χρειαζομαι βοηθεια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1

    χρειαζομαι βοηθεια.

    το προβλημα μου ειναι κατ εμε μεγαλο.οταν πηγαινα σχολειο ημουν θυμα ενδοσχολικης βιας.το αποτελεσμα ειναι να φοβαμαι τους ανθρωπους,φοβαμαι ακομα και να πιασω δουλεια.το μονο που θελω ειναι να καθομαι σπιτι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Ειχες πιασει καποτε στο παρελθον δουλεια; Τουλαχιστον απο τοτε που αποφοιτησες, εχεις και καποιες καλες εμπειριες απο ανθρωπους;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    γεια σου ειρηνη..απ'οτι καταλαβαινω αυτο που βιωσες στο παρελθον θα πρεπει να ηταν σοβαρο για να σε κανει να αισθανεσαι ετσι..ομως θελω να σε ρωτησω τι ειναι ποιο ψυχοφθορο?μια στιγμη βιας η μια ζωη με φοβους?
    ξερεις δεν ξυπνουν ολοι οι ανθρωποι με σκοπο να βλαψουν τους αλλους..
    καλο θα ειναι να προσπαθησεις να βρεις μια φιλη η οποια θα κερδισει αρχικα την εμπιστοσυνη σου,με την οποια ισως αρχισεις να βγαινεις στην πορεια και να κανεις το πρωτο σου βημα καπως ετσι...σιγα-σιγα και γνωριζοντας τους ανθρωπους θα επιλεγεις ποιος αξιζει να ειναι διπλα σου και μην αφηνεις ενα περιστατικο με ενα η δυο καθυστερημενα να καθορισουν το υπολοιπο της ζωης σου γλυκια μου...
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  4. #4
    Rafaella ειχα βρει στο παρελθον μια δουλεια αλλα δεν ηταν οτι καλυτερο.τωρα το δευτερο μην το συζητας καθολου.

    xrusaki αν ηταν μια στιγμη βιας δεν θα ειχα αυτο το προβλημα.ηταν παρατεταμενο.οσο για τους φοβους.ναι βαρεθηκα να ζω με αυτους αλλα δεν ξερω πως να τους αντιμετωπισω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    ειρηνη μου η ενδοσχολικη βία ειναι πολυ άσχημη...τι ειδους βία ειχεσ βιώσει?συγνωμη αν γινομαι αδιακριτη αλλα σε ρωταω για να καταλαβω....
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  6. #6
    δε γινεσαι αδιακριτη.υπηρχαν συμμαθητες μου που μου εκαναν διαφορα.πειραγματα που για αυτους ηταν πλακα.μου ειχαν βγαλει και ψευδωνυμο,<<γκρεμλιν>>.δε μπορω να πω οτι ειμαι ασχημη αλλα στην εφηβεια μου δε φροντιζα τον εαυτο μου.
    αυτος ηταν και ο λογος που μια χρονια ειχα μεινει απο απουσιες.δεν ηθελα να παω σχολειο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    νομιζω οτι χρειαζεσαι βοηθεια απο ειδικο και θεραπεια για να μπορεσεις να γιατρεψεις τα τραυματα απο το παρελθον,,,

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    ειρηνη,εχω βιωσει και γω την ενδοσχολική βία γι αυτό και σε ρωτησα τι ειδους βία βιωσες...εμενα για παραδειγμα με αποκαλούσαν <<μόκο>> γιατί δεν μιλούσα και με κοροιδευαν για το πάχος μου,που η αληθεια ήταν ότι δεν ημουν πολύ παχουλή αλλά τα παιδιά σε αυτή την ηλικία βλέπουν διαφορετικά τα πράγματα....εγώ αργότερα υπέφερα απο διατροφικές διαταρραχες και ταλαιπωρήθηκα πολύ!έκανα αρκετές ψυχοθεραπείες χωρίς βέβαια να παραδεχτώ την βία που χα βιώσει στ σχολείο παρόλα αυτά ξέρω οτι και αυτή έβαλε το λιθαράκι της στην αρρώστια που μετά βίωσα.αποψή μου είναι αν επισκεφτείς έναν ειδικό,θα σε βοηθησει να δεις διαφορετικά τα πράγματα και να δουλέψεις με τις σκέψεις σου και τον εαυτό σου...και να το ξεπεράσεις
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ολοι βιωσαμε το λεγομενο μπουλινγκ στο σχολειο,αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο..Τωρα πια ως ενηλικη σκεφτομαι ποσο σκληρα ειναι τα παιδια..!Για παραδειγμα προχτες μου εστειλε ενας φιλος στο φεισμπουκ μια φωτογραφια απο μια εφηβη που απλα κοινοποιησε μια φωτογραφια της,μου την εστειλε λοιπον για να δω τα σχολια απο κατω και να φρικαρω,τα οποια ηταν "πως εισαι ετσι μωρη" "ψοφα μωρη" "αυτοκτονα" και αλλα που δυστυχως δεν λεγονται..Και ολα αυτα απο εφηβους..Αγορια και κοριτσια..

  10. #10
    και εγω θελω να παω σε εναν ειδικο νομιζω ειναι ο μονος που μπορει να με βοηθησει αλλα δυστυχως δεν μπορω λογω οικονομικων.
    πιστη εσυ σε τι ηλικια ησουν?
    και να φανταστεις mnimonio οτι εγω το βιωσα πριν μερικα χρονια που δεν ηταν τοσο ανεξελεγκτα τα πραγματα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    11
    Δεν είναι τυχαίο που σε κάποιες χώρες φτιάχνουν στρατό απο παιδιά και εφήβους.Ακριβώς, για τον λόγο του ότι μπορούν εύκολα να φερθούν με αγριότητα.
    Για προσπάθησε να μάθεις όμως πως είναι σήμερα οι σχολικοί εχθροί σου, σε τι κατάσταση είναι.Μπορεί να να ξεκαρδιστείς στα γέλια μαζί τους, τόσο πολύ που θα πάνε οι φόβοι περίπατο
    [URL="http://www.dreamweaver.gr"]web design[/URL] - [URL="http://www.dreamweaver.gr/προώθηση-ιστοσελίδων.php"]προώθηση ιστοσελίδων[/URL]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ειρηνη πιστευω πως θα πρεπει να επισκεφτεις ειδικο . Δεν ξερω κατα ποσο το οτι δεν μπορεις να εργαστεις εχει να κανει με το γεγονος οτι εισαι θυμα μπουλινγκ , αλλα ειναι απο μονο του ενα σοβαρο προβλημα και καλο θα ηταν να μην το αφησεις ετσι.Δεν ειναι δυνατον να εισαι 34 ( αν καταλαβαινω σωστα απο το νικ σου ) και να μην μπορεις να δουλεψεις και να καθεσαι ολη μερα σπιτι..
    Δηλαδη δεν δουλεψες ποτε? Δεν εχεις παρεες να βγαινεις?


    Υ.Γ.:Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι το τρολακι εχει δικαιωμα να βαζει λινκ στην υπογραφη του ενω εγω δεν μπορω ουτε χρωμα να αλλαξω.

    Για τον απο πανω μιλαω που διαφημιζει την δουλεια του στην υπογραφη του.

  13. #13
    δε βοηθαει.οι περιισοτεροι ζουν μια χαρα τη ζωη τους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    ειρηνη κι εγω ημουν ενα παιδι με πολλα προβληματα απο το σπιτι κι ετσι κλεινομουν στον εαυτο μου..βεβαια ημουν τυχερη γιατι καπου στην δευτερα δημοτικου με πλησιασε εκεινο το κοριτσακι της ταξης και η τωρα κολλητη μου..το αποτελεσμα ηταν να βλεπω ολα τα παιδια ανωριμα και να με παρακολουθει η κοινωνικη λειτουργος κατι που οταν το μυριστηκαν με φωναζαν καθυστερημενο..και να σκεφτεις οτι δεν συλαβισσα ποτε μου και οταν ολοι εγραφαν προτασουλες για εκθεσεις εγω ημουν στην δευτερη σελιδα..τωρα ολοι αυτοι με βλεπουν στον δρομο και τους πεφτει η μασελα..δεν λεω ισως καθορισε πολλα στην ζωη μου γιατι για μεγαλο διαστημα υπηρξα πολυ ανασφαλης,αλλα ξερεις κατι?ειπα στον εαυτο μου πως ακομη και αν αυτα τα παιδια εβλεπαν κατι που εγω δεν εβλεπα,αυτο απο μονο του δεν μπορουσε να τα κανει ποιο αξια η ανωτερα,γιατι εγω δεν ημουν ενα ανεμελο κοριτσακι που τα ειχε ολα..και ειπα στον εαυτο μου πως κανεις δεν αξιζει περισσοτερο επειδη ειχε την ευκαιρια να εχει κατι οπου εγω δεν ειχα..απλα ημουν ιδιαιτερη..
    φυσικα καποιοι ανθρωποι το αντιμετοπιζουν λιγο ποιο βαρυα και δεν τους ειναι τοσο απλο..
    αν καταλαβα καλα πρεπει να εισαι ευαισθητο ατομο και θα συμφωνουσα να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο για να σε βοηθησει..

    να σημειωσω οτι ολα αυτα εγιναν παρελθον με το που πατησα το ποδι μου στο γυμνασιο και αλλαξαα περιβαλον..
    εσυ ποσο χρονων εισαι?πηγαινεις ακομα σχολειο?σπουδαζεις?και ποτε συνεβησαν ολα αυτα?δημοτικο?γυμνασιο?λυκ� �ιο?και στα 3??
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  15. #15
    οχι καλε δεν ειμαι 34. 25 ειμαι.
    xrusaki ναι ειμαι ευαισθητο ατομοδιαφορετικα δε νομιζω οτι θα με επηρεαζε τοσο πολυ.σε ειδικο προς το παρον δεν μπορω να παω λογω οικονομικων αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα το πραξω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
    By naomi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 12-12-2012, 16:53
  2. Χρειαζομαι βοηθεια
    By outoforder in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 11-07-2012, 02:35
  3. Χρειάζομαι βοήθεια
    By Marinapapad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 21-12-2010, 11:35
  4. χρειαζομαι βοηθεια
    By Wolff in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-07-2008, 15:08
  5. Χρειάζομαι βοήθεια. :'(
    By WeepingMoon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2006, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •