Μονιμη ζαλαδα, βαρος στο κεφαλι και θολουρα στο μυαλο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    1

    Μονιμη ζαλαδα, βαρος στο κεφαλι και θολουρα στο μυαλο.

    Καλησπερα.

    Πριν 4 μερες εκει που καθομουν μπροστα στον υπολογιστη νιωθω μια ξαφνικη ζαλαδα και εντονη αδιαθεσια.

    Παιρνω την πιεση μου και ειναι καλη. Το ιδιο απογευμα πηγαινω σε νοσοκομειο και κανω εξετασεις καρδιας, αιματος, πνευμονα. Ολες καθαρες. Την επομενη τηλεφωνω στο νευρολογο και του περιγραφω τα συμπτωματα αναφεροντας του το γεγονος οτι πριν ενα μηνα σηκωσα ενα βαρος και ενιωσα ξαφνικα ενα πονο μαχαιρια στην αριστερη πλατη και μετα ενα μουδιασμα που ανεβηκε σιγα σιγα απο την πλατη στον ωμο και εφτασε στο αριστερο σαγονι το οποιο ηταν για 2 μερες πολυ μουδιασμενο, οπως οταν σου κανει ενεση ο οδοντιατρος. Τη μερα που το επαθα αυτο ημουν τρομερα στρεσαρισμενος και τα νευρα μου διαλυμενα. Το εντονο μουδιασμα εφυγε μετα απο 2 μερες αλλα απο τοτε εχω ελαφρα μουδιασματα που πανε και ερχονται στο σαγωνι και σε αλλα σημεια στο αριστερο μερος του κεφαλιου, καθως και σφιξιματα η τραβηγματα σε διαφορα σημεια του κεφαλιου. Μου λεει να κανω εσπευσμενα αξονικη τομογραφια στο κεφαλι γιατι υπαρχει περιπτωση να εχει τραυματιστει καποιο νευρο, την οποια κανω το ιδιο βραδι και βγαινει επισης καθαρη. Πηγα σε οφθαλμιατρο μου λεει τα ματια σου ειναι μια χαρα. Εκανα ακτινογραφια για ιγμοριο βγηκε επισης καθαρη. Δεν εχω δει ακομα ορθοπεδικο αλλα σκοπευω να το κανω τη Δευτερα για εξεταση του αυχενικου και πιθανοτατα θα κανω και αξονικη στον αυχενα (εχω περιοδικους πονους ψηλα στην δεξια πλατη τα τελευταια 3-4 χρονια, που εμφανιζονται οταν ξυπναω το πρωι και κανουν 5-6 μερες να περασουν, οι οποιοι ποτε ομως δεν μου εχουν φερει ζαλαδα). Μολις τελειωσω και με τον ορθοπεδικο θα επισκευτω τον νευρολογο. Πονοκεφαλους δεν εχω, μονο ζαλαδα, ενω δυο τρεις φορες ενιωσα προσκαιρα ανακατεμα στο στομαχι το οποιο ομως εφυγε σχεδον αμεσως.

    Να ξεκαθαρισω τι εννοω με τη λεξη "ζαλη". Ειναι μια αισθηση παρομοια οπως οταν εχεις 38-39 πυρετο, η προερχεσαι απο πολυ βαρυ μεθυσι το προηγουμενο βραδι,που το κεφαλι ειναι θολωμενο, βαρυ και το σωμα το κρατας με σχετικη προσπαθεια σε ισσοροπια και νομιζεις οτι θα λιποθυμισεις, δεν εχεις ορεξη για τιποτα, νιωθωντας οτι δεν μπορεις να ανταπεξελθεις ουτε σωματικα ουτε πνευματικα. Επισης αισθηση απωλειας συνειδησεως και μειωμενη ικανοτητα επεξεργασιας πληροφοριων, οτι το μυαλο μου γενικα "χανεται". Δεν μπορω και δεν εχω διαθεση να κανω τα πραγματα που δινουν νοημα στην καθημερινοτητα μου οπως να μπαινω στο ιντερνετ, να διαβαζω βιβλια και να βλεπω ταινιες, με αποτελεσμα να νιωθω "φυτο". Δεν ειναι οτι δεν καταλαβαινω τι διαβαζω η τι βλεπω, τα δεχομαι ομως σαν να ημουν υπο την επιρροια ενος ναρκωτικου, δηλαδη χωρις διαυγεια, με αποτελεσμα να χανω το "εξιταρισμα" που νιωθω κανονικα με αυτες τις δραστηριοτητες. Μαλιστα τις 2 πρωτες μερες μου ειχε κοπει και τελειως η ορεξη και δεν εφαγα σχεδον τιποτα, πιθανοτατα λογω του αγχους, αλλα οταν πηρα τα αποτελεσματα ολων των εξετασεων και βγηκαν καθαρες η ορεξη αποκαταστηθηκε.

    Δεν ειναι παροδικο που φευγει και ερχεται. Ειναι μονιμο εδω και 4 μερες χωρις σημαδι εξασθενησης και ειναι αφορητο.

    Οφειλω να πω καποια πραγματα για το ιστορικο μου που ισως βοηθησσουν σε μια εκτιμηση της καταστασης. Ζω κλεισμενος στον εαυτο μου εδω και 4,5 χρονια υποφεροντας απο βαρια θλιψη, ενοχες, και μετανιωνοντας για πολλα πραγματα, χωρις ποτε να εχω συμβουλευτει ειδικο η να εχω παρει καποιο φαρμακο. Αυτα τα αρνητικα αισθηματα ενταθηκαν ακομα περισσοτερο τους τελευταιους 4 μηνες. Η κατασταση χειροτερεψε τους τελευταιους δυο μηνες που ανιμετωπισα καποια προβληματακια υγειας. Εκανα αφαιρεση κυστης στην πλατη και περασα μια ουρολοιμωξη. Και στις δυο περιπτωσεις πηρα αντιβιωση. Η δευτερη αντιβιωση τελειωσε 3 μερες πριν αρχισουν τα συμπτωματα ζαλαδας. Αυτα ειχαν αποτελεσμα αρχισω το τελευταιο διαστημα να εχω εντονη ανησυχια και αγχος οτι κατι τρεχει με τη υγεια μου, και οτι αυτα ειναι απλα τα πρωτα συμπτωματα, οτι η ζωη που διαλεξες να ζησεις κλεισμενος μεσα μπροστα σε εναν υπολογιστη τωρα θα σου βγει σε κακο, μεγαλοποιουσα και την παραμικρη ενοχληση, και ελεγα το οπου να'ναι θα με βρει κατι καινουργιο . Να υπογραμμισω οτι τις αμεσως προηγουμενες μερες πριν αρχισει η ζαλαδα καθομουν παρα πολλες ωρες στον υπολογιστη (12-15 σερι) ως πολυ αργα το βραδι, δεν κοιμομουν καλα και καπνιζα πολυ και ενιωθα γενικα στα ορια μου. Ειχα επισης προειδοποιηθει τον τελευταιο μηνα οταν ενιωσα ξαφνικη ζαλαδα δυο φορες , παλι καθισμενος στον υπολογιστη, αλλα περασαν σχεδον αμεσως μετα απο 5 λεπτα, και δυστυχως δεν τους εδωσα σημασια.

    Υπαρχει περιπτωση να οφειλεται σε κατι ψυχογενες? Η να εχει σχεση με τον τραυματισμο μου επειδη σηκωσα τοτε εκεινο το βαρος που μου αφησε κληρονομια τα μουδιασματα στο προσωπο και αυτη ζαλαδα ειναι το τελευταιο συμπτωμα αυτου του τραυματισμου? Απο τον υπολογιστη το καπινισμα και τον κακο (πολυ αργα και για λιγες ωρες) υπνο? Μπορει να ειναι αυχενικο?

    Ειμαι ανδρας 37 ετων.

    Υ.Γ. Συγγνωμη αν σας κουρασα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1
    Φιλε μου, εχω ιδια συμπτωματα με εσενα! ολα μα ολα ιδια, αλλα εγω ειμαι σαν μεθυσμενος εδω κ 15 μερες. Εχω κανει καποιες εξετασεις... κ ακομα τπτ! Τι ηταν τελικα? Για να κοιταξω κ εγω προς τα εκει...

  3. #3
    Καλησπέρα!Φιλε μου απο αυτά που περιγράφεις θα στηριχτω στις καθαρές εξετάσεις που εχεις και μάλιστα απο την μαγνητική φαινεται οτι δεν πασχεις απο κάποια ασθένεια!Επειδη εχω περάσει ακριβώς τα ίδια συμπτωματα με σένα όχι μόνο εγω αλλα και οι περισσότεροι γύρω μας θα σε συμβουλεύσω αυτά που λέω και εγω στον εαυτό μου Παρτο αλλιως!Σιγουρα απο τα λεγόμενα σου εχεις πολυ αγχος και ολα αυτά τα συμπτωματα πιθανόν να προέρχονται απο αυτό!Σκεψου καταρχήν οτι είσαι πολυ καλα στην υγεία σου,δεν πασχεις απο κατι πάθολογικο εφόσον εχεις κανει τις εξετάσεις σου!!!Δεξου οτι δεν εχεις τίποτα!Ειναι μια αρχή!Κατι σε εχει στρεσαρει και σου προκαλεί αγχος και ανησυχια.Αμα θες συζήτησε το με έναν ειδικό μπορεί να σε βοηθήσει,Εγω δεν εχω παει ακόμα σε ψυχολόγο και χαζομαρα μου που δεν το εχω κανει,Θα μου πεις τότε γιατι σου προτείνω να πάρεις την γνώμη του ειδικού εφόσον δεν γνωριζω,ξερω όμως οτι έχουν βοηθήσει άλλους ανθρώπους και χωρις φάρμακα.Και κατι ακόμα φρόντισε να μην κάθεσαι πολλές ώρες στον υπολογιστή σερί γιατι αυτό επιβαρύνει κάπως την κατάσταση!Και τελος κανε αυτό που αγαπάς και θα νιώσεις πολυ καλυτερα....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    20
    S.O.S.....Νιωθω ακριβως το ιδιο με τον ανθρωπο που εκανε το post αλλα βλεπω οτι ειναι πολυ παλιο και δεν εχει υπαρξει καποια ενημερωση.αν καποιος ξερει ασ βοηθησει please κοντευω να τρελαθω εδω και 3 βδομαδες

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    θεωρω υπαιτιο της καταστασης σου το αγχος... και εμενα οταν ειναι αρκετα αυξημενο, οι σκεψεις μου ειναι θολες, οπως και το μυαλο μου, ειμαι πιο αργετος στο να αντιληφθω πληροφοριες και νοιωθω οτι βρισκομαι σε συγχηση...τα συμπτωματα που περιγραφει το ατομο πιο πανω, εχω ακουσει οτι οσοι εχουν θεμα με τον αυχενα, συνηθως εχουν καποια ζαλη... δεν ξερω εσυ σε τι ακριβως κατασταση εισαι, δηλαδη εχεις επισκεφθει καποιον νευρολογο και σου εχει δωσει καποια αγωγη? αυτην την περιοδο μηπως εισαι αρκετα στρεσαρισμενη? σαν συμβουλες θα μπορουσα να σε προτεινω να βαλεις καποιον να σε κανει μασαζ στο κεφαλι! δεν μπορεις να πιστεψεις ποσο πολυ χαλαρωνει ο εγκεφαλος....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    20
    Τωρα τι να σου λεω ειναι πολυ μεγαλη ιστορια.εχω επισκεφτει ολους τους γιατρους εδω και 3 βδομαδες εκει που καταληξανε ειναι στο οτι μου τα δημιουργει το αγχος αυτα και η αγχωδη καταθλιψη μου.απλα εγω δυσκολευομαι να το δεχθώ γιατι νιωθω αυτα ποθ νιωθει οα νθρωπος στην αρχη και πονο στο αριστερο μου ματι γυρω απο αυτο απο πανω και απο κατω του.δενειναι πονος τρελλος τουλαχιστον την τελευταια εβδομαδα αλλα κατι πολυ ενοχλητικο που δεμπορω να δεχθω οτι απλα θα ειμαι ετσι ξερω γω.ολα αυτα ξεκινησαν απο ληγμενα υγρα εκτρονικου τσιγαρου που ειχα ατμισει αλλα ολοι οι γιατροι υποστηριζουν οτι δεν θα μπορουσα να ειχα παθει απο αυτο.μετα παμε στο θεμ της ψυξης και μετα στο οτι ολα Αυτά μου τα δημιουργει το αγχος.εγω αναγνωριζω πως εχω τα θεματα μου αλλα δε.μπορω να.χωνεψω οτι ολα αυτα ειναι απο το μυαλο μου ας.πουμε.ωστοσο ολες οι εξετασεις αιματος ουρων μαγνητικες οφθλμιατροι ειναι καθαρα.το μονο που βρεθηκε ειναι παχυβλενογονεες κατι πανω απο το αριστερο ματι το οποιο δεν ειναι τιποτα συμφωνα με τους ωρλ βεβαια παιρνω και αντοιβιωση γι αυτο .δε μπορω αλλο αληθεια

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    αυτο που γραφεις ειναι ''' εγω αναγνωριζω πως εχω τα θεματα μου αλλα δεν μπορω να χωνεψω οτι ολα αυτα ειναι απο το μυαλο μου''
    με αυτο μου δινεις να καταλαβω οτι ακομα και εσυ δεν εισαι σιγουρος οτι αυτα που νοιωθεις ειναι θεμα ψυχολογιας...Γιατι το αμφισβητεις? Οκ, δεν ειμαι εγω αυτος που θα σε πω οτι αυτο ειναι, αλλα πρεπει να ψαχτεις και απο μονος σου! Ληγμενα υγρα ηλεκτρονικου τσιγαρου, ουτε καν, θα ειχες τοτε καποιο θεμα στους πνευμονες, θαρρω! Απο εκει και περα αφου οι εξετασεις σου σε εδειξαν οτι δεν εχεις κατι περα απο αυτο που ειπες στο ματι, ισως να πρεπει να συμφωνησεις και εσυ, οτι δεν ειναι καποια ασθενεια του σωματος.. Αυτα εγω ειχα να σου πω...και να ξερεις το αγχος ειναι πολυ υπουλο, μπορει ακομα και να σε κανει να νομιζεις οτι τρελενεσαι, ενω στην πραγματικοτητα μπορει να μην συμβαινει αυτο!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    20
    Για πρωτη φορα σημερα ενιωσα καπως διαφορετικα!ημουν ολη μερα αρκετα πιο διαυγης μεχρι το απογευμα που με επιασε παλι αλλα για λιγο.Εντομεταξυ ολο αυτον τον καιρο νομιζα πως εχω κατι και απλα οι γιατροι δε μου το βρησκαν και απο αυτο θα παω.ακομα αμφισβητω τα παντα και θελω να παιρνω για το καθε θεμα 100 αποψεις οποτε κ περιπλεκω τα πραγματα.Η νευρολογος παλι χθες μου ξεκαθαρισε οτι δεν εχω τιποτα παθλογικο και ειναι ολο αυτο απο το αγχος μου.ωστοσο εγω νιωθα λες και το ματι μου παει να μου βγει τουλαχιστον μεχρι χθες γτ σημερα το νιωθω καπως καλυτερα....πωωωωω εχω χασει τη μπαλα και ειναι και τοσα πολλα ακομα που σκεφτομαι και νομιζω πως τρελαινομαι

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    Τα ίδια και εγώ εδώ και 4 μέρες με επιασε ξαφνικά μια έντονη ζαλαδα νόμιζα ότι θα λιποθυμισω. Μετά έμεινε η ζαλη κομμαρες στα ποδια τσουξιμο στα ματια και πονοκέφαλος. Σήμερα ήπια 3 μικρές μπύρες και πήρα και το φάρμακο μου. Παιρνω dymirox και lyrica. Αύριο πάω για μαγνητικη εγκεφάλου. Δεν αντέχω άλλο!! Ζω σε σε ενα πανικό, εν το μεταξύ χεν μπορώ να κοιμηθώ πριν με πάρει ο ύπνος νομίζω ότι κόβετε η αναπνοή μου κάνω εκτακτες και ζαλιζοναι.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    1
    Υπομονή όσοι έχουμε προβλήματα με τον αυχένα αυτά θα τραβάμε. Δεν υπάρχει λύση άγχος και αυχένας ο χειρότερος συνδυασμός.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    και εγώ έχω αυτή την μόνιμη ζαλάδα και όταν κάνω κάνα τσιγαράκι γίνετε χειρότερη... αλλα προσπαθώ να την δω θετικά :P

    δεν είναι και το πιο ευχάριστο αίσθημα... αλλα πρέπει να παλέψουμε αυτό το άτιμο άγχος...

    πρόσφατα έκανα επέμβαση ανοιχτής καρδιας... ο γιατρός μου εξήγησε πως επειδή είχα από μικρός άγχος κατέστρεψα την καρδια μου... τι να κάνουμε αυτά τα φέρνει η ζωή...!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    20
    λοιπον μετα απο ενα καρο εξετασεις και για επιδορπιο μια ακομα μαγνητικη αγγειογραφια κεφαλης με σκιαγραφικο τα αποτελεσματα αριστα!εισαι λεει σαν 20 χρονων,αρα ολα ειναι ψυχοσωματικα.εγω βεβαια εδω και καποιο καιρο ειμαι καλυτερα και αυτο ποθ εχει απομεινει ειναι ζαλαδες οταλ ξαπλωνω για υπνο και οταν σηκωνομαι κρατανε για καμια ωρα και μετα με αφηνουν για το υπολοιπο της μερας και φυσικα ενα βαρος στο αριστερο μερος του προσωπου μου προς το ματι και πανω απο αυτο.εγω βεβαια σκεφτομαι εδω και ενα μηνα ολα αυτα και εχει περασει το μυαλο μου απο νευραλγια τριδυμου μεχρι και σκπ.βεβαια τωρα το βιωνω λιγο πιο χαλαρα ολο αυτο γιατι κοντευα να τρελαθω.και αυτα τα ladose γιατι να κανουν τοσο καιρο να δρασουν ελεος πια.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Εχω κι εγω πονοκεφαλους, ζαλαδες και το βαρος που περιγραφεις στο προσωπο κοντα στο ματι. Επισης πιεση κοντα στον κροταφο και εντονο μουδιασμα στο μαγουλο και στα δοντια της μιας πλευρας. Σαν ενεση οδοντιατρου που διαρκει ολη την ημερα σε διαφορετικες δοσεις. Εχω παει σε νευρολογο, σε γναθολογο, σε οδοντιατρο, κανεις δεν μπορει να βοηθησει. Αποκλειεται λεω να ειναι απο αγχος - δεν γινεται ολη την ημερα και χωρις να νιωθω αγχομενος... Εχεις εσυ αυτο το μουδιασμα; Σου θυμιζουν κατι αυτα που περιγγραφω; Παω να τρελαθω...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    20
    ναι και βεβαια μου θυμιζουν φιλε μου!!!εγω δεν πονουσα τοσο πολυ στα δοντια οσο στο ματι και γυρω απο αυτο στο κροταφο και στο μαγουλο.τωρα αυτα εχουν υποχωρωσει μετα απο 1 μηνα+ μιλαμε ετσι και εχω ζαλαδες(ναυτια,ταση για εμετο)και πονοκεφαλους(βαρυ κεφαλι)

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εγώ έχω την πίεση και το μούδιασμα που σου περιέγραψα πάνω από χρόνο. Νιώθω το στόμα και την δεξιά πλευρά του κεφαλιού μου άκαμπτη, βαριά. Έχω και καψίματα στο στόμα. Μα είναι δυνατόν όλα αυτά να οφείλονται σε άγχος...;;;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μόνιμη βλάβη μετά από ψύχωση?
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-04-2013, 09:44
  2. ΥΠΝΗΛΙΑ-ΖΑΛΑΔΑ
    By minaspap in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 23-09-2012, 21:21
  3. ΜΟΝΙΜΗ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ!ελεος.βοηθηστε
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 10-12-2009, 22:52
  4. Υπάρχει μόνιμη λύση στο πρόβλημα της ΙΨΔ? Δεν αντέχω άλλο...
    By interzone in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 01-03-2009, 02:47
  5. κατάθλιψη: Είναι μόνιμη ή ξεθυμαίνει;
    By Holyman in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 06-06-2007, 20:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •