Η καταδίκη του να είσαι ψυχασθενής - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 17 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 181 to 195 of 246
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by kassi_21
    Θέλοντας πάντα να κάνω λίγη πλάκα μιας και μου βγαίνει από φυσικού.....Πώς θεραπεύεις το σύνδρομο Ζήνας;;;Με έναν Τζόξερ;;
    Βρίσκοντας κάποιον που να αντέχει την τόση ενέργειά της και την αγριάδα της στις δύσκολες στιγμές. Μιλάω εκ πείρας. ;)

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    οχι!!!!!!!!!!!!!!
    ΜΟΝΗ ΜΟΥ!ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΗ ΔΟΞΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΝΕΝΑ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ
    ΑΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΕΙΣ
    ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ Κ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ
    ΤΟΤΕ.......................................... ............Η ΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!
    ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΛΚ ΕΣΥ ΤΗΝ ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ
    Α-Τ-Ο-Μ-Ι-Κ-Ο Κ ΤΑ ΜΥΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟ.....
    ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!!!!!ΑΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙΣ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by kassi_21
    Θέλοντας πάντα να κάνω λίγη πλάκα μιας και μου βγαίνει από φυσικού.....Πώς θεραπεύεις το σύνδρομο Ζήνας;;;Με έναν Τζόξερ;;
    Ο Τζόξερ με τη Ζίνα ήταν ερωτευμένος ή με την Γαβριέλλα?

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by Dalia
    Originally posted by kassi_21
    Θέλοντας πάντα να κάνω λίγη πλάκα μιας και μου βγαίνει από φυσικού.....Πώς θεραπεύεις το σύνδρομο Ζήνας;;;Με έναν Τζόξερ;;
    Ο Τζόξερ με τη Ζίνα ήταν ερωτευμένος ή με την Γαβριέλλα?
    Δεν έχω ιδέα βρε παιδιά, δεν έβλεπα και ποτέ Ζήνα. Το έγραψα επειδή υπάρχει κι αυτή η άποψη περί συνδρόμου. Ούτε επιδιώκω τίποτα. Η εποχή των αναζητήσεων για μένα έχει τελειώσει. \'Ο,τι έχω ζήσει το έζησα και είμαι περήφανος γι\'αυτά που έζησα. Το σύνδρομο πάντως υπάρχει και σοβαρολογώ. Ο μικρός ήταν μάλλον ερωτευμένος με την Γαβριέλα.

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Γιατί βρε Μοναξιά έχει τελειώσει η εποχή των αναζητήσεων για σένα?Πόσο είσαι?

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by Dalia
    Γιατί βρε Μοναξιά έχει τελειώσει η εποχή των αναζητήσεων για σένα?Πόσο είσαι?
    35 κοντεύω. Αλλά είμαι πολύ κουρασμένος. Υπάρχει πολύ πράγμα από πίσω και νοιώθω ότι δεν με παίρνει για πολλά ρίσκα. Ολομόναχος. Μιλάμε για απόλυτη μοναξιά, ούτε ένας άνθρωπος, ούτε συγγενείς δεν υπάρχουν, δυο άτομα μόνο κι αυτά δεν είναι κοντά μου ψυχικά όσο θα ήθελα. \'Εζησα κάποιες πολύ δύσκολες καταστάσεις και το υπόλοιπο που έμεινε είναι ένας υπερβολικός φόβος για νέες πληγές. Ζω απλά για να ζω. Δεν υπάρχει πια συναίσθημα, ούτε πόνος, ούτε χαρά, ούτε σκαμπανευάσματα, ούτε στόχοι, ούτε πατρίδα, τίποτα. \'Ενα απίστευτο κενό. Νοιώθω σαν να ξαναγεννήθηκα πριν από λίγο και έχω μπροστά μου ένα κατάλευκο χαρτί που έφτυσα αίμα για να σβήσω τις βρωμιές που έγραφε, αλλά τώρα σαν να μην μπορώ να γράψω τίποτα καινούριο πάνω σ\'αυτό το λευκό χαρτί. Πώς είναι να πέφτεις από ένα άλλο πλανήτη ξαφνικά και να μην γνωρίζεις κανέναν ; Ε αυτό αν για να μιλήσω με όρους επιστημονικής φαντασίας γιατί αλλιώς δεν περιγράφεται αυτό το συναίσθημα.

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    35 χρονών,νέος άνθρωπος και έχεις αποφασίσει από δω και πέρα να ζήσεις με τη μοναξιά σου?Μου ακούγεται πολύ σκληρό αυτό.Εμένα πάντως μου φαίνεται πιο τρομακτική η μοναξιά παρά το ρίσκο μήπως σε πληγώσει κάποιος.Ισως να χρειάζεσαι χρόνο τώρα αλλά κάποια στιγμή να ξαναρχίσεις να γράφεις πάνω σ\'αυτό το λευκό χαρτί.Δεν μπορεί να εξαφανίστηκαν όλα τα συναισθήματα σου.Σίγουρα υπάρχουν απλώς τα έχεις θάψει τώρα.Θα ξαναβγούν όμως κάποια στιγμή πιστεύω.

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Dalia
    Originally posted by kassi_21
    Θέλοντας πάντα να κάνω λίγη πλάκα μιας και μου βγαίνει από φυσικού.....Πώς θεραπεύεις το σύνδρομο Ζήνας;;;Με έναν Τζόξερ;;
    Ο Τζόξερ με τη Ζίνα ήταν ερωτευμένος ή με την Γαβριέλλα?

    Ναι χρήζει ψυχιατρικού ενδιαφέροντος το θέμα......Νέο πρόβλημα..Τα διφορούμενα-συγκρουόμενα συναισθήματα του Τζόξερ..

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Όταν κάποια στιγμή θα καταλάβουμε ότι δεν είμαστε και τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά αυτό που είμαστε, είμαστε, ότι δεν έχουμε χρέος σε κανένα παρά μόνο στον εαυτό μας, ότι δεν χρειάζεται να έχουμε τους πάντες ευχαριστημένους αλλά πρωτίστως εμάς, όταν δεν \"κυνηγάμε\" κάποιο στόχο απλά φροντίζουμε τον εαυτό μας και θέλουμε απλά να περνάμε καλά κι όταν δεν πιέζουμε τον εαυτό μας για τίποτα, τότε δεν θα χρειάζεται να τον \"κοιμίζουμε\" σε τοπία ακίνητα όπου δεν υπάρχει ούτε πόνος ούτε χαρά.
    Κάποια στιγμή θα φύγουμε από αυτό τον κόσμο και τελείωσε. Ας μη βαράμε τον εαυτό μας άλλο. Χαλαρά. Δεν έγινε και τίποτα. Αυτή η θέληση να ρουφήξεις τη ζωή ότι έχει να σου προσφέρει έρχεται όταν απλά πάψουμε να κατηγορούμε τους εαυτούς μας.

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Mοναξιά
    Originally posted by Dalia
    Γιατί βρε Μοναξιά έχει τελειώσει η εποχή των αναζητήσεων για σένα?Πόσο είσαι?
    35 κοντεύω. Αλλά είμαι πολύ κουρασμένος. Υπάρχει πολύ πράγμα από πίσω και νοιώθω ότι δεν με παίρνει για πολλά ρίσκα. Ολομόναχος. Μιλάμε για απόλυτη μοναξιά, ούτε ένας άνθρωπος, ούτε συγγενείς δεν υπάρχουν, δυο άτομα μόνο κι αυτά δεν είναι κοντά μου ψυχικά όσο θα ήθελα. \'Εζησα κάποιες πολύ δύσκολες καταστάσεις και το υπόλοιπο που έμεινε είναι ένας υπερβολικός φόβος για νέες πληγές. Ζω απλά για να ζω. Δεν υπάρχει πια συναίσθημα, ούτε πόνος, ούτε χαρά, ούτε σκαμπανευάσματα, ούτε στόχοι, ούτε πατρίδα, τίποτα. \'Ενα απίστευτο κενό. Νοιώθω σαν να ξαναγεννήθηκα πριν από λίγο και έχω μπροστά μου ένα κατάλευκο χαρτί που έφτυσα αίμα για να σβήσω τις βρωμιές που έγραφε, αλλά τώρα σαν να μην μπορώ να γράψω τίποτα καινούριο πάνω σ\'αυτό το λευκό χαρτί. Πώς είναι να πέφτεις από ένα άλλο πλανήτη ξαφνικά και να μην γνωρίζεις κανέναν ; Ε αυτό αν για να μιλήσω με όρους επιστημονικής φαντασίας γιατί αλλιώς δεν περιγράφεται αυτό το συναίσθημα.
    Τα κενά μοναξιάς είναι οριακό χαρακτηριστικό....Μήπως να επανεξετάσεις την ψυχοθεραπεία σου;;;

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ο Τζόξερ ήταν ερωτευμένος με τη γκαμπριέλα. Η Ζήνα παραήταν ευνουχιστική. Να μου πεις κι ο Τζόξερ τα \' χε λίγο κόψει από μόνος του αλλά με τη Γκαμπριέλα σα να του ξαναφύτρωναν.

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Dalia
    35 χρονών,νέος άνθρωπος και έχεις αποφασίσει από δω και πέρα να ζήσεις με τη μοναξιά σου?Μου ακούγεται πολύ σκληρό αυτό.Εμένα πάντως μου φαίνεται πιο τρομακτική η μοναξιά παρά το ρίσκο μήπως σε πληγώσει κάποιος.Ισως να χρειάζεσαι χρόνο τώρα αλλά κάποια στιγμή να ξαναρχίσεις να γράφεις πάνω σ\'αυτό το λευκό χαρτί.Δεν μπορεί να εξαφανίστηκαν όλα τα συναισθήματα σου.Σίγουρα υπάρχουν απλώς τα έχεις θάψει τώρα.Θα ξαναβγούν όμως κάποια στιγμή πιστεύω.

    Οι οριακοί αισθάνονται ένα απίστευτο κενό και καταφεύγουν σε ακραίες πράξεις να το γεμίσουν...γιατί αισθάνονται ότι τίποτα δεν τους το καλύπτει...Όταν ήμουν στην κατάθλιψη στις αρχές της θεραπείας μου αισθανόμουν ότι όπου και να μιλούσα δεν αντέλασσα κανένα συναίσθημα...Ήταν πολύ άσχημη περίοδος......Μιλούσα και τελειωμό δεν είχα αλλά δεν αισθανόμουν ποτέ συναρπαστικά ή έστω χαρούμενα.....Το κενό είναι ένας πόνος αλλά πολλές φορές πονάνε αισθανόμαστε τόσο πολύ τα άλλα συναισθήματα και υπερισχύει τόσο ο φόβος να μη μας πληγώσουν που προτιμούμε την μοναξιά.......Αυτά τα ολίγα κατάλαβα...

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by alexandros3
    Ο Τζόξερ ήταν ερωτευμένος με τη γκαμπριέλα. Η Ζήνα παραήταν ευνουχιστική. Να μου πεις κι ο Τζόξερ τα \' χε λίγο κόψει από μόνος του αλλά με τη Γκαμπριέλα σα να του ξαναφύτρωναν.
    Αχαχαχαχαχα Αλέξανδρε!!!Πολύ χιουμοριστική προσέγγιση...

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Τα κενά μοναξιάς είναι οριακό χαρακτηριστικό....Μήπως να επανεξετάσεις την ψυχοθεραπεία σου;;;
    Γιατί τόση συμπάθεια στις ταμπέλες ; Κενό ξέρετε πόσοι άνθρωποι που δεν είναι οριακοί νοιώθουν ; Μοναξιά άλλοι τόσοι. Πόσο καιρό το νοιώθεις το κενό και για ποιούς λόγους γνωρίζετε ; Και γιατί το να νοιώθεις κενό όταν είσαι μόνος σου θεωρείται διαταραχή ; Απλά ερωτήματα θέτω.

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Οι οριακοί αισθάνονται ένα απίστευτο κενό και καταφεύγουν σε ακραίες πράξεις να το γεμίσουν...γιατί αισθάνονται ότι τίποτα δεν τους το καλύπτει...Όταν ήμουν στην κατάθλιψη στις αρχές της θεραπείας μου αισθανόμουν ότι όπου και να μιλούσα δεν αντέλασσα κανένα συναίσθημα...Ήταν πολύ άσχημη περίοδος......Μιλούσα και τελειωμό δεν είχα αλλά δεν αισθανόμουν ποτέ συναρπαστικά ή έστω χαρούμενα.....Το κενό είναι ένας πόνος αλλά πολλές φορές πονάνε αισθανόμαστε τόσο πολύ τα άλλα συναισθήματα και υπερισχύει τόσο ο φόβος να μη μας πληγώσουν που προτιμούμε την μοναξιά.......Αυτά τα ολίγα κατάλαβα...
    Εγώ δεν καταφεύγω όμως ποτέ σε ακραίες πράξεις. Ούτε μιλάω και τελειωμό δεν έχω. Δεν αυτοτραυματίζομαι, δεν πάσχω από βουλιμία ή ανορεξία, και κυρίως δεν μισώ και δεν θυμώνω όπως οι οριακοί. Τέλος, το βασικότερο, ποτέ δεν είχα αίσθημα εγκατάλειψης. Δεν παρουσιάζω κανένα σύμπτωμα της διαταραχής, κι αυτό έχει πιστοποιηθεί από τρεις ειδικούς. Νοιώθω κενό επειδή είμαι μόνος μου.

Page 13 of 17 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •