πόσο να σκεφτέσαι θετικά όταν σχεδόν όλα πάνε χάλια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    1

    πόσο να σκεφτέσαι θετικά όταν σχεδόν όλα πάνε χάλια?

    Καλησπέρα κ απο μένα..το δικό μου πρόβλημα ειναι το οτι οσο κ να προσπαθω να αλλαξω τις συνθηκες της ζωης μου, ποιοτικοι φιλοι-μια καλη επιτελους σχεση-μια δουλεια να μπορω να μαι ανεξαρτητη,οσο κ να προσπαθω παντα βρισκομαι στο σημειο μηδεν. τον τελευταιο καιρο εχω απομακρυνθει απο την παλια μου παρεα λογω καποιων καταστασεων αλλα ειλικρινα ακομα κ αν ειμαι αναγκασμενη να καθομαι σπιτι δεν το μετανιωσα καθολου ,που για μενα αυτο λεει πολλα για το κατα ποσο ηθελα πραγματικα να μαι με αυτα τα ατομα κ για το κατα ποσο υπηρχε "επικοινωνια".Με την δουλεια εχω πια απογοητευτει, οσο κ να χω ψαξει για κατι αλλο προς το παρον δεν υπαρχει φως στο τουνελ!Αυτο που με εκανε να γινω χωμα αυτες τις μερες ειναι οτι τελικα η γνωριμια με ενα παιδι μου μου αρεσε πολυ δεν εληξε καλα κατι που με στεναχωρησε πολυ γιατι ειχα προσπαθησει πολυ στο να πετυχει αυτο μεταξυ μας. Γενικα ειμαι πολυ δραστηρια ως ατομο κ εχω προσπαθησει να διευρυνω τον κυκλο μου,εχω γραφτει γυμναστ κ ειναι κατι που με ευχαριστει . Εχω κουραστει να προσπαθω για κατι καλυτερο κ να μην ερχεται. Δεν θεωρω οτι εχω θεματα χαμηλης αυτοεκτιμησης ή εξωτ.εμφανισης κ.τ.λ.Το θέμα μου είναι θελω να ρθουν πραγματα στην ζωη μου κ δεν εχω αλλη υπομονη,γιατι εχω προσπαθησει κ να γνωρισω νεους φιλους κ να κανω μια σχεση που τοσο επιθυμω κ δεν μπορω αλλο.
    Last edited by kAliaa; 23-10-2012 at 00:17.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    "οσο κ να προσπαθω να αλλαξω τις συνθηκες της ζωης μου, ποιοτικοι φιλοι-μια καλη επιτελους σχεση-μια δουλεια να μπορω να μαι ανεξαρτητη,οσο κ να προσπαθω παντα βρισκομαι στο σημειο μηδεν."

    Καλησπέρα kAliaa. Η παραπάνω έκφραση είναι τόσο αληθινή και αυθεντική για μένα..δε φαντάζεσαι πόσες φορές έχω σκεφτεί έτσι και πόσες φορές αρχίζοντας από μια ερωτική απογοήτευση πήρα σβάρνα και μείωνα οτιδήποτε έχω καταφέρει..είναι γεγονός πως για κάποιες γυναίκες σαν εμάς ο άντρας, ο σύντροφος παίζει μεγάλο ρόλο για αυτό κιόλας βρίσκεται τόσο δύσκολα και κρατάει η σχέση ακόμα πιο δύσκολα. Είναι γιατί δίνουμε μεγαλύτερη σημασία στο ρόλο αυτού του ανθρώπου στη ζωή μας..τον πρωταγωνιστικό ρόλο άλλωτε. Καθώς μεγάλωνα και έκανα πολλές σχέσεις που ήθελα πολύ να προχωρήσουν, που πίστευα ότι αυτός είναι ο άντρας της ζωής μου, που πίστευα πως βρήκα έναν άνθρωπο να με καταλαβαίνει, κατάλαβα ότι αυτά ήταν οι δικές μου προσδοκίες που με έκαναν να μη βλέπω αυτόν που είχα μπροστά μου και να μην βλέπω και εμένα στη σχέση...Από τη μέρα που γνώρισα τον τωρινό φίλο μου και είμαστε μαζί καιρό πίστεψε με έλεγα μέσα μου και ακόμα λέω πως τπτ δν είναι μόνιμο, τον αγαπώ αλλά ποτέ δν έχω δώσει στις προσδοκίες μου (προσδοκίες της κοπέλας που ψάχνει τον πρίγκιπα) μεγαλύτερη έκταση από την φαντασιακή..γιατί έτσι είναι.
    Από την άλλη όσον αφορά το φιλικό κομμάτι,έχω μάθει πως τα όρια είναι το κλειδί. Τα όρια σε αυτό που ζητάμε από τον άλλο, που περιμένουμε αλλά σε αυτό που περιμένει και ο φίλος ή η φίλη..Τέλος, η υπομονή είναι παρόμοιο με την ανοχή..κάθε φορά που έχω πει στον εαυτό μου υπομονή νιώθω πως πάω πίσω..κάνε κτ αλλά να έχεις εσένα, να σε αγαπάς και να σε προσέχεις.Δεν θα το κάνει κανείς άλλος!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου καλια. Τι πηγε στραβα με τον τυπα?

Similar Threads

  1. Σχεδόν 20 χρόνια πανε..
    By Akostakis78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 03-09-2020, 17:13
  2. Οταν σου πανε ολα σ...α τι κανεις.....?
    By πιεσμενη in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 28-08-2016, 19:20
  3. δεν ημουν ετσι... ποσο λυπαμαι.. ποσο φοβαμαι... Ποσο...
    By darsel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 28-08-2012, 23:57
  4. Replies: 4
    Last Post: 13-08-2012, 17:44
  5. Replies: 4
    Last Post: 25-06-2012, 19:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •