Συμπτωματα καταθλιψης?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Συμπτωματα καταθλιψης?

    Το τελευταιο καιρο εχω ξεκινησει να κανω καποια σχεδια για μια δικη μου δουλεια,εχω κανει καποια βηματα αλλα πολυ μικρα,αυτο που θελω να κανω χρειαζεται αρκετη γνωση και κοπο γιατι εχει να κανει με τη γη.
    Το προβλημα ειναι οτι ενω μου αρεσει τοσο πολυ το αντικειμενο αυτο συνεχεια αναβαλω τη προοδο,για παραδειγμα,λεω στον εαυτο μου οτι θα κανω εκεινο το αλλο,σχεδιαζω κανω πλανα και μετα τιποτα η΄ ελαχιστα,μολις ξεκινησω να κανω κατι το κανω τη πρωτη μερα και μετα το παραταω,ξεκιναω να κανω κατι αλλο και μετα το παραταω και αυτο,μεγαλη αναβλητικοτητα δηλαδη.Μετα απο αυτα αρχιζει να με παιρνει απο κατω,ποσες φορες εχω πει στον εαυτο μου ¨απο αυριο ξεκινας εντατικα με προγραμμα να κανεις το ενα το αλλο και τελικα τπτ,κανω ελαχιστα

    Αυτο το εχει καταλαβει και η οικογενεια μου και τωρα πλεον μου το λενε ευθεως,δεν κανεις τιποτα και αυτο με ριχνει ακομα περισοτερο.Εχω πεσει λιγο και στο αλκοολ γιατι με χαλαρωνει,γενικα κανω υγιεινη ζωη,παω γυμναστηριο τρωγω σωστα προσεχω,αλλα το ποτακι μου θα το πιω

    γενικα με εχει παρει λιγο απο κατω η κατασταση και εχω απογοητεψει και τους δικους μου γιατι τα παρατησα ολα να ξεκινησω αυτο που ανεφερα παραπανω

    καταθλιψη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Καλυτερα να αναρωτηθεις γιατι εισαι αναβλητικος και οχι αν εχεις καταθλιψη...Κατι που ειναι και πολυ λογικο, μεσα στο γενικό κλίμα αβεβαιοτητας που υπαρχει..
    Βεβαια, αν πηγαινες σε εναν ειδικο (μονο αυτοι κανουν διαγνωση) και σου ελεγε οτι εχεις καταθλιψη, να εισαι σιγουρος οτι ουτε σε 100 χρονια δεν θα αρχιζες αυτο που θες..γιατι δυστυχως συνηθιζεται να πιπιλαμε την καραμελα "καταθλιψη" για να μην αντιμετωπισουμε την πραγματικοτητα...
    Στα λέω ολα αυτα πολυ φιλικά, γιατι παρομοια σκεφτομουν κι εγω καποτε..
    Σε αποπροσανατολιζει αυτη η σκεψη, παρ'το αλλιως ..
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    αυτο απο μονο του οπως μας τα λες δεν ειναι απολυτα καποια ασθενεια,,πρεπει να κανεις να λαβει υποψην και την προσωπικη σου ζωη τα ενδιαφεροντα σου και να καταλαβει τι ανθρωπος εισαι και γιατι εισαι αναποφασιστος,,αν νομιζεις οτι αυτο σου βλαπτει τη ζωη ψαξε το μην το αφησεις πηγαινε σε ειδικο,,



    στην καταθλιψη παντως απο οτι ξερω ο ασθενης αν δεν μπορει να σκεφτει με τη λογικη δεν μπορει ευκολα να παρει αποφασεις και δεν εχει κινιτρα που να τον ωθουν σε καποια ενεργεια

Similar Threads

  1. 5-HTP εναντίον κατάθλιψης
    By tita1977 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 16-11-2013, 12:51
  2. Η ΚΟΛΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 11-08-2012, 16:50
  3. ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ
    By panos-Kreta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 73
    Last Post: 01-05-2009, 20:50
  4. Replies: 27
    Last Post: 01-01-2009, 03:48
  5. συμπτωματα καταθλιψης
    By kostas2214 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 14-07-2008, 11:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •