χωρις τιτλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    2

    χωρις τιτλο

    καλησπερα ελπιζω να ειμαι στην σωστη ενοτητα

    εδω και καιρο εκανα μια ενδοσκοπηση το αποτελεσμα που εβγαλα ηταν οτι δεν μπορω να συνδεθω με κανενα ανθρωπο δεν νιωθω τα συναισθηματα τους απεναντι μου ουτε επιασα τον εαυτο μου να εχει συνεσθηματα καταλαβαινω πως νιωθουν οι αλλοι αλλα δεν μπορω να το αστανθω

    προτιμω την μοναξια ειμαι οκ εκει αλλα δεν εχω προβλημα να βγαινω αρκει βεβαια να μην ερχονται οι ανθρωποι κοντα μου
    εκανα την κινηση να παω σε ενα ψυχολογο αλλα μετα απο 3 συνεδριες εφυγα δεν ειχα το θαρρος μαλλον να πω για εμενα και φοβομουν πως θα ακουστουν μερικα πραγματα

    τωρα σκεφτομαι να παω παλι αλλα φοβαμαι μηπως γινουν τα ιδια ειμαι τοσο διαφορετικος και περιεργος απο τους υπολοιπους που τρομαζω στην ιδεα να εξηγησω σε καποιον
    δεν εχω διαθεση(ποτε δεν ειχα) για ερωτες σεξ φιλιες καποτε ετρεμα κυριολεκτικα οταν με πλησιασε μια κοπελα ενω οταν θεωρουσα πως ειμαι μελος μιας παρεας εξαφανιζομουν
    βεβαια καποτε ετρεμα οταν μιλουσα σε πολυ κοσμο και νομιζα οτι το ξεπερασα αλλα ετυχε στην δουλεια μου να μιλησω και ετρεμα ολοκληρος
    δυστυχως δεν σημετεχω σε διαφορες κοινωνικες εκδηλωσεις δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω και ετσι προτιμω να καθομαι σπιτι απο το να γινομαι ρεζιλι η να καθομαι σε μια γωνια καπου μονος μονο σε μερη και καταστασεις που μπορω να προσποιηθω να μοιαζω και εγω σαν τους αλλους μπορω να εμφανιζομαι
    μικρος ημουν φοβισμενος χωρις λογο δεν ηθελα να πηγαινω σε συγγενεις σε αλλα σπιτια αλλα μετα το συνηθηζα αλλα μοθ εμεινε οπου παω σε καποιο καινουργιο μερος η καπου που υπαρχουν αγνωστοι με λουζει κρυος ιδρωτας και υστερα κατι δεν παει καλα με εμενα απο τον τροπο που εδιωχνα η τσακιζομουν να φυγω οσους με πλησιαζαν
    λεω καποια ψεμματα για να μην με πρηζουν διαφοροι αλλα βασικα κρυβομαι
    δεν εχω παιδικα τραυματα καμια απωλια τιποτε το συγκλονιστικο στην ζωη μου δεν εγινε που θα μπορουσε να ειναι η αιτια για ολα αυτα απλα βγαινει απο μεσα μου για χρονια ημουν τυφλος η το δικαιολογουσα αλλα δεν μπορω αλλο εδω και καιρο


    το ερωτημα μου ειναι αν ισχυει αυτο εχει κανενα νοημα η ψυχαναληση?
    ποσο ασχημο ακουγεται σε εσας που το διαβαζετε και ποσο θα ακουστει πχ σε ενα "κοντινο" μου ανθρωπο
    εφοσον δεν θελω να κανω καποια οικογενεια η να εχω στενες φιλιες η καποια σχεση τι σκατα μπορω να ελπιζω τι να ζηταω
    και νιωθω καλα μονος δεν επιδιωκω κατι αλλα....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    antony 1111, τα καταλαβαινω απολυτα αυτα που γραφεις.Υπαρχει μια κατηγορια ατομων που νιωθει οπως εσυ, παροτι δεν ειναι συχνο.Κι εγω σε αυτη την κατηγορια ανηκω.Κατ'αρχας, το να σου αρεσει η μοναξια δεν ειναι απο μονο του παθολογικο.
    Πολλες φορες η απουσια συναισθηματων ειναι μια αμυνα για να μην πληγωθουμε απο τους αλλους, για να μη δεθουμε υπερβολικα μαζι τους κλπ.Ειναι ως ενα βαθμο λογικο το να "μπερδευεσαι" ως προς το τι πρεπει να κανεις οταν πχ εισαι σε ενα χωρο με πολλα ατομα, πολλη φασαρια κλπ, γιατι συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις δεν υπαρχει και καμια ουσιαστικη επικοινωνια.
    Ισως ολα να ξεκινουν απο το φοβο "μη χασεις τον ευατο σου".Δηλαδη μην παρασυρθεις απο τον τροπο που οι αλλοι σκεφτονται, νιωθουν κλπ, κι ετσι αλλοιωθει η ταυτοτητα σου...
    Μπορει να εισαι απλως εσωστρεφης, ή επιλεκτικος.Να θελεις δηλαδη ατομα που πραγματικα σου ταιριαζουν, κι οχι οποιον λαχει.Σε καθε περιπτωση ειναι απαραιτητο να κατανοησεις με περισσοτερη ακριβεια και σαφηνεια τον εαυτο σου.Τοτε θα καταλαβεις αν θες την απολυτη μοναξια, ή την παρεα εστω λιγων ατομων , καθως και το ποια ειναι αυτα τα ατομα.Κι οσον αφορα τον τομεα των ερωτικων σχεσεων, εκει παιζει μεγαλο ρολο η "χημεια" με τον αλλο.Ακομη κι αν ποτε δεν ειχες ερωτικο ενδιαφερον για κανενα ατομο, αν βρεθει το καταλληλο για σενα, δεν αποκλειεται να "λυθεις" ξαφνικα, τουλαχιστον με το συγκεκριμενο προσωπο.
    Σχετικα με τις περιπτωσεις που αναγκαστικα βρισκεσαι με αλλους, οπως η δουλεια, προσπαθησε να βρεις τροπο να ξεπερνας την αμηχανια και το αγχος σου, ανεξαρτητα απο το αν θες την παρεα τους ή οχι...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    2
    raffaella exeis pm

Similar Threads

  1. Χωρίς τίτλο
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 30-05-2012, 02:30
  2. χωρίς τίτλο-βαριέμαι να σκέφτομαι
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 11-03-2012, 14:38
  3. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 20:51
  4. ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ
    By ΜΙΧΑΗΛ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 15-06-2011, 15:20
  5. Χωρις τιτλο.............
    By Winston_man in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-04-2009, 09:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •