Μονιμη ζαλαδα, βαρος στο κεφαλι και θολουρα στο μυαλο. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 53
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    1
    Καλησπέρα
    Θέλω να ρωτήσω για κάτι που νιώθω στο κεφάλι της τελευταίες δυο ημέρες .
    Γιατί ανησυχώ λίγο πολύ λόγω ότι είναι στο κεφάλι .
    Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό post
    Όπως είπα παραπάνω της τελευταίες 2 μέρες νιώθω ένα αίσθημα ελαφρού πόνου στο επάνω μέρος του κεφαλιού και κοντά στα μάτια συν ότι εχθές είχα και πονοκέφαλο σε σημείο να έχω πάρει δυο ντεπόν για να σταματήσει .
    Συνήθως γίνονται λίγο ποιο έντονα όταν βλέπω τηλεόραση δεν ξέρω σε τι γιατρό να πάω και δεν ξέρω αν είναι κάτι σοβαρό .... αρχίζω να φοβάμαι ...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εμενα με βοηθησαν οι ασκησεις που λεγονται shoulder shrugs.

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    10
    Ξεκίνα με έναν απλό παθολόγο κι αυτός μπορεί να σε παραπέμψει παραπέρα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by mantis I View Post
    Καλησπέρα!Φιλε μου απο αυτά που περιγράφεις θα στηριχτω στις καθαρές εξετάσεις που εχεις και μάλιστα απο την μαγνητική φαινεται οτι δεν πασχεις απο κάποια ασθένεια!Επειδη εχω περάσει ακριβώς τα ίδια συμπτωματα με σένα όχι μόνο εγω αλλα και οι περισσότεροι γύρω μας θα σε συμβουλεύσω αυτά που λέω και εγω στον εαυτό μου Παρτο αλλιως!Σιγουρα απο τα λεγόμενα σου εχεις πολυ αγχος και ολα αυτά τα συμπτωματα πιθανόν να προέρχονται απο αυτό!Σκεψου καταρχήν οτι είσαι πολυ καλα στην υγεία σου,δεν πασχεις απο κατι πάθολογικο εφόσον εχεις κανει τις εξετάσεις σου!!!Δεξου οτι δεν εχεις τίποτα!Ειναι μια αρχή!Κατι σε εχει στρεσαρει και σου προκαλεί αγχος και ανησυχια.Αμα θες συζήτησε το με έναν ειδικό μπορεί να σε βοηθήσει,Εγω δεν εχω παει ακόμα σε ψυχολόγο και χαζομαρα μου που δεν το εχω κανει,Θα μου πεις τότε γιατι σου προτείνω να πάρεις την γνώμη του ειδικού εφόσον δεν γνωριζω,ξερω όμως οτι έχουν βοηθήσει άλλους ανθρώπους και χωρις φάρμακα.Και κατι ακόμα φρόντισε να μην κάθεσαι πολλές ώρες στον υπολογιστή σερί γιατι αυτό επιβαρύνει κάπως την κατάσταση!Και τελος κανε αυτό που αγαπάς και θα νιώσεις πολυ καλυτερα....
    Το εχω παθει κι εγω για μερες ενιωθα σαν να εχω πυρετο ειχα ριγος εξαψεις μια κρυαδες ανεβαζα και δεκατα χωρις αιτια. Τελικα εφυγε μονο του επαιρνα ντεπον γιατι με ηρεμει αρκετα και απο κρισεις πανικου. Βαρυ και θολο κεφαλι λες και θα πεσεις κατω και μονιμη ζαλη. Οπως ερχεται ξαφνικα ετσι φευγει σταματα να το δινεις σημασια ξεχασε το για να σε ξεχασει..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Πιστευω μπορει να υπαρχει φλεβικη δυσλειτουργια στην περιοχη του αυχενα.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    2
    Όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφονται σε αυτό το Post, πράγματι υπάρχουν. Τα τελευταία δώδεκα (12) χρόνια πρέπει να έχω κάνει πάνω από 20 τεστ κόπωσης, πλήρεις εξετάσεις αίματος κάθε έξι μήνες, triplex καρδιάς κάθε χρόνο. Έχω γίνει ο καλύτερος φίλος των γιατρών. Καλά που υπάρχει και ασφαλιστικό πρόγραμμα με το οποίο πας όποτε θέλεις σε όποιο γιατρό θέλεις με λίγα ευρώ... Οι ξαφνικές θολούρες όμως είναι εκεί, όχι συνέχεια, αλλά κατά περιόδους. Σου χαλάνε τη διάθεση οι ρημάδες, δε θέλεις να κάνεις τίποτα, νιώθεις οτι το μυαλό σου δε συγκεντρώνεται, αλλά και το να κάθεσαι σε ένα καναπέ με την κουβερτούλα και να κλαις τη μοίρα σου, μάλλον δεν είναι λύση. Προσφάτως, έκανα (ξανά) το ίδιο πείραμα: Δοκίμασα ένα λεξοτανιλ. Ε, αυτό ήταν. Σε μία ώρα ήμουν περδίκι. Άρα, προφανώς και δεν είναι κάτι παθολογικό. Βέβαια, το φάρμακο δεν είναι πανάκεια, δε μπορείς να το παίρνεις συνεχώς. Και επειδή την άλλη μέρα σκέφτομαι πότε θα με ξαναπιάσει η ζαλάδα, αυτή με πιάνει. Η μόνη λύση θα ήταν να σκεφτόμασταν με διαφορετικό τρόπο. Όπως η γυναίκα μου, η οποία όταν έχει έκτακτες συστολές (όλος ο κόσμος έχει - εμένα με φοβίζουν...), δεν τους δίνει καμία σημασία, γυρνάει πλευρό, κοιμάται και αυτές τελειώνουν όπως ήρθαν.
    Ευτυχώς υπάρχουν και τα forums και βλέπεις οτι δεν είσαι μόνος. Κάτι είναι και αυτό.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    1
    Διαβαζω τις αναρτησεις σας , και θα πω προς ολους οτι ολα τα οργανικα προβληματα που αναφερεται προερχονται απο το αγχος , ολα ,τα εχω ολα τα εχω ζησει ολα ,ειμαι σιγουρος οτι ολοι σας εχετε υψηλο γνωσιακο επιπεδο , αλλα βλεπετε μονο το συμπτωμα , το συμπτωμα εχει αιτιο το αγχος , το αγχος επιδρα οργανικα ,ειναι πολυ απλο το πως το καταφερνει, απο εκει και περα το να το διορθωσεις ειναι αρκετα δυσκολο διοτι το αγχος εκπαιδευτηκε να αντιδρα ετσι , βασικα εκπαιδευτηκε απο εμας τους ιδιους , οι περισσοτεροι εδω ειναι αρκετα υπευθυνα ατομα αλλα και φοβικα , το αγχος το υπερδραστηριοποίησαμε για να αντιμετωπισουμε τα περισσοτερα πραγματα στη ζωη μας γιατι ετσι νομιζαμε οτι θα ειχαμε το καλυτερο αποτελεσμα, στερνη μου γνωση ,καλα ξεμπερδεματα τωρα, τα οποια μπορει να ειναι ευκολα ή και δυσκολα , δυσκολο θα ειναι σε οσους και οσες δινουν μεγαλη σημασια στο συμπτωμα και στο περιγυρο.Το λαθος ξεκινησε σε ολους στα παιδικα χρονια ,οι φοβιες δεν αντιμετωπίστηκαν σωστα ,μετα ηρθε η εφηβεια και οι σπουδες, ολα ομως συνεχισαν , εκεινη την εποχη υπαρχουν μεγαλες παυσεις αγχους γιατι οι παρεες σε βοηθουν χωρις να το ξερεις ,εκει που η θα συμβει η γιγαντωση ειναι στην μεση ηλικια λογου φορτου οικογενειας, σχεσης με το συντροφο, οικονομικα και παιδια,καλη δυναμη σε ολους ,θελει τσαμπουκα το προβλημα αλλα οχι αγχος ,παντα ολα θελαν τσαμπουκα και οχι αγχος.

  8. #38
    ρε παιδια ολα ειναι στο μυαλο μας δεν εχετε απολυτως τιποτα τι να πω για μενα δηλαδη ουτε γιατροι δεν μπορουν να τα εξυγησουν αυτα που μου συνεβησαν τα τελευταια 17 χρονια

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Να ρωτήσω κάτι εσείς όλοι που ταλαιπωριεσται από συμπτώματα κατάθλιψης κρίσης πανικού γιατί δεν παίρνετε μια αγωγή από ψυχίατρο να ηρεμήσετε

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    22
    Γεια σας εγω εχω συνεχεια ζαλαδα εδω και 6 χρονια εχω δοκιμασει τα παντα τιποτα δε γινετε ουτε καν η ασκησεις κεφαλιου δεν κανουν τιποτα..το κραταω οσο μπορω αλλα μεχρι ποτε δεν νερω :)

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    4
    Καλησπέρα. όλα αυτά τα συμπτώματα που αναφέρονται πιο πάνω τα είχα και τα έχω και εγώ μετά από αλλαγή φαρμάκου (σεροξατ σε ζολοτριν) μέχρι να κάνει χρήση το ζολοτριν έχω τρελαθεί έχω κάνει όλες της εξετάσεις έχω κάνει τριπλεξ καρδιάς όλη μέρα με το πιεσόμετρο και με το ρολόι στο χέρι να μετράει παλμούς έχει εδώ και 3 μέρες ξυπνάω και 4-5 το πρωί με 50 -55 παλμούς αμέσως με πιάνει κρίση πανικού ρώτησα τον καρδιολόγο και μου είπε είναι από τα ψυχιατρικά φάρμακα ξέχασα να αναφέρω ότι παίρνω και ζαναξ 3 του 1ml.

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1
    Fo75 έχεις απόλυτο δίκιο, το ίδιο νιώθω και εγω εδώ και κάτι μήνες,είμαι 39+ και νιώθω ένα μόνιμο βάρος στο κεφάλι σαν να έχω μεθύσει,ο ύπνος μου είναι χάλια, κοιμάμαι το πολύ 5 ώρες και μόλις ξυπνήσω στριφογυρίζω και αγχώνομαι και δε κοιμάμαι άλλο, ειδικά αν αγχωθω στιγμιαία για κάτι η κάποιος με προσβάλει τριπλασιάζεται η θολούρα,δε μπορώ να σκεφτώ καθαρά, περπατάω και δεν ξέρω πού βρίσκομαι κάπως,κάνω κάτι και δεν θυμάμαι σε 1 λεπτό αν το έχω κάνει, γενικά είμαι σε μόνιμη τρελλα,τον τελευταίο καιρό έχω εγκλωβιστεί σε οικογενειακές υποχρεώσεις ενώ όσο ήμουν ελεύθερος έβρισκα οδους διαφυγης,δε μπορώ να έχω τον προσωπικό μου χώρο ανά πάσα στιγμή και αυτό κάνει την κατάσταση μου χειρότερη,δεν είναι εύκολο να αντιδράσω με νεύρα γιατί έχω το φόβο των επιπτώσεων καθότι οικογενειάρχης.Ολα είναι από το άγχος αλλά δε μπορώ να βρω τρόπο να το αντιμετωπίσω,και ναι θέλει τσαμπούνα πολύ τσαμπουκα, υπάρχει άλλος τρόπος?

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    27
    Πριν μερικα χρονια το ειχα παθει και εγω απο τον υπολογιστη. Μεχρι και επειγοντα εφτασα απο το φοβο μου και μου εκαναν μεχρι και αξονικη . Δεν ηταν τιποτα. Μου συστησαν 1 εβδομαδα ξαπλα χωρις κινητο, τηλεοραση και υπολογιστη. Δεν ειναι κατι

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μου βαζουν κατι στο φαι που αυξανει την ενδοκρανιακη πιεση.

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10
    Καλησπέρα... Τελικά με τα δόντια και τι γναθο βρήκες κάτι? Έχω τα ιδια συμπτώματα. Πήγα σε πολλούς γιατρούς αλλά τίποτα.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Μόνιμη βλάβη μετά από ψύχωση?
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-04-2013, 09:44
  2. ΥΠΝΗΛΙΑ-ΖΑΛΑΔΑ
    By minaspap in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 23-09-2012, 21:21
  3. ΜΟΝΙΜΗ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ!ελεος.βοηθηστε
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 10-12-2009, 22:52
  4. Υπάρχει μόνιμη λύση στο πρόβλημα της ΙΨΔ? Δεν αντέχω άλλο...
    By interzone in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 01-03-2009, 02:47
  5. κατάθλιψη: Είναι μόνιμη ή ξεθυμαίνει;
    By Holyman in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 06-06-2007, 20:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •