Πανικοι,πανικοι και παλι πανικοι.απορια !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1

    Πανικοι,πανικοι και παλι πανικοι.απορια !

    Γεια σας παιδια για χιλιοστη φορα !!Εχω καταντησει γραφικη να ανοιγω θεματακια περι πανικων το ξερω και συγγνωμη ,αλλα δεν αντεχω πραγματικα.Εχω παθει ποσους πανικους αυτο το διαστημα -εχω χασει κ εγω η ιδια το μετρημα-.Τα ζαναξ των 0,25 το μισο που παιρνω δεν μου κανουν απολυτως τιποτα,τελειως πλασιμπο η ολη υποθεση.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης,νιωθει κανεις αλλος απο εσας που υποφερει με πανικους μια μονιμη ταραχη αφου ή πριν παθει το πανικο?? Για παραδειγμα εγω και πανικο να παθω μετα δεν ηρεμω.Νιωθω μονιμη ζαλαδα/ατονια και εχω τασεις λιποθυμιας και αποπραγματοποιηση/αποπροσωποιηση.Δεν ξερω αν επροκειτο στην ουσια για κρισεις πανικου συνεχομενες ή για αγχος αναμονης και παει λεγοντας ! Τα φωτα σας please!!

  2. #2
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    αυτο που περιγραφεις μου θυμιζει αυτο που ειχα εγω για χρονια, διαταραχη πανικου. Σε βλεπει ειδικος; τι διαγνωση εχει;
    Ξωτικουλιιιιι με βλεπει ειδικος απο το καλοκαιρι,ναι Η διαγνωση μου ειναι διαταραχη πανικου !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Ξωτικό το ξεπέρασες?Πώς?

    Άγχος τι σε ταλαιπωρεί?Ξέρω ότι είσαι μικρούλα,αλλά γιατί έχεις τόσο άγχος?το xanax βοηθάει αλλά εξαρτάται από τα κιλά σου,το πόσο καιρό το χρησιμοποιείς κτλ.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    α τι καλα! :P
    κοιταξε, συζητηστε μηπως να αλλαξει την αγωγη σου κ βεβαια, να πω οτι εγω λυση ΔΕΝ ειδα απο τα ζαναξ, τουναντιον. κανανε το μυαλο μου πουρε κ δινω μαχη με την αμνησια που τσεπωσα. Θελει ασκησεις και πολυ επεξηγηση του φαινομενου πανικου. Τι ειδικο βλεπεις κ καθε ποτε;
    Για αγωγη ουτε λογος ,θελει να ειναι η τελευταια λυση απο οτι μπορω να καταλαβω.Βλεπεις,ειμαι 16 χρονων και δεν θελει να μου δωσει αντικαταθλιπτικο.Και το ζαναξ που παιρνω ειναι το μισο των 0,25 (απειροελαχιστη δοση ,δεν καταλαβαινω διαφορα εκτος και αν παρω το ολοκληρο!).Κανουμε διαφορες ασκησεις για να αντιμετωπισω τους πανικους ,καποιες πετυχαινουν ,καποιες οχι.Γενικα σκατοκατασταση.Την μια ειμαι καλα,την αλλην χαλια.Σταθεροτητα μηδεν.Βεβαια πριν 2 εβδομαδες ημουν μια χαρα ,εδω και 2 μηνες δηλαδη ενιωθα οτι ειχα ξεμπερδεψει με τους πανικους και τσακ ξαναγυρισαν μην χασουν.Αλλα τωρα,νιωθω οτι ξαναγυρναω στα παλια.Ψυχιατρο βλεπω και πια επειδη χειροτερεψε η κατασταση παω καθε εβδομαδα!Εσυ ακολουθησες καποια αγωγη?

  5. #5
    Quote Originally Posted by panicgirl View Post
    Ξωτικό το ξεπέρασες?Πώς?

    Άγχος τι σε ταλαιπωρεί?Ξέρω ότι είσαι μικρούλα,αλλά γιατί έχεις τόσο άγχος?το xanax βοηθάει αλλά εξαρτάται από τα κιλά σου,το πόσο καιρό το χρησιμοποιείς κτλ.
    Πανικογκερλ πραγματικα δεν εχω ιδεα τι με ταλαιπωρει...προφανως η πιεση,το σχολειο και η ρουτινα.Δεν εχω κανεναν αλλον ατοφιο λογο ουτε εχω παραπονο απο παρεες,οικογενεια και παει λεγοντας....ο γιατρος απλα λεει οτι οι πανικοι ειναι για μενα ο τροπος να βγαζω το αγχος μου.Απλα φοβαμαι πολυ,συνεχεια ειμαι με τον φοβο και αν ξαναπαθω πανικο και τι θα κανω και μπαμπλαμπλα...ιδρωνω,νιωθω πως λιποθυμαω και ξες ολα αυτα τα καλα συμπτωματακια ...ισως φταιει και το γεγονος οτι δεν θελω να φαινεται οτι εχω <<προβλημα>>

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Μπράβο κοπέλα μου,και μπράβο που μπαίνεις εδώ και μας δίνεις θάρρος και ελπίδα.Έγω δυστυχώς έπεσα στα φάρμακα,αλλά είχα φτάσει σε σημείο που το κεφάλι μου,ήταν πουρές από το άγχος,και την κατάθλιψη.Σηκωνόμουν το πρωί και έλεγα άλλη μια απαίσια μέρα.Και φυσικά ανεπτυξα ένα σκασμό φοβίες.Το παλεύω όμως,κάνω και ψυχανάλυση,έχω αρχίσει και ελπίζω λίγο.Μία είναι η ζωή γαμώτο.Φυσικά είμαι και πολύ διατεθειμένη να κάνω αλλαγές και στην ζωή μου.Πρέπει να μάθουμε να ακούμε το σώμα και την ψυχή μας.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    ναι μωρο μου, χαπακωμα κανονικο αλλα αντικαρδιωτικα επαιρνα για την σκαταθλιψη. για τη διαταραχη, ζαναξ . τι ασπρα τι μωβ τι κρεμ χαπι, οτι θες.
    Θυμαμαι στην ηλικια σου ειχα τρομερο αγχος αναπνοη γιοκ, εκανα ενα καρο εξετασεις κ η διανγωση ηταν .... ματιασμα!χαχαχα! οτι να ναι μερικοι ανθρωποι....
    Μην μου ανησυχεις.Ουσιαστικα χρειαζεαι να ρυθμισεις τις εισπνοες σου, να ελεγχεις τις σκεψεις σου κ βεβαια να αποβαλλεις οσα σε αγχωνουν. οσα μπορεις. βεν ειναι τιποτα. Τσεπενιεται!

    Υγ: η απαντηση για μενα ηταν η επωδυνη αναβιωση. ο ειδικος μου προκαλουσε κρισεις πανικου σε ασφαλες περιβαλλον. κ τελικα, αυτο ηταν. μια δυο τριες δεκατρεις αλλα τελος.
    χαχαχαχ γραφεις τελεια !Πως τσεπενιεται οεο???Και εγω τις 2 τελευταιες φορες που ειχα παει επαθα του κοσμου τους πανικους εκει μεσα,αλλα και παλι ενιωθα ασφαλεια επειδη ηταν ο ντοκτορας !!!Με τις αναπνοες,εχω ενα θεμα δεν με πιανει τιποτα ! εσυ τι εκανες ακριβως?Δεν ξερω,καθε μερα ειμαι πεπεισμενη οτι χρειαζομαι καποιου ειδους αντικαταθλιπτικο ή κατι.Θελω να ειμαι οπως παλια,πριν ερθει αυτη η χαζοδιαταραχουλα.Δεν λεω θα με κανει πιο δυνατη αλλα μεχρι να περασει ....

  8. #8
    το ζαναξ τα χρησιμοποιω απο τον ιουνιο πανικγκερλ αλλα τα σταματησα για 1μιση μηνα περιπου...και τωρα παλι απο την αρχη...!

  9. #9
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    διαβασες πως αποκαλω τα χαπια; αντικαρδιωτικα.
    Αν δεν συντρεχει μεγιστος λογος, κατ εμε καλυτερα βρες αλλο μεσο. Βεβαια, αφου βλεπεις ειδικο, ολα καλα. Βεβαια...οι ψυχιατροι συνταγογραφουν και οσο να πεις το χερακι τους πιανει το στυλουδακι πιο ευκολα απο εναν ψυχολογο κλπ...
    Εστιασε στο ζητημα διαταραχης με το γιατρο σου μεχρι να το σβησεις. Μην αφηνεις δουλεια στη μεση κ μην χανεις χρονο με τα καθημερινα. Αυτα απο εμενα με πολλες αγκαλιες εξτρα παουερ.
    Ξωτικο τα σπας πραγματικα!!! χαχαχα Ο συγκεκριμενος ψυχοντοκτορ πρεπει να ειναι απο τις εξαιρεσεις.Τον εχω πριξει να μ γραψει κανενα αντικαρδιωτικουλι οπως τα αποκαλεις,αλλα τζιφος.Επιμενει οτι θα τα καταφερω,μακαρι να επεμενα κ εγω τοσο μπας και γινοταν τιποτα!Μωρε εχω βαρεθει να εστιαζω αυτο ειναι το θεμα.Και τρεχω απο το ενα φροντιστηριο στο αλλο,με ζαλαδες κλαμματα και δεν συμμαζευεται.Δεν μπορω να χαλαρωσω.Ειναι και αυτος ο κωλοκαιρος (ολα μου φταινε !!)με την υγρασια που κανει το συμπτωμα της δυσπνοιας χειροτερο !!! Αχ,βαχ θενκς και παλι θενκς!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Εμένα η δικιά μου η ψυχολογος γιατί δεν μου αναβιώνει πανικούς διάολε?Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά?Ξωτικάκι τώρα δηλαδή είσαι καλά?Πάς παντού?Και εγώ πάω παντού αλλά όχι μόνη.Περιμένω λίγο να με πιάσουν τα φάρμακα για να αρχίσω το panicotraining μου.Καλά έχω κάνει κάτι βήματα πάντως του στυλ.Έχω ξαναρχίσει και οδηγώ,επέστρεψα δουλειά κτλ.Αλλά πανικό σαν τους καλοκαιρινούς δεν έχω ξανακάνει.Ο ψυχίατρος έγραψε αγχώδη διαταραχή,στο χαρτί.Λες να είναι τα xanax?1 των 0.5 παιρνω σε σύνολο όλη μέρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Αγχουλίνι δοκίμασε να φυσάς λίγο το μυτάκι.Και ξεκίνα να αναπνέεις από το διάφραγμα.Εγώ που έχω και στραβό διάφραγμα τι να πω?Λέω ρε γαμώτο είναι δυνατόν?

  12. #12
    Quote Originally Posted by panicgirl View Post
    Εμένα η δικιά μου η ψυχολογος γιατί δεν μου αναβιώνει πανικούς διάολε?Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά?Ξωτικάκι τώρα δηλαδή είσαι καλά?Πάς παντού?Και εγώ πάω παντού αλλά όχι μόνη.Περιμένω λίγο να με πιάσουν τα φάρμακα για να αρχίσω το panicotraining μου.Καλά έχω κάνει κάτι βήματα πάντως του στυλ.Έχω ξαναρχίσει και οδηγώ,επέστρεψα δουλειά κτλ.Αλλά πανικό σαν τους καλοκαιρινούς δεν έχω ξανακάνει.Ο ψυχίατρος έγραψε αγχώδη διαταραχή,στο χαρτί.Λες να είναι τα xanax?1 των 0.5 παιρνω σε σύνολο όλη μέρα.
    Ουτε εμενα μου αναβιωνε τους πανικους κανονικα.Απλα πια συνηθως παω ηδη με πανικο εκει οποτε τι να κανει ο καημενος,προσπαθει να με κανει να ηρεμησω και να μου δειξει οτι αφου το καταφερνω να το κοντρολλαρω εκει ,θα μπορω και εξω μονη μου και παει λεγοντας.Ποσο καιρο κανεις ψυχοθεραπεια?Ισως ειναι νωρις ακομη! Ποτε οι πανικοι δεν ειναι ιδιοι,ισως γι αυτο καθε φορα μας τρομαζουν περισσοτερο! Ασε που οι πρωτοι ειναι κ οι πιο βαρβατοι.σιγουρα θα βοηθαει το ζαναξ,αλλα και απο την αλλην σιγουρα δεν κανει ΜΟΝΟ αυτο την δουλεια!Μπραβο που προσπαθεις

  13. #13
    Quote Originally Posted by panicgirl View Post
    Αγχουλίνι δοκίμασε να φυσάς λίγο το μυτάκι.Και ξεκίνα να αναπνέεις από το διάφραγμα.Εγώ που έχω και στραβό διάφραγμα τι να πω?Λέω ρε γαμώτο είναι δυνατόν?
    οταν με πιανει πανικος,εισπνεω και εκπνεω πολυ γρηγορα και ενω το ξερω πως ειναι λαθος,δεν το κοντρολλαρω απλα.Τι να πεις ,υπομονη ,σιγουρα θα περασει αλλα το θεμα ειναι μεχρι τοτε τι κανουμε !!! σιγουρα οχι αποφυγες!!!ποσο καιρο ταλαιπωρεισαι?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Εγώ τον Ιούλιο έπαθα κάτι βαρβάτες κρισάρες που με ταβλιαζαν με διάρροια.Ενεργοποιήθηκαν κυρίως με καφεΐνη γιατί βοηθάει στην έκκριση αδρεναλίνης.Είχα και διάρροια και πολύ ψυχοσωματική κούραση για καιρό πρίν.Οι δικές μου κρατούσαν ώρες.Οι 2 πρώτες τουλάχιστον,αλλά οι επόμενες 2 πάλι με ταβλιαζαν αλλά πιο ήπια.Έκτοτε έχω ξαναπαθει 2 μικρές αλλά ούτε καν είχαν σχέση με αυτά που πέρασα το καλοκαίρι.Εμένα μετά λόγω στεναχώριας και προσωπικών που το γύρισε σε χειρότερο άγχος και κατάθλιψη και άρχισαν οι αποπροσωποιήσεις,έντονοι φόβοι και ανησυχίες,άγχος για την πιο μικρή μπούρδα κτλ. Έκανα να κοιμηθώ 4 μέρες συνεχόμενα,είδα και ξεείδα και πήγα ψυχίατρο.Έχω κανά μήνα τώρα με xanax και αντικαρδιωτικά και τώρα βλέπω λίγο φως.Καλά μην φανταστείς δεν θα μπώ στο μετρό μοναχή μου,αλλά κάνω βήματα.Από εκεί που κοιτούσα το ταβάνι,δεν μπορούσα καν να κλάψω πια,και καπνιζα μόνο κάτι πάει και έρχεται.Εχτές βγήκα έξω με οικογένεια και φίλους και για 6 ώρες δεν έπαθα τίποτα.
    Καλά η αλήθεια είναι ότι πέρασα χοντροπαλουκι για ενάμιση χρόνο και εμένα παίζει οι κρίσεις νσ γινόντουσαν από δυσανεξία στην ζέστη κιόλας γιατί έχω πρόβλημα με το θυροειδή.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Παράλληλα έχω αλλάξει τρόπο ζωής,κάνω γιόγκα,προσπαθώ να δώσω χρόνο στον εαυτό μου να ανακάμψει.Έχω κόψει καφέ ποτό κοκακολα κτλ.Μόνο το κωλοτσιγάρο μου έμενε.Προσπαθώ να βγαίνω έξω καθημερινά γιατί πέρυσι ενα χρόνο μόνο το γραφείο το σπίτι και το νοσοκομείο με είδαν.Προσπαθώ να ανάκτησω εμπιστοσύνη και αυτοπεποίθηση σε εμένα.Νταξ ήρθα και μένω με τους γονείς μου αλλά μέχρι να πάτησω λίγο καλύτερα,δεν είναι και λίγο να συζείς 4 χρόνια και ξαφνικά να μένεις μόνη και με κρίσεις πανικού.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πανικοι are back!!!
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 27-09-2012, 17:14
  2. Ψυχολογική κακοποίηση και πανικοί
    By Γιουστίνα in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 19:09
  3. ΠΑΝΙΚΟΙ
    By τομαζινα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 13-10-2010, 21:57
  4. Πανικοί-Φοβίες...Θέλω να φύγουν ΤΩΡΑ!!!
    By Marina924 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-05-2010, 13:06
  5. πανικοί......φοβίες........και απο φετος καταθλιψη
    By giannis1967 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 01-05-2010, 20:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •