χρειαζομαι βοηθεια. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by ειρηνη78 View Post
    οχι καλε δεν ειμαι 34. 25 ειμαι.
    xrusaki ναι ειμαι ευαισθητο ατομοδιαφορετικα δε νομιζω οτι θα με επηρεαζε τοσο πολυ.σε ειδικο προς το παρον δεν μπορω να παω λογω οικονομικων αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα το πραξω.
    Φανταζομαι θα εφαγες γερο μπουλινγκ ετσι?Σε ποια χρονικη περιοδο σου συνεβη αυτο?Δημοτικο?Γυμνασιο Λυκειο?Ή ολα ηταν μια πικρα....?

  2. #17
    και στο δημοτικο αλλα οχι τοσο πολυ οσο στο γυμνασιο.το γυμνασιο ηταν κολαση.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    Quote Originally Posted by ειρηνη78 View Post
    οχι καλε δεν ειμαι 34. 25 ειμαι.
    xrusaki ναι ειμαι ευαισθητο ατομοδιαφορετικα δε νομιζω οτι θα με επηρεαζε τοσο πολυ.σε ειδικο προς το παρον δεν μπορω να παω λογω οικονομικων αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα το πραξω.
    βρε δεν ειπα οτι εισαι 34!
    ναι το καταλαβα πως εισαι ευαισθητη για να σε εχει επηρεασει σε τοσο σημαντικο βαθμο..κοινωνικες επαφες δεν εχεις καθολου?
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  4. #19
    κοινωνικες επαφες??????what that means?????

  5. #20
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Πολυ στεναχωριεμαι για ολα αυτα..Δεν ειχα τοσο κακη εμπειρια εγω να σου πω την αληθεια!Ετυχε..Θα σου πω ενα περιστατικο που πραγματικα τα χρειαστικα με την εννοια του να συγκρατηθω!Ειχα παει πριν πολλα χρονια να παραλαβω την ανιψια μου απο το δημοτικο,εκτη ηταν τοτε..Την ωρα λοιπον που χτυπαει κουδουνι για να σχολασουν,εβλεπα μια παρεα αγοριων απο πισω της,ερχομενη προς εμενα να την φωναζουν μπριζολα..Οπως καταλαβαινεις ηταν παχουλη..!Δαγκωθηκα και παρτο οπως θες για να μην τα αναποδογυρισω..Φυσικα το ειπα στην αδερφη μου-μαμα της και εγινε θεμα στο σχολειο,οχι ειδικα για την ανιψια μου,αλλα γι'αυτη την συμπερiφορα..

  6. #21
    μα αυτο ειναι ακριβως το προβλημα οτι στα ελληνικα σχολεια αδιαφορουν οι παντες.κανονικα θα επρεπε να εχουν ψυχολογους.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by ειρηνη78 View Post
    μα αυτο ειναι ακριβως το προβλημα οτι στα ελληνικα σχολεια αδιαφορουν οι παντες.κανονικα θα επρεπε να εχουν ψυχολογους.
    Aν οχι ψυχολογους,να υπηρχε κινητοποιηση δασκαλων ή καθηγητων αντιστοιχα..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    ρε γαμωτο,ησουν και σε ευαλωτη ηλικια..στο γυμνασιο φανταζομαι πως ειναι ακομη χειροτερα..ειναι και η εποχη που γινεσαι γυναικα και ολα αυτα τα συναφη..γιατι ομως?δεν σου δοθηκε ποτε η ευκαιρια να κανεις μια φιλη?
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    και να φανταστω πως δεν εχεις κανει και καποια σχεση ως τωρα?
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  10. #25
    κοιτα η αληθεια ειναι οτι ειχα καποιες συμμαθητριες που κουτσα στραβα καναμε παρεα αλλα απο καποιο σημειο και μετα αρχισαν και αυτες να ακουν αυτα που λεγανε μεσα στην ταξη κι την κανανε.βεβαια δεν μπορω να πω ειχα μια φιλη απο το φροντιστηριο και μπορεις να πεις οτι ειχα μια κοινωνικη συναναστοφη,βγαιναμε και ολα αυτα αλλα μετα αυτη εφυγε γιατι ηταν μιση γερμανιδα και την εχασα.
    σχεση??οχι βεβαια,μεσα απο ολα αυτα η αυτοεκτιμηση μου εχει πιασει πατο.

    εχω παρει τωρα τελευταια ενα βιβλιο ψυχολογιας για αρχη και ειναι πολυ καλο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Κι εγω απο ολη τη σχολικη ζωη μου δεν εχω να θυμαμαι σχεδον τιποτα ωραιο, δεν περιγραφεται η γευση που μου εχει αφησει και δεν νομιζω ποτε να περασω κατι χειροτερο οσο ζω.Αλλα διαπιστωνω πως βασικο ρολο δεν επαιξαν τα αντικειμενικα συμβαντα αλλα ο υποκειμενικος τροπος που εγω τα αντιλαμβανομουν, δηλαδη επαιρνα πολυ βαρια τα παντα.Δεν ξερω αν και σε σενα συνεβη το ιδιο.
    Σιγουρα παντως, το σχολειο ειναι μικρογραφια της ολης ζωης.Η βασικη διαφορα ειναι οτι στις μεγαλυτερες ηλικιες οι ανθρωποι υποκρινονται περισσοτερο, και καπως κρυβουν την κακια τους.Αλλα, αφου ο πυρηνας παραμενει συνηθως ιδιος, πρεπει οι υπερευαισθητοι να "θωρακιζουν" με καποιον τροπο την ψυχη τους, χωρις βεβαια να φτανουν και στο αλλο ακρο, της καχυποψιας.
    Αν υπαρχει εστω και ενα ατομο που να εμπιστευεσαι καπως, μπορεις ξεκινωντας απο εκει να χτισεις μια γενικη εμπιστοσυνη προς τον κοσμο ξανα...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    εγώ ειρήνη την ενδοσχολική βία την βίωσα από το δημοτικό και η έκρηξη έγινε στα 15, αλλά και μετά συνεχίστικε με αλλου είδους σχόλια...μέχρι και τώρα που είμαι φοιτήτρια βλεπω ότι πολλά άτομα είναι ανωριμα και συνεχίζουν να κρίνουν χυδαία τους ανθρώπους!!αυτό δεν θα αλλάξει,εσυ πρέπει να αλλάξεις και να είσαι δυνατή απέναντί τους!!πρέπει να μάθεις να διαχειρίζεσαι τη κατάσταση αυτή και να μην επιτρέπεις να σου κάνουν κακό.
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Ειρηνακι γεια
    Εχω ενα αγορακι στο δημοτικο και βλεπω οτι η βια καλα κρατα.
    Πολλες συμπεριφορες ειναι ξεπατικωτουρα της οικογενειακης καταστασης,γι αυτο δυστυχως ειναι παρα πολυ δυσκολο να επεμβει καποιος.
    Δουλευουν οι δασκαλοι,αλλα αν δε δουλευουν και οι γονεις δεν γινεται ΤΙΠΟΤΑ!
    Ααυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι αυτα που συνεβησαν ,δεν σε κανουν υπευθυνη εσενα!
    κι οτι ανηκουν σε μια αλλη Ειρηνη που ηταν μικρουλα και δεν μπορουσε εκ των πραγματων να τα βαλει με μια τοσο δυσκολη κατασταση..
    Τωρα που ενηλικιωθηκες πρεπει να αντιμετωπισεις την φοβια σου με τολμη κοριτσακι μου..
    κανε μικρα βηματακια μιας μεγαλης κοπελας!
    θα τα καταφερεις..θα δεις
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  14. #29
    σαφως γιατι για τα παιδια το σχολειο ειναι μια μικρη κοινωνια.αρα αν δεν νιωσεις αποδεκτος αρχιζε το προβλημα.
    σαφως και παντα υπαρχουν ανθρωποι που θα σου φερθουν ασχημα αλλα παιζει ρολο και τοποιος το κανει.οταν το κανει καποιος που περνας μαζι του χρονια ολοκληρα θα σε πειραξει.
    ΦΩΤΕΙΝΗ μου πιστευω οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο ο γονιος.αν ειχα δυο γονεις που δεν αδιαφορουσαν για αυτο και που θα μπορουσα να τους μιλησω μπορει και να το ειχα ξεπερασει.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by ειρηνη78 View Post
    ΦΩΤΕΙΝΗ μου πιστευω οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο ο γονιος.αν ειχα δυο γονεις που δεν αδιαφορουσαν για αυτο και που θα μπορουσα να τους μιλησω μπορει και να το ειχα ξεπερασει.
    μπορει μαναρακι μου,μπορει και οχι..
    Το σημαντικο εδω ειναι οτι εσυ νιωθεις οτι δεν σε υποστηριξαν οι γονεις σου ως οφειλαν..
    Τωρα πως ειναι η σχεση σας?γενικα ηταν αδιαφοροι ή στο συγκεκριμενο θεμα?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
    By naomi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 12-12-2012, 16:53
  2. Χρειαζομαι βοηθεια
    By outoforder in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 11-07-2012, 02:35
  3. Χρειάζομαι βοήθεια
    By Marinapapad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 21-12-2010, 11:35
  4. χρειαζομαι βοηθεια
    By Wolff in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-07-2008, 15:08
  5. Χρειάζομαι βοήθεια. :'(
    By WeepingMoon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2006, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •