Τζόγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: Τζόγος

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    15

    Τζόγος

    Καλησπέρα. Ο πατέρας μου εδώ και πολλά χρόνια είναι εθισμένος στον τζόγο ,παίζει κάθε μερα και νίωθω ότι δεν τον ενδιαφέρει για εμάς,προτιμά να παίζει παρά να πληρώνει τις υποχρεώσεις του.Χρωστάει παντού και έχουμε γίνει ρεζίλι.Η μητέρα μου του κάνει κήρυγμα κάθε μέρα και την βρίζει, ξέρω οτι δεν θα αλλάξει ποτέ πια, το έχει πεί πολλές φορές οτι θα σταματήσει να παίζει αλλα μόνο οταν είναι σε δύσκολη θέση ψάχνοντας δανεικά, απο εκεί και πέρα ξανα αρχίζει τα ίδια. Με πιέζει καθημερίνα να βρώ δουλεία μιας και απολύθηκα πρίν μήνες και γενίκα μου κάνει πόλεμο για μικρό-πράγματα. Τι να κάνω για να ηρεμήσω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826
    κλειδωσε τον σε ενα δωματιο
    και βρες του ψυχολογο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλανήτης happy
    Posts
    93
    Quote Originally Posted by Big L View Post
    Τι να κάνω για να ηρεμήσω;
    Προσπαθησε να βρεις μια δουλεια και να φυγεις απο το σπιτι και τις στεναχωρες καταστασεις.
    Ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει ο πατερας σου, και δεν φταις εσυ σε τιποτα να την πληρωνεις.
    Η... μανα που θα μεινει πισω, ειναι ενα θεμα.

    Εχεις αλλα αδελφια?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by angelos View Post
    Προσπαθησε να βρεις μια δουλεια και να φυγεις απο το σπιτι και τις στεναχωρες καταστασεις.
    Ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει ο πατερας σου, και δεν φταις εσυ σε τιποτα να την πληρωνεις.
    Η... μανα που θα μεινει πισω, ειναι ενα θεμα.

    Εχεις αλλα αδελφια?
    Έχω μια μικρότερη αδερφή που τραβάει και αυτή τα ίδια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορεις να κανεις και πολλα ,παρα να ανεξαρτητοποιηθεις, οπως λεει και ο Αγγελος. Δουλευει καποιος αλλος στο σπιτι ή εξαρτιοσαστε απο τον πατερα? Καλο ειναι να γινουν ολοι ανεξαρτητοι οσο ειναι εφικτο αυτο ή να αλληλοβοηθηθουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλανήτης happy
    Posts
    93
    Αν η μικροτερη αδερφη σου εμενε μονη της, θα μπορουσες να μεινεις μαζι της.
    Αν μενετε ολοι μαζι, μαλλον εσυ πρεπει να κανεις την αρχη, και να παρεις και εκεινη απο κει μεσα.

    Το ξερω οτι ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια, οποτε μεχρι να γινει αυτο... πρεπει να κανεις υπομονη.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν μπορεις να κανεις και πολλα ,παρα να ανεξαρτητοποιηθεις, οπως λεει και ο Αγγελος. Δουλευει καποιος αλλος στο σπιτι ή εξαρτιοσαστε απο τον πατερα? Καλο ειναι να γινουν ολοι ανεξαρτητοι οσο ειναι εφικτο αυτο ή να αλληλοβοηθηθουν.
    Τώρα μόνο ο πατέρας.Εγώ και η μητέρα μου ψάχνουμε δουλειά μήπως και την κάνουμε

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by angelos View Post
    Αν η μικροτερη αδερφη σου εμενε μονη της, θα μπορουσες να μεινεις μαζι της.
    Αν μενετε ολοι μαζι, μαλλον εσυ πρεπει να κανεις την αρχη, και να παρεις και εκεινη απο κει μεσα.

    Το ξερω οτι ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια, οποτε μεχρι να γινει αυτο... πρεπει να κανεις υπομονη.
    Αυτό προσπαθώ να κάνω αλλα πρέπει να βρούμε και οι τρείς για να τα βγάζουμε πέρα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλανήτης happy
    Posts
    93
    Και οι 3 δεν ξερω, αλλα αν θελετε να φυγετε ολοι μαζι, οι 2 σιγουρα.

    Παντως αν ο πατερας σου δεν γινεται επιθετικος/βιαιος απεναντι σας και γενικα μπορειτε να τον ανεχεστε (δεν μου αρεσει που χρησιμοποιω τετοιες λεξεις, αλλα τι να πω οταν ενας πατερας ενδιαφερεται πρωτα για τον τζογο...), μπορει να κανει ενας την αρχη και σταδιακα να ακολουθησουν και τα υπολοιπα μελη της οικογενειας. Ειναι δυσκολο να βρεθουν δουλειες και για τους 3 σας και μαλιστα αμεσα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχετε σκεφτει την αιτηση διαζυγιου απο πλευρας μητερας? Νομιζω ο τζογος ειναι ισχυρο κινητρο για διαζυγιο. Ουτε εμενα μου αρεσει να δινω τετοιες συμβουλες , αλλωστε δεν μπορω να ξερω την σχεση μητερα-πατερα και παιδιων.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by angelos View Post
    Και οι 3 δεν ξερω, αλλα αν θελετε να φυγετε ολοι μαζι, οι 2 σιγουρα.

    Παντως αν ο πατερας σου δεν γινεται επιθετικος/βιαιος απεναντι σας και γενικα μπορειτε να τον ανεχεστε (δεν μου αρεσει που χρησιμοποιω τετοιες λεξεις, αλλα τι να πω οταν ενας πατερας ενδιαφερεται πρωτα για τον τζογο...), μπορει να κανει ενας την αρχη και σταδιακα να ακολουθησουν και τα υπολοιπα μελη της οικογενειας. Ειναι δυσκολο να βρεθουν δουλειες και για τους 3 σας και μαλιστα αμεσα.
    Χέρι δεν έχει σηκώσει αλλα είναι αδιάφορος-παρτάκιας ,όσο αφορά τον τζόγο προτιμά να χαλάει εκεί τα λεφτά του παρά να κάνει πράγματα για εμάς

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εχετε σκεφτει την αιτηση διαζυγιου απο πλευρας μητερας? Νομιζω ο τζογος ειναι ισχυρο κινητρο για διαζυγιο. Ουτε εμενα μου αρεσει να δινω τετοιες συμβουλες , αλλωστε δεν μπορω να ξερω την σχεση μητερα-πατερα και παιδιων.
    Το μόνο που έχουμε σκεφτεί είναι να βρούμε δουλειά και να φύγουμε και οι τρείς γιατί δεν παλεύεται.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Big L View Post
    Το μόνο που έχουμε σκεφτεί είναι να βρούμε δουλειά και να φύγουμε και οι τρείς γιατί δεν παλεύεται.

    Εαν φυγετε και οι τρεις , γιατι οχι ενα διαζυγιο μιας και θα ειναι τυπικος ο γαμος? Τουλαχιστον θα τον υποχρεωσει ο νομος να δινει καποια βοηθεια? Δεν ξερω και πολλα απο αυτα.

    Χμ , δεν βλεπω αλλη λυση να προτεινω. Ασε που μπορει να του ρθει και ταμπλας και να σοβαρευτει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φυσικα απανταω μεσω ενος φορουμ , δεν μπορω να ξερω τιποτα , οποτε λογικα μην εκλαμβανεις παντα καποιες απαντησεις ως λυσεις. Δεν ξερω καν ποιον εχω για συνομιλητη και κατα ποσο ειναι ευκολο να βρειτε και οι τρεις δουλεια ,βασει και προσοντων ηλικιας κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εαν φυγετε και οι τρεις , γιατι οχι ενα διαζυγιο μιας και θα ειναι τυπικος ο γαμος? Τουλαχιστον θα τον υποχρεωσει ο νομος να δινει καποια βοηθεια? Δεν ξερω και πολλα απο αυτα.

    Χμ , δεν βλεπω αλλη λυση να προτεινω. Ασε που μπορει να του ρθει και ταμπλας και να σοβαρευτει.
    Του έχουμε πεί οτι κάποια στιγμή θα γίνει αυτό για να τον ταρακουνήσουμε αλλα νομίζει οτι δεν θα το κάνουμε,συγκεκριμένα το έπαθε ένας φίλος του (ίδιο πρόβλημα με τον τζόγο έχει και αυτός) και τώρα μένει μόνος του καθώς τον παρατήσανε όλοι,του έχω δώσει το παράδειγμα οτι θα πάθει τα ίδια.



    -Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τζογος ,επιβιωση , ντοπαμινη...
    By keep_walking in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 3
    Last Post: 10-12-2010, 04:49
  2. τζογος
    By Pucca in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 12
    Last Post: 23-12-2008, 21:41
  3. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΤΖΟΓΟΣ
    By Marnek in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 15
    Last Post: 25-06-2008, 09:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •