ομαδικη ψυχοθεραπεια μονοι μασ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    23

    ομαδικη ψυχοθεραπεια μονοι μασ

    γεια σε ολουσ τουσ ομοιοπαθεισ.εχω ξαναγραψει στο forum.ειμαι 30 χρονων και υποφερω και εγω απο κρισεισ πανικου και ανχωδη διαταραχη.αυτο που θα ηθελα να προτεινω ειναι μηπωσ θα μασ βοηθουσε μια συναντηση[οσοι φυσικα θελουν]σε εναν χωρο καπου εξω να σηζηταγαμε τα προβληματα μασ.σαν ψυχουεραπεια.εγω παντωσ θα ηθελα πολυ να συζητησω με καποιουσ απο εδω μεσα απο κοντα και αμεσα.φυσικα οχι σε καφετερια σε εναν εξωτερικο χωρο.οσοι δεν θελουν για τουσ δικουσ τουσ λογουσ να το κανουν δεν ειναι υποχρεωτικο.ενα χωρο που εχω σκεφτει ειναι κατω απο την ακροπολη μεσημερακι ωστε να μην υπαρχει ουτε ιχνοσ αμφιβολιασ οτι προσπαθω να υποκινησω κατι η οτι ειμαι καποιοσ ψυχοπαθεισ.τελοσπαντον μπορει να το κουρασα αν καπου ειμαι λαθοσ μου λετε τισ γνωμεσ σασ???????ποιοσ θα το ηθελε?????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Πολυβιε μου καλημερα...
    Κι εγω θα ημουν μεσα σε τετοιες συναντησεισ ανοιγματος και στηριξης...μα το προβλημα ειναι πωσ για να δουλεψει κατι τετοιο και να λειτουργισει...χρειαζεται συντονιστης...αλλιωσ θα ειναι μια ομορφη συναντιση με φιλουσ-αγνωστουσ για καφε..

    νομιζω πωσ χρειαζεσαι περισσοτερο εναν φιλο...


    ...ολοι μας χρειαζομαστε
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Πάντως παιδιά οι Άγγλοι που είναι πολύ μπροστά σε σχέση με μας κάτι τέτοια τα κάνουν!

    Εξάλλου δεν θέλει και την τρελή αυτο-οργάνωση, απλά κάποιος παίζει τον ρόλο του
    dungeon master (βλέπε dungeons & dragons, όσοι έχουν παίξει καταλαβαίνουν τι εννοώ).

    Οι υπόλοιποι λένε τα προβλήματά τους και ο ένας βοηθάει τον άλλο. Ούτως ή άλλως, οι
    περισσότεροι έχουμε πάει σε ψυχολόγο και είναι εύκολο να επισημάνουμε τα "λάθη" στη
    σκέψη του άλλου (στον εαυτό μας είναι που έχουμε το κώλυμα)

    Πάντως αυτό προϋποθέτει οργάνωση (μέσω emails) για την ώρα και τον τόπο κάθε βδομάδα
    καθώς και κάποιες αρχικές συναντήσεις έτσι ώστε να μάθει ο ένας τον άλλο και να μη φοβάται
    να ανοιχτεί. Τέλος, πρέπει να υπάρχει κάποια "πειθαρχία" στον σκοπό των συναντήσεων αλλιώς
    όπως είπε ο φίλος πάνω μετατρέπονται σε συναντήσεις για καφέ (nothing wrong with that)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Ξέχασα να γράψω ότι κάθε συνάντηση θα πρέπει να αποτελείται από όσο το δυνατόν πιο
    ομοιοπαθή άτομα για να υπάρχει μια στοιχειώδης αλληλοκατανόηση. Πχ σαν παράδειγμα:

    Οι άνθρωποι που πάσχουν από αγχώδεις διαταραχές δεν έχουν όλοι το ίδιο πρόβλημα.
    Αυτοί που παθαίνουν πανικούς έχουν πρόβλημα κυρίως με το έντονο άγχος ή πολυπληθείς
    χώρους και ούτω καθεξής αλλά δεν φοβούνται τους ανθρώπους! Αντιθέτως, για τους
    κοινωνιοφοβικούς ισχύει το ανάποδο. Οπότε υπάρχει μικρή επικάλυψη μεταξύ αυτών των
    δύο διαταραχών τόσο όσον αφορά τις αιτίες όσο και στον τρόπο ψυχοθεραπείας και η
    κοινή ομαδική θεραπεία δεν θα είχε πολύ νόημα.

    Αυτάαα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    23
    εγω πιστευω οτι μιλωντασ με ανθρωπουσ που εχουν το ιδιο προβλημα με εμενα θα ενιωθα πιο καλα.θα επαιρνα δυναμη.μιλω παντα για εμενα.μια προταση εκανα.οσον αφορα Adzik που μου λεσ για τουσ φιλουσ χωρισ παρεξηγηση εχω και μαλιστα πολυ καλουσ.....απλα οσοι δεν το εχουν περασει δεν το καταλαβαινουνη η το καταλαβαινουν εωσ ενα σημειο.θα ηθελα να ακουσω και αλλων παιδιων τισ γνωμεσ.συντονιστησ κατα την γνωμη μου δεν ειναι απαραιτητοσ.

Similar Threads

  1. Και να που μόνοι γεννιόμαστε, μόνοι ζούμε και μόνοι, κατάμονοι πεθαίνουμε. . .
    By Mildreh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 25-10-2012, 11:59
  2. ομαδικη ψυχοθεραπεια
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-09-2012, 15:29
  3. ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 21
    Last Post: 23-03-2011, 19:39
  4. Ομαδική ψυχοθεραπεία
    By Marina924 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-2010, 21:22
  5. ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By gm in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2006, 14:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •