Η καταδίκη του να είσαι ψυχασθενής - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 246
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βασικα πιστευω οτι να συναντιομασταν μπορει να με εβρισκες ιδιορυθμο καπως (γκαου μπιου πως μου ηρθε αυτη η εκφραση lol) αλλα δεν θα καταλαβαινες καμμια διαφορα.
    Οχι δεν ειχα επικοινωνια με νεκρους...χαρισματα και τα συναφη...αλλα φωνες ακουγα που πιστευα οτι ερχονταν απο τους αλλους...μεχρι που τις ακουσα πολυ καθαρα χωρις πηγη προελευσης...εκει να δεις παρτυ να ακους πραγματα που σου τσακιζουν το \"ειναι\" και να μην ξερεις απο που προερχονται.
    Αυτα ομως ειναι πολυ παλια αναμνηση...και τα φαρμακα να κοψω δεν πιστευω οτι θα ερθω σε τετοια κατασταση γιατι εχω αποκτησει καποια \"σοφια\" σχετικα με την ασθενεια μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ιδιόρυθμο;;Τι εννοείς;;Έναν τύπο που συνάντησα και δεν κρύβω πως μου άρεσε αλλά ήταν πελάτης του γιατρού και τι να κάνω,πρέπει να ήταν σχιζοφρενής.Ήταν απότομος,αλλά ευγενικός στο έπακρο.Μέχρι και την πόρτα μου άνοιξε.Κοιτούσε απόμακρα.Μπήκα στο ασανσέρ και ένιωσα έναν ακατανίκητο φόβο σα να έλεγα από μέσα μου Μη με σκοτώσεις δεν σου έκανα τίποτα.Ομολογώ πως αυτοί οι δύο όροφοι δεν υπήρξαν πιο βασανιστικοί.Πού ξέρεις κι αυτός ο έρημος τι θα έβλεπε ή άκουγε εκείνη τη στιγμή...Μόλις είδα το \"Ενας υπέροχος άνθρωπος\"κατάλαβα τον κόσμο τον περίεργο...Τέλος πάντων μου άνοιξε την πόρτα βγήκαμε κανονικά αλλά υπήρχε κρύο και φόβος..και κάτι προκαλούσε το φόβο...Ένας άλλος γνωστός μου που ξέρω ότι παίρνει αντιψυχωσικά-δεν ξέρω από τι πάσχει-θυμάμαι να έρχεται να σε βλέπει να λέει ένα τόσο κοφτό και αφύσικο Γεια στυλ μπαίνω μέσα,σε κοιτάω,ανοίγω τα χείλη μου,χαμογελάω φαρδιά πλατιά,λέω Γεια σας με πάθος και έπειτα κλείνω τα χείλη μου σε κλάσματα δευτερολέπτου,σοβαρεύω απότομα και συνεχίζω.....Δεν μπορώ μέσω γραπτού λόγου να το αναπαραστήσω καλά.Αυτόν τον θεωρούσα όντως εκκεντρικό.Αυτό θα έλεγες στον εαυτό σου ως Γκάου Πίου κατάσταση;;;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Απ\'ότι κατάλαβα από την πρώτη περίπτωση πρέπει να έχετε έναν φόβο για τις κοντινές επαφές και τις κοινωνικές συναναστροφές.Σας κάνει αυτό και πιο οξύθυμους;;;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ευγενικος ειμαι...καλο παιδι ειμαι...τουλαχιστον απο οτι λενε οι αλλοι...κατα τα αλλα δεν μπορω να δω πως με βλεπει ο κοσμος...τουλαχιστον οι φιλοι μου μου λενε οτι ειμαι μια χαρα οτι ειμαι απλως ο Νικος με οτι αυτο συνεπαγεται (φανταζομαι με τα κουσουρια μου και τα προτερηματα μου).
    Εγω αισθανομαι γκαου μπιου γιατι υστερω σε πολους τομεις των διαπροσωπικων επαφων...οχι δεν μπορω να δω πως με βλεπουν οι αλλοι.
    Παντως αν εισαι αγνωστη σε μενα ή αν δεν σε ξερω για μεγαλο διαστημα θα ειμαι υπερβολικα τυπικος...κατι που νομιζω οτι ισχυει για τους περισσοτερους ανθρωπους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by keep_walking
    \\αλλα φωνες ακουγα που πιστευα οτι ερχονταν απο τους αλλους...
    Λοιπόν σε έχω λίγο ζαλίσει αλλά πάντα το είχα απορία για τη σχιζοφρένεια..
    Λες ότι άκουγες φωνές που έρχονται από τους άλλους..Απαντούσες σε αυτές τις φωνές από τους άλλους;;Και αν ναι ,πώς δεν είχαν εντοπίσει η γύρω σου την ιδιαιτερότητά σου;Δηλ,γιατί αυτός απαντά άσχετα με αυτά που του είπα;
    Όταν ρώτησα την κοπέλα με τα φαντάσματα πως ξεχωρίζει τις φωνές των πνευμάτων από τις δικές μας φωνές μου είπε\"Είναι απλό.Στις φωνές που ακούς δεν έχεις εικόνα\"

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Απ\'ότι κατάλαβα από την πρώτη περίπτωση πρέπει να έχετε έναν φόβο για τις κοντινές επαφές και τις κοινωνικές συναναστροφές.Σας κάνει αυτό και πιο οξύθυμους;;;
    Οξυθυμια ειναι μια αγνωστη εννοια για μενα:) οχι ειμαι πολυ ηρεμος...αγχωδης ναι πολυ με τις κοινωνικες συναναστροφες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by keep_walking
    Ευγενικος ειμαι...καλο παιδι ειμαι...τουλαχιστον απο οτι λενε οι αλλοι...κατα τα αλλα δεν μπορω να δω πως με βλεπει ο κοσμος...τουλαχιστον οι φιλοι μου μου λενε οτι ειμαι μια χαρα οτι ειμαι απλως ο Νικος με οτι αυτο συνεπαγεται (φανταζομαι με τα κουσουρια μου και τα προτερηματα μου).
    Εγω αισθανομαι γκαου μπιου γιατι υστερω σε πολους τομεις των διαπροσωπικων επαφων...οχι δεν μπορω να δω πως με βλεπουν οι αλλοι.
    Παντως αν εισαι αγνωστη σε μενα ή αν δεν σε ξερω για μεγαλο διαστημα θα ειμαι υπερβολικα τυπικος...κατι που νομιζω οτι ισχυει για τους περισσοτερους ανθρωπους.
    Ε,ναι μάλλον μωρέ.Οι περισσότεροι τυπικοί είναι....Θα τα βρεις και με τις διαπροσωπικές σχέσεις.Φαίνεται,μιλάει η ειδικός τώρα,να μην έχεις τα έντονα συμπτώματα της σχιζοφρένειας.Την έβγαλες με τα ελαφρά.Απλά πρέπει να εξηγείς στους άλλους που υστερείς για να μπορούν να σου δώσουν μία χείρα βοηθείας..Θα είναι πρόθυμοι να είσαι σίγουρος...Όλοι οι άνθρωποι έχουμε τις αδυναμίες μας.Στο γραπτό λόγο μόνο σχιζοφρενής δε μοιάζεις.Δε λες ασυναρτησίες θέλω να πω...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Λοιπόν σε έχω λίγο ζαλίσει αλλά πάντα το είχα απορία για τη σχιζοφρένεια..
    Λες ότι άκουγες φωνές που έρχονται από τους άλλους..Απαντούσες σε αυτές τις φωνές από τους άλλους;;Και να ναι ,πως δεν είχαν εντοπίσει η γύρω σου την ιδιαιτερότητά σου;Δηλ,γιατί αυτός απαντά άσχετα με αυτά που του είπα;
    Όταν ρώτησα την κοπέλα με τα φαντάσματα πως ξεχωρίζει τις φωνές των πνευμάτων από τις δικές μας φωνές μου είπε\"Είναι απλό.Στις φωνές που ακούς δεν έχεις εικόνα\"
    Το καταλαβαινα οτι κατι δεν παει καλα και δεν απανταγα...δεν μπορω να το περιγραψω...σαν να καθεσαι να πινεις την μπυρα σου και να σου λεει ο αλλος \"κοιτα τον μαλακα\" αλλα να ξερεις οτι κατι δεν παει καλα με αυτο και οχι μονο βασει λογικης...αλλα ποναει εξισου με το αληθινο...πολυς πονος ειδικα μιας και υπαρχει και καταθλιψη στη μεση.
    Εχω πολλα χρονια να ακουσω οποιαδηποτε φωνη...κατι που πρεπει να ευγνωμωνω τον θεουλη αν υπαρχει γιατι αλλοι δεν τα πανε τοσο καλα ακομα και με φαρμακευτικη αγωγη.
    Αλλα δεν ειναι μονο οι φωνες ειναι και οι ψευδαισθησεις...να παρερμηνευεις πραγματα δηλαδη να λεει καποιος γιατι βρονταει το αμαξι πτωμα κουβαλας (και να εννοει φυσικα οτι κατι βρονταει στο πορτ μπαγκαζ πχ) και εσυ να λες τωρα για μενα το ειπε αυτο? αλλα και αυτα εχουν φυγει εντελως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Σου εύχομαι καλή δύναμη και συνέχεια και ευχαριστώ που με διαφώτισες....Keep.Enjoy the date!!!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Χμ δε ξέρω αν είναι ακριβώς σχετικό με το θέμα αλλά με αφορμή την παραπάνω κουβέντα σας θυμήθηκα ότι αυτό που με τσάντισε πολύ μετά την κατάθλιψη (ή τέλος πάντων όπως μπορεί να ονομάζεται αυτό που πέρασα) είναι ότι ένιωσα πως χάζεψα λίγο. Ειδικά στην αρχή ένιωθα τελείως χαζή, δε μπορούσα να σκεφτώ πέρα από ένα σημείο. Μου πήρε πιστεύω κάποια χρόνια να φτάσω σχεδόν στα ίδια επίπεδα με πριν αλλά νομίζω και πάλι ότι μερικοί πόντοι στο IQ μου πάει δεν ξαναγυρίζουν.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    χαχα παιδιά, τα χάπια στο φερμουάρ -δια παν ενδεχόμενο- και το μπουκάλι το νερό ΠΑΝΤΑ δίπλα μου είναι συνήθειες που δε μ εγκαταλείπουν ποτέ. Γέλασα που βλέπω πως κι άλλοι κάνουν σα και μένα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    γιατι μονιμα εχω στο μυαλο μου τη διαταραχη μου?πρωτα ξυπναει αυτη κ μετα εγω ενα πραμα.παντα ξυπαναω χαλια το πρωι κι ευελπιστω στις εντονες εναλλαγες μου..μηπως εχει δικιο ο δρ μου οτι αρνουμαι υποσεινηδητα οτι ειμαι οριακη?δεν ξερω εκαινο που ξερω ειναι οτι τωρα πχ περιμενω με αγωνια το γυρισμα..

    θελω να πω στον κηπ οτι ειναι τυχερος που μπορει να λεει ολο το ζουμι με μια 2 προτασεις .αν δεν δωσω παραβολες,συσχετισμους κ παραδειγματα ακομα και τους διαλογους νομιζω οτι δεν γινομαι κατανοητη

    τι να σημαινει αραγε οτι ακομα και τις ελεχιστες ωρες που κοιμαμαι μιωθω οτι δεν παω καλα?
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    Dum spiro spero (?)

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    +φωνω αλλα περιμενω καποτε θα αντιδρασω η θα το αποδεχτω να τελειωνουμε!
    αλλα δεν με αφηνει κι αυτη λιγο ησυχη(η διαταραχη)
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by interappted


    θελω να πω στον κηπ οτι ειναι τυχερος που μπορει να λεει ολο το ζουμι με μια 2 προτασεις .αν δεν δωσω παραβολες,συσχετισμους κ παραδειγματα ακομα και τους διαλογους νομιζω οτι δεν γινομαι κατανοητη
    +φωνώ και επαυξάνω.Περνάω από σταυροδρόμια και έγινε αυτό κι αυτό μα τελικά θέλω να καταλήξω εκεί.Χαχα...Επίσης είμαι σχεδόν το αντίθετο από Κηπ.Στα μην.στο κινητό είμαι αυτή που στέλνει κατεβατά.Δεν αρκούμαι με ένα είμαι καλά γεια.Εσύ;(Αυτό έχει απλά να κάνει με εμένα και δε θα με έλεγα φλύαρη)

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •