εμπηριες σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1

    εμπηριες σας

    Συγνωμη ρε παιδια αλλα ειναι ευκολο να μου πειτε τι ακριβως ειναι ι ψυχωση και αν ειναι εθκολο καποιες απο τις εμπηριες σας και τη εστανθηκατε?? γτ επαθα και εγω κατι που θα ειθελα να μιλησω γιαυτο και ισως να βγαλω και ενα συμπερασμα! γτ δεν ξερω τι μου συμβενει! ευχαρηστω για τον χρονο σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    καλως ηρθες στο club. οι εμπειριες που περασες να ξερεις ειναι αποτελεσμα του πως αντιδραει το σωμα-εγκεφαλος.

    ευκολα μπορει να παρασυρθεις και να μπερδευτεις αλλα σιγα σιγα να ξεδιαλυνεις και να καταλαβεις πως λειτουργει ο εγκεφαλος σου.

    διαβασε οσο μπορεις ιατρικα για να τα ξεδιαλυνεις αλλα και να ακολουθησεις μια σωστη αντιμετωπιση της ασθενειας.

    Quote Originally Posted by 29121989 View Post
    Συγνωμη ρε παιδια αλλα ειναι ευκολο να μου πειτε τι ακριβως ειναι ι ψυχωση και αν ειναι εθκολο καποιες απο τις εμπηριες σας και τη εστανθηκατε?? γτ επαθα και εγω κατι που θα ειθελα να μιλησω γιαυτο και ισως να βγαλω και ενα συμπερασμα! γτ δεν ξερω τι μου συμβενει! ευχαρηστω για τον χρονο σας!
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    29/12/1989, οι "πραγματικοί" ασθενείς που δεν trollάρουν πηγαίνουν σε ψυχίατρους και ψυχιατρεία. Όλοι τους. Αυτοί που δεν πάνε και ρωτάνε τους τυχαίους άσχετους σε φόρουμ, απλώς είναι troll που δεν είχανε ποτέ πάθει τίποτα.
    Και το άλλο troll, που δήθεν είναι άρρωστο αλλά όλο τις νέες έρευνες μας παρουσιάζει δήθεν ως νέα φάρμακα (που κανένας ασθενής δεν μπορεί να ξέρει, και που μόνο οι ειδικοί ερευνητές γνωρίζουν, MAUS, σε σένα αναφέρομαι και τα ΚΑΝΝΑΒΙΝΟΕΙΔΗ), αλλά και πάλι μόνο τις παλιές καλο-δοκιμασμένες και μη αποδείξιμες και μη ισχύουσες υποθέσεις (ντοπαμίνες-σεροτονίνες κλπ.) μας τσαμπουνάνε, τσίμπησε αμέσως να κάνει τον "γιατρό", αλλά παραμύθια αχαλίνωτα πουλάει και επικίνδυνα.
    "Οι εμπειρίες αποτέλεσμα του πώς αντιδράει σώμα-εγκέφαλος" (ΣΕ ΤΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ maus, στη βροχή και τα στοιχεία του καιρού; σε καταστάσεις της ζωής; σε "τραύματα" που κανείς δεν είδε δεν απάντησε και δεν μολόησε;).

    "Εύκολα μπορείς να ξεδιαλύνεις πώς λειτουργεί ο εγκέφαλός σου" (ΠΩΣ maus, οι ασθενείς δεν έχουν αρκετή γνώση ποτέ, και ούτε οι "ειδικοί" ακόμα δεν ξέρουν αρκετά, πού ακριβώς τον στέλνεις, στον δρόμο που δεν πήγε κανείς;)

    "Διάβασε ιατρικά...σωστή αντιμετώπιση" (πώς να διαβάσει ιατρικά maus, αν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΑΤΡΟΣ, αφού ακόμα και οι πραγματικοί ιατροί και ερευνητές δεν προλαβαίνουν να διαβάσουν όλα τα νέα δεδομένα των επιστημών τους αλλά τρέχουν πίσω από αυτά συνεχώς; πώς θα ξεδιαλύνει τι, ΑΦΟΥ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΔΙΑΛΥΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ για τις "ψυχικές ασθένειες"; τι να αντιμετωπίσει ΣΩΣΤΑ, αφού η αντιμετώπιση των "ιατρών" είναι αυτή που είναι αλλά ούτε ίαση έρχεται ποτέ ούτε η θεραπεία σταματάει, αλλά και χωρίς να προσφέρει τίποτα θετικό επί της ουσίας, αλλά μόνο καταστροφή και πρόωρο θάνατο;)

    Ασθενείς χωρίς ασθένειες και χωρίς γιατρούς (29/12/1989), άλλοι ασθενείς με πληροφορίες αλλά καμία γνώση που παρα-πλανούν τους πρώτους και τους τάζουν να γίνουν "γιατροί" (που δεν μπορούν, δε χρειάζεται και δεν θα πρεπε ποτέ να γίνουν) και να "ξεδιαλύνουν" και "αντιμετωπίσουν σωστά" πράγματα που η ιατρική ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΔΙΑΛΥΝΕΙ και ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ούτε "σωστά" ούτε "λάθος", αλλά όπως μπορεί και κυρίως όπως επιτάσσουν τα συμφέροντα του χρήματος των φαρμακευτικών και οι "επιταγές" και "ανάγκες" της κοινωνίας;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    αμαν πια εδω περα. δε μπορω να γραψει κανεις τιποτα χωρις να δεχθει κριτικη και θεωριες συνωμοσιας ;

    απο ενδιαφερον τα γραφω περι νεων φαρμακων, ουτε ειμαι κανενας ειδικος ή γιατρος αλλα απλως ενας ασθενης που την ψαχνει.

    το οτι ειμαστε ασθενεις δε παει να πει οτι ειμαστε και ηλιθιοι και οτι δε μπορουμε να ψαχνουμε μονοι μας τις τελευταιες εξελιξεις στην ιατρικη.
    επισης οταν εχει αντιμετωπιστει η αρρωστεια μπορεις να αυτοαναλυεσαι.

    Οσο για τα καναβοδοειδη που λες, εγω απλως ανεφερα ενα αρθρο που ηταν το TIME MAGAZINE ΟΜΙΛΟΣ TIME WARNER - CNN και τονισα οτι το να παιρνεις καναβη ειναι βλαπτικο και πρεπει να αποφευγεται γιατι παραγει ψυχωση. Το θεμα ειναι οτι οι ΓΙΑΤΡΟΙ ψαχνουν μια αλλη ουσια που ειναι αντιψυχωσικη και μη ψυχοδραστικη.

    Τωρα αμα εισαι τοσο κατασταλμενος και δε μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα τι να σου πω.

    Απο ιατρικο site ηταν το αρθρο και οχι φουμαρα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Ποια θεωρία συνομωμοσίας; Αυτό διάβασες; "Τρελάθηκες" maus, πότε είπα εγώ κάτι τέτοιο και πού;
    Γιατί έχεις ενδιαφέρον, πληρώνεσαι από κάπου να μας διαφημίζεις τα "νέα φάρμακα"; Οι ασθενείς έχουν τα δικά τους προβλήματα, ούτε "νεα φάρμακα" ψάχνουν ούτε άλλους να τους δώσουν "συμβουλές" θέλουν. Εσύ είσαι αυτόκλητος σωτήρας μας;

    Τα αντιψυχωσικά ΕΙΝΑΙ εξ'ορισμού ΨΥΧΟΔΡΑΣΤΙΚΑ, νευροδραστικά, κάτι τελοσπάντων, τι έγραψες πάλι εδώ;
    Δεν καταλαβαίνω τη διαφορά, είμαι σε τόοοσο μεγάλη καταστολή τελικά, που εσύ τη βλέπεις και εγώ δεν μπορώ; Θα ήθελες να μου τη διευκρινήσεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ποιος λεει οτι οι ασθενεις δε θελουν απο καποιον συμβουλες και νεα.

    δηλαδη να καταπινουμε οτι μας πει ο γιατρος σαν αυθεντια ; αμα δε ψαξουμε εμεις , δε βγαινει τιποτα.. θα παιρνουμε απλως τα φαρμακακια μας και τιποτα αλλο.

    οχι δεν ειμαι ελεφαντας.

    μιλησε με το γιατρο για το φαρμακο γιατι εισαι σε υποτροπη. δε σου κραταω κακια , γιατι ξερω οτι ειναι η αρρωστεια που μιλαει.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Πρώτον, σε ρώτησε κανένας ασθενής συμβουλές και νέα; Μόνος σου έρχεσαι εδώ πέρα και μας πλασάρεις ψευτο-θεραπείες που είναι σε πειραματικό στάδιο και πας να τσιμπήσεις πειραματόζωα για φάρμακα που μπορεί ήδη να είναι γνωστό ότι δε θα λειτουργήσουν ποτέ. Είδες κανέναν να λέει "πληροφορήστε με, συμβουλέψτε με, δώστε μου νέα"; Άσε που αυτό με την κάνναβη είναι παλιό και όχι νέο, απλώς τώρα είπανε να το κόψουνε και να το ράψουνε στα μέτρα των φαρμακευτικών και να το κάνουν φάρμακο.

    Δεύτερον, τη λέξη "φαρμακάκια" τη χρησιμοποιούνε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ όσοι δεν έχουν πάρει ποτέ φάρμακα και δεν έχουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτά, και πάνε και κοροϊδεύουν και γελάνε με τους ψυχικά ασθενείς που παίρνουνε "φαρμακάκια" (υποκοριστικό του φαρμάκου, κάτι μικρότερο και μικρότερης δύναμης και αξίας), τα οποία είναι γνωστό και λένε όλοι μα όλοι (ασθενείς, γιατροί, σχετικοί με φαρμακο-παραγωγή/πώληση κλπ.) ότι είναι από τα πιο δυνατά και ισχυρά φάρμακα που υπάρχουν και προκαλούν πολύ ισχυρές αλλαγές στο σώμα και το μυαλό. Με άλλα λόγια λένε, για να χλευάσουν τους "ψυχικά ασθενείς", ότι τα πιο ισχυρά φάρμακα για τις πιο βαριές αρρώστιες και υποτίθεται μη ιάσιμες είναι "φαρμακάκια" και όλα τα άλλα είναι "φάρμακα", οπότε μπορούν και οι "ψυχικά ασθενείς" να τα παίρνουν "άφοβα και αχαλίνωτα", ανεξάρτητα αν όλοι μα όλοι ξέρουν πιο ακριβώς είναι το αποτέλεσμά τους και ποια η κύρια δράση τους (ισχυρή καταστολή του κεντρικού νευρικού συστήματος και όλου του σώματος).

    Άρα, δεν είσαι ούτε γιατρός ούτε ασθενής αλλά παρατρεχάμενος χλευάζων το σύστημα και τους "ψυχικά ασθενείς", κατά τον συνήθη και τακτικό τρόπο που υιοθετεί η βαθιά και ανείπωτη άγνοια της μάζας για αυτά τα θέματα.

    Ελέφαντας μπορεί και να είσαι, ή ποντίκι, αν μπορείς να παριστάνεις τον ασθενή και τον γιατρό γτ όχι και ελέφαντα ή ποντίκι; Μια χαρά θα τα καταφέρεις και εκεί.

    Τις "κρίσεις" σου κράτα τες για τον εαυτό σου, αγάπη, και οι ανείπωτες και υπέρμετρες βλακείες που συνεχώς και αδιακόπως γράφεις εδώ μέσα δε λένε ότι είσαι κατάλληλος για να μας πεις αν είμαι ή δεν είμαι σε ο,τιδήποτε. Αν εγώ μιλάω και ακούς την αρρώστια, τότε ποιος είναι ο άρρωστος; Δεν ακούς εμένα, ακούς ότι θα θελες και σε βολεύει. Και αν θες κράτα μου κακία, τι καταλαβαίνεις εσύ άλλωστε; Κάτι για ντοπαμίνες-σεροτονίνες-κανναβινοειδή που κανείς δεν είδε και κανείς δεν άκουσε να θεραπεύουν ο,τιδήποτε μας τσαμπουνάς εδώ μέσα και κάτι αυτόκλητες "προσφορές για συμβουλές και νέα" που κανείς ποτέ δε σου ζήτησε.

    Τώρα τι κατάλαβες; Ότι είμαι σε υποτροπή; Αν εσύ είσαι σε τροπή να λες και να ακούς άλλα αντ'άλλων, εγώ σου φταίω; Νομίζεις;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    νομιζω οτι ψυχωση ειναι μια λαθος αντιληψη της πραγματιοκοτητας του κοσμου αλλα και του εαυτου μας,,ειναι μια αντιληψη που δεν εχει λογικα επιχειρηματα.στην ψυχωση μπορει να βλεπεις να ακους να αισθανεσαι πραγματα που δεν υπαρχουν,,,επισης μπορει να εχεις αυταπατες οτι θελουν να σου κανουν κακο...μπορει να νομιζεις οτι εισαι ο θεος η καποιος αγιος,,,,η οτι διαβαζουν οι αλλοι τη σκεψη σου κ.α..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Ωραία, εγώ μιλάω με λογικά επιχειρήματα και εσείς τα σβήνετε με το παράλογο (δηλώνετε ασθενείς και κάνετε διαγνώσεις για αν έκοψε κάποιος τα φάρμακα όπως κάνουν οι γιατροί) και δεν έχετε λογικά επιχειρήματα. Είστε σε ψύχωση βαθιά λοιπόν; Και λέτε ΣΕ ΜΕΝΑ δεν παίρνω τα φάρμακά μου; Με ΠΟΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ το λέτε αυτό; Του τρελού που κάνει τον γιατρό που λέει βλακείες που δεν έχει λογικά επιχειρήματα;

    Ε ΠΟΤΕ!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    μα τα επιχειρηματα μας ειναι ξεκαθαρα ,,τα εχουμε βιωσει και γιναμε καλοι γνωστες του αντικειμενου (δυστυχως)

    δεν λεω οτι εχεις παντου αδικο,,,μεσα σ αυτο το συστημα βεβαιως υπαρχουν συμφεροντα και υπαρχουν και περιπτωσεις που τα φαρμακα δεν βοηθουν καθολου και μοιαζουν(αλλα δεν ειναι)πλασιμπο

    αλλα με αν εσυ εχεις απολυτο δικιο με αυτα που εχεις διαβασει και εχεις ακουσει απο ενα μονο συνολο ασθενων,,τοτε και εμεις ειμαστε γιατροι με πτυχιο!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Δεν μπορούν να μοιάζουν και να μην είναι placebo, αν μοιάζουν για placebo και προκαλούν το φαινόμενο του placebo τότε αυτό ακριβώς ΕΙΝΑΙ το placebo, δεν έχει κάτι άλλο για να είναι. Τα "δεν είναι" αναφέρονται στις παρενέργειες που προκαλούν, που είναι καταστροφή του μυαλού και του σώματος και κατ' άλλους είναι η κύρια δράση αυτών των φαρμάκων, οπότε και βεβαίως δε θα είναι placebo, απλώς η δράση τους δε θα είναι αυτή που "δηλώνεται";

    Εγώ ΠΟΤΕ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ, μπορείς να μου δείξεις ακριβώς ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ που το έκανα στη συζήτηση; Μια άποψη είπα, και το τι είστε εσείς το ξέρετε εσείς, εγώ λέω τι σαφώς δε μπορείτε να είστε εδώ μέσα.

  12. #12
    Συγνωμμη ρε παιδια νομιζω πως η σθζητηση εχει ξεφυγει λιγο, πραγματικα δεν ειθελα να φερω διχονιες και συγνωμη γιαυτο! Απλα εμενα μου ετυχε κατι πολυ σοββαρο που μου αλαξε την ζωη και πολυ απλα θα ειθελα να το συζητησω με καποιον γνωστη περι θεματος και να μου πει και δικες του εμπηριες για να καταλαβω τι ειναι ακριβως αυτο γιατι πραγματικα δεν ξερω. Λοιπον θα σας πω την ιστορια μου μπας και με καταλαβατε λιγο. Ειμαι φοιτητης και εχω ενα χρονο μπροστα μ ακομα και χρωσταω πολλα μαθηματα που μου φενονται βουνο, και επισεισ δεν εχω φιλους και πριν ενα 10 μηνο περιπου με επιασε κατι δεν κσερς πςσ να το περιγραπσω ακριβωσ θα το πω ομως σαν ''τρομος'' το οτι ειμαι τρελος, σχιζοφρενεις και γενικοτερα οτι εχω καποιο προβλημα με την ψυχικη μου υγειακαι δυστιχως αρχισα να διαβασω στο ιντερνετ περι αυτου του θεματος και πηρε τεραστιες διαστασεις λοιπον μια φορα πο ειμοθνα ανχομενος πολυ και τα σκφτομουνα ολα αυτα με καλσανε καπιοι γνωστη γα να πιουμε ενα τσιγαρο, λοιπον εκινει την μερα με επιασε κατι πολυ περιργο του οτι ολοι με συζητανε και με κοροιδευουνε μπροστα στα ματια μ χωρισ καποιεσ αποδικσεις απλα μου καρφοθηκε σαν ιδεα ισωσ να φταιει και του οτι σκεφτομουνα οτι δεν με θελουν για παρεα! Και απο τοτε αυτο που κανω σθνεχεια ειναι να σκεφτομαι οτι δεν πρεπει να κανω λαθος σε αυτα που λεω γτ θα με παρεξηγησουν και γενικοτερα να ειμαι απολυτα σωστος, και οταν ειμαι με καποια παιδια εξω συνεχεια προσπαθω να φερω στην μνημη μου λεπτομεριες αν εχω κανει κατι λαθος και πως μπορει να τουσ φανικε.
    Και κατι αλλο που με πιανει σχετικα με τοις αρωστιες ειναι το εξεις οι οταν μου ερχεται αυτο το ανχος οτι μπορει να εχω ψυχωση η κατι αλλο ανχονομαι υπερωολικα για να μην πω θολωνο και μπενω στο ιντερνετ και βλεπω οτι αυτο μπορει να ειναι απο το ανχος και χαλαρωνω για λιγο, αλλα μετα απο λιγο με ξαναποιανει παλι αυτο! δεν μπορω να σας το περιγραψω πληρως αυτο που νιωθω και τις σκεψεις μ παντως αν θελεται να ρωτησεται κατι θα χαρω να απαντησω! σας ευχαρηστω για τον χρονο σας!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    οταν παιρνεις ενα φαρμακο και δεν βλεπεις καμια βελτιωση απλα βιωνεις τις παρενεργειες(κατοστολη) τοτε λες ειναι ψευτικο,,,,ο γιατρος με κοιμηζει απλα,,,,

    ενας αλλος ομως με το ιδιο φαρμακο βλεπει βελτιωση στο προβλημα του και λεει τα καταφερα χαρι στην επιστημη

    ενας αλλος βλεπει βελτιωση αλλα δεν αντεχει τις παρενεργειες (πχ.τρομος χεριων,δυσκοιλιοτητα,ζαλη,� �πνηλια) και λεει θελω αλλο φαρμακο

    ενας αλλος εχει καταθλιψη ,παιρνει το αντικαταθλιπτικο και αρχιζει και σκεφτεται για αυτοκτονια και λεει πως ειναι δυνατον να χειροτερευει?


    ενας αλλος εχει φοβιες και παιρνει ενα φαρμακο για τις φοβιες,,,,,οι φοβιες δεν υποχωρουν αλλα αρχιζει να εχει ανεβασμενη διαθεση χωρις να ξερει το λογο,,,,

    η καταστολη δεν ειναι η κυρια δραση ολων των φαρμακων,,πολλες φορες θεωρειται ως ανεπιθυμητη ενεργεια ειδικα στα αντικαταθλιπτικα ,αν ο γιατρος επιθυμει καταστολη (και το φαρμακο στερειται πρακτικα)τοτε χορηγει και ενα κατασταλτικο

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Αγάπη πες μου ΕΝΑΝ ή ΜΙΑ εδώ μέσα που να λέει ότι βελτιώθηκε, τα ψυχοφάρμακα κάθε είδους και μορφής (από αντιψυχωσικά μέχρι ηρεμιστικ-ούλια για πανικούς και δεν ξέρω τι) δε θεραπεύουν ποτέ τίποτα, απλώς προσωρινά μπορεί και να το καλύψουν και να μη φαίνεται, μπορεί και όχι.

    Για τις παρενέργειες, όμως, όλοι μιλάνε συνέχεια και είναι το κύριο πρόβλημα ΟΛΩΝ όσων παίρνουν οποιοδήποτε φάρμακο από χέρια "ψυχίατρου", για να μην πω και γιατρού γενικότερα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    μα τοσοι εχουν μιλησει για βελτιωση και θεραπεια,,τους διαψευδεις?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Εμπηρίες λιθίου
    By panosjohnson in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 20-06-2014, 20:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •