αγχωδης διαταραχη κρισεις πανικου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26

    αγχωδης διαταραχη κρισεις πανικου

    καλησπερα σας παιδια πριν 7 μηνες ανεπτυξα γενικευμενη αγχωδη διαταραχη με κρισεις πανικου ταυτοζχρονα.πηγα σε ενα ψυχολογο εκανα 6 συνδεριες και γενικα ειμαι καλα αλαλ οχι οπως ημουνα πριν αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα επιστρεψω ξανα στα φυσιολγοικα μου οπως ημουνα πριν δηλαδη?υπαρχουν ακομα σιτγμες της ημερας που δεν νιωθω πολυ καλα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Μπράβο σου πού το ξεπέρασες τόσο γρήγορα.Μην σταματήσεις το ψυχολόγο.Φυσικά κάποια συμπτώματα θα τα έχεις λόγω άγχους,προσπάθησε να τα αγνοήσεις και να τα εκλογικεύσεις,είναι μόνο άγχος και τίποτα άλλο.Με τον καιρό θα φύγουν.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26
    δηλαδη εσυ προτεινεις να ξαναπαω στην ψυχολογο?φοβαμαι οτι την εχω ερωτευτει παντως και δεν πολυψηνομαι.πλεον διασκεδαζω ξανα και κατι περιεργο το βραδυ νιωθω καλυτερα απο οτι οτο πρωι και ειδικα οταν ειμαι εξω.οτνα ειμαι στο σπιτι υπαρχουν στιγμες που δεν την πολυπαλευω.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    4
    Καλό είναι να ξαναπας. Όταν οι σκέψεις και τα συναισθήματα κρύβονται κάτω από το χαλάκι τότε ίσως επανέρχονται με πιο βίαιο τρόπο. Μπορείς να συζητήσεις μαζί της ακόμα και ότι νομίζεις ότι την ερωτεύτηκες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Ε καλά τι πειράζει αν την ερωτεύτηκες?Μπορείς να αλλάξεις ψυχολόγο.Αν εσύ αισθάνεσαι καλά με τον εαυτό σου μην ξαναπας,μην μένεις όμως στο αν και γιατί.Προσπέρασε το ή αλλιώς συζήτα το.

  6. #6
    εγω πιστευω πως ειναι απολυτα λογικο να <<ερωτευτεις >> την/τον ψυχοθεραπευτρια/ψυχοθεραπευτη σου.Ειναι κατι αναμενομενο θα ελεγα.Και το βαζω εντος εισαγωγικων την λεξη ερωτευτεις,γιατι απλα δεν ερωτευεσαι το ιδιο το ατομο αυτο καθαυτο ,αλλα την ιδεα του. Δηλαδη και μονο το γεγονος οτι ενας κατα τα αλλα αγνωστος σου,καθεται,σε ακουει και σε βοηθαει και εσυ με την σειρα σου του ανοιγεσαι ευκολα και του λες ο,τι εχει να κανει σχεση με την ζωη σου ειναι απολυτα φυσιολογικο ολη η παραπανω διαδικασια να σε κανει να νιωσεις καποια ελξη,την οποια αναγνωριζεις εσυ ως ερωτικη. Μπορσει βεβαια να κανω και λαθος , αλλα αυτη ειναι η αποψη μου!Εγω λεω να συνεχισεις αφου σε βοηθησε και να εισαι σιγουρος οτι θα γινεις πολυ γρηγορα καλα,αφου ηδη βρισκεσαι σε διαδικασια αναρωσης! ΜΗΝ αφησεις την ψυχοθεραπεια παντως !! Καλη δυναμη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by cozanostra13 View Post
    καλησπερα σας παιδια πριν 7 μηνες ανεπτυξα γενικευμενη αγχωδη διαταραχη με κρισεις πανικου ταυτοζχρονα.πηγα σε ενα ψυχολογο εκανα 6 συνδεριες και γενικα ειμαι καλα αλαλ οχι οπως ημουνα πριν αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα επιστρεψω ξανα στα φυσιολγοικα μου οπως ημουνα πριν δηλαδη?υπαρχουν ακομα σιτγμες της ημερας που δεν νιωθω πολυ καλα.
    φυσικά και θα ξαναεπιστρέψεις στα φυσιολογικά σου!θα χρειαστεί βέβαια πολύ προσπάθεια και θα πρέπει να δουλέψεις πολύ με τον εαυτο σου ( όπως θα σου έχει υποδείξει και η ψυχολόγο σου ).είναι φυσιολογικό ακόμη να μη νιώθεις καλά αλλά με το καιρό θα περάσει....αν δεν αισθάνεσαι καλά και νιώθεις ότι δεν μπορείς να διαχειριστείς το αγχός σου μη σταματήσεις να πηγαίνεις στη ψυχολόγο!
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by το αγχος προσωποποιημενο! View Post
    εγω πιστευω πως ειναι απολυτα λογικο να <<ερωτευτεις >> την/τον ψυχοθεραπευτρια/ψυχοθεραπευτη σου.Ειναι κατι αναμενομενο θα ελεγα.Και το βαζω εντος εισαγωγικων την λεξη ερωτευτεις,γιατι απλα δεν ερωτευεσαι το ιδιο το ατομο αυτο καθαυτο ,αλλα την ιδεα του. Δηλαδη και μονο το γεγονος οτι ενας κατα τα αλλα αγνωστος σου,καθεται,σε ακουει και σε βοηθαει και εσυ με την σειρα σου του ανοιγεσαι ευκολα και του λες ο,τι εχει να κανει σχεση με την ζωη σου ειναι απολυτα φυσιολογικο ολη η παραπανω διαδικασια να σε κανει να νιωσεις καποια ελξη,την οποια αναγνωριζεις εσυ ως ερωτικη. Μπορσει βεβαια να κανω και λαθος , αλλα αυτη ειναι η αποψη μου!Εγω λεω να συνεχισεις αφου σε βοηθησε και να εισαι σιγουρος οτι θα γινεις πολυ γρηγορα καλα,αφου ηδη βρισκεσαι σε διαδικασια αναρωσης! ΜΗΝ αφησεις την ψυχοθεραπεια παντως !! Καλη δυναμη
    παιζει να ισχυει φιλε μου .

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by πίστη View Post
    φυσικά και θα ξαναεπιστρέψεις στα φυσιολογικά σου!θα χρειαστεί βέβαια πολύ προσπάθεια και θα πρέπει να δουλέψεις πολύ με τον εαυτο σου ( όπως θα σου έχει υποδείξει και η ψυχολόγο σου ).είναι φυσιολογικό ακόμη να μη νιώθεις καλά αλλά με το καιρό θα περάσει....αν δεν αισθάνεσαι καλά και νιώθεις ότι δεν μπορείς να διαχειριστείς το αγχός σου μη σταματήσεις να πηγαίνεις στη ψυχολόγο!
    οχι μπορω να το διαχειριστω πλεον απλα υπαρχουν στιγμες που τα βλεπω ολα καπως παραξενα.αλλα ειμαι πολυ καλυτερα σκεψου πλεον διασκεδαζω ενω κατι τετοιο οταν ημουνα σε εξαρση δεν γινοταν με τιποτα και το μυαλο μου ηταν τελειως κολλημενο και τα εβλεπε ολα μαυρα.

  10. #10
    Quote Originally Posted by cozanostra13 View Post
    παιζει να ισχυει φιλε μου .
    *φιλη χαλαρωσε λοιπον ,κανε την ψυχοθεραπουλα σου και θα εισαι περδικι αργοτερα!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26
    δεν ειπα στην αρχη οτι αφρομη για ολα αυτα και οχι αιτια ηταν το μαυρο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Οι περισσότεροι που έχουν πάθει κρίση πανικού να ξέρεις πώς έχουν κάνει χρήση χασίς ή μπορεί να στην πυροδοτήσει έστω και ένα.Μπορεί άλλοι να είναι οκ και να μην παθαίνουν κάτι,άλλοι όμως αντιδρούν διαφορετικά.Εγώ τημ τελευταία φορά που έκανα νόμιζα ότι πλακώσα τον σκύλο μου και τον σκότωσα.Από τότε δεν το ξανάβαλα στο στόμα μου.Και όμως ένα χρόνο μετά,πίνω ένα red bull και τα είδα όλα!!!Και άρχισε αγχώδης διαταραχή.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    3
    εγω ταλαιπωριεμαι εδω και τρια χρονια με την κριση πανικου
    πηγα σε νευρολογο και μου εδωσε xanax ladose topamac kai seroxat με ηρεμουσαν λιγο αλλα με επιανε η κριση και παλι
    δεν μπορουσα να παω πουθενα μου κοβοταν αμεσωs η ανασα μου ,μουδιαζε το αριστερο μου χερι
    τελικα εκανα εξετασειs και δεν μου εβρισκαν τιποτα εχτοs απο τα γνωστα που ηδη ηξερα εγω οτι ειχα πιεση και το συκωτι ηταν πολυ ταλαιπωρημενο
    το αποτελεσμα ηταν να παω σε εναν ομοιοπαθητικο και μου ειπε οτι πλεον το συκωτι μου δεν παραγει σεροτονινη και παροξετινη και βιταμινεs Β .Μoυ εδωσε διατροφη και διαφορα χαπια και ενεσειs τιs οποιεs εδω και μια βδομαδα τιs κανω . Το αποτελεσμα ειναι να εχει ανεβει πολυ η ψυχολογια μου να νοιωθω πλεον πολυ καλυτερα και αυτο που πιστευω ειναι οτι αυτη η τριμηνη αγωγη που θα κανω θα με κανει παλι οπωs ημουν παλια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Και εγώ από ψάξιμο που έχω κάνει λένε όταν έχεις έλλειψη από μαγνήσιο,βιταμίνη β12 μπορεί να προκαλεί κρίσεις πανικού.
    Έχεις κάνει εξετάσεις σχετικές?Εγώ μόνο απλές αιματολογικές και σκέφτομαι να πάω να κάνω.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    3
    μαγνησιο νατριο και β1 β6 β12 μου τα εδωσε σε ενεσιμα
    η β12 ειναι η βιταμινη που εχει αμεση σχεση με την σεροτονινη απο οτι μου εχουν πει

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη. Πως τα έζησα και πως το ξεπέρασα...
    By pratsdim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 398
    Last Post: 19-09-2017, 03:01
  2. Αγχωδης διαταραχη-κρισεις πανικου-πιεση
    By lenapiatsa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 98
    Last Post: 23-04-2013, 16:29
  3. Κρίση πανικού ή αγχώδης διαταραχή στο ταξίδι;
    By ioannis2 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 08-09-2010, 09:50
  4. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ-ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ!!!Η ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ..
    By OLGA25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 19-08-2007, 20:22
  5. Replies: 6
    Last Post: 14-07-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •