει πως αυτό το φόρουμ είναι περισσότερο ένα φόρουμ αυτο/αλληλοβοήθειας και λιγότερο ένα φόρουμ στο οποίο οι ειδικοί απαντούν σε ερωτήματα.
    Μέσα στους στόχους αυτής της κοινότητας είναι η ύπαρξη μιας ομάδας ανθρώπων που θα αποπνέει θετική ενέργεια και θα στηρίζει τα διάφορα μέλη, έτσι όπως το ίδιο το μέλος δέχτηκε ερχόμενο εδώ, ζεστασιά, \"σπρώξιμο\", υποστήριξη.
    Σαφώς, ο στόχος αυτός, σε καμία περίπτωση και σε καμία χρονική στιγμή δεν μπορεί να είναι 100% επιτυχής. Άλλωστε, μια μικροκοινωνία είναι εδώ, όπως είναι παντού/και εκτός διαδικτύου, με όσα κακά και καλά αυτό συνεπάγεται.
    Αυτό που προσωπικά θεωρώ επιτυχία είναι να βρουν οι συνάνθρωποι μας εδώ, πως κι άλλοι άνθρωποι αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα. Να δουν ότι δεν είναι μόνοι σε αυτό που βιώνουν. (Αυτό που ο Ρότζερς ελεγε: the unique is universal) Να πάρουν δύναμη, κουράγιο ίσως και ιδέες για το πως μπορούν να διαχειριστούν το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν. Πάνω από όλα, να μάθουν να μοιράζονται, τον πόνο, τη θλίψη, τη χαρά.

    Ο ρόλος των ειδικών είναι περισσότερο συντονιστικός/διευκολυντικός και λιγότερο ηγετικός/παρεμβατικός.

    Σαφώς και υπάρχουν μηνύματα -ίσως και πολλά- που μένουν αναπάντητα. Λυπάμαι αγαπητή \"Mοναξιά\" που και το δικό σου είναι ένα από αυτά. Λυπάμαι ειλικρινά που ίσως δεν βρήκες την βοήθεια που θα ήθελες.
    Ωστόσο, κανείς δεν έχει υπογράψει σύμβαση ότι θα είναι εδώ 24 ώρες το 24ωρο, ανοικτός για όλους και για το κάθε τι.
    Ολα τα μέλη του φόρουμ αλλά και όλοι οι συνεργάτες της ιστοσελίδας, βρίσκονται εδώ εθελοντικά, στο βαθμό και στο μέτρο που μπορούν.
    Άλλοι υποστηρίζουν μέσω mail, άλλοι απαντούν σε μηνύματα του φόρουμ, άλλοι μεταφράζουν άρθρα, άλλοι συγγράφουν άρθρα και άλλοι υποστηρίζουν τεχνικά όλη την προσπάθεια.
    Κανείς όμως δεν αμοιβεται για την προσπάθεια του και έτσι τυχόν απαιτήσεις κατ εμέ είναι άνευ νοήματος.
    (και δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά Μοναξιά και ούτε σε κανέναν άλλο συγκεκριμένα)
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    κυριε νικο καλα τα λετε ομως καλο θα ειναι να υπαρχει καποιο ατομο εδω για να αποφευγονται καποιες προστριβες και καποιοι καυβαδες που οδηγουν στο να μπλεκονται και ατομα που δεν εχουν καμια σχεση.η σελλιδα αυτη ειναι τρομερη και τη εχω προτεινει σε πολυ κοσμο ακομα και στους γιατρους μου αλλα επειδη πλεον εχει μαζευτει πολυς κοσμος χρειαζεται να ειναι καποιος να ελεγχει τις παρεκτροπες

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395


    Με λίγα λόγια ο administrator θα πρέπει να είναι κάτι μεταξύ διαιτητή, γκουρού, θαυματοποιού, πνευματικού, εξομολογητή, γιατρού, ζογκλέρ και όλα αυτά οπού ο κάθε ένας που εγγράφεται έχει ανάγκη.

    Δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά, μας δίνεται ο χώρος και η δυνατότητα να αναπτύξουμε τον προβληματισμό μας, να τον μοιραστούμε με άλλους ανθρώπους που δεν έτυχε να γνωρίσουμε στον μικρό κύκλο γνωριμιών μας, και ζητάμε και τα ρέστα;


    Ήμαρτον.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Administrator said:\"Ωστόσο, κανείς δεν έχει υπογράψει σύμβαση ότι θα είναι εδώ 24 ώρες το 24ωρο, ανοικτός για όλους και για το κάθε τι.\"

    Εγώ πιστεύω πως εφ\'όσον ζητείται η γνώμη ειδικού καλό είναι να δίνεται στο μέτρο που γίνεται και όχι να δίνω εγώ η άσχετη απάντηση μυρίζοντας τα νύχια μου και βάσει μερικών λεγομένων των ψυχιάτρων μου ή μερικών σελίδων που διάβασα για τις διαταραχές γιατί εκτός από εμένα που έχω ήπιο πρόβλημα υπάρχουν περιστατικά που χρήζουν επείγουσας παρέμβασης και αν μη τι άλλο εκτός από επαγγελματίες ψυχολόγοι και ψυχίατροι μπορούμε να λειτουργούμε και αφιλοκερδώς ως άνθρωποι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by kassi_21
    Administrator said:\"Ωστόσο, κανείς δεν έχει υπογράψει σύμβαση ότι θα είναι εδώ 24 ώρες το 24ωρο, ανοικτός για όλους και για το κάθε τι.\"

    Εγώ πιστεύω πως εφ\'όσον ζητείται η γνώμη ειδικού καλό είναι να δίνεται στο μέτρο που γίνεται και όχι να δίνω εγώ η άσχετη απάντηση μυρίζοντας τα νύχια μου και βάσει μερικών λεγομένων των ψυχιάτρων μου ή μερικών σελίδων που διάβασα για τις διαταραχές γιατί εκτός από εμένα που έχω ήπιο πρόβλημα υπάρχουν περιστατικά που χρήζουν επείγουσας παρέμβασης και αν μη τι άλλο εκτός από επαγγελματίες ψυχολόγοι και ψυχίατροι μπορούμε να λειτουργούμε και αφιλοκερδώς ως άνθρωποι...
    Με συγχωρείς, ψυχοθεραπεία ή συμβουλευτική long distance γίνεται;

    Εσύ πως το βλέπεις; Τι μπορεί παρά πάνω να σου πει κάποιος εκτός απο το να αντιμετωπίσεις πιο άμεσα το πρόβλημά σου πηγαίνοντας σε κάποιον και ασχολούμενος με αυτό σοβαρά;

    Και ποιος υποχρεώνει ποιον να καταθέσει την άποψή του;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    koiτα εξιστιρ η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση.σε αυτα που λες και αυτα που λεει ο κασι και εγω.ειναι μια σελλιδα ναι αλλα καποιος την δημιουργησε πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να εχει και μια προσοχη για οσα γραφονται εδω.ευτυχως η δυστηχως εχουμε καποιο προβλημα και γιαυτο ειμαστε εδω αν δεν ειχαμε προβλημα θα ημασταν ολη την ημερα στον υπολογιστη?αλλα απο την στιγμη που ειναι ψυχολογικο σαιτ και διαφημιζονται καποιοι γιατροι εδω μεσα θα επρεπε να υπαρχει και μια καποια επιπλεον προσοχη.δεν μπορει πχ καποιοσ να παθει κριση και να μπαινει εδω και να βριζει αλλους και να απειλει χωρις λογο οτι ωρα θελει ουτε να μην υπαρχει μια καποια βοηθεια οταν καποιο ατομο απειλει για την ζωη του,καποιοι θα πρεπει να ειναι σε εγρηγορση.λογικο δεν ειναι?

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •