Η καταδίκη του να είσαι ψυχασθενής - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 246
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    lol....απλα διασκέδασε το! γιατί να αφήνεις τον καθένα να σε επηρεάζει? το αξίζει (αυτος? ο καθένας?)....?

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Eagle
    interappted το πιστεύω ότι δεν είχες καμία πρόθεση να προσβάλει κανέναν. Έξω όμως, άνθρωποι που δε βιώνουν την ψυχική ασθένεια, εκ του ασφαλούς, με τρόπο που μειώνει τον άλλον, προσβάλουν την αξιοπρέπεια του και του μιλάνε σαν να ανήκει σε μια κατηγορία ανθρώπων υποδεέστερη. Επειδή οι άνθρωποι με ψυχική ασθένεια παλιότερα πέρασαν πολλά (τους κλείνανε σε άσυλα και μακριά από τις πόλεις), θα έπρεπε οι έξω από το χορό (κάποιοι μάλλον από αυτούς), να σέβονται την Ευπαθή αυτήν Κοινωνική Ομάδα. Έχω φίλους που από ένα τραγουδάκι που ακούγεται στην τηλεόραση, μου λένε \"δε μπορώ να το ακούω, αισθάνομαι άσχημα!!\". Ποιος θα προστατέψει αυτούς τους ανθρώπους; Ευτυχώς κάποιοι με ευαισθησίες όποτε βλέπουν ότι η ψυχικά πάσχοντες προσβάλλονται επεμβαίνουν για να σταματήσει αυτή η αρνητική εικόνα. Ο αγώνας είναι δύσκολος και έχει δρόμο πολύ μπροστά του.
    Η Ίντερ αντιθέτως είναι ένα άτομο το οποίο αν διαβάσεις προηγούμενες αναφορές της θα δεις ότι έτυχε απόρριψης από πολλούς και δη όταν τους εκμυστηρεύτηκε ότι πάσχει από ψυχολογικά προβλήματα..Δεν νομίζω να ήθελε λοιπόν να προσβάλλει κανένα ή να καταλαβαίνει λιγότερο από εσένα τις ευαισθησίες των ψυχικά ασθενών...

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Dalia
    Εδώ και σε γιατρούς άλλων ειδικοτήτων (παθολόγοι κλπ) που υποτίθεται ότι θα έπρεπε να έχουν μεγαλύτερη κατανόηση αφού ασχολούνται με τον ανθρώπινο πόνο,έχω συναντήσει κάποιους που μου μίλησαν υποτιμητικά και με ειρωνικά σχόλια όταν τους είπα για τα ψυχολογικά μου.
    Ειλικρινά δεν μπορώ να το πιστέψω αλλά θυμάμαι όταν αναγκάστηκα να πω στον παθολόγο με τα χίλια ζόρια ότι παίρνω αναφρανίλ για να βγάλει κάποιο πόρισμα για τις εξετάσεις αίματος που θα μου έγραφε ότι γυάλισε λίγο το ματάκι του και μειδίασε το χειλάκι του....Εχεχε...Εγώ δεν τους αντιπαθώ όπως η Ίντερ ή όσο η Ίντερ.....Ίσως γιατί δεν άκουσα κάτι βαρύ.....αλλά κι εγώ απορρίφθηκα όταν έδειξα μια ανάγκη να με προσέξουν λίγο παραπάνω.....Πάντως δεν πρόλαβαν να με εγκαταλείψουν λόγω ψυχολογικών..Τους την έκανα εγώ...Αχαχα.....Δεν ξέρω πόσο θα έβγαζα την ανασφάλειά μου στον άλλο και πόσο θα τον φόρτωνα με αυτή ακόμα και αν το ήθελα...γιατί δεν θέλω κάποιος να είναι μαζί μου από χάρη ή γιατί με λυπάται.....και γιατί ακόμα και αν μου έλεγε Εγώ δεν θα σε εγκαταλείψω ποτέ θα ήξερα ότι είναι μακράν ουτοποπικό..Αν δεν πάει άλλο η σχέση θα κάτσει για να μη με πληγώσει;;Οπότε ας καταπολεμήσω η ίδια την ανασφάλειά μου......Καταλήγω ότι για ποιον λόγο να πεις στον άλλο ότι έχεις ψυχολογικά,να παρεξηγηθείς ενώ μπορεί κι ο άλλος να έχει τα δικά του και απλά να μην τα έχει αναγνωρίσει...Θα βοηθήσει πουθενά;;Εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχει τον τρόπο ούτε να βοηθήσει αλλά και μόνο η ιδέα του ψυχιάτρου θα τον απομακρύνει..Μπλέκω με μια τρελή......Απλά μαθαίνεις και ζεις με τις ευαισθησίες σου,τις υπερασπίζεσαι και επιλέγεις καλύτερα άτομα........

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Μια παθολόγος που της είχα πει για τα ψυχολογικά μου μου λέει κάποια στιγμή \"έχω κι εγώ μια κόρη σαν κι εσένα\" και μετά συμπληρώνει (τρομαγμένη μην παρεξηγήσω αυτό που είπε) \"στην ηλικία εννοώ,προς Θεού όχι στα ψυχολογικά\".Καλά ντε...

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Αχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχχα χα..Με έκανες και γέλασα....Καλά καλέ...προς θεού(Oh my God thanx my little Lulu is not like her) μόνο ηλικιακά και πουθενά αλλού(πτου πτου Σατανά..ου 666!!!!!) δεν μοιάζετε...

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Originally posted by kassi_21
    Ανάλογα το πως θα το πει ο καθένας..Τώρα αν η ψυχίατρός μου προσπαθήσει να μου το φέρει ομαλά μην με προσβάλλει ε θα πω καλά δουλευόμαστε;;;Μπρίκια κολλάμε τόσο καιρό;Εκεί θα κολλήσω;;;
    Τώρα αυτό που με πειράζει στο θέμα ψυχολογικών προβλημάτων είναι ότι η όποια σου αναφορά περνάει από το πρίσμα της ασθένειάς σου και κρίνεται βάσει αυτής.Α είπες αυτό;Μα φυσικά...Είσαι ψυχασθενής...Α φέρθηκες έτσι;Μα φυσικά είσαι ψυχασθενής.....Η κοπέλα αντιμετωπίζει ψυχολογικά...Μην της δίνετε σημασία..και άλλα τέτοια....χαρωπά......Άντε μετά να ξεπεράσεις το πρόβλημα όταν το στίγμα θα το έχει χειροτερέψει.....Έχουν μια πολύ συγκεχυμένη εικόνα οι άνθρωποι που δεν βρέθηκαν στην καρέκλα ενός ψυχίατρου για τις ψυχικές ασθένειες και τους ψυχασθενείς.....Και εν τέλει παλεύω με αντίξοες συνθήκες να ζήσω ενώ εσύ απλά ζεις.....Δεν θέλω να με λυπηθείς γιατί δεν το αξίζω......Μπορεί σε μερικά κομμάτια του εαυτού μου να έχω μεγαλύτερες αδυναμίες από εσένα αλλά σε άλλα να υπερέχω από εσένα που δεν είσαι ψυχικά ασθενής....
    Βγάλε το \"μπορεί\" και το \"να\" από την τελευταία πρόταση και το πήρες το 10άρι ....... το καρό.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Originally posted by Sofia
    lol....απλα διασκέδασε το! γιατί να αφήνεις τον καθένα να σε επηρεάζει? το αξίζει (αυτος? ο καθένας?)....?
    Σοφια μου αν διαβασεις κ τις αλλες καταχωρησεις μου θα δεις ο τι πλεον με αφηνει παγερα αδιαφορη το πως αντιλλαμβανεται ο καθε ασχετος τα ατομα του πασχουν.το βρισκω τραγελαφικο φαντασου οτι μου ερχοταν να επαναλαβω συλλαβιστα τις οδηγειες κ στο τελος να του πω
    δε γαμ...ρε μλκ?
    δεν το εκανα δεν υπηρχε λογος εχω κι αλλα ραντεβου μαζι του θα πεσει γελιο.η θα καταλαβει οτι κακως αντιμετωπιζει ατομα με ψυχοφαρμακα σαν ο δεικτης iq να ηταν μικροτερος απο των αριθμο των δοντιων τους
    αλλωστε ρε παιδια κανενας δεν βρεθηκε απο καλο σε ψυχιατρο
    να πω για παραδειγμα εμενα?
    αποτυχημενη πατρικη οικογενεια που ευθυνεται για την μεταιχμιακη διαταραχη μου..
    εφτιαξα τη δικη μου,εκανα το παιδι μου πεθανε ο αντρας μου ..
    ε,τι να κανω δλδ?
    θα επρεπε να η μουν απο πετρα για να κρατηθω χωρις ψυχιατρο
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by kassi_21
    Εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχει τον τρόπο ούτε να βοηθήσει αλλά και μόνο η ιδέα του ψυχιάτρου θα τον απομακρύνει..Μπλέκω με μια τρελή......Απλά μαθαίνεις και ζεις με τις ευαισθησίες σου,τις υπερασπίζεσαι και επιλέγεις καλύτερα άτομα........
    το \"μπλεκω με μια τρελή\" ειναι ενα δικο σου αυθαιρετο συμπέρασμα..οτι δλδ αυτο θα πει ο άλλος. Ναι, ειναι πιθανο να το πει. Αλλά ειναι πιθανο να πει κ τόσα άλλα πολυ μακριά απο αυτο..

    Δεν λέω, απο την άλλη, με το που συστήνεσαι να ενημερωνεις κ απο τι πάσχεις, απο ποτε,ποσο σοβαρά είσαι κ να δινεις κ ενημερωτικο φυλλαδιάκι:) μεταξύ αυτών υπάρχει κ μια μεση οδος...Σε εναν ανθρωπο που αισθανομαι κοντα μου, εχω πολυ πιθανα την αναγκη να του πω τους φόβους μου, τις ανησυχίες μου, τις προσδοκιες μου. Σ αυτα συμπεριλαμβανεται κ μια ψυχική ασθενεια...

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by interappted
    αλλωστε ρε παιδια κανενας δεν βρεθηκε απο καλο σε ψυχιατρο
    Και επίσης κανένας δεν μπορεί να είναι σίγουρος ότι ποτέ δεν θα έρθει η στιγμή που θα αντιμετωπίσει κι αυτός κάποιο παρόμοιο ψυχολογικό πρόβλημα και θα χρειαστεί να πάει στον ψυχίατρο.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by ex_hus
    Originally posted by kassi_21
    Ανάλογα το πως θα το πει ο καθένας..Τώρα αν η ψυχίατρός μου προσπαθήσει να μου το φέρει ομαλά μην με προσβάλλει ε θα πω καλά δουλευόμαστε;;;Μπρίκια κολλάμε τόσο καιρό;Εκεί θα κολλήσω;;;
    Τώρα αυτό που με πειράζει στο θέμα ψυχολογικών προβλημάτων είναι ότι η όποια σου αναφορά περνάει από το πρίσμα της ασθένειάς σου και κρίνεται βάσει αυτής.Α είπες αυτό;Μα φυσικά...Είσαι ψυχασθενής...Α φέρθηκες έτσι;Μα φυσικά είσαι ψυχασθενής.....Η κοπέλα αντιμετωπίζει ψυχολογικά...Μην της δίνετε σημασία..και άλλα τέτοια....χαρωπά......Άντε μετά να ξεπεράσεις το πρόβλημα όταν το στίγμα θα το έχει χειροτερέψει.....Έχουν μια πολύ συγκεχυμένη εικόνα οι άνθρωποι που δεν βρέθηκαν στην καρέκλα ενός ψυχίατρου για τις ψυχικές ασθένειες και τους ψυχασθενείς.....Και εν τέλει παλεύω με αντίξοες συνθήκες να ζήσω ενώ εσύ απλά ζεις.....Δεν θέλω να με λυπηθείς γιατί δεν το αξίζω......Μπορεί σε μερικά κομμάτια του εαυτού μου να έχω μεγαλύτερες αδυναμίες από εσένα αλλά σε άλλα να υπερέχω από εσένα που δεν είσαι ψυχικά ασθενής....
    Βγάλε το \"μπορεί\" και το \"να\" από την τελευταία πρόταση και το πήρες το 10άρι ....... το καρό.

    Θέλω και αυτοκόλλητο κύριε,κύριεεεεε!!!!!!

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by kassi_21
    Εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχει τον τρόπο ούτε να βοηθήσει αλλά και μόνο η ιδέα του ψυχιάτρου θα τον απομακρύνει..Μπλέκω με μια τρελή......Απλά μαθαίνεις και ζεις με τις ευαισθησίες σου,τις υπερασπίζεσαι και επιλέγεις καλύτερα άτομα........
    το \"μπλεκω με μια τρελή\" ειναι ενα δικο σου αυθαιρετο συμπέρασμα..οτι δλδ αυτο θα πει ο άλλος. Ναι, ειναι πιθανο να το πει. Αλλά ειναι πιθανο να πει κ τόσα άλλα πολυ μακριά απο αυτο..

    Δεν λέω, απο την άλλη, με το που συστήνεσαι να ενημερωνεις κ απο τι πάσχεις, απο ποτε,ποσο σοβαρά είσαι κ να δινεις κ ενημερωτικο φυλλαδιάκι:) μεταξύ αυτών υπάρχει κ μια μεση οδος...Σε εναν ανθρωπο που αισθανομαι κοντα μου, εχω πολυ πιθανα την αναγκη να του πω τους φόβους μου, τις ανησυχίες μου, τις προσδοκιες μου. Σ αυτα συμπεριλαμβανεται κ μια ψυχική ασθενεια...
    Παίζει σημαντικό ρόλο και ο φόβος εγκατάλειψης μου...Δηλ γιατί να οδηγήσω τον άλλο μια ώρα αρχίτερα;;Αχαχχα....
    Γεια σου με λένε Μαρία.....Πάσχω από.....μπούρου μποούρου...Για τους ψυχίατρους ψυχασθενής,για τους θνητούς τρελή..Θες να κάνουμε σχέση;;Ε αν μου πει ναι κάποιο πρόβλημα θα έχει και τότε εγώ θα επανεξετάζω αν θα μείνω μαζί του...

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by kassi_21
    Εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχει τον τρόπο ούτε να βοηθήσει αλλά και μόνο η ιδέα του ψυχιάτρου θα τον απομακρύνει..Μπλέκω με μια τρελή......Απλά μαθαίνεις και ζεις με τις ευαισθησίες σου,τις υπερασπίζεσαι και επιλέγεις καλύτερα άτομα........
    το \"μπλεκω με μια τρελή\" ειναι ενα δικο σου αυθαιρετο συμπέρασμα..οτι δλδ αυτο θα πει ο άλλος. Ναι, ειναι πιθανο να το πει. Αλλά ειναι πιθανο να πει κ τόσα άλλα πολυ μακριά απο αυτο..

    Δεν λέω, απο την άλλη, με το που συστήνεσαι να ενημερωνεις κ απο τι πάσχεις, απο ποτε,ποσο σοβαρά είσαι κ να δινεις κ ενημερωτικο φυλλαδιάκι:) μεταξύ αυτών υπάρχει κ μια μεση οδος...Σε εναν ανθρωπο που αισθανομαι κοντα μου, εχω πολυ πιθανα την αναγκη να του πω τους φόβους μου, τις ανησυχίες μου, τις προσδοκιες μου. Σ αυτα συμπεριλαμβανεται κ μια ψυχική ασθενεια...
    Ε όχι ρε Σοφία μου..Θα κατενθουσιαστούν..Θα λένε τι λαχείο μου έτυχε σήμερα....Προτείνω δε να βγάζω και χαρτάκι για οδηγίες με τα φάρμακα...Μαζί με το κινητό μου....Στυλ Δέχομαι αναφρανίλ των χmg το πρωί και ταβόρ των χmg το βράδυ.Σε περίπτωση που σας τύχει κρίση πανικού καλέστε τον δόκτορά μου...Σας εύχομαι καλή επιτυχία στη σχέση μαζί μου!!!!

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Χαχαχαχα!Και για καλύτερα αποτελέσματα μαζί με τις οδηγίες να δίνουμε δώρο και 1-2 βιβλία που να αφορούν τις ασθένειες μας για να ενημερωθούν καλύτερα για το \"λαχείο\" που τους έτυχε.Να τα διαβάσουν πρώτα,να καταλάβουν τα θεωρητικά πριν περάσουν στην πρακτική και έχουν να αντιμετωπίσουν τις κρίσεις μας.Αντε να δούμε ποιος θα περάσει με επιτυχία τις εξετάσεις!

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by kassi_21
    Σε περίπτωση που σας τύχει κρίση πανικού καλέστε τον δόκτορά μου...
    Κι αν σας απαντήσει γράψτε μου...

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Γιατί ρε Ντάλια έχεις παράπονο;Ο ψυχ σου δεν απαντά;χαχαχααχαχαχαχαχαχ! !!!!!!!

Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •