ti einai auto??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: ti einai auto??

  1. #1

    ti einai auto??

    gia sas kai pali re paidia!! exw mia fobia pou den kserw an einai pragmatikothta i oxi.. oloi thn wra skeftomai oti sumperiferomai perierga sthn koinwnikes mou epafes kai oti me sxoliazoun oloi thn wra i alitheia einai oti fobame na eimai o eautos m mipws kai nomizoun oi aloi oti den paw kala i oti exw kapoio problima... Exw kai ena allo provlima otan milaw me kapoion kai mou pei oti kanw lathos kapou ekneurizomai polu kai nomizw oti eimai lathos panta toulaxiston etsi to eklabanw egw ekinei thn stigmh san na nomizw oti me katigoroun!!
    kai akoma ena provlima pou exw einai oti mimoume autous pou thewrw egw kaluterous apo emena kai auto isws na to katalaboun kai na bgenei ligo perirgo pros ta eksw!
    ti einai auto re paidia?? lete na exw kati sobaro?? opws sxizofreneia? alla oute psefdesthiseis exw oute paraliritikes idees! to mono pou me exei piasei kapote einai autos o fobos oti eimai trelos kai oti den sumperiferomai swsta kai oti oloi tha me koroideuoun!
    sugnwmh gia ton tropo pou ta anaferw olla auta alla eimai akoma mperdemenos!
    sthn ousia twra pleon fobame na eimai o eautos mou kai pragmatika den kserw pws na sumperiferthw..
    sas euxaristw gia ton xrono sas!

  2. #2
    giati den mou apantai kanis?? ti kanw lathos?? mipws den katalabenetai ti grafw kai prepei na apeftinthw kapou? gt exw akousei oti an den bgazoun nohma auta pou leei kapoios tote einai sxizo..

  3. #3
    ...πρεπει να γράψεις στα ελληνικά...:Ρ
    Τα γκριγκλις απαγορευονται απο τους ορους χρήσης και είναι πολύ κουραστικό να διαβαστούν..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Διαγνωσεις δε γινονται απο εδω, σχετικα με αυτο που ρωτας για τη σχιζοφρενεια, αλλα οντως, οπως λες, δε φαινεται να ειναι κατι τετοιο, αλλα κατι πολυ πιο απλο.
    Το βασικο που φαινεται οτι κανεις στις ανθρωπινες σχεσεις ειναι οτι γενικευεις τα γεγονοτα πιο πολυ απο ο,τι πρεπει.
    Για αυτο που λες, οτι φοβασαι μη σε κρινουν ασχημα κλπ, ξεκινησε μηπως απο αρνητικη κριτικη που καποτε δεχτηκες;

  5. #5
    Σε ευχαρηστω για την απαντηση σου rafaela.. Δω ειναι ακριβως κριτικη απλα πριν ενα χρονο περιπου με εποιασε ενα πολυ περιεργο συναισθημα λογο του οτι δεν ειχω φιλουσ σαν φοιτητης και οτι με την σχολη μου δεν τα πηγαινα καλα και αρχισα να τα σκεφτομαι ολα αυτα πολυ εντονα και πολυ αρνητικα οπωσ οτι ειμαι τρελος που πηγενω χαλια με την σχολη και οτι δεν εχς φιλους. Και δυστιχως κατεληξα να ψαχνω στο ιντερνετ για ψυχικες αρωστιες και κολησα στην σχιζοφρενοια βεβαι ευτυχως τωρα το ξεπερναω γιατι καταλαβενω σιγα σιγα οτι δεν υσχυει κατι τετοιο, βεβαια ολο αυτο με εκανε να καταλαβω πολα πραγματα για τον εαυτο και να ωριμασω δεν ξερω αν υσχιει κατι τετοιο εσυ εχεις παθει κατι παρομοιο? Παρολα αυτα μου μενει ενα πραγμα δεν μπορω να περασω καλα αν ειμαι με παρεα εξω που δεν ξερω και σκεφτομαι οτι μπορει να κανω καμια βλακια και να με πουν τρελο η οτιδηποτε οποτε θυμωνο με αυτο που σκεφτομαι γιατι ξερω οτι δεν ειναι σωστο και πολλες φορες δεν κανω τιποτα απλα καθομαι σε μια γωνια! απλα στην ουσια σκεφτομαι τι μπορει να σκεφτονται ο αλοι για μενα και με τρελενε αυτο.. θα ειθελα να μου πεις την γνωμη σου πανω σε αυτο! Θα το εκτιμουσα!
    Α και να σου πω και κατι για τον χαρακτηρα μ, ειμαι πολυ ευαισθητος και νομιζω πως παντα εχω αδικο και οι αλλοι δικιο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    "Παρολα αυτα μου μενει ενα πραγμα δεν μπορω να περασω καλα αν ειμαι με παρεα εξω που δεν ξερω και σκεφτομαι οτι μπορει να κανω καμια βλακια και να με πουν τρελο η οτιδηποτε οποτε θυμωνο με αυτο που σκεφτομαι γιατι ξερω οτι δεν ειναι σωστο και πολλες φορες δεν κανω τιποτα απλα καθομαι σε μια γωνια! απλα στην ουσια σκεφτομαι τι μπορει να σκεφτονται ο αλοι για μενα και με τρελενε αυτο.. θα ειθελα να μου πεις την γνωμη σου πανω σε αυτο! Θα το εκτιμουσα!
    Α και να σου πω και κατι για τον χαρακτηρα μ, ειμαι πολυ ευαισθητος και νομιζω πως παντα εχω αδικο και οι αλλοι δικιο!"
    Δεν είσαι τόσο ευαίσθητος με τον εαυτό σου όμως όταν θυμώνεις μαζί του και τον απομονώνεις από τους άλλους λες και δεν αξίζει..είσαι σκληρός με τον εαυτό σου..άρα έχεις δύναμη μέσα σου μόνο που την χρησιμοποιείς εναντίον σου! Αυτό αν άλλαζε τότε θα έκανες ευκολότερα κριτική στους άλλους εννοώντας και την καλή κριτική και θα φίλτραρες τα λόγια το δίκαιο και το άδικο σύμφωνα με τη δική σου αλήθεια!Που μόνο αυτήν έχεις και σε αυτή πατάς και ορθώνεις το ανάστημα σου..η αλήθεια μας φαίνεται ακόμα και αν τα λόγια μας ή η στάση μας λένε άλλα! Εγώ πάντα πίστευα ότι είμαι αδύναμη αλλά όλοι για κάποιο λόγο μου λένε ότι είμαι πολύ δυνατή..αυτή είναι η αλήθεια αλλά για κάποιο δικό μου λόγο δε λέω να την αποδεχτώ και να την υπερασπιστώ! Με πιάνεις????

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    29121989, σχετικα με αυτο που ρωτησες αν μου εχει τυχει κατι παρομοιο, ναι, παντα εκανα σκεψεις σαν τις δικες σου και ειχα γενικα ταση να απομακρυνομαι απο τους αλλους...Τωρα δεν με απασχολει καθολου η γνωμη των αλλων.
    Μια δυσαρεστη αληθεια ειναι οτι πολλα ατομα ειτε ειναι κακοπροαιρετα, ειτε δε σκεφτονται και πολυ πριν σχολιασουν καποιον κτλ, οποτε ως ενα βαθμο ο φοβος σου ειναι δικιολογημενος.Βασικο ρολο παιζει το τι ειδους παρεες προτιμας.Αφου αναφερεις οτι εισαι ευαισθητος, η παρεα με ατομα αρκετα διαφορετικου χαρακτηρα απο το δικο σου ισως να μη σου ταιριαζει.Αυτο που νιωθεις πρεπει να αλλαξει, αλλα σταδιακα.Δηλαδη να προσπαθησεις βημα βημα να αφησεις τον αληθινο σου εαυτο ελευθερο.Το αν αξιζει να δωσεις σημασια στην κριτικη καποιου, μπορεις και απο τον τροπο του να το καταλαβεις.Αν δηλ. μιλαει με ενδιαφερον προς εσενα κι εχει επιχειρηματα, αξιζει ισως να σκεφτεις την κριτικη του.Αν εχει μονο διαθεση προσβολης, πρεπει να συνηθισεις να μην πληγωνεσαι και να μην κανεις σκεψεις γυρω απο αυτο.Αλλα τελικος στοχος ειναι να διαμορφωσεις δικη σου κριση, και για τον εαυτο σου και για τους αλλους, για να μην εισαι ευαλωτος σε ολα αυτα...Και η μοναξια καποιες φορες χρειαζεται, προκειμενου να καταλαβουμε τον εαυτο μας και τα θελω μας.

  8. #8
    Σε εθχαρηστω πολυ για την απαντηση σου rafaela με βηθησε πολυ!!

  9. #9
    Συμφωνώ με τη Ραφαέλα, άφησε τον αληθινό σου εαυτο ελευθερο, έστω βημα βήμα, αφού απότομες κινησεις δεν μπορεις να κανεις. Και κανοντας το αυτο καθε φορα θα διαπιστωνεις ότι η πεποιθηση σου ότι οι αλλοι θα σε σχολιαζουν ή αυτο που θα πεις θα ναι λάθος ή δε θα το πεις σωστα θα βγαινει λανθασμένη, κι εκτός αυτου θα διαπιστωνεις καθε φορα τη θετικη αντιδραση των αλλων. Θα βαζεις όμως τα δυνατα σου καθε φορα που κανεις βημα. Μεσα από αυτη τη διαδικασία απόδειξης θα αντλήσεις τις δυναμεις (αυτοεπιβεβαίωση) για να ξεπερασεις το πρόβλημα.

    Οι αλλοι δε σε κανουμε παρεα επειδή βλέποντας σε από τη δικη τους σκοπια τους φαινεσαι απόμακρος και κλειστος χαρακτηρας, αυτοι δεν ξερουν ούτε εχουν αποδειξεις πως σκεφτεσαι, βλεπουν μονο αυτο που δειχνεις που ειναι κατι που απομακρυνει. Ειχες καθολου τραυματικες εμπειριες στη ζωη σου στις διαπροσωπικές σχεσεις? δλδ ανθρωπους που σε πλήγωσαν, που σε έθιξαν κλπ? επειδη τετοιες συμπεριφορες οδηγουν χαρακτηρες σαν κι εσενα στο να αποφευγουν να μιλούν, στο να κλείνονται στον εαυτο τους, παρα το ότι θα ειχαν παρα πολλα να πουν.

    Πιστευω οτι το προβλημα που μας περιγραφεις ειναι ο λόγος ή τουλάχιστο συμβαλλει σημαντικα στο να πεφτει η αποδοση σου στη σχολή. Προσπαθησε στη σκεψη σου τα δυο να τα διαχωρίσεις, να μην αφηνεις την αποδοση σου στα μαθηματα να μολύνεται από τετοιες σκέψεις, κανεις ζημια στο μελλον σου. Σκεφτηκες το προβλημα να ναι χαμηλη αυτοεκτιμηση, δλδ εσυ να υποτιμας τον εαυτο σου αν και μεσα σου κρυβεις πολλές δυνάμεις?
    γιάννης

  10. #10
    Ioannis2 σε ευχαρηστω για την απαντηση σου εχω ξεκινηση να το κανω αυτο εδω και καποιο καιρο πραγματικα προσπαθω παρα πολυ και εχω δει την θετικη αντιδραση των αλλων και ειναι πολυ ανακουφιστικη! Πραγματικα πρεπει να προσπαθησω κιαλο γτ ειναι τελειο αυτο το συναισθημα ειναι κατι που δεν το εχω ξανανιωση ειναι σαν να ζω πραγματικα, απλα μετα απο αυτο ερχεται κατι στο μυαλο μου και μου τα χαλαει ολα πχ και αν οντως δεν τα παω καλυτερα και απλα τρελενομαι, δλδ μου εχει μεινει αυτη η ιδεολεψια και απο δευτερας ψυχολογο πραγματικα θελω να το αντιμετοπισω και αυτο το θεμα και να το ξεπερασω οπως σε αλλα τοσα θεματα που τα καταφερα μονος (και πραγματικα μου ειναι περιεργο που ανεβαζω τοσο τον εαυτο μ και ναι εχω πολυ χαμηλη αυτοεκτηση παντα ανεβαζω τους αλλουσ και ριχνω τον εαυτο μ) αλλα σε αυτο θελω βοηθεια. Ειναι κακο? μηπως πρεπει να το ξεπερασω μονος μ?
    Μου λενε παρα πολοι οτι ειμαι πολυ εξυπνος καλο παιδι, ομορφο παιδι αλλα εγω δεν τους πιστευω αλλα μαλλον φταιει η χαμηλη αυτοπεπηθηση που εχω απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται αυτο αφου με τις κοπελες ειμαι μια χαρα και εχω σχεδον οποια θελω ενω με τις παρεες καθομαι σαν ενα μωρακι στην γωνια του και το μονο που κανω ειναι να ανεβαζω και να θαυμαζω του αλλους!
    Εχεις δικιο σε αυτο εγω τους απομακρινω και κανενας αλλος. Ναι εχω πολλες ασχημες εμπηριες απο την παιδικη μου ηλικια και πραγματικα για να μν στα πολυλογο θα σου δωσω ενα παραδειγμα στην 5 δημοτικου ειχα φαει ξυλο απο εναν μεγαλητερο μου επιδει δεν ηθελα να παιξω μπαλα, και τωρα που το λες και τα συνδιαζω ναι απο τοτε που μεγαλωσα δεν αφηνω κανεναν να με αγγιξει και ειμαι ετοιμος για ξυλο! Το καλο τωρα πια ειναι οτι δεν μου πουλανε τσαμπουκα γιατι με φοβουνται αλλα και παλι τι να το κανω αυτο αν η ψυχη μου δεν μπορει να ησυχαση! Μου εβγαλες πολλα συναισθηματα και αληθιες σε ευχαρηστω πολυ γιαυτο... θα περιμενω την απαντηση σου!

  11. #11
    Φίλε, σωστα κατάλαβες κι από μόνος σου, είναι η χαμηλή αυτοεκτίμηση που σου δημιουργεί το πρόβλημα. Κι αυτοι που απομακρύνονται όπως κοπέλες ή καλός κόσμος κλπ απομακρύνονται ενεκα αυτου που δειχνει προς τα έξω η χαμηλή αυτοεκτιμηση σου. Ολοι αυτοι και μάλιστα υπεθυνα ατομα σου αποδεικνυουν αντικειμενικα αυτο που βλεπουν που όντως εισαι, εξυπνο, ομορφο παιδι κλπ. Οι τραυματικες εμπειριες στην παιδικη ηλικία πχ ξύλο αλλά κυρίως μειώσεις (ολα αυτα ευκολα αφομειώνονται και γινονται δεκτα από το ατομο στην παιδικη ηλικία) δημιουργει χαμηλή αυοεκτίμηση που συνοδεύει για χρονια μετα. Θαυμαζεις τους αλλους επειδη υποτιμας τον εαυτο σου, η χαμηλη αυτοεκτιμηση σου υποβαλλει με καθε τροπο ότι εισαι κατωτερος τους, κι αφου νοιωθεις κατωτερος τους αποφευγεις να κανεις πραγματα και αρα χανεις καθημερινα ευκαιριες σε οποιοδηποτε τομεα της ζωης μπορεις να φανταστεις. Κι αμα κανεις ενα απολογισμο θα δεις ότι εχω δικαιο.

    Θετικο το ότι εχεις συνηδητοποιήσει το πρόβλημα, εισαι και σε σχετικα μικρη ηλικία και αρα η βελτιωση ειναι πιο ευκολη υπόθεση (πολλοι θα θελαν να εχουν την ηλικια σου). Ειναι όπως σου ειπα και πριν το να αφηνεις τον εαυτο σου ελευθερο εστω βημα βημα αλλά όμως σε συνεχη και όχι περιστασιακη βαση που θα σε αλλάξει, θα εξοικειωθεις με τη μορφη συμπεριφορας που πραγματικά σου αρμοζει που όμως μεχρι τωρα επελεγες να σου στερεις ενεκα της χαμηλης αυτοεκτιμησης. Στην πορεια θα πρεπει να εχεις υποψη ότι θα γινονται και λάθη και μαλιστα πολλά στην αρχη, αλλά να το παρεις αποφαση ότι δε θα σε καταβαλλουν ουτε θα σου προκαλουν πισογυρισμα. Η ψυχολογια λεει ότι το υποσυνειδητο επαναπρογραμματίζεται. Το ότι δε σου πουλανε τωρα τσαμπουκα ειναι αποδειξη βελτιωσης σου. Καθεσαι στις παρεες αμιλητος ειτε λόγω χαμηλης αυτοεκτιμησης (υποτιθεται τους θαυμαζεις- σου ειπα όμως πιο πριν πως - , σκεφτεσαι πως αμα πεις κατι θα ναι βλακεια) ειτε επειδη δεν ταιριαζεις μαζι τους. Κι εδω πάλι η λύση ειναι βημα βημα ξανοιχτου.
    Αν δυσκολευεσαι ιδιαιτερα στη διαδικασια βελτιωσης ή σε βασανιζουν πολλά ζητα τη συμβουλη καποιου καλου ψυχολογου.
    γιάννης

  12. #12
    γιαννη πηγα σε ψυχολογο αλλα δεν νομιζω να με καταλαβενει απολυτα νομιζω οτι μου κανει επιθεσει μεσα απο την συζητηση της!
    και κατι αλλο που θα ειθελα να μου πεις την γνωμη σου και την συμβουλη σου ειναι οτι ντρεπομαι παρα πολυ για αυτο που περασα και που το ξερει η κοπελα και καποιοι φιλοι μου και αυτο με κανει να απομακρυνομαι περισοτερο απο αυτους γιατξ εχω την εντυπωση οτι δεν θα με εχουν σε σεβασμο.. τι να κανω??

Similar Threads

  1. Einai straight?
    By sardelitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 20-06-2011, 00:51
  2. einai logiko?
    By manh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-09-2010, 14:03
  3. ola einai sxetika
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2009, 22:48
  4. ti_ einai?
    By kostas_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 06-02-2007, 16:45
  5. den einai mono oi panikoi
    By dream84 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-03-2006, 17:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •