Η καταδίκη του να είσαι ψυχασθενής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 17 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 246
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217

    Η καταδίκη του να είσαι ψυχασθενής

    Γράψτε εδώ τι είναι αυτό που σας κάνει να σας πιάνει κρίση πανικού μόλις ακούτε για ψυχασθένεια.Τι είναι αυτό που δεν μπορείτε βρε αδέρφια απ\'τη μέρα που κάνατε την πρώτη σας συνεδρεία.Γιατί ήταν καλύτερη η μέρα που σας βάφτιζαν στην κολυμπήθρα απ\'τη μέρα που σας ταμπέλιασαν σε ένα ιατρείο ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ.
    Κοινώς πώς είναι να είσαι ψυχασθενής...

    1.Παίρνεις τα χάπια και τα κρύβεις στην τσάντα σου σε κανά φερμουάρ για να μη φανείς στην εκάστοτε παρέα.Εκφράσεις όπως \"Συγνώμη,είναι ανάγκη να πάω στο μπάνιο\" ακούγονται συχνά.
    2.Αν η Πυθία ήξερε από ψυχοτρόπα θα είχε γλιτώσει τα φύλλα δάφνης κι εσύ θα χεζόσουν στο τάληρο απ\'τους χρησμούς.
    3.Έχω σχιζοσυναισθηματική ψύχωση κατατονικού τύπου με ελαφριά κατάθλιψη και ψυχοσωματικό άγχος και αγοραφοβικές κρίσεις συνδυασμένες με ιδεοψυχαναγκασκαστικά στοιχεία και..........
    4.\"Γιατρέ πότε θα γίνω καλά;\"......\"Μπορεί και να μη γίνεις\"


    Τα υπόλοιπα συμπληρώστε τα εσείς....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    εγω παιδια μολις ακουσω για αρρωσυιες θανατους η στναχωρηθω πολυ αρχιζουν ενα ενα να εμφανιζονται τα συμπτωματα της κρισης.το χειροτερο ειναι οτι το ψυχιατρικο κεντρο στην μηλο ειναι στο κεντρο και προσπαθω να μπω μεσα για να μην με δει κανεις.κρυβω τα χαπια τα κανω ολα αυτα.αλλα οση ωρα ειμαι στην γιατρο μου ειμαι μια χαρα μολις βγαινω απο εκει μετα απο λιγο σιγουρα θα παθω κριση πανικου.δεν ξερω παιδια αλλα ειναι πολυ χαλια τα πραγματα οσο πλησιαζει η ωρα που πρεπει να πιω τα φαρμακα αγχωνομαι και αν ειμαι μεσα στον κοσμο γινεται ολοκληρο σωου για να τα πιω χωρις να με δουνε ενω αν ειναι ασπιρινι η κατι δεν εχω προβλημα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χαχα Μαρία.....Εδώ ρε τυχαίνει η μάνα μου να έχει άμεση πρόσβαση σε χάπια.Φαντάζεσαι να αναγκαζόμουν να πάω σε φαρμακείο να τα πάρω;Εδώ μου κόβανε απόδειξη και δεν ήξερα σε ποιανού όνομα να μπει.Μία έβαζα της γιαγιάς μου,μία της μάνας μου,μία του μπαμπά μου να μην \"Εκτεθούμε\".Όσο για τις κρίσεις πανικού;Με πιάνανε οι πουτάνες στο μετρό και στο τρένο και ήθελα να σπάσω παράθυρα να βγω έξω και να ουρλιάξω..Και είχα πετύχει εποχή που γίνονταν έργα για τους Ολυμπιακούς και κατά καιρούς το τρένο σταματούσε για κανά 5λεπτο 10λεπτο ανάλογα στη θεοσκόταδη σήραγγα και γνωστή κλειστοφοβική η δικιά σου και να προσπαθώ να σκέφτομαι ευχάριστα πράγματα αλλά που...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    -τι ωρα ειναι?
    -χα γιατι χαπια θα παρεις ?
    -ναι
    -χαχαα
    -μαι ρε σου μιλαω ειμαι οριακη με μειζων καταθλιψη


    νννννννννννννννντουυυυυυυ υυππ
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Γιατρε πως με βλεπεις(χαμογελαστη)
    -ουφ καλυτερα μη ρωτας απο τωρα η ψυχοθεραπεια θα εινα μακροχρονια
    -ε?
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Μητέρα:Τα είπιες τα χάπια σου;Είναι μία η ώρα.Μετά λες γιατί νυστάζεις τα πρωινά.
    Το αντικούκου αίσθημα που προσπαθώ να κρύψω από γκόμενους.
    \"Ε,εντάξει αργώ.....\"
    Μαρία ξύπνα..Είναι 14:00.Μου έγραφες στο χαρτί να σε ξυπνήσω στις 8......
    Φίλος:Πάλι κοιμάσαι εσύ;;Δε σε βρίσκω πουθενά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειδα στον υπνο μου χθες τον παλιο μου εαυτο να ξεκαρδιζεται στα γελια...πραγμα που σπανια το κανω πια στην ζωη μου...τα χαπια δεν με ενοχλουν αρκει να μην μου δημιουργησουν περαιτερω προβληματα...προς το παρον καλα ειναι.
    Θελω πισω τις ικανοτητες που ειχα και εχασα...κυριως τις επικοινωνιακες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    χμμμ,η σχιζοφρένεια προκαλεί εκτός από ψευδαισθήσεις και επικοινωνιακή δυσλειτουργικότητα Keep?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Εγώ σε βλέπω λακωνικό αλλά με πολύ μεστό λόγο...
    Αν επιτρέπεις, από πότε απέκτησες σχιζοφρένεια, πόσο καιρό την έχεις και πόσο καιρό παίρνεις χάπια γι\'αυτή;;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι επηρεαζει πολυ μεγαλο φασμα...αλλο η επικοινωνια στο forum και στα chat και αλλο η real time συζητηση...βασικα κατι τετοια ειναι η ασθενεια....οι παραισθησεις,ψευδαισθησει� � κλπ χανονται με την φαρμακευτικη αγωγη (θετικα συμπτωματα) αλλα τα αρνητικα συμπτωματα ειναι επιμονα.

    Εγώ σε βλέπω λακωνικό αλλά με πολύ μεστό λόγο...
    Ευχαριστω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ναι....μη νομίζεις .Ο γραπτός λόγος διαφέρει αρκετά από τον προφορικό σε όλους μας..Θέλεις να μου περιγράψεις τον εαυτόν σου σε μία παρέα όπου ανοίγεται ένα θέμα και μιλάτε πώς θα αντιδρούσες αλλά και τι θα έλεγες;Ξέρω σχιζοφρενείς που τα λένε μια χαρά και έχουν και επίγνωση πολλές φορές αρκετών αδυναμιών τους..Τι είναι αυτό που σε αποδιοργανώνει και τι σκέφτεσαι όταν αποδιοργανώνεσαι;Έχεις αυτό που λένε ότι γελάνε περίεργα;;;
    Θα με βοηθήσεις αν δε σε φέρνω κιόλας σε δύσκολη θέση να καταλάβω μερικά πράγματα για τη σχιζοφρένεια......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αν επιτρέπεις, από πότε απέκτησες σχιζοφρένεια, πόσο καιρό την έχεις και πόσο καιρό παίρνεις χάπια γι\'αυτή;;;
    Βασικα δεν ξερω πως τα λενε οι ψυχιατροι αλλα αρχισα να εχω...περιεργες σκεψεις και εμπειριες απο τα 20...αλλα ζουσα κανονικα.Ανθισε πληρως γυρω στα 26 και τωρα ειμαι 32.Σε φαρμακευτικη αγωγη σταθερη δεν μπορω να πω με σιγουρια...για 1.5 χρονο ημουν lost in space μετα αρχισα να ψιλοπαιρνω φαρμακα...τα εκοβα...τα αρχιζα παλι...τα τελευταια χρονια τα παιρνω σταθερα και εχω δει μεγαλη βελτιωση στον εαυτο μου...τουλαχιστον απο το χαλι που ειχα γινει...ενα κινητο ζομπι.Ειδικα οταν αλλαξα φαρμακευτικη αγωγη σε μια που ανταποκρινεται καλυτερα στον οργανισμο μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by keep_walking
    Αν επιτρέπεις, από πότε απέκτησες σχιζοφρένεια, πόσο καιρό την έχεις και πόσο καιρό παίρνεις χάπια γι\'αυτή;;;
    Βασικα δεν ξερω πως τα λενε οι ψυχιατροι αλλα αρχισα να εχω...περιεργες σκεψεις και εμπειριες απο τα 20...αλλα ζουσα κανονικα.Ανθισε πληρως γυρω στα 26 και τωρα ειμαι 32.Σε φαρμακευτικη αγωγη σταθερη δεν μπορω να πω με σιγουρια...για 1.5 χρονο ημουν lost in space μετα αρχισα να ψιλοπαιρνω φαρμακα...τα εκοβα...τα αρχιζα παλι...τα τελευταια χρονια τα παιρνω σταθερα και εχω δει μεγαλη βελτιωση στον εαυτο μου...τουλαχιστον απο το χαλι που ειχα γινει...ενα κινητο ζομπι.Ειδικα οταν αλλαξα φαρμακευτικη αγωγη σε μια που ανταποκρινεται καλυτερα στον οργανισμο μου.
    Ήξερα μια κοπέλα στα 17 της η οποία μιλούσε με νεκρούς,φοβόταν να πατήσει σε εκκλησίες και πίστευε ότι είχε χάρισμα.Κατά τ\'άλλα ήταν μια φυσιολογική κοπέλα αν εξαιρέσεις την κάποια καχυποψία της και μία εμμονή της με ένα παντρεμένο αλλά και ποιος δεν έχει ερωτικές εμμονές.Σου λέω όμως τα έλεγε οκ,όλα...Τώρα δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί αλλά ζει ο σχιζοφρενής παρόμοιες εμπειρίες με νεκρούς φωνές και ιστορίες;;Αυτή ήταν η ήπια περίπτωση.Μία άλλη πολύ ευγενική κοπέλα που δεν μου προκαλούσε φόβο τα έλεγε επίσης μια χαρά,είχε σχιζοφρένεια.Το μόνο έντονο ήταν τα μάτια που γυάλιζαν περισσότερο του φυσιολογικού.Κατά τ\'άλλα κινούταν και έκανε τις δουλειές της όπως όλοι εμείς οι μη σχιζοφρενείς.Αυτές ήταν οι ήπιες περιπτώσεις.Μία πιο αξιοπρόσεκτη περίπτωση ήταν μία κοπέλα στο λεωφορείο που μονολογούσε.Στην αρχή λέω μιλάει στη διπλανή της αλλά μετά σηκώθηκε απ\'το κάθισμα και συνέχισε να μιλάει.Μιλούσε εχθρικά και οξύθυμα..Στυλ: \"Αυτή η κακιασμένη;;Αυτή τη μισώ.Να πεθάνει\'\'

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι....μη νομίζεις .Ο γραπτός λόγος διαφέρει αρκετά από τον προφορικό σε όλους μας..Θέλεις να μου περιγράψεις τον εαυτόν σου σε μία παρέα όπυ ανοίγεται ένα θέμα και μιλάτε πώς θα αντιδρούσες αλλά και τι θα έλεγες;Ξέρω σχιζοφρενείς που τα λένε μια χαρά και έχουν και επίγνωση πολλές φορές αρκετών αδυναμιών τους..Τι είναι αυτό που σε αποδιοργανώνει και τι σκέφτεσαι όταν αποδιοργανώνεσαι;Έχεις αυτό που λένε ότι γελάνε περίεργα;;;
    Εμμ ειναι δυσκολο να \"δεις\" τον εαυτο σου οπως το βλεπουν οι αλλοι αλλα θα προσπαθησω.
    Αν γελαω περιεργα δεν ξερω...παντως χαμογελαω συνεχεια απο αμηχανια τις περισσοτερες φορες...γιατι :
    1)Δεν ειμαι πια ετοιμολογος
    2)Συνηθως δεν \"πιανω\" τι μου λενε και αντι να πω πολλες φορες επαναλαβε τι ειπες μου βγαινει εκ φυσικου ενα χαζο χαμογελο. (κυριως αυτο)
    3)Δεν βρισκω κατι να πω
    Δεν κανω περιεργες σκεψεις απλως κατι στον εγκεφαλο πιστευω δεν μεταβιβαζει καλα τις πληροφοριες...αργω να καταλαβω τι μου λενε...και δεν βρισκω τι να πω ολη την ωρα... αν και ειμαι εξυπνος συμφωνα τουλαχιστον με τα \"δυτικα\" προτυπα τις εξυπναδας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ναι καλούλη Keep.Μου φαίνεσαι έξυπνος και συμπαθής.Μη ντρέπεσαι.Κι εγώ πολλές φορές δεν έχω κάτι να πω.....Ειδικά στις αρχές της θεραπείας μου έλεγα του γιατρού\"Μα θα βγω έξω και τι θα πω;Να μιλήσω για τα μανό;Να μιλήσω για τις ανταύγες;\".Παρά ταύτα δεν είμαι σχιζοφρενής.Ναι,κάτι έχω ακούσει ότι η σχιζοφρένεια έχει να κάνει με κάποιες εγκεφαλικές δυσλειτουργίες..Οπότε μη ντρέπεσαι.

Page 1 of 17 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •