Η καταδίκη του να είσαι ψυχασθενής - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 17 FirstFirst ... 51314151617 LastLast
Results 211 to 225 of 246
  1. #211
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ξερετε αν μπαινουμε σε ενα τριπάκι τύπου \"εγω η καημενη η οριακη\", \"η καταθλιπτικη\", \"η βουλιμικη\", η αυτή, δίνουμε το περιθώριο να μας χειριστούν αναλογα. Αλλα ειναι κ ενας τρόπος να χειριστουμε εμεις τους άλλους, παιρνοντας συνειδητα το ρολο του \"αδύναμου\".

  2. #212
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Originally posted by Sofia
    ξερετε αν μπαινουμε σε ενα τριπάκι τύπου \"εγω η καημενη η οριακη\", \"η καταθλιπτικη\", \"η βουλιμικη\", η αυτή, δίνουμε το περιθώριο να μας χειριστούν αναλογα. Αλλα ειναι κ ενας τρόπος να χειριστουμε εμεις τους άλλους, παιρνοντας συνειδητα το ρολο του \"αδύναμου\".
    Ασφαλώς.Ο εκάστοτε εν λόγω χειρισμός είναι αμοιβαία υπόθεση.

    Δεν προσπαθεί να χειριστεί(επιχειρώντας να τραβήξει την προσοχή τους) κατά βάθος τους άλλους όποιος εικονικά.....\"αποπειράται\" να αυτοκτονήσει;

    Δεν υφίσταται \"απόπειρα αυτοκτονίας\",ή κατεβάζεις οριστικά τα ρολά της ύπαρξής σου και αυτοκτονείς(κάτι το οποίο δεν θεωρώ δειλία-θέλει κότσια να κλείσεις τον γενικό διακόπτη σου και ταυτόχρονα να εξαφανίσεις και τις ασφάλειες-μα απλώς την ύψιστη μαλακία) ή συνεχίζεις να την παλεύεις και να ζεις.
    Είναι από τα ελάχιστα ζητήματα που παίζει αποκλειστικά άσπρο και μαύρο,δίχως ούτε μία γκρίζα απόχρωση..

  3. #213
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Sharpedon
    Κάσσι αν ξαναναφέρεις την φράση \"για μας τους οριακούς\" ή οτιδήποτε που να εμπεριέχει την ταμπέλα αυτή την επόμενη φορά που θα σε δω θα σε πλακώσω στα σκαμπιλίδια για να μάθεις..

    Αυτό μόνο για την ώρα διότι πάω σε ένα φεστιβάλ ΕΦ,το οποίο ξεκινά σε 20\' και με κόβω να χάνω την πρώτη ταινία μικρού μήκους..

    (σου βγαίνει και μπορεί να σου βγει το \"αγαπείν εαυτόν\",απλώς ίσως χρειάζεσαι λίγο σπρωξιματάκι..Επιμένω πάντως κι επαυξάνω πως εφόσων η γιατρός σου δεν έχει καταφέρει-σκοπίμως ίσως..;)-να σου εμπνεύσει αυτό το τόσο απλό πράγμα,μα απεναντίας σου έχει φορτώσει τόσες ταμπέλες είναι άχρηστη η *******..Ή ίσως,το πλέον πιθανό,σε διατηρεί συνειδητά σε αυτήν την κατάσταση δια να σε απομυζεί οικονομικά..Να την χέσω την \"επαγγελματία\"-βδέλλα που πρωταρχικός σκοπός της είναι να σε \"δέσει\" μαζί της για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρονικό διάστημα...)
    Παίζει...Σου λέω με έχει πλακώσει στα τεστ γιατί συνεργάζεται με ψυχολόγους και πρέπει να τους στέλενει δουλειά.....Μην νομίζει πως δεν το καταλαβαίνω,απλά κάνω τα στραβά μάτια...Δεν είναι δυνατόν ο παλιός μου γιατρός να μου έλεγε είσαι μια χαρά και η καινούρια να μου βγάζει οριακά και δεν δένομαι και μαλακίες,,,,Γιατί το λέει αυτό;Επειδή δεν κρατάω σχέση πάνω από μία εβδομάδα;;;;;;;Χαχα......Καλή είναι μωρέ απλά μου τα παίρνει λίγο στα τέστ λες και δεν ξέρει από μόνη της για να δίνει δουλειά στους ψυχολόγους...Και στην ερώτησή μου τι τα θέλετε τα τεστ εφ\'όσον είστε εσείς εδώ μου απάντησε ότι οι γιατροί έχουν βοηθητικά εργαλεία και όπως οι παθολόγοι έχουν τα στηθοσκόπια έτσι και οι ψυχίατροι τα ψυχολογικά τεστ....

  4. #214
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    η αυτοκτονια ή καλύτερα η αποπειρα (που προμελετημενα δεν ειναι πετυχημενη) δεν ειναι ο μονος τρόπος χειρισμου.

    Η καθημερινη/συχνη υιοθέτηση ενος ρόλου παθητικου, ή ενος ρόλου οπου πειθω εγω η ιδια τον εαυτο μου π.χ. οτι ειμαι αδυναμη, οτι δεν μπορω να κανω σχεσεις επειδη ειμαι καταθληπτικη, οριακη, κλπ ειναι ενας τροπος να βολέψω τον εαυτο μου κ να χειριστω τον απεναντι μου. Δλδ να τον βάλω σε διαδικασια π.χ. να με προστατεύσει, να κανει πραγματα για μενα που εγω συνηθισα να μην τα κανω....κι ετσι αποφεύγω κ τις ευθυνες που φοβάμαι να παρω.

    Αυτος ειναι ενας χειριστικος τροπος ζωής που εχει παγίδες τοσο γι αυτον που αναλαμβανει το ρολο του αδυναμου, οσο και γι αυτο που αναλαμβανει το ρολο του \"δυνατου\", του \"προστάτη\". Δεν υπάρχει εξέλιξη πουθενα....

  5. #215
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Όχι εγώ προστατεύω τον εαυτό μου και την αξιοπρέπειά μου......Δεν με έχεις δει πόσο ξεφτυλλίζομαι στο οριακό.......Δεν θέλω παρά να τους έχω σε απόσταση.....Η σχέση ειλικρινά και το φωνάζω δυνατά δεν με ενδιαφέρει...................Δεν πάει να είναι κόμπλέξ μου δεν πάει να είναι αντιθεραπευτικό από εκεί και πέρα πρέπει να σεβόμαστε και τα θέλω του άλλου...Δεν θέλω σχέση.................Δεν είναι χειριστικό είναι αυτοπροστατευτικό................ ...........Ας το καταλάβουνε μερικοί μερικοί και η ρημαδοψυχίατρός μου........Και εν τέλει τόσες γυναίκες υπάρχουν.....Με εμένα να κάνουν σχέση;;;;;;;;;Ρε δεν ξέρεις τι συχτίρι ακούω από τον καθένα που εγκαταλείπω...Δεν θα καθίσω λοιπόν να ασχολούμαι και γιατί τον εγκατέλειψα και έτσι δεν ξαναμπλέκω με κανένα...................Εμένα όταν με απέρριψαν δεν κάθισα να τους θάβω από εδώ και εκεί...Κλείστηκα στο σπίτι μου έπεσα στην δουλειά και επανήλθα....Δεν ασχολήθηκα μαζί τους όπως ούτε αυτοί θέλησαν να ασχοληθούν μαζί μου..................Δεν κάθισα να θάβω τα κουσούρια του καθενός για να δικαιολογήσω την απόρριψή του...........

  6. #216
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ωραια κασσι μου,δεν θέλεις σχέση. το φωνάζεις κ το λες σε ολους τους τόνους με κάθε τρόπο....αφου εχεις πειστει γι αυτο, προς τί ο σπαραγμος?!το ανακοινωνεις, αυτοπροστατεύεσαι κ καθαρισες....

  7. #217
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εμενα μου φαινεται οτι αυτος που γκρινιαζει για κατι, ειναι αυτος που το θελει πιο πολυ απο οποιονδηποτε αλλον....
    το θελει μαλιστα και απεγνωσμενα....

    :P

  8. #218
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Sofia εννοείται πως οι εικονικές απόπειρες αυτοκτονίας δεν είναι ο μόνος τρόπος χειρισμού.Απλώς αποτελούν το άκρων άωτον όλων των λοιπών που αναφέρεις,μία \"διέξοδος\" στην οποία καταφεύγουν πολλοί όταν όλα τα άλλα έχουν \"αποτύχει\"..

    Κάσσι εξακολουθείς να παίζεις το ίδιο βάρβαρο παιχνιδάκι απέναντι στον εαυτό σου,έχοντας ως τρίτους ακροατές τους άλλους.
    Εγώ δεν σου είπα να κάνεις σχέση,και ποτέ δεν θα κάνεις μία επιτυχημένη μακροχρόνια-ή έστω μεσομακροχρόνια- σχέση έχοντας αυτό ως αυτοσκοπό.
    Οι σχέσεις δεν είναι καν σκοπός,είναι απλώς το μέσο,όπως έχω αναφέρει κι αλλού..
    Και το σεξ;Το ενδιάμεσον..
    Bear in mind πως ενίοτε η αυτοπροστασία και η αυτοκαταστροφή διαχωρίζονται από μία λεπτή,πολύ λεπτή,σχεδόν αδιόρατη νανομεμβράνη..;)

    Πέτυχε πρώτα μία υγιή σχέση με τον εαυτό σου και γάμησέ τους τους άλλους.
    Ας παραθέσω εδώ την wise-guy μα δόκιμη ατάκα της ημέρας,αυτή την φορά από ένα πνευματικό παιδί του Νίτσε,τον Ludwig Josef Johann Wittgenstein

    \"Ο μόνος τρόπος να βελτιώσεις τον κόσμο είναι να βελτιώσεις πρώτα τον εαυτό σου\".

  9. #219
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Originally posted by Sharpedon

    (σου βγαίνει και μπορεί να σου βγει το \"αγαπείν εαυτόν\",απλώς ίσως χρειάζεσαι λίγο σπρωξιματάκι..Επιμένω πάντως κι επαυξάνω πως εφόσων η γιατρός σου δεν έχει καταφέρει-σκοπίμως ίσως..;)-να σου εμπνεύσει αυτό το τόσο απλό πράγμα,μα απεναντίας σου έχει φορτώσει τόσες ταμπέλες είναι άχρηστη η *******..Ή ίσως,το πλέον πιθανό,σε διατηρεί συνειδητά σε αυτήν την κατάσταση δια να σε απομυζεί οικονομικά..Να την χέσω την \"επαγγελματία\"-βδέλλα που πρωταρχικός σκοπός της είναι να σε \"δέσει\" μαζί της για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρονικό διάστημα...)
    Είναι κι αυτό μια προσέγγιση της ψυχοθεραπείας. Ελαφρώς επιθετική θα \'λεγα. Και αντιφατική. Προσωπικά θα αμφέβαλλα αν έχει οποιοσδήποτε τόσο μεγάλες δυνατότητες επηρεασμού οποιουδήποτε για οποιονδήποτε λόγο και με οποιονδήποτε τρόπο. Ωστόσο ως σκέψη μπορεί να υφέρπει στο μυαλό κάθε θεραπευόμενου-πελάτη και κανείς δεν μπορεί να του τη βγάλει από κει. Γιατί άραγε;

  10. #220
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Γειά κι από μένα !

    Τριγυρίζω καιρό στο forum και παρακολουθώ \'αθέατα΄ -και με πολύ ενδιαφέρον- τις κουβέντες ...
    Την προηγούμενη βδομάδα βρήκα το ...\'θάρρος\' ν΄αρχίσω ψυχοθεραπεία και σήμερα έκανα τη Δεύτερη συνεδρία.
    Η θεραπεύτρια μου δεν έχει καταλήξει κάπου ακόμα και μου είπε από την πρώτη φορά που πήγα οτι
    θα χρειαστούν 3 διερευνητικές συνεδρίες για να διαγνώσει το πρόβλημά και να μου προτείνει το πως θα
    δουλέψουμε γι΄αυτό ...
    Μέχρι την επόμενη συνεδρία (3η) είμαι πολύ ανήσυχη για το τί στο καλό μου συμβαίνει ...
    Από την πρώτη φορά της είπα οτι εδώ κι ενα μήνα -εκτός των άλλων- έχω πρόβλημα και με τον ύπνο.
    Το ξανάπα και σήμερα .. (χτες δεν έκλεισα μάτι σχεδόν ...) και μου είπε \"ναι! αυτό είναι ένα πρόβλημα !\"
    και τίποτ΄άλλο ...
    Κοντεύω να γίνω ... \"φάντασμα\" και η μιά βδομάδα ακόμα μπροστά μου μεχρι να ξαναπάω μου φαίνεται ... βουνό !

    Θάπρεπε να περίμένω κάποια άλλη αντιμετώπιση ή το να μη μου πει τίποτ΄άλλο προς το παρόν είτε να μου δώσει κάποιο φάρμακο είναι σε γενικές γραμμές σύνηθες για το ξεκίνημα της ψυχοθεραπείας ;

    Α! πληροφοριακά σας λέω οτι η γιατρός μου εφαρμόζει ψυχαναλυτική προσέγγιση ...


    ... Καλώς σας βρήκα !

  11. #221
    Καλησπέρα και καλή δύναμη και συνέχεια στον αγώνα!

    Θα ήθελα να ρωτήσω,αν η χρήση φαρμακων αντιψυχωτικων φαινεται με την εξεταση αίματος και ούρων.

    Εχω το πρόβλημα ενος φίλου μου,ο οποιος παρουσιάζει 2 απο τα συμπτώματα που λετε,την έντονη υπνηλία,και συχνα παραμιλαει..όταν του το λεω,το κοβει.Γίνεται να εχει ψύχωση και να το ελεγχει μονος του?
    Αρνείται ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ότι παιρνει φαρμακα,αρνειται οτι εχει προβλημα,και τον πιεσα να μου δειξει τις εξετασεις αιματος και ουρων που εκανε και ηταν ΤΕΛΕΙΕΣ>!!
    Δώστε μου μια εξηγηση σας παρακαλω..έχει κατι ή απλα είναι τύπος νυσταλέος??
    Και το παραμιλητο ειναι φυσιολογικο??

  12. #222
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Αυτό το απόσπασμα παρμένο από τα άρθρα του site αντιπροσωπεύει 100% πως από θύμα έγινα δήθεν θύτης με ψυχολογικά για τους γύρω μου και πως μέσα από μια ταμπέλα αντί να με βοηθήσουν με εγκατέλειψαν-έχω και στοιχεία μεταιχμιακής- δίνοντας μου πολλαπλά χτυπήματα την ώρα που δεν τα χρειαζόμουν...Αντί να με απορρίψουν γιατί δεν ταιριάζουμε με απέρριψαν-απομόνωσαν στο άκουσμα μιας ψυχικής ασθένειας......την ώρα που βούλιαζα στην κατάθλιψη...Ας μου πει κάποιος ψυχολόγος ή ψυχίατρος πως να εμπιστευτώ ξανά τους γύρω μου και πως να μην τους μισώ που είναι ψυχικά υγιείς όταν τότε που ήθελα απεγνωσμένα να τους μοιάσω με μίσησαν γιατί είχα ψυχολογικά;;;Ας μου πει κάποιος ειδικός πως θα συνεχίσω την θεραπεία μου με δύναμη όταν ακόμα και σε ένα site όπως αυτό διαβάζω ότι λέω πως η κατάθλιψη αντιμετωπίζεται με φαρμακοθεραπεία επειδή θέλω να τους κάνω όλους σαν τα μούτρα μου;;STOP στον ρατσισμό γιατί θα είναι τότε που θα γίνω επικίνδυνη ψυχοπαθής.......




    ....\"Το στερεότυπο του επικίνδυνου ψυχικά ασθενή που έχει μια σοβαρή ψυχική ασθένεια κι αποτελεί κίνδυνο για τον εαυτό του και τους άλλους εγείρεται και τους τρομοκρατεί περισσότερο από το ίδιο το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν. Καταρρακώνει την αυτοεκτίμησή τους, τους κάνει να ντρέπονται και να νιώθουν καταδικασμένοι, ανεξάρτητα από τη βαρύτητα και το είδος των προβλημάτων τους ακόμα κι αν αυτά αποτελούν μια προσαρμογή του ψυχισμού τους σε δυσμενείς συνθήκες του περιβάλλοντός τους. Έχω δει πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που ο φόβος της ψυχικής διαταραχής τους δημιουργεί πολύ περισσότερο προβλήματα από την ίδια την διαταραχή.

    Το χειρότερο είναι πως συχνά αποφεύγουν να ζητούν βοήθεια από ειδικούς μιας και θεωρούν πως αυτό προσυπογράφει την σοβαρότητα της κατάστασής τους, με αποτέλεσμα να μην παίρνουν πολύτιμη βοήθεια στη φάση της πρόληψης πιο σοβαρών καταστάσεων. Επίσης, όσοι ήδη αντιμετωπίζουν κάποια ψυχοπαθολογία αποφεύγουν να τη γνωστοποιήσουν και να τη συζητήσουν στο συγγενικό, κοινωνικό και εργασιακό τους περιβάλλον φοβούμενοι την απόρριψη.

    Σαν αποτέλεσμα ο ψυχικά ασθενής διακόπτει πολλές από τις σχέσεις του και στερείται τους δικούς του ανθρώπους στη φάση που τους έχει πιο πολύ ανάγκη από ποτέ. Ακόμη, δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο να βιάζεται να διακόψει την ψυχοθεραπεία ή την φαρμακοθεραπεία του για να απαλλαγεί από οτιδήποτε έχει σχέση με το πρόβλημά του και με το στίγμα της ψυχικής διαταραχής, με σαφώς αρνητικά αποτελέσματα για την πορεία της κατάστασής του.

    Τέλος, όταν ο ψυχικά ασθενής ξεπεράσει τα προβλήματά του και προσπαθήσει να επιστρέψει στις παλιές του ασχολίες συχνά βλέπει τους συνανθρώπους του σφιγμένους απέναντί του και νιώθει να τον ακολουθεί η ταμπέλα του ασθενή. Έτσι, μια πρόσκαιρη διαταραχή μπορεί να του δώσει μια μόνιμη αρνητική κοινωνική ταυτότητα που διαπερνά όχι μόνο τη δικιά του ζωή αλλά και τη ζωή της οικογένειάς του, ακόμη και των επόμενων γενεών.\"

  13. #223
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Originally posted by deppy
    Καλησπέρα και καλή δύναμη και συνέχεια στον αγώνα!

    Θα ήθελα να ρωτήσω,αν η χρήση φαρμακων αντιψυχωτικων φαινεται με την εξεταση αίματος και ούρων.

    Εχω το πρόβλημα ενος φίλου μου,ο οποιος παρουσιάζει 2 απο τα συμπτώματα που λετε,την έντονη υπνηλία,και συχνα παραμιλαει..όταν του το λεω,το κοβει.Γίνεται να εχει ψύχωση και να το ελεγχει μονος του?
    Αρνείται ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ότι παιρνει φαρμακα,αρνειται οτι εχει προβλημα,και τον πιεσα να μου δειξει τις εξετασεις αιματος και ουρων που εκανε και ηταν ΤΕΛΕΙΕΣ>!!
    Δώστε μου μια εξηγηση σας παρακαλω..έχει κατι ή απλα είναι τύπος νυσταλέος??
    Και το παραμιλητο ειναι φυσιολογικο??

    συνηθως ανεβαινουν καποιες μοναδες στο σακχαρο,ουρια κρεατινινη κοκ
    φαντασου οτι εμεις που παιρνουμε αντιψυχωσικα κανουμε αιματολογικες κ γενικες ουρων για να δουμε τις τιμες!
    για το παραμιλημα ο μισος κοσμος παραμιλαει!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  14. #224
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Kassi, εγω προσωπικα διαφωνω με τις ταμπελες, τις οποιες χρησιμοποιουμε και πολυ ευκολα και αβασανιστα. Μην σε αγχωνει το πως ο καθε ¨ειδημων\" (εδω θα ειχα πολλα να πω αλλα τεσπα...) θελει να βαζει ταμπελες, ειναι η νασφαλεια του να ακουγεται κανεις επιστημονας...σκατα επιστημονας ειναι σε αυτη τη περιπτωση. Τα φαραμακα τα χρησιμοποιει κανεις σε πολυ ακραιες περιπτωσεις αλλα παλι αυτη ειναι η γνωμη μου. Πιστευω οτι ενας ανθρωπος δεν χρειαζεται τη βοηθεια φαρμακων παρα σε πολυ ακραιεσ περιπτωσεις. Στν Αγγλια που ειμαι εγω, πολυ δυσκολα δινουν φαρμακα αλλα ακομα πιο δυσκολα χρησιμοποιουν ταμπελες του τυπου εισαι καταθλιπτικη, μανιοκαταθλιπτικη και τα λοιπα.
    Τη θεραπεια σου πρεπει να τη συνεχισεις για να εχεις εσυ μια καλυτερη ζωη και τους γυρω σου πρεπει να τους εμπιστευτεις γιατι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι, οπως θελουμε να μας δινουν οι αλλοι ευκαιριες πρεπει να δινουμε και εμεις στους αλλους. Παψε ομως να ασχολεισαι με κομπλεξικους και σταματα να βγαζεις γενικα συμπερασματα απο μια χουφτα ανθρωπων. Μια χαρα εισαι κοριτσι μου, και ολα μπορεις να τα λύσεις αρκει να θελεις. Οσο για το ποιος ειναι ψυχασθενης κλπ ασε τον καθενα να λεει ο,τι θελει. Τις λεξεις τις εχουμε βιασει προ καιρου, δεν ειναι καινουριο το φαινομενο. Αυτοι που ειναι μεσα επρεπε να ειναι εξω και το αντιστροφο. Ασε μεχρι να γινουμε στην Ελλαδα οντως ειδικοι, θα εχουν εμφανιστει οι εξωγηινοι....

  15. #225
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Πολύ ενθαρρυντικό το μήνυμά σου..Σ\'ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ

Page 15 of 17 FirstFirst ... 51314151617 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •