χρειαζομαι βοηθεια. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43
  1. #31
    οι γονεις μου γενικα ειναι αδιαφοροι οχι μονο σε αυτο το θεμα. δεν ειναι απο αυτους που θα κατσουν να μιλησουν στα παιδια τους.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    ξερεις ερηνη μου καποιες φορες χρεiαζεται να γινουμε οι ιδιοι γονεις του εαυτου μας ωστε να προστατευτουμε..
    τι κανουμε?αυτο ακριβως πο θα καναμε αν συναιβενε στο δικο μας παιδι ολο αυτο..μας προστατευουμε,μας μιλαμε.μας συμβουλευουμε..
    κανε ο,τι πριν δεν μπορουσες,τι εχεις να φοβηθεις περισσοτερο και τι ειναι μεγαλυτερο απο τον ιδιο σου τον φοβο?
    αν δεν πας κοντρα στον εαυτο σου-
    (αν χρειαστει να τσακωθειτε γιατι οχι?)-
    τοτε ποτε δεν θα αλλαξει αυτο..
    Last edited by secretly; 19-10-2012 at 22:18.
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    ειρηνη...οτι εγινε δεν μπορεις να το αλλαξεις ..περασε...
    κι οτι εγινε τοτε δεν σε προσδιοριζει σαν ανθρωπο...για μενα οι γονεις φταινε για την σκληρη συμπεριφορα των παιδιων συνηθως...το παιδι πρεπει να το μαθεις να σεβεται τους ανθρωπους και να μην πληγωνει σκοπιμα κανεναν....
    αλλα τι να διδαξει ενας ανθρωπος που δεν σεβεται ο ιδιος......κατι που δεν το γνωριζει καν....;

    το οτι στοχοποιηθηκες απο μια ομαδα συμμαθητων σου....σημαινει πως απλα την δεδομενη στιγμη ησουν μια ευκολη λεια...τιποτα αλλο...η λεια για να τραφουν τα χαμηλα τους ενστικτα..που ποιος ξερει απο ποια ενδοοικογενειακη κατασταση πηγαζουν....
    ενας ανθρωπος ειναι ενα συνολο πολλων πραγματων...και οχι μια εικονα συκγεκριμμενη που αφηνε να φανει σε καποια περιοδο της ζωης του....
    κακως εχεις εγκλωβιστει σε αυτην την εικονα....εισαι πολυ περισσοτερα πραγματα...και ειναι στο χερι σου απολυτα να τα αναδειξεις.....
    και να ξερεις πως αυτο που ξεχναμε εμεις και το αφηνουμε πισω μας....το ξεχνουν και οι αλλοι..ακομα πιο ευκολα.....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ειρηνουλα μου πρεπει να πας οπωσδηποτε σε καποιον ειδικο (ψυχολογο κατα προτιμηση) ωστε να βρεις τροπους να διαχειριζεσαι τα συναισθηματα π σου προκαλεσε αυτο το γεγονος... δεν εφταιγες εσυ αν ετυχε να πρεπει να συνυπαρξεις με ορισμενους μαλακες σε καποια φαση.. μν ριχνεις ευθυνες στον εαυτο σου.. το οτι σου ασκουσαν μπουλινγκ δεν σημαινει οτι ετσι χανεται η αξια σου ως ατομο.. δεν καθοριζεσαι απ αυτο.. εισαι ευαισθητουλι Ειρηνακι μ σε καταλαβαινω... ειναι δυσκολο γτ τα παιδικα τραυματα δυσκολα επουλωνονται... αλλα κανε μια προσπαθεια, μια καλη αρχη, ωστε να μαθεις λιγο να βαζεις σε ισορροπια το μυαλο με την καρδια (λογικη κ συναισθημα αλλιως) κ να αναπτυσσεις αμυνες ωστε να μενεις οσο πιο συναισθηματικα αποστασιοποιημενη γινεται.. καλη συνεχεια κ δυναμη!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #35
    secretly εχω αρχισει να το κανω αυτο.προσπαθω μονη μου με ενα βιβλιο ψυχολογιας να κανω τουλαχιστον την αρχη.
    nflu αυτο το το ειχα σκεφτει και εγω αλλα δεν μπορεις να ξερεις τι γινεται μεσα στο σπιτι του καθενος.αλλα καλως η κακως οταν βρισκεσαι στην εφηβεια σε επηρεαζουν πολλα πραγματα και η αναγκη του να εισαι αποδεκτος ειναι μεγαλη.
    lacrymosa μου νομιζω οτι φταιει το γεγονος οτι σαν ανθρωπος ειμαι ντροπαλη και χαμηλων τονων αυτο ειναι κατι το οποιο σε κανει ευκολη λεια σε τετοιους ανθρωπους.
    ολο αυτο ομως μου εχει μαθει να μην εμπιστευομαι ευκολα τους ανθρωπους.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    ειρηνη μου....οτι εγινε ομως εγινε...πρεπει να απεγκλωβιστεις απο εκεινη την περιοδο της ζωης σου...
    κι εγω ενω μεχρι το γυμνασιο ημουν μια χαρα παιδι...στο λυκειο ειχα καταθλιψη και με το ζορι μιλουσα σε ανθρωπο....τρια χρονια στο σχολειο τα περασα απαισια...γιατι το μονο που ηθελα ηταν να τρεξω να κρυφτω στην τρυπα μου...μακρια απο ολους....
    και τι να γινει ομως...περασε και παει...μακαρι να ηταν αλλιως αλλα δεν ειναι...
    κοιτα την ζωη που ζεις τωρα να κανεις ομορφη...και μονο με αυτη ασχολησου....και ειναι ομορφο που εισαι ντροπαλη..οχι πρακτικο ...αλλα ομορφο μεσα σε ενα κοσμο θρασυ και γεματο αρπαχτικα...απλα πρεπει να μαθεις να προστατευεις τον εαυτο σου
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  7. #37
    αυτο ακριβως ειναι και το δικο μου.ασε με στην τρυπα μου και δε θελω τιποτα αλλο.αλλα καποια στιγμη καταλαβαινεις οτι δεν μπορεις να ζεις ετσι.και για αυτο θελω να το αλλαξω αυτο.
    εισαι ο πρωτος ανθρωπος που μου λεει οτι ειναι ωραιο να εισαι ντροπαλος.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    ναι μου αρεσουν οι ντροπαλοι ανθρωποι....εχουν μεσα τους πολυ ομορφα στοιχεια.... και μη νομιζεις θα βρεις ανθρωπους να σε αγαπησουν και να σε ακτιμησουν γιαυτα ακριβως τα στοιχεια...
    αλλα πρεπει με καποιο τροπο να θωρακισεις τον εαυτο σου.....γιατι αν το χεις καταλαβει ζουμε σε ζουγκλα
    να μην αφηνεις κανεναν να καταχραστει την καλοσυνη και τον καλο σου χαρακτηρα
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  9. #39
    ακριβως αυτο αλλα εχω καταλαβει οτι θελει πολυ δουλεια για να το καταφερεις.ευχομαι να μπορεσω να τα καταφερω και εγω.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    απλα πρεπει να σκεφτεσε οτι πρεπει να προστατευεις τον εαυτο σου οπως θα προστατευες και οποιονδηποτε αλλον...
    θα αφηνες να πληγωσουν και συμπεριφερθουν ας πουμε ασχημα ή υποτιμιτικα σε εναν συνανθρωπο σου? μαλλον οχι...
    θα αφηνες να τον αδικησουν ή να του μιλησουν ασχημα? γιατι λοιπον ενδεχομενως να αφησεις τους αλλους να το κανουν αυτο σε σενα και να μην προστατεψεις τον εαυτο σου.....
    οσο πρεπει να ειμαστε δικαιοι με τους αλλους πρεπει να ειμαστε και με μας...κι οταν καποιος προσπαθει να σε βλαψει ...ειναι απλα θεμα δικαιοσυνης και ταξης...να τον βαλεις στην θεση του
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  11. #41
    δικιο εχεις αλλα εχω καταλαβει οτι πολλες φορες οταν προκειται για τον εαυτο μας ισως επειδη μεσα μας φοβαμαστε δεν κανουμε κατι.
    νομιζω οτι αυτο που μπορει εγω να χρειαζομαι η και οποιοσδηποτε αλλος ο οποιος μπορει να εχει το ιδιο προβλημα με μενα ειναι ενας ανθρωπος που να σε τονωσει.
    να σου πει βρε παιδι μου κατι καλο.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Ειρήνη, άκου τη Lacrymosa και πήγαινε σε κανένα ψυχοθεραπευτή, δεν είναι ντροπή.
    Λες ότι χρειάζεται κάποιος να σου πει κάτι καλό, να σε τονώσει. Ε αυτή την στιγμή όπως
    είσαι φοβισμένη και κλεισμένη στον εαυτό σου, αυτός δεν μπορεί παρά να είναι ο ειδικός.

    Έπειτα, αφού εμπεδώσεις ότι έχεις να κάνεις με ενήλικες άνθρωπους οι οποίοι απέχουν
    παρασάγγας απ'τα μικρά παιδιά (και την σκληρότητα που αυτά επιδεικνύουν), τότε και
    μόνον τότε θα σου είναι πιο εύκολο να δεχτείς την προσέγγιση από άλλους ανθρώπους.

    Αν μάλιστα δεν είσαι και άσχημη όπως λες (ελπίζω να το πιστεύεις και βαθιά μέσα σου αυτό),
    τότε όταν θα είσαι έτοιμη/δυνατή, θα δεις ότι οι άντρες θα σφάζονται για πάρτη σου!

  13. #43
    κοιτα δεν ντρεπομαι να παω σε καποιον ειδικο απλα αυτη την περιοδο δεν με παιρνει οικονομικα κατι τετοιο αλλιως θα ημουν ηδη εκει.
    ευελπιστω συντομα να μπορεσω να το κανω αυτο γιατι αλλιως θα ειναι σκουρα τα πραγματα.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
    By naomi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 12-12-2012, 16:53
  2. Χρειαζομαι βοηθεια
    By outoforder in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 11-07-2012, 02:35
  3. Χρειάζομαι βοήθεια
    By Marinapapad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 21-12-2010, 11:35
  4. χρειαζομαι βοηθεια
    By Wolff in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-07-2008, 15:08
  5. Χρειάζομαι βοήθεια. :'(
    By WeepingMoon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2006, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •