ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ(ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Σας μιλαω συνεχεια μονο για τα συμπτωματα και τις εξετασεις γιατι αυτα τα 2 ειναι τα μονα πραγματα που ασχολουμαι τον τελευταιο καιρο!

    Αυτες τις μερες δεν εχω χρονο ουτε για χομπι ουτε για να πολυβγαινω με φιλους/φιλες επειδη και αυτοι διαβαζουν.

    Αλλα τι να κανουμε κουραγιο σε 1 μηνα ελπιζω να εχουν τελειωσει ολα...Μονο που σκεφτομαι πως ολο το καλοκαιρι θα μαι ξεγνοιαστος και θα μαι ολη μερα στα μπανακια μου, στα καφεδακια μου, κτλ φτανει! Αρκει βεβαια να μη συνεχισουν οι κ***ζαλαδες!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Originally posted by x-ray


    Πανω απο 5-6ωρρες την ημερα δεν εχω διαβασει
    Φίλε Κώστα,
    Όντας ο ίδιος πολύ πρακτικός και με τετράγωνη λογική κάνω τα μαθηματικά.
    6 ώρες διάβασμα + 9 ώρες ύπνο + 2 ώρες φαί κλπ=17
    Μέχρι τις 24 μένουν άλλες 7. Αυτές λοιπόν φρόντισε να τις περνάς όχι \"κλαίγοντας την μοίρα σου\" αλλά διαχειρίσου τες όσο το δυνατόν καλλίτερα.
    Δηλαδή δεν νιώθεις καλά. Δεν μπορείς να διαβάσεις. Ε λοιπόν μην φτάσεις στο αμήν. Βγες βόλτα. Κάνε jogging στο τετράγωνο. Κλείσε τα βιβλία και δες λίγο tv. Κάνε ότι γουστάρεις. Θα δημιουργηθεί χρόνος από μόνος του γιατί έχεις πολύ χρόνο αρκεί να τον διαχειριστείς.

    POWER

  3. #18
    Ρε παιδια αφηστε ειναι τωρα 3 μερες που ειμαι χαλια. Ζαλιζομαι απο το πρωι μεχρι το βραδυ και δεν μπορω οχι να διαβαω αλλα και ο\\υτε ορθιος να σηκωθω! Εχω φρικαρει παλι!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Φίλε Κώστα καλησπέρα,
    Πιστεύω πως θα βρείς άκρη με τις ζαλάδες που έχεις. Πρέπει όμως να ανοιχτείς. Είτε στους φίλους σου, είτε στην οικογένειά σου, είτε εδώ στους ομοιοπαθείς. Πρέπει να \"χαλάσεις\" την εικόνα σου. Να δεχτείς ότι αυτό που περνάς είναι άσχημο και πρέπει να το βγάλεις από μέσα σου. Πές τα χύμα. Πέσ τα τσουβαλάτα. Μην πιστέψεις ότι για κάτι φταίς εσύ. Το περνάς αυτό το μανίκι γιατί έτσι είναι ο άνθρωπος πλασμένος. Αδύνατος. Και πολύ δυνατός. Κάποιες στιγμές έτσι κάποιες αλλιώς. Κάποιο πιό έντονα κάποιοι λιγότερο έντονα.

    Επίσης θα σου έλεγα να προσέξεις ιδιαίτερα το στομάχι σου με το έντερο. Το άγχος χτυπά πρώτα εκεί και μετά από εκεί πιάνεται το κεφάλι και έχεις ζαλάδες. Δες κάποια φάρμακα για το στομάχι και το ευερέθιστο έντερο. Είναι σύνδρομο που παει με το άγχος.

    Ακόμα καλό θα σου έκανε να πας σε κανένα φυσιοθεραπευτή να σε βοηθήσει με το αυχενικό.

    Α, και μην το ξεχάσω. Αν σε βοηθάνε τίποτα DEPON μην τα φοβάσαι. Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανένα να έχει χαλαστεί από αυτά. Μόνο τα φοβούνται. Αυτό το φόβο με τα αθώα φάρμακα ξεπέρασέ τον.

  5. #20
    Δυστυχως δεν με βοηθαει ουτε το DEPON ουτε το PANADOL στις ζαλαδες μου τα εχω παρει πολλες φορες δοκιμαστικα μπας και γινει τπτ αλλα δε με πιανουν. Αφηστε απο τα πολλα φαρμακα τον τελευταιο καιρο εχω γινει...

    Για το εντερο και το στομαχι κατα καιρους με πιανουν καποιοι πονοι αλλα τωρα εχουν καιρο να με πιασουν, οποτε καλο αυτο.

    Το ξερω πως καθε ανθρωπος ειναι αλλιως και εχει τα δικα του προβληματα. Απλα εγω απο οτι φαινεται ειμαι υπερευαισθητος και με χτυπησε πολυ το αγχος. Αλλα αυτο που με βασανιζει ειναι γιατι με χτυπαει εδω και 1 χρονο! Αμα με επιανε 1-2 μηνες πριν τις εξετασεις 8α το θεωρουσα απολυτα φυσιολογικο και δε θα ασχοιομουν τοσο. Και πριν το Lower των αγγλικων ας πουμε ειχα αγχος και ειχα 1-2 μερες πριν δωσω ναυτια και λιγο την κοιλια μο αλλα μεχρι εκει. Δεν ημουν αρρωστος 1 χρονο πριν. Νταξει βεβαια αλλο αγγλικα αλλο πανελληνιες, αλλα τι να πεις.....

    Ειχα παει το καλοκαιρι σε φυσιοθεραοευτρια και εκανα καποιες φυσιοθεραπεις αλλα τπτ. Ετσι και αλλιως εκανα μαγνητικη στον αυχενα και δεν εδειξε να υπαρχει προβλημα οποτε πιστευω πως δε χρειαζεται.

    Νταξει ευτυχως σημερα ειμαι καλυτερα, αντε να ανοιξω και κανω βιβλιο γιατι 3 μερες τωρα δεν τα χω ανοιξει καν!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Χαίρομαι για σένα αλήθεια και θα ήθελα να ψάξεις να βρείς τι είναι αυτό το κάτι που σε συνεφέρνει. Τι είναι αυτός ο καταλύτης που σε κάνει καλά. Βρές το και αξιοποίησέ το όταν το χρειαστείς. (που μακάρι δηλαδή να μην το ξαναχρειαστείς αλλά λέμε αν)

  7. #22
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    31
    φίλοι και φίλες είχα και γω έντονες ζάλες οταν έδινα για το πτυχίο, και μάλιστα με κάτι ψιλοκρίσεις πανικού. Μόλις πέρασε εκεινη η περίοδος μετά απο λίγο περάσανε και ζάλες. Γυρισανε μετα απο χρόνια όταν πια εππαγγελματίας το άγχος με ξαναλύγισε και με χειρότερη μορφή. Κρίσεις πανικού , λιποθυμίες, μαι δευτερογενης κατάθλιψη, αγαροφοβία κι όλα αυτα γιατί? Για το τίποτα...Η υγεία είναι το ύψιστο αγαθό που υπάρχει. Σας τα λεω όλα αυτά γιατί ως λίγο μεγαλύτερος στην ηλικία απο σας και βλέπωντας πως είστε δραστήριοι και θέλετε να επιτύχετε οπωσδήποτε, εφόσον καταλάβατε τον εαυτό σας πως είναι-έγινε ευαίσθητος προστατέωτε τον. Μην πιέζεστε και πολύ, δεν αξίζει. Κάντε ήρεμα και ωραία την προσπαθειά σας καιμην σκέφτεσται βλεκείες αρνητικές του τύπου \"αν δεν περάσω\" \"τι θα γίνει στο μέλλον\" και τέτοια. Το μέλλον θα έρθει θέλετε δεν θέλετε απο μόνο του...κι όπως έλεγε και η γιαγιά μου \"παιδί μου το τυχερό του κανείς δεν το ξέρει\". Μην αγχώνεστε μην σας βγούν χειρότερα.
    Το καλύτερο φάρμακο που και που και σε μικρές δόσεις είναι η γραψαρ......νη. Ξέχνα την ζάλη θα σε ξεχάσει κι αυτή. μην μασάτε όλα θα παν καλά, αλλά αγαπάτε και λίγο τον εαυτό σας.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    29
    καλησπερα x-ray!!!

    καταλαβαινω απολυτως τον φοβο σου για τις πανελληνιες!
    κ για μενα ηταν η πιο οδυνηρη εμπειρια στη ζωη μου, αλλα εγω δεν διαβαζα ολη τη χρονια κ μου επεσε μαζεμενο το διαβασμα στο τελοσ!!!εδω ειναι η διαφορα...
    καθοτι φαινεσαι διαβαστερος κ επιμελης δεν εχεις κανενα λογω να φοβασαι, φανταζομαι οτι κανεις επαναληψεις τωρα, ο,τι μαθατε μαθατε ολη τη χρονια!
    οποιος ειναι σωστα προετοιμασμενος ολη τη χρονια δεν εχει κανενα λογο να φοβαται!
    ολοι νομιζουν οτι οι πανελληνιες ειναι ενας μπαμπουλας, κατι τρομερα δυσκολο κ στο οποιο ειναι αδυνατο να αποδωσεις καλα! σε πληροφορω οτι ειναι απλα εξετασεις σαν ολες τις αλλες που εδωσες μεχρι τωρα κ προκειται να δωσεις στο μελλον. σιγουρα ειναι αρκετα πιο σημαντικες απο τις εξετασεις τετραμηνου αλλα εχεις ολα τα εφοδια να τα πας περιφημα!!!

    το μονο που πρεπει να αποφευγεις σε αυτη τη φαση ειναι να πιεζεις τον εαυτο σου να περασεις φαρμακευτικη....αυτο ειναι που υποσυνειδητα σε αγχωνει πιστευω κ αναλωνει αρκετη απο την πολυτιμη ενεργεια σου.

    ακομα κ αν -χτυπα ξυλο δεν περασεις- τι θα γινει?τιποτα! δεν χρειαζεται να αποδειξεις τπτ κ σε κανενα, εκανες κ κανεις αυτο που μπορεις! απο κει κ περα απολαμβανεις τους καρπους των κοπων σου!!

    ειχα ενα γνωστο που ηθελε σωνει κ καλα ιατρικη απο μικρος αλλα τον αδικησαν οι καθηγητες στη γ λυκειου κ του χαμηλωσαν τον μεσο ορο με αποτελεσμα να χασει την ιατρικη για λιγο. περασε βιολογικο κ την επομενη ξανακανε τα χαρτια του με το 10 % κ περασε εκει που ηθελε! το παλεψε μεχρι τελος κ σπουδαζει τωρα αυτο που θελει!

    ολοι λιγο πολυ τα εχουμε περασει αυτα κ ξερουμε ποσο πικρη γευση εχουν, προστατευσε τον εαυτο σου ομως απο την φθορα!

    κανε θετικες σκεψεις, κανε γυμναστικη, τρωγε φρουτα, κοιμησου το μεσημερι: δοκιμασμενες συνταγες επιτυχιας!!

    καλη δυναμη! εχεις ολες τις προοπτικες να βγεις νικητης!!!

    καλο βραδυ!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Μιλάει η εμπειρία
    Originally posted by serotonin
    Το καλύτερο φάρμακο που και που και σε μικρές δόσεις είναι η γραψαρ......νη. Ξέχνα την ζάλη θα σε ξεχάσει κι αυτή. μην μασάτε όλα θα παν καλά, αλλά αγαπάτε και λίγο τον εαυτό σας.
    Συμφωνώ απόλυτα έστω και χωρίς εμπειρία

  10. #25
    Παιδια δοξα το θεο στις πανελληνιες πηγα τελεια! Πιστευω οτι περναω χαλαρα εκει που θελω απο καποιους προχειρους υπολογισμους που εχω κανει!

    Οι πανελληνιες τελειωσανε την προηγουμενη πεμπτη, δυστυχως ομως οι ζαλαδες συνεχιζουν. Ισως να φταιει βεβαια το γεγονος οτι απο σημερα αρχισα τις τοπικες εξετασεις οι οποιοες θα τελειωσουν σε 2 βδομαδες δεν ξερω. Παντως απο τις μερες πριν τις εξετασεις οι ζαλαδες δεν ειναι τοσο εντονες, αλλα υπαρχουν ωρες που δεν ειναι υποφερτες και \"τρελαινομαι\" σε εισαγωγικα απο την αγωνια μου γιατι ζαλιζομαι και ποτε θα μου περασει, κτλ. Υποψην οτι ακομα περνω μισο xanax 2 φορες την ημερα, επειτα απο οδηγια μιας φιλης ψυχολογου απο αθηνα που δεν με εχει δει ποτε αλλα ξερει το ιστορικο. Ειπε να το συνεχισω λιγες μερες ακομα μεχρι να μου φυγει η υπερενταση των εξετασεων....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Μπράβο σου που τα κατάφερες!
    Το άγχος όμως δεν φεύγει τόσο εύκολα.Είναι λογικό να έχεις ακόμα τις ζαλάδες,μέχρι να ηρεμίσεις εντελώς.Και αυτές οι εξετάσεις που δίνεις τώρα μπορεί να μην είναι πανελλήνιες αλλά ένα άγχος σου το δημιουργούν όσο να\'ναι.Κάνε λίγη υπομονή.Μην σκέφτεσαι συνέχεια πότε θα φύγουν οι ζαλάδες.Κοίτα να ηρεμίσεις και να μην τις σκέφτεσαι και κάποια στιγμή θα αρχίσουν να υποχωρούν.

  12. #27
    Αυτο ειναι το προβλημα μου οτι το σκεφτομαι συνεχεια, το ξερω! Αλλα δεν μπορω να κανω κατι για να μην το σκεφτομαι. Μακαρι να μπορουσα να πατησω ενα κουμπι και να μου φυγουν απο το μυαλο αλλα δυστυχως δε γινεται. Οσο για οτι χρειαζεται χρονος για να επανελθει ο οργανισμος μου μετα απο ενα χρονο απιστευτου στρες και πρεσαρισματος το καταλαβαινω γιααυτο και ειμαι σχετικα ψυχραιμος, αν και εχει περασει τοσος πολυς καιρος απο τοτε που μου ξεκινησαν οι ζαλαδες(13 μηνες περιπου). Ελπιζω τωρα που θα ηρεμησω να φυγουν σιγα σιγα...

  13. #28
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72
    x -ray και εγώ είχα ζαλάδες για μεγάλο διάστημα. Αυτό που κατάλαβα για μένα είναι ότι οι ζαλάδες μου οφείλονται σε δύο πράγματα πρώτον στο στομάχι μου, όταν δεν είναι καλά το στομάχι είμαι πολύ χάλια και δεύτερον στον αυχένα μου που από το \"σφίξιμο\" παθαίνουν πλάκα οι μύες και δεν γίνεται καλή κυκλοφορία του αίματος. Προσωπικά έκανα πολλά μασαζ για να χαλαρώνω και με βοήθησε πολύ. Και με το στομάχι προσπαθώ να αποφευγω φαγητά που με ενοχλούν.

  14. #29
    Παιδια εχει περασει μισο μηνας απο τοτε που τελειωσαν οι εξετασεις μου και οι ζαλαδες συνεχιζονται ακα8εκτες. Εδω και 1 μηνα περιπου παιρνω τρεις φορες τη μερα απο μισο ΧΑΝΑΧ αλλα δεν εχω δει αξιοσημειωτη βελτιωση. Ρωτησα μια γνωστη ψυχολογο που ομως δε με εχει γνωρισει ποτε και μου ειπε να σκεφτω αν θελω να παρω ενα πιο δυνατο φαρμακο αντι για το ΧΑΝΑΧ ενα που λεγεται SEROXAT. Το εχει δοκιμασει κανενας? αν ναι μπορειτε να μου πειτε αν αισθανεστε διαφορετικα απο οτι κανονικα οταν το παιρνετε?(πχ εχετε υπνηλια, θολουρα ή κατι τετοιο) και πιστευετε οτι αξιζει να το δοκιμασω? Να στε ολοι καλα!

  15. #30
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72
    Καλέ μοθ x ray νομίζω ότι είσαι πολύ ανυπόμονος. Αυτάν τα [ράγματα δεν περνάνε τόσο εύκολα αλλά περνάνε. Νομίζω ότι η ανυπομονησία είναι κακός σύμβουλος και κακός φίλος . Πραγματικά είναι πρόβλημα οι ζαλάδες το έχω βιώσει. Προσωπικά νιωωθ όπτι με βοήθησαν πολύ οι φυσιοθεραπέιες - μασάζ και η χαλάρωση γενικότερα. Καλή δλύναμη

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •