Μονιμη ζαλαδα, βαρος στο κεφαλι και θολουρα στο μυαλο. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 53
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    20
    το χεις ψαξει γενικοτερα?το εχεις ολη μερα οι ζαλαδες?εντονες ?

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Ναι και πονοκέφαλο, και ζαλάδα και πόνο σε γνάθο και δόντια. Και μούδιασμα στο πρόσωπο, και βάρος, και πονο στον αυχενα και στον ωμο, δεν ξέρω από που να το πιάσω και πως να γίνω καλά... Εξετάσεις αίματος και μαγνητική ο.κ. Διάφοροι γιατροί και τίποτα... Καμία βοήθεια δυστυχώς...

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    20
    φιλε αν σου εχουν αποκλεισει νευραλγια τριδυμου τοτε μαλλον ναι ειναι απο αγχος.εγω εδω και ενα μηνα δε μπορεισ να φανταστεις τι ταλαιπωρια εχω περασει με γιατρους επειγοντα φαρμακα εξετασεις σκεψεις που και αγχος να μην ειμαι ειχα αν εισαι ετσι καθε μερα το αποκτας!ακομα ακρη δεν εχω βρει βεβαια μου εχουν αποκλεισει καθε παθολογικο και πραγματικα δεν εχω αλλη επιλογη απο το να πιστεψω οτι ειναι απο το αγχος.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    1

    re

    Καλησπέρα kakaaka
    Last edited by kokopepe; 27-11-2016 at 22:17.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1
    Καλησπέρα. Κι εγώ έχω μόνιμη ζαλάδα εδώ και 10 μέρες, αλλά δεν επιδεινώνεται. Είναι μια σταθερή θολούρα τις περισσότερες ώρες της ημέρας. Νιώθω ανά διαστήματα αστάθεια κι ότι πάω να πέσω, αλλά ποτέ δεν πέφτω... Εχω κάνει προ τριμήνου μαγνητική κι αξονική εγκεφάλου και βγήκαν καθαρές. Αιματολογικές σχετικά καλές, έχω βάλει και holter γιατί κάνω έκτακτες συστολές, trilplex καρδιάς και τα συναφή. Ολα καλά.
    Σημειωτέον, οι ζαλάδες ξεκίνησαν μετά από έντονη περίοδο πονοκεφάλων, πάνω από μήνα, με καθημερινά συμπτώματα. Πήγα και σε νευρολόγο, αλλά δεν χρειάστηκε καν να με «καλωδιώσει» γιατί είχα ήδη εξετάσεις, οπότε δεν υπήρχε λόγος να φάω κι άλλη τσάμπα ακτινοβολία. Ξεκίνησα λοιπόν zoloft για να ισιώσω... Κάνω υπομονή να δω αν θα υποχωρήσουν, είμαι στην 5η μέρα θεραπείας. Παίρνω επίσης και μισό lobivon, λόγω αυξημένων σφύξεων (σφυγμών) και αμφότερα τα χάπια, μπορεί να φέρνουν και ζαλάδα. Το ότι δεν επιδεινώνεται με καλμάρει κάπως, αλλά ψιλοζορίζομαι κι ελπίζω να περάσει σύντομα.
    Τέλος, από άγχος και στρες... φουλ! Τα έχω παντρευτεί! Και παθαίνω και καμιά κρίση πανικού που και που, αλλά 9 στις 10 τις ελέγχω και περνάνε ανώδυνα. Πιστεύω ότι από αυτό είναι και οι ζαλάδες, από το στρες και το άγχος κι από το γεγονός ότι από το πρωί που ξυπνάω, σκέφτομαι πότε και αν θα ζαλιστώ...

    Ευχαριστώ

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    31
    Νιώθω και εγώ τα ίδια συμπτώματα. Η ερώτηση μου είναι αν έχει λιποθυμήσει κάνεις. Η λιποθυμία είναι ο μεγαλύτερος φόβος μου.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1
    Καλημέρα σας,
    αυτά που περιγράφετε γενικά (ζαλάδα, πονοκέφαλοι, μυοσκελετικά κλπ.) είναι συμπτώματα μόνιμου άγχους που φέρνει αυχενικό και μυοσκελετικά προβλήματα, που μπορεί βέβαια να εμφανιστούν και μετά από δυσκολίες όπως μια δυνατή γρίπη ή απότομες αλλαγές στη ζωή μας (που φέρνουν αδυναμία και άγχος όσο να'ναι).

    Προσωπικά είχα μια απώλεια πρόσφατα, πέρασα μια επίμονη γρίπη και το ταίρι μου μετακόμισε στο εξωτερικό για μια καλύτερη τύχη. Όλα μαζί σε διάστημα 2 μήνών, με αστεία (ή και όχι) συγκυρία (20 Δεκ., 20 Ιαν., 20 Φεβρ.).

    Τώρα, σ'αυτά που έχω να προτείνω και με βοήθησαν με τις ζαλάδες, ρίξτε μια ματιά εδώ για κάποιες ασκήσεις που στοχεύουν το αυχενικό http://www.iatropedia.gr/ygeia/afche...-vinteo/49803/

    Περνώ πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή κι εγώ , όπως και άλλοι αναφέρατε πιο πριν, που αποτελεί πρόβλημα από μόνο του, το οποίο δεν έχω αντιμετωπίσει επιτυχώς ακόμη, και μάλλον χρειάζομαι βοήθεια για αυτό.

    Θα σας κούραζα με τους τρόπους που χρησιμοποιώ/έχω χρησιμοποιήσει για να παλέψω με το άγχος, αλλά ο καθένας μας έχει τη δική του ιστορία και πρέπει να βρει έναν (ή και παραπάνω) από τους πολλούς δρόμους για να κάνει πιο όμορφη, γεμάτη και εύκολη τη ζωή του.

    Φυσικά για ό,τι θέλετε, εδώ είμαστε :Δ

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1
    Το είχε αυτό το πρόβλημα μια γνωστή μου και μου έδειχνε το πρώτο post στην σελίδα αυτή ως το πιο εύστοχο που περιέγραφε *ακριβώς* αυτό που νιώθει. Τελικά μετά από εξέταση διαπιστώθηκε ότι είχε σοβαρή ανεπάρκεια βιταμίνης D. Αν και είχε την τυπική έκθεση στον ήλιο όπως ο μέσος άνθρωπος στη Μεσόγειο θα έλεγα.
    Θα πρότεινα σε όποιον έχει αυτά τα συμπτώματα να κάνει εξέταση αίματος με μέτρηση των επιπέδων της βιταμίνης D.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    30
    το αγχος δεν καταστρεφει την καρδια αυτο που ειπες δεν γινεται.

  10. #25
    Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    30
    παιδια κ εγω μια απο τα ιδια με εσας.κανενας ομοως κανεις σας δεν λεει για αθληση.βαλτε το περπατιμα στην ζωη σας.και εγω εχω κανει εναν σκασμο εξετασεις.ολλα καλως.και εκτακτες αλλα οσο και αν ζοριζομαι αλαξα διατροφη και περπαταω,καθε μερα 20-30 λεπτα.το αγχος ειναι δυσκολο αλλα δεν καταστρεφει καρδιες κ τετοια μην λεμε χαζα.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    20
    που ειναι παιδια ο τυπος που εγραψε το ποστ>?ενας διαχειριστης μηπως μπορει να δωσει το email του?πρεπει ωποσδηποτε να μιλησω μαζι του και δε βρισκω αλλα στοιχεια απο αυτον εχει κανει μονο ενα ποστ

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    10
    Και βιταμινη D και β12 και κυριως εγω σε οσους περνανε τετια συμπτωματα 9που πιστεψτε με ειναι παρα πολλοι) τους λεω να τσεκαρουν και αυχενικο η θυροειδη...

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    14
    Γεια σου Μαρια , σε συμπληρωματα παιρνεις τις βιταμινες ;

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    20
    β12 εχω πολυ χαμηλη και εχω ξεκινησει ενεσεις!

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by shadoka View Post
    β12 εχω πολυ χαμηλη και εχω ξεκινησει ενεσεις!
    τι ακριβως κανει ;

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Μόνιμη βλάβη μετά από ψύχωση?
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-04-2013, 09:44
  2. ΥΠΝΗΛΙΑ-ΖΑΛΑΔΑ
    By minaspap in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 23-09-2012, 21:21
  3. ΜΟΝΙΜΗ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ!ελεος.βοηθηστε
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 10-12-2009, 22:52
  4. Υπάρχει μόνιμη λύση στο πρόβλημα της ΙΨΔ? Δεν αντέχω άλλο...
    By interzone in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 01-03-2009, 02:47
  5. κατάθλιψη: Είναι μόνιμη ή ξεθυμαίνει;
    By Holyman in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 06-06-2007, 20:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •