Η καταδίκη του να είσαι ψυχασθενής - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 246
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εννοεις Afroditi οτι η μουσικη σε ποναγε?
    Ναι το ειχα και εγω για μεγαλο διαστημα....αστα να πανε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by afroditi
    ...Το χειρότερο κομμάτι της περιόδου που είχα πέσει στα βαθιά περιττώματα (..σκατά..:) ) ήταν εκτός από το αφόρητα \'φονικό\' καταθλιπτικό συναίσθημα που ένιωθα και λέω φονικό γιατί ένιωθα κάθε στιγμή και λεπτό ότι ζώ έναν θάνατο ψυχικό, ήταν το ότι δεν μπορούσα ν\'ακούσω μουσική..Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για μένα, να μου στερήσεις τη μουσική από τη ζωή μου..Δεν μπορούσα όμως, μάλλον όπως κατάφερα να το ερμηνεύσω στην πορεία, επειδή η κατάθλιψη στην ουσία είναι μια ασθένεια που \'σκοτώνει\' κάθε συναίσθημα, δεν μπορείς να νιώσεις τπτ, όταν άκουγα μουσική και κάποια συναισθήματα σάλευαν να ξεμυτίσουν, φρίκαρα και την έκλεινα...

    Παρεπιπτόντως κάσσι πολύ καλό το θέμα που άνοιξες..Αλλά βέβαια το να νοσήσει κάποιος ψυχικά δεν είναι πάντα καταδίκη, είναι για πολλούς - ή και για σχεδόν όλους?- ένας δρόμος που μόνοι οδηγούνται είτε ως διαφυγή είτε ως άμυνα είτε ως καταφύγιο..Η θεραπεία όμως, που ενώ είναι δύσκολο είναι και πολύ όμορφο ταξίδι, μπορεί να μας οδηγήσει στο νανακαλύπτουμε ποιοι είμαστε τι θέλουμε που πάμε πώς να πάμε γιατί να πάμε κλπ...
    Εμένα στα 17 μου με πόναγαν πολλά και δεν μου προκαλούσαν και τίποτα άλλα.Θυμάμαι δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ πουθενά από την υπερδιέγερση.Η κατάθλιψη;Ξυπνούσα το πρωί κι ο ουρανός μπλε αλλά εγώ τον ένιωθα μαύρο και έτοιμο να με πλακώσει.Δεν είχα καλή επικοινωνία με το περιβάλλον και όλο σκεφτόμουν-όπως ο Κηπ άκουγε φωνές-εγώ άκουγα σκέψεις που ήθελα να σταματήσουν και δεν το έκαναν...Δεν χαλάρωνα ποτέ.Τι άλλο;Δεν ήθελα να βγαίνω έξω και είχα τσακωθεί με όλους....Πάντως περισσότερα ένιωθα τότε παρά τώρα με τα χάπια....Α!Να μην ξεχάσω ότι ήταν φάσεις στις αρχές που έλεγα ότι αν δεν μιλήσω σε κάποιον θα πεθάνω.....Τόση μαυρίλα δεν την άντεχα....Τίποτα δεν είχε νόημα,τίποτα δεν με κρατούσε στη ζωή...Έπαιρνα ρε τηλέφωνο την φίλη μου και συναισθηματικά δεν άλλαζε τίποτα.Ήταν σα να μιλούσα στο ντουβάρι.Μιλάμε δεν με άγγιζε τίποτα...
    Το βράδυ μάλλον με την απουσία ήλιου τα πράγματα χειροτέρευαν...
    Ωραία η θεραπεία αλλά αν σκεφτώ ότι χωρίς χάπι δεν πάω μπροστά τρελαίνομαι.Τώρα το έχω ελαττώσει και είμαι σε όχι και την πιο εύφορη στιγμή της ζωής μου.Λένε το ελαττώνεις όταν στο πει η γιατρός αλλά εδώ πάει το 4 που έβαλα στις αρχές..
    \"Γιατρέ πότε θα γίνω καλά;\" \"Μπορεί και να μη γίνεις\"
    \"Γιατρέ πότε θα κόψω τα χάπια;\" \"Μπορεί κι ποτέ\"

    Αν αυτό δεν είναι καταδίκη πες μου τότε τι είναι;;;;;Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά δεν μπορώ όταν χτυπάει η υπνηλία στο κόκκινο...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πάντως περισσότερα ένιωθα τότε παρά τώρα με τα χάπια....
    Γιατι τοτε ενοιωθες πολυ πονο και εντονα αρνητικα συναισθηματα που σε χαρασουν...δεν ειχες μια ψιλορουτινιαρικη φυσιολογικη ζωη...μαλλον ετσι πιστευω.
    Καλυτερη η ρουτινα απο την κολαση ας ειναι πιο εντονη η δευτερη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Κηπ μπορεί να έχεις δίκιο.Τώρα η ζωή είναι πολύ ρουτίνα αλλά μπορεί και υποσυνείδητα να την κάνω να αποφύγω να ξαναχαρακωθώ....συναισθηματ ικά...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Originally posted by kassi_21
    Originally posted by interappted


    θελω να πω στον κηπ οτι ειναι τυχερος που μπορει να λεει ολο το ζουμι με μια 2 προτασεις .αν δεν δωσω παραβολες,συσχετισμους κ παραδειγματα ακομα και τους διαλογους νομιζω οτι δεν γινομαι κατανοητη
    +φωνώ και επαυξάνω.Περνάω από σταυροδρόμια και έγινε αυτό κι αυτό μα τελικά θέλω να καταλήξω εκεί.Χαχα...Επίσης είμαι σχεδόν το αντίθετο από Κηπ.Στα μην.στο κινητό είμαι αυτή που στέλνει κατεβατά.Δεν αρκούμαι με ένα είμαι καλά γεια.Εσύ;(Αυτό έχει απλά να κάνει με εμένα και δε θα με έλεγα φλύαρη)
    εγω στελνω γραμματα οχι μυμνηματα...
    κ παντα κι ενα ΥΓ σε αλλο μνμ...
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Originally posted by afroditi
    ...Το χειρότερο κομμάτι της περιόδου που είχα πέσει στα βαθιά περιττώματα (..σκατά..:) ) ήταν εκτός από το αφόρητα \'φονικό\' καταθλιπτικό συναίσθημα που ένιωθα και λέω φονικό γιατί ένιωθα κάθε στιγμή και λεπτό ότι ζώ έναν θάνατο ψυχικό, ήταν το ότι δεν μπορούσα ν\'ακούσω μουσική..Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για μένα, να μου στερήσεις τη μουσική από τη ζωή μου..Δεν μπορούσα όμως, μάλλον όπως κατάφερα να το ερμηνεύσω στην πορεία, επειδή η κατάθλιψη στην ουσία είναι μια ασθένεια που \'σκοτώνει\' κάθε συναίσθημα, δεν μπορείς να νιώσεις τπτ, όταν άκουγα μουσική και κάποια συναισθήματα σάλευαν να ξεμυτίσουν, φρίκαρα και την έκλεινα...

    Παρεπιπτόντως κάσσι πολύ καλό το θέμα που άνοιξες..Αλλά βέβαια το να νοσήσει κάποιος ψυχικά δεν είναι πάντα καταδίκη, είναι για πολλούς - ή και για σχεδόν όλους?- ένας δρόμος που μόνοι οδηγούνται είτε ως διαφυγή είτε ως άμυνα είτε ως καταφύγιο..Η θεραπεία όμως, που ενώ είναι δύσκολο είναι και πολύ όμορφο ταξίδι, μπορεί να μας οδηγήσει στο νανακαλύπτουμε ποιοι είμαστε τι θέλουμε που πάμε πώς να πάμε γιατί να πάμε κλπ...
    εγω ΦΡΙΚΑΡΩ Κ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ Κ ΜΕ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
    οχι μονο ομορφο ταξιδι δεν βλεπω γιατι δεν βλεπω πουθενα προορισμο...παω!που θα βγω?θα βγω?

    Σαν βγεις στον πηγεμο για την ιθακη ...του καβαφη οχι των drugs...
    φροντισε να κοψεις δρομο...γιατι κανεις κυκλους???
    κυκλόυς κανω απο κει που ξεκιναω εκει καταληγω κ λεω τζα!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    καταδικη ισοβεια ειτε δειξεις καλη διαγωγη ειτε οχι...
    kassi καλα το ειπες καταδικη..
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by interappted


    εγω στελνω γραμματα οχι μυμνηματα...
    κ παντα κι ενα ΥΓ σε αλλο μνμ...
    Παιδί μου κι εγώ.Μου τη λένε κι οι φίλοι.Πόσα μας έστειλες;Γιατί το κινητό σου στέλνει τόσα μηνύματα;και τέτοια..Συν κάτι Υ.Γ.Το κινητό μου δε, χωράει 10 μικρά μηνυματάκια.Φαντάσου ότι το μεγαλύτερο αποτελούταν από 7Χ10.Φεύγει η κάρτα έτσι..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    κι εμενα sony erricson εχεις?
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ναι!!!!Καλά ΚΑΡΑΛΟΛ>>>>>>>>> >>>>>>>>>>>>&g t;>>>Τους έχω ταράξει στο μήνυμα.Στέλνεις ένα τους πάνε 10.......Είμαι γενναιόδωρο άτομο.......

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    κι εμενα το ιδιο κανει...εγω γραφω πολλα η λαθος συσκευη πηρα?
    φιλεναδα ας συμβιβαστουμε με την ισοβια ποινη του να εισαι ψυχασθενης...
    εβαλες τοπικ που θα σου λεω την καταδικη μου!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Code:
    ...Το χειρότερο κομμάτι της περιόδου που είχα πέσει στα βαθιά περιττώματα (..σκατά..:) ) ήταν εκτός από το αφόρητα \'φονικό\' καταθλιπτικό συναίσθημα που ένιωθα και λέω φονικό γιατί ένιωθα κάθε στιγμή και λεπτό ότι ζώ έναν θάνατο ψυχικό, ήταν το ότι δεν μπορούσα ν\'ακούσω μουσική..Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για μένα, να μου στερήσεις τη μουσική από τη ζωή μου..Δεν μπορούσα όμως, μάλλον όπως κατάφερα να το ερμηνεύσω στην πορεία, επειδή η κατάθλιψη στην ουσία είναι μια ασθένεια που \'σκοτώνει\' κάθε συναίσθημα, δεν μπορείς να νιώσεις τπτ, όταν άκουγα μουσική και κάποια συναισθήματα σάλευαν να ξεμυτίσουν, φρίκαρα και την έκλεινα...

    Αφροδίτη, μπαίνω αρκετό καιρό εδώ....νομίζω από Νοέμβρη....αυτή τη φορά διαβάζοντας αυτά που έγραψες συγκινήθηκα γιατί μου κάνει τόσο εντύπωση...σαν να διάβαζα σελίδες από το ημερολόγιό μου....Δεν πίστευα ότι κι άλλος άνθρωπος θα ένιωθε αυτό που ένιωθα κι εγώ ένα διάστημα με τη μουσική!!! Ούτε πώς ένας ακόμα ανθρωπος βλέπει την ψυχοθεραπεία έτσι...Αν και όπως λέει μια αγαπημένη φίλη η ψυχοθεραπεία φέρνει καταιγίδα στην ψυχή κάποιες φορές. Και μετά βγαίνει ο ήλιος... λέω εγώ!

    Συγκινήθηκα και με όλο αυτό το θέμα, την κουβέντα που έχετε, τη διερεύνιση του άλλου, αλλά και του εαυτού σας....

    Δωδώνη αξίζει ο κόπος....Πού αλλού στο net, θα μοιραζόμασταν αυτές τις σκέψεις ή απλά θα τις διαβάζαμε?

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Η ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΨΥΧΑΣΘΕΝΗΣ

    *Υπόδειγμα κατανόησης
    Κυρία Χριστίνα(μαθηματικός) πάω σε ψυχίατρο.
    -Πω!(Παναγιά μου κάνω μάθημα σε τρελή).Βρε Μαρία μου,εσύ;Μια χαρά κορίτσι!
    Κυρία Χριστίνα ναι,ε,έχω κάποια προβλήματα.
    -Μαρία,πρώτα το σχολείο(για να συνεχίσω και να πληρώνομαι).Κι εγώ στην ηλικία σου δεν είχα φίλες αλλά ήμουν αφοσιωμένη στο ΣΤΟΧΟ!
    *Πως κούφανα την καθηγήτρια πριν τον ψυχίατρο.....
    Μυρτώ(φιλόλογος),ξέρεις αισθάνομαι ότι έχω τηλεπαθητικές ικανότητες.Μπορώ......Όχι,όχι δεν διαβάζω τη σκέψη σου,αλλά μπορώ να καταλάβω το τι νιώθεις.Εκτός αυτού αισθάνομαι ότι με σκέφτονται συνέχεια.....
    *ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ και ΟΙ ΣΠΟΥΔΕΣ
    Ε,ναι η κόρη μας δεν έχει περάσει σε κάποια σχολή.Θα δούμε,το παλεύει..
    -Είναι η δεύτερη ή η τρίτη φορά μου είπατε;;;;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η αντιδρασεις μεχρι τωρα σε τρια ατομα που εχω πει οτι ειμαι σχιζοφρενης (με γνωριζουν πολυ καλα)

    1)Απαθεια λες και ειπα ξερεις εβγαλα ενα σπυρι...

    2)Το προβλημα σου ειναι οτι εισαι τελειομανης...ουδεν σχολιον ή μαλλον θα κανω ενα σχολιο εγινα λιγο τελειομανης δεν ημουνα μετα την ασθενεια γιατι δεν ηθελα να μενω πισω...και προσπαθουσα με υπερβαλλοντα ζηλο...ειχα παει με τον συγκεκριμενο να βγαλουμε μια επιπλεον σχολη και ειχε φρικαρει με το ποσο σοβαρα την επαιρνα.

    3)Στον τριτο ελεγα ολα τα τρελλα μου οταν με επιαναν κρισεις παλια οποτε δεν τον εξεπληξε:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Η καταδίκη του να είσαι ψυχασθενής...

    -Το πήρα σήμερα το φάρμακο ή δεν το πήρα;;
    -Σήμερα θα δοκιμάσουμε το νέο κοκτέιλ :Σταθεροποιητής στην δόση των 300 mg το βράδυ και αντικαταθλιπτικό στη δόση των 50 mg το πρωί για αρχή...και βλέπουμε...Προειδοποίηση:αν διαβάσετε παρενέργειες και φρικάρετε πάρετε τον σταθεροποιημένο γιατρό σας να σας καθησυχάσει....ότι είναι φύσει αδύνατο να τις πάθαιτε όλες....μόνο μερικές!!!!

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •