ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ(ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1

    ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ(ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ)

    Καλησπερα σε ολους παιδια με λενε Κωστα. Ειμαι 17-18 χρονων και σε 20 μερες περιπου δινω Πανελληνιες εξετασεις. Χωρις να θελω να περιαυτολογω ειμαι πολυ καλος μαθητης, απο τους καλυτερους μαθητες στο σχολειο μου τουλαχιστον και στοχευω σε φαρμακευτικες σχολες.

    Το προβλημα μου ειναι οτι εδω και ακριβως ενα χρονο με πιανουν ζαλαδες. Καθε μερα τα συμπτωματα της ζαλαδας μου ειναι και διαφορετικα. Τη μια νιωθω λες και ειμαι σε ενα καραβι και παω πανω-κατω, την αλλη ζαλιζομαι οταν αλλαζω θεση στο κεφαλι μου, την αλλη νιωθω κατι σαν κενο στο κεφαλι μου κτλ. Καθε σχεδον μερα εδω και ενα χρονο και καθολη τη διαρκεια της μερας εμφανιζω καποια απο αυτα τα συμπτωματα τα οποια αρκετες φορες μπορει να συνοδευονται απο πονοκεφαλους ή απο ναυτίες. Επισης οι ζαλαδες μου εχουν αυξομειωσεις, δηλ αλλοτε ειναι πολυ εντονες και αλλοτε ασθενεστερες.

    Παιρνω 2 φαρμακα οταν με πιανει η εντονη ζαλαδα. Το ενα ειναι το Vertigo Vomex το οποιο αλλοτε με πιανει και αλλοτε οχι και το αλλο οι Antivom σταγονες οι οποιοι δεν μου φαινεται να μου φερνουν αποτελεσμα.

    Θα σας πω τωρα λιγο το ιστορικο. Οι ζαλαδες με πρωτοεπιασαν περσι τετοια εποχη, τον καιρο πριν δωσω εξετασεις για την β\' λυκειου. Στο σημειο αυτο να προσθεσω οτι ειχα πολυ αγχος γιαυτες τις εξετασεις γιατι απο αυτες παιζοταν αν θα εβγαινα σημαιοφορος του σχολειου.
    Οταν μου εμφανιστηκαν τα συμπτωματα πηγα σε πολλους γιατρους: οφθαλμιατρο, ωριλα, παθολογο, καρδιολογο, γαστρεντερολογο, κα και σχεδον σε καθε ειδικοτητα που υπαρχει στο νησι που μενω και εκανα πολλες εξετασεις, οπως εξετασεις αιματος, θυρωειδη, ουρων, κτλ και ολα τα αποτελεσματα ηταν απολυτως φυσιολογικα.

    Μετα το τελος των εξετασεων ανεβηκαμε με τους γονεις μου αθηνα. Εκει με ειδαν παρα πολλοι γιατροι οπως ο παιδιατρος ο Κωνσταντοπουλος που ειναι και προεδρος των παιδιατρων της Ελλαδας αν τον γνωριζετε(ειναι παιδιατρος μου απο τοτε που ημουν μωρο), ο Γιουρουκος(που ειναι νευρολογος), καποιος ωριλα και ολοι μου ειπαν οτι δεν εχω απολυτως τπτ και ολα ειναι θεμα αγχους και οτι σε λιγο καιρο θα μου περναγε. Α επισης εκανα και εγκεφαλογραφημα καθως και Μαγνητικη εξεταση στον εγκεφαλο και στον αυχενα και δεν εδειξαν τπτ. Ακομα οι γιατροι στην αθηνα μου ειπαν πως οσες εξετασεις εχω κανει εγω δεν τις εχουν κανει 90 χρονων γεροι και δε χρειαζοταν να το ψαξω αλλο.

    Το προβλημα ειναι οτι 1 χρονο μετα και δε μου εχει περασει. Στο ενδιαμεσο διαστημα ειχα 5-6 κρισεις(μερες δηλ που η ζαλαδα ηταν πολυ εντονη και φωναξαμε γιατρο στο σπιτι και μαλιστα 2 απο αυτες τις φορες μου εκανε ενεση Atarax για να κοιμηθω και να ηρεμησω).

    Τις τελευταιες βδομαδες ιδιαιτερα οι ζαλαδες μου εχουν αυξηθει, ισως επειδη πλησιαζουν οι Πανελληνιες και εχω αγχος.

    Οπως ειπα και πριν ολοι μου εχουν πει οτι ειναι θεμα αγχους και μολις τελειωσουν οι εξετασεις θα μου περασουν ολα και δε θα θυμαμαι τπτ, αλλα δεν μπορω να το πιστεψω και με πιανει συνεχεια φοβος πως οι ζαλαδες μου θα χειροτερεψουν, δε θα μου περασουν ποτε και πως το καλοκαιρι που θα ρθει και ολοι οι φιλοι μου θα ειναι χαρουμενοι και ξεγνοιστοι εγω θα το περασω ξαπλωμενος στο σπιτι με τις ζαλαδες μου παρεα.

    Καποιοι γιατροι μου ειπαν να παιρνω καθε βραδυ 1/4 Lexotanil(ελαχιστη ποσοτητα) και το παιρνω εδω και 2 μερες αλλα δε βλεπω διαφορα.

    Δεν ξερω τι να πιστεψω πλεον εχω μπερδευτει. Καθε μερα που περναει σκεφτομαι να τα παρατησω απο το σχολειο, μηπως και μου περασει η ζαλαδα, παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια σας.

    Να στε ολοι καλα και ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

    Κωστας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Προφανώς όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι εξαιτίας του υπερβολικο σου άγχος για τις εξετάσεις...
    Σου εύχομαι να το ξεπεράσεις και να μπεις στην σχολή που επιθυμείς...
    Αν όμως δεις ότι δεν περνάει το άγχος επισκέψου εναν ειδικό ψυχικής υγείας...
    Και εγώ όταν άρχισαν οι κρίσεις πανικού έτρεχα στα εφημερεύοντα νοσοκομεία και παρ\'όλου ποτ έκανα εξετάσεις δεν μου έβρισκαν κάτι το παθολογικο...

  3. #3
    Και τελικα τι εγινε? Σου περασαν?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    φιλε x-ray καλως ηρθες, και εγω απο νησι ειμαι, κερκυρα:) χαιρομαι που υπαρχουν ακομα καλοι μαθητες, γιατι ως καθηγητης μουσικης καθε χρονο απογοητευομαι ολο και περισσοτερο με την ελλειψη ενδιαφεροντος και την αδιαφορια..
    το μοναδικο που θα ηθελα να τονισω ειναι να μην εγκαταλειψεις αυτο που σε αγχωνει γιατι οχι μονο δεν θα κερδισεις τιποτα αλλα θα χασεις και τις σπουδες σου που τοσο εχεις κοπιασει.. και με την πρωτη περιπτωση που θα αγχωθεις ολα θα ξαναρθουν και παλι απο την αρχη.. εγω θα σου πω οτι εδωσα εξετασεις για πτυχιο αγγλικων με κριση πανικου και οχι μονο δεν πηγα χαλια αλλα αριστευσα! οτι εχεις βαλει στο μυαλο σου δεν χανεται οσο αγχος και αν εχεις..
    ολα αυτα που περιγραφεις δεν ειναι τιποτα αλλο παρα αγχος και η αντιμετωπιση ειναι μια...να παψεις να δινεις στις ζαλαδες την σημασια που τους δινεις, να τις αφησεις να κανουν την δουλεια τους και εσυ να δωσεις τις εξετασεις σου κανονικα και ολα καλα θα πανε..
    και εγω οταν σταδιακα επαψα να ανησυχω για ολα αυτα, εκεινα με τη σειρα τους αρχισαν να υποχωρουν.. να ξερεις οτι θελει χρονο και εχει πισωγυρισματα αλλα δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα, θα βγεις πολυ πιο δυνατος απο ολα αυτα και θα μαθεις να εκτιμας τη ζωη απο τωρα.. αλλοι δεν το πετυχαινουν ποτε αυτο.. καλη επιτυχια και αφου εισαι απο νησι, μια βολτα στη θαλασσα να ξερεις οτι παιρνει πολλα απο τα βαρη που κουβαλαμε.....
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  5. #5
    Ευχαριστω πολυ για τα ωραια σου λογια, ησουνα πολυ καθησυχαστικος! :)

    Απλα το προβλημα μου ειναι αυτο ακριβως που ειπες. Οτι το σκεφτομαι συνεχεια, και δεν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου. Να φανταστεις το πρωι με το που αρχιζω να ξυπναω πεταγομαι πανω να δω ποσο και αν ζαλιζομαι αυτη τη μερα.

    Εγω το μονο που θελω για να καταφερω να αντεξω μεχρι το τελος ειναι να σιγουρευτω πως μολις τελειωσει αυτη μου η προσπαθεια οι ζαλαδες μου θα εξαφανιστουν. Αλλα κατι μεσα μου δε με αφηνει να το πιστεψω ακομα και μου το χουν πει τοσοι γιατροι.

    Δε με ενοχλει τοσο η ζαλαδα οσο το γεγονος οτι συνεχεια αισθανομαι αρρωστος και καθε φορα που με πιανει ζαλαδα απηυδιζω και θυμωνω με την ολη μου κατασταση και γινομαι χαλια ψυχολογικα και αυτο ειναι που κανει τα πραγματα χειροτερα... Και πιστευω πως αυτη μου η αντιδραση ειναι απολυτα δικαιολογημενη, γιατι οποιοσδηποτε ανθρωπος πιστευω αν ειχε επι 1 χρονο ζαλαδα και ετρωγε ταυτοχρονα τοσο πρεσαρισμα απο σχολεια και φροντηστηρια θα αντιδρουσε το ιδιο.

    Πιστευετε πως μολις τελειωσω τις εξετασεις θα γινω παλι καλα?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    6
    προσωπικα πιστευω πως ναι , μετα μπορει να νοιωθεις καλα ,εφοσον οι ζαλαδες αυτες εχουν ξεκινησει τον τελευταιο χρονο που πιεζεσαι για τις παναλληνιες και αφου οι ιατρικες εξετασεις ειναι καθησυχαστικες.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    24
    Πιστεύω πως σχεδόν σίγουρα θα σου περάσουν...και γω όταν έδινα πανελλήνιες είχα παρόμοια προβλήματα λόγω άγχους..πολλά ψυχοσωματικά συμπτώματα κλπ..το θέμα είναι να δεις αν μετά τις πανελλήνιες θα χεις ξανά τόσο άγχος με τέτοια συμπτώματα και σε άλλες καταστάσεις , με αποτέλεσμα να παρεμποδίζεται η κοινωνική σου λειτουργικότητα.Εγώ ας πούμε είμαι γενικότερα πολύ αγχώδης άνθρωπος και αγχώνομαι με το παραμικρό για τα πάντα απο το πιο απλό πράγμα που μπορείς να φανταστείς..αλλα ποτέ δεν αντιμετώπισα ξανά τα ψυχοσωματικά που πέρασα στις πανελλήνιες..
    Καλή επιτυχία κιόλας! σου εύχομαι τα καλύτερα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Γεια σου Κώστα.Πιστεύω κι εγώ ότι μετά τις εξετάσεις θα ηρεμίσεις και θα αρχίσεις να νιώθεις καλύτερα.Θα σου φύγει όλο αυτό το άγχος που έχεις τώρα και που προκαλεί τις ζαλάδες σου.Κάνε λίγο κουράγιο να δώσεις τις εξετάσεις σου,μην τα παρατήσεις τώρα.Εχεις κάνει τόσο κόπο και θα είναι κρίμα να πάει χαμένος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Γειά σου Κώστα και από εμένα.
    Χωρίς να το παίζω ειδικός (περισσότερο ψιλοάσχετος σε σχέσεη με άλλα μέλη εδω μέσα είμαι) αλλά βλέπωντας τα προβλήματα από άλλη μεριά (τώρα πόσα κοντά στο όριο της άλλης μεριά είμαι άστο) θα ήθελα να σου πώ τα εξής

    1) ο Μεγας Αλέξανδρος (φαντάζομαι θα το ξέρεις αλλά θα το πώ) είχε ρωτήσει τον Φίλλιπο όταν αυτός κατέκτησε μέρος της τότε Ελλάδας \" Και εγώ πατέρ τι έμεινε να κατακτήσω?\"
    Συμπέρασμα (δικό μου έστω και ψιλοαυθαίρετο) Οι εξετάσεις δεν τελειώνουν ποτέ. Η ζωή είναι μία συνεχώμενη περίοδος εξετάσεων. Τίποτα δεν αρχίζει και δεν τελειώνει με μία επιτυχία ή αποτυχία. Αν το πιστέψεις βαθιά αυτό θα δείς ότι δεν αξίζει να αγχώνεσαι και να χαλιέσαι για εξετάσεις.

    2)Πάντως μόλις περάσεις, δεν μπορεί έστω και σε ένα ΤΕΙ θα περάσεις, και πας εκεί θα σου φύγουν όλα τα αγχωτικά μόλις γνωριστείς με τις φοιτήτριες.

    3)Το να είσαι ένα ευαίσθητο άτομο, που ακριβώς λόγω της ευαισθησίας σου αγχώνεσαι, είναι ΘΕΤΙΚΟ. Τις παρενέργειες όμως της μεγαλύτερης, από εμάς τους λοιπούς ανθρώπους ευαισθησίες σου (και ιδίως μέσα στον κόσμο της Ελλάδας του 2007), πρέπει να τις δείς ώστε να τις ελέγχεις. Οι προτροπές των λοιπών μελών για κάποια επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας μην τις πάρεις αψήφιστα. Στο τονίζω δεν είναι ντροπή ούτε κακό να πείς \"ρε αδερφέ ας πάω να δω τι θα μου πεί και αυτός\"

    4) Ειδικά για τις εξετάσεις θα ήθελα να σου πώ ότι ένα 50% εξαρτάται και από την τύχη. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσπαθείς και να εύχεσαι ο τύπος που θα βάλει τα θέματα να έχει ξυπνήσει καλά τη μέρα που θα σκεφτεί τα θέματα που θα βάλει. Πάντως θυμήσου και τον Οδυσέα. Το ταξίδι της γνώσης αξίζει. Όχι το πως θα σε αξιολογήσουν κάποιοι άλλοι για την γνώση που κατακτάς κάθε μέρα με τον κόπο σου .

    Άντε τώρα να διαβάσεις

  10. #10
    Ευχαριστω ολους σας για την υποστηριξη σας...

    Εχει εμφανισει κανενας σας συμπτωματα παρομοια με τα δικα μου?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15
    Επικεντρώνεσε πολύ γύρω απο τα συμπτώματα σου.Σαν να θες να τα διώξεις.Αλλά αυτά παραμένουν εκεί.Κάτι θέλουν να σου πουν το έχεις ψάξει;Πιστεύω πως το περιπλέκεις πολύ το θέμα.Και η επαγγελματική επιτυχία ,αν αυτό σε αγχώνει δεν εξαρτάται απο το πτυχίο.Ξέρω ατομα που έχουν επιχειρηματικές ιδέες και θάρρος και χωρις πολλές γνώσεις τις εφαρμόζουν και βγάζουν χρήματα.Δεν αρκεί να έχεις κάποιο καλό χαρτί,παίζει ρόλο πως συναναστρέφεσε με τους ανθρώπους,τι ιδέες έχεις.Αν είσαι καλός μαθητής και δεν είσαι \"καλός\" στους άλλους τομείς της ζωής σου εμένα δεν μου λέει τίποτα.
    Μιας και οι εξετάσεις πλησιάζουν δεν μπορείς να κάνεις πολλά,φρόντισε για μετά απο αυτές.Κάνε κάποια αθλητική δραστηριότητα έντονη για παραδειγμα βγες απο το μικροκοσμο των εξετάσεων.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Κώστα μην ανησυχείς καθόλου :)

    Μετά τις εξετάσεις θα είσαι εντάξει, όλα θα πάνε καλά, θα το δεις.

    Όσον αφορά τις εξετάσεις και την απόδοση σου, πιστεύω ότι μαθητές του επιπέδου σου, τα πηγαίνουν αρκετά καλά. Αν και πάλι τα πράγματα δεν πάνε όπως τα θες... δεν έγινε και τίποτα. Υπάρχουν και άλλες ευκαιρίες...

    Πάντως πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά και στο πρόβλημα με τις ζαλάδες αλλά και στις εξετάσεις σου.

    Όποτε αγχώνεσαι καλά είναι να μας επισκέπτεσαι να μας γράφεις για τις ανησυχίες σου :)

    Να είσαι καλά :)

  13. #13
    Παιδια σας ευχαριστω και παλι ολους...

    Μα το προβλημα μου δεν ειναι οτι διαβαζω ολη μερα η χτυπαω 8ωρα και 10ωρα οπως αλλοι. Πανω απο 5-6ωρρες την ημερα δεν εχω διαβασει, γιατι εξαιτιας της ζαλαδας μου οταν κουραζομαι απο το διαβασμα γινομαι ακομα χειροτερα. Με αλλα λογια αισθανομαι πως η ζαλαδα με εμποδιζει απο το διαβασμα...

    Το ξερω πως επικεντρωνομαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ στη ζαλαδα, αλλα δεν μπορω να κανω κατι, ετσι νοιωθω...

    Παντως για να σου πω την αληθεια Αφροδιτη θα προτιμουσα να ειχα κατι σωματικο, να επαιρνα για καποιο καιρο ενα φαρμακο και να ξεμπερδευα παρα αυτο το αγχος που εχω και εκδηλωνεται ετσι και ο μονος τροπος για να περασει ειναι να κανω υπομονη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Βασικά δεν μου πέρασαν αλλά είμαι σταθεροποιημένος...
    Φυσικά μερικές φορές μου εμφανίζονται κρίσεις πανικού αλλά έχουν άλλα υπόβαθρα όπως χωρισμός,ανεργία,μαλώματα στο σπίτι κλπ...
    Από τα 5 χρόνια που λαμβάνω φάρμακα ήταν ένα διαστημα 3 ετών που είχα προσβολές πανικού μετρημένες μόνο στα δάκτυλα ενος χεριού!!!:)
    Πήγα και στο στρατό-εκείνο το διαστημα δεν έπαιρνα φάρμακα-και υπηρετησα κανονικά...Οι γιατροί λένε ότι έπαιξε ρόλο η αλλαγή περιβάλλοντος...Γι\'αυτό όταν έχω χρήματα και χρόνο πηγαίνω εκδρομές μόνος μου!!!!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15
    Χ-Ray είμαι ένα χρόνο μεγαλύτερος σου και είχα απείρως περίσσοτερα τέτοια ψυχοσωματικά προβλήματα απο αυτά που περιγράφεις.Οι γιατροί δεν μπορούν να βρουν κάτι ,γιατι σε οργανικό επίπεδο δεν έχεις κάποιο πρόβλημα.Αν ήταν κάτι νευρικό καθαρά δεν θα ξεμπέρδευες με ένα φάρμακο.΄Τα μηχανήματα δεν μπορούν να δείξουν κάτι διότι αυτο που έχεις ειναι σε ενεργειακό-ψυχικό επίπεδο.
    Μιλησε μας αν θες και πέρα απο αυτό το θέμα,για τον ευατό σου.Μας μιλάς μόνο για τα συμπτώματα και τις εξετάσεις.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •