Μονιμη ζαλαδα, βαρος στο κεφαλι και θολουρα στο μυαλο. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 53 of 53
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    1
    Τα ίδια συμπτώματα! Βάρος στο κεφάλι Μια μόνιμη κραμπα εσωτερικά που χτυπάει στο μάτι στον κρόταφο κ στα δόντια..Επίσης νιώθω σπασμούς μυϊκούς στο κεφάλι πλάτη μέχρι το μπράτσο.. αίσθημα πιεσης κ σαν να είμαι μεθυσμένη βουητό στα αυτιά Κ ένταση σαν ρεύμα ! Καμία φορά δεν μπορώ να πω σωστά λέξεις κ κολλάει το στόμα μ.. έκανα όλες τις εξετάσεις μαγνητικές κλπ όλα οκ ! Μόνο μια κήλη στον αυχένα... σίγουρα είναι από το άγχος αλλά πιστεύω ότι από ένα σημείο Κ έπειτα γυρίζει κ γίνεται παθολογικό... Αυτό που θέλω να πω είναι οκ έχουμε αγχος από κει κ πέρα πρέπει να βρούμε μια λύση γτ όντος ταλαιπωρεί Κ υπάρχει δεν είναι της φαντασίας μας.. πάω στους γιατρούς κ έχω δώσει τρέλα λεφτά κ αποτέλεσμα 0. Έβαλα νάρθηκα γτ Ίσως σφίγγω τα δόντια μ κ όλη αυτή η πίεση κουράζει τους μύες του κεφαλιού... 350 ο νάρθηκας για να δούμε ΑΝ είναι από κει.. Ένας γιατρός δεν μου έχει δώσει μια σίγουρη απάντηση.. πάρε αυτό κ βλέπουμε... 5 μήνες έχουν περάσει.. πήρα θεραπεια για το άγχος.. έστρωσε το άγχος το κεφάλι επιμένει.. Από κει που είχα φοβία με τα φάρμακα κατεβάζω ότι βρω μυοχαλαρωτικα αντιφλεγμονώδη μέχρι κ αμτιισταμινικα για αλλεργία.. κάνω πλύσεις στη μυτη Μήπως κ οφείλεται σε κάποια ρινίτιδα..Όλα αυτά Όχι μόνη μ με καθοδήγηση από γιατρούς... το μόνο που με ανακουφισε λίγο είναι το μασάζ στην πλάτη... Σας παρακαλώ αν κάποιος έχει βρει λύση να το γράψει.. Πρέπει να σπάσει με κάποιο τρόπο αυτός ο φαύλος κύκλος..Σας ευχαριστώ!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Αυτες οι ζαλαδες και προλιποθυμικα, σχετίζονται με τον αυχένα. Για όσους δουλεύουν λαπτοπ και σκύβουν το κεφάλι καθε μερα χ 8 ωρες ειναι πιθανό να το αναπτύξουν. Ειδικά με την αλλαγή σε τηλεεργασια και το χαμήλωμα της οθονης . Στην αρχη μπορεί να εχουν πιάσιμο στους τραπεζοειδής μυς της βάσης του λαιμού και σταδιακά να νιώθουν σφιξιμο στην περιοχη.
    Αν σε ενοχλεί τοσο, στην αξονική ή μαγνητική αυχένα φαίνονται οι αλλοιώσεις , στενώσεις κτλ.

  3. #48
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    όλα αυτά τα συμπτώματα ζαλάδες , κρίσεις πανικού, θολουρα, πολλαπλές συνθέτες σκεψεις, αίσθηση μη συγκρότησης, παρατηρηση πραγμάτων από μακριά χωρις συναίσθημα , είναι έκδηλωσεις μακροχρόνιας κατάθλιψης από σύνθεση βιωμάτων π έχει ο καθένας κ τον έχουν τραυματίσει, αυτό που προτείνεται σαν πρωτο βήμα είναι ψυχανάλυση για να διαχειριστεί ο καθένας τον αλγόριθμο της βάριας ψυχολογίας που σέρνει για αρκετό διάστημα. Γιατί δεν είναι οτι ο καθένας ζούσε μια ζωή χωρις αγχος ή θλίψη κ άρχισε μια θολουρα π πρέπει να τη πλακώσεις με φαρμακευτικά αναγκαστικά , πρώτη κίνηση είναι να διαχειριστουμε τα τραυματικά βιώματα που βάρυναν για καιρό τη ψυχολογία κ σέρνεται μια κατάσταση θλίψης π οδηγεί στα πρώτα συμπτώματα π γράφω

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Υποφέρω και εγώ κάθε μέρα ζαλίζομαι και τάσεις λιποθυμίας αίσθημα σβημάρας σαν να μην αιματώνεται το κεφάλι θολούρα με φοβίζει πολύ...Έχω κάνει μόνο μαγνητική στο κεφάλι και άπειρες αιματολογικές..δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Medussa έχεις πάει σε κάποιον ειδικό? Προφανώς όλο αυτό σχετίζεται με το άγχος. Κι εγώ εδώ κ ένα μήνα καθημερινά τα ίδια νιώθω.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Γενικά έχω πάει σε νευρολόγο 2 φορές,καρδιολόγο,παθολόγο,� �ευματολόγο και καρδιολόγο.Αυτές τις μέρες νοιώθω που κ που πέρα απ τ μούδιασμα στο κεφάλι τις ζαλάδες τις τάσεις λιποθυμίας κ βελονιάσματα στις παλάμες με αποτέλεσμα να φοβάμαι μην είναι σκπ η κάποιο αυτοάνοσο...δεν μπορώ να χωνέψω ότι είναι από άγχος
    Last edited by Medussa; 17-02-2022 at 00:55.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Κι όμως το άγχος προκαλεί διάφορα ψυχοσωματικά.. πρέπει να δεις τι είναι αυτό που το πυροδοτεί και σου κάνει συμπτώματα.. κι εγώ μια από τα ίδια είμαι.. βαρύ κεφάλι, σα ζαλάδες (δε ξέρω ακριβώς τι) πόνο στη γνάθο.. κάθε μέρα τα ίδια..

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by Stoudio View Post
    Καλησπέρα. όλα αυτά τα συμπτώματα που αναφέρονται πιο πάνω τα είχα και τα έχω και εγώ μετά από αλλαγή φαρμάκου (σεροξατ σε ζολοτριν) μέχρι να κάνει χρήση το ζολοτριν έχω τρελαθεί έχω κάνει όλες της εξετάσεις έχω κάνει τριπλεξ καρδιάς όλη μέρα με το πιεσόμετρο και με το ρολόι στο χέρι να μετράει παλμούς έχει εδώ και 3 μέρες ξυπνάω και 4-5 το πρωί με 50 -55 παλμούς αμέσως με πιάνει κρίση πανικού ρώτησα τον καρδιολόγο και μου είπε είναι από τα ψυχιατρικά φάρμακα ξέχασα να αναφέρω ότι παίρνω και ζαναξ 3 του 1ml.
    Καλησπέρα φιλε μου. Επαιρνα 3 σεροξατ και μετα απο μια κριση που ειχα τον σεπτεμρβη του 22 απο τοτε εχω βαρυ θολο κεφαλι σαν αισθηση ζαλης-μεθης, η μνημη μου εχει γινει πολυ κακη και δεν μπορω να συγκεντρωθω ευκολα. Επισης η διαθεση μου δεν ειναι και η καλυτερη. Απο σεροξατ πηγαμε σε εφεξορ που μονο την δευτερη εβδομαδα που επερνα ενα σεροξατ και 75 εφεξορ ειδα διαφορα η οποια κρατησε και την 3η εβδομαδα για 4-5 μερες οπου διεκοψα το σεροξατ και το εφεξορ εγινε 150.μετα με πιασαν τα στερητικα του σεροξατ και εκτοτε δεν εχω δει διαφορα με κανενα αλλο αντικαταθλιπτικο εχω δοκιμασει αλλα 3-4 αλλα συνεχιζω παιρνω ενα σεροξατ ακομα. Τωρα προσπαθουμε να το κοψουμε μπας και φταει αυυο. Θα χαιρομουν να ακουσω την δικη σου εμπειρια με το σεροξατ και το πως ησουν και πως εισαι τωρα

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Μόνιμη βλάβη μετά από ψύχωση?
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-04-2013, 09:44
  2. ΥΠΝΗΛΙΑ-ΖΑΛΑΔΑ
    By minaspap in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 23-09-2012, 21:21
  3. ΜΟΝΙΜΗ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ!ελεος.βοηθηστε
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 10-12-2009, 22:52
  4. Υπάρχει μόνιμη λύση στο πρόβλημα της ΙΨΔ? Δεν αντέχω άλλο...
    By interzone in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 01-03-2009, 02:47
  5. κατάθλιψη: Είναι μόνιμη ή ξεθυμαίνει;
    By Holyman in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 06-06-2007, 20:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •