υπερβολικό άγχος :(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    υπερβολικό άγχος :(

    γενικά ήμουν πάντα τύπος που αγχωνόταν εύκολα αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό,σε συγκεκριμένες περιστάσεις μόνο.Δυστυχώς τον τελευταίο μήνα το κακό έχει παραγίνει.Μπορώ ν αγχωθώ με το οτιδήποτε και σε υπερβολικό βαθμό(σε σημείο να μην κοιμάμαι τα βράδια,να νιώθω ένα δυσάρεστο αίσθημα να μου τρυπάει το σώμα και αυτό το αφόρητο βάρος στο στήθος).Αναγνωρίζω ότι οι αιτίες του άγχους μου είναι παράλογες και προσπαθώ να καθησυχάσω τον εαυτό μου αλλά δυστυχώς δεν καταφέρνω και τίποτα.Ίσως το πιο "τρομακτικό" περιστατικό του τελευταίου μήνα συνέβη μέσα σε ένα γεμάτο τρόλλευ όπου η γνωστή δυσφορία που νιώθουν οι περισσότεροι σε τέτοιες καταστάσεις μετατράπηκε σε φόβο,πόνο στο στήθος και ζάλη.πραγματικά πίστευα ότι δεν θα την βγάλω καθαρή μέχρι να φτάσω σπίτι αλλα ευτυχώς μετά από ένα σημείο ηρέμησα κάπως.Ώρες ώρες αισθάνομαι σαν να υπάρχουν ένα σωρό πράγματα μέσα μου που προσπαθούν να βγούν προς τα έξω αλλά δεν μπορούν.Επιπλέον -δεν ξέρω βέβαια αν έχει καμμία σημασία- η ήδη χαμηλή αυτοεκτίμηση μου έχει αγγίξει πάτο πλέον και δεν ανεβαίνει ούτε για μικρή περίοδο έστω-κυκλοφορώ στο δρόμο,με κοιτάνε άγνωστοι,μιλάω με καινούρια άτομα και αισθάνομαι μονίμως οτι με θεωρούν άσχημη και τρομακτική- Τις περισσότερες φορές θεωρώ κι αυτές τις σκέψεις παράλογες αλλά επίσης δεν βγαίνουν με τίποτα από το κεφάλι μου.Αποφάσισα να ξεκινήσω γυμναστήριο αυτή την εβδομάδα παράλληλα με κάποια χάπια βαλεριάνας ώστε να φύγει λίγο όλη αυτή η ένταση,ελπίζω να βοηθήσει.Είμαι 21,δηλαδή αν μου συμβαίνει από τώρα αυτό,αργότερα τι? :/ Συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου αλλά πραγματικά είχα την ανάγκη να πω κάπου τα πράγματα όπως ακριβώς τα αισθάνομαι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Κοιταξε ετσι οπως τα γραφεις περνας μια περιοδο αγχωδους διαταραχης με κρισεις πανικου. Για το γυμναστηριο καλα θα κανεις να πας γιατι καταναλωνεις αδρεναλινη η οποια σε περιοδους εντονου αγχους υπερπαραγεται απο τον οργανισμο με αποτελεσμα να υποβοηθαει τις εκδηλωσεις σωματικου / ψυχολογικου πονου. Παντως βαλε σε μια ακρη του μυαλου σου μια επισκεψη σε ψυχολογο/ψυχιατρο στο μελλον αν δεις οτι τα συμπτωματα παραμενουν. Αυτο γιατι οσο πιο συντομα αντιμετωπισεις το εντονο αγχος και οτι αυτο προκαλει τοσο καλυτερα για σενα. Γιατι οσο το αφηνεις το στρες λειτουργει υπογεια και στην πορεια του χρονου αρχιζει και προκαλει και αλλα προβληματα σε αλλα σημεια του σωματος.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  3. #3
    για ψυχολόγο το είχα σκεφτεί και εγώ κάποια περίοδο,κυρίως για το θέμα της χαμηλής αυτοεκτίμησης, αλλά δν ήξερα ούτε πως να βρω τον κατάλληλο και σε περίπτωση που το μάθαιναν οι δικοί μου δεν θα ήξερα τι να τους πω από την στιγμή που δεν θέλω να τους μιλήσω για τα συγκεκριμένα συναισθήματα και τις σκέψεις μου.Ελπίζω πραγματικά να μην χρειαστεί

Similar Threads

  1. υπερβολικο αγχος
    By mosquito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 16-01-2018, 02:26
  2. Σπαστικη κολλιτιδα απο υπερβολικο αγχος
    By Αντωνακος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 20-07-2013, 18:22
  3. Φοβιες και υπερβολικο αγχος μετα απο τραυματικη εμπειρια υγειας με γιατρους
    By Triella in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2011, 14:49
  4. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32
  5. αγχος
    By sunbeam in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-10-2008, 11:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •