τι πιστεθεται οτι ειναι!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    τι πιστεθεται οτι ειναι!!

    για σας και απο εμενα! εμενα μου ετυχε κατι πολυ σοββαρο που μου αλαξε την ζωη και πολυ απλα θα ειθελα να το συζητησω με καποιον γνωστη περι θεματος και να μου πει και δικες του εμπηριες για να καταλαβω τι ειναι ακριβως αυτο γιατι πραγματικα δεν ξερω. Λοιπον θα σας πω την ιστορια μου μπας και με καταλαβατε λιγο. Ειμαι φοιτητης και εχω ενα χρονο μπροστα μ ακομα και χρωσταω πολλα μαθηματα που μου φενονται βουνο, και επισεισ δεν εχω φιλους και πριν ενα 10 μηνο περιπου με επιασε κατι δεν κσερς πςσ να το περιγραπσω ακριβωσ θα το πω ομως σαν ''τρομος'' το οτι ειμαι τρελος, σχιζοφρενεις και γενικοτερα οτι εχω καποιο προβλημα με την ψυχικη μου υγειακαι δυστιχως αρχισα να διαβασω στο ιντερνετ περι αυτου του θεματος και πηρε τεραστιες διαστασεις λοιπον μια φορα πο ειμοθνα ανχομενος πολυ και τα σκφτομουνα ολα αυτα με καλσανε καπιοι γνωστη γα να πιουμε ενα τσιγαρο, λοιπον εκινει την μερα με επιασε κατι πολυ περιργο του οτι ολοι με συζητανε και με κοροιδευουνε μπροστα στα ματια μ χωρισ καποιεσ αποδικσεις απλα μου καρφοθηκε σαν ιδεα ισωσ να φταιει και του οτι σκεφτομουνα οτι δεν με θελουν για παρεα! Και απο τοτε αυτο που κανω σθνεχεια ειναι να σκεφτομαι οτι δεν πρεπει να κανω λαθος σε αυτα που λεω γτ θα με παρεξηγησουν και γενικοτερα να ειμαι απολυτα σωστος, και οταν ειμαι με καποια παιδια εξω συνεχεια προσπαθω να φερω στην μνημη μου λεπτομεριες αν εχω κανει κατι λαθος και πως μπορει να τουσ φανικε.
    Και κατι αλλο που με πιανει σχετικα με τοις αρωστιες ειναι το εξεις οι οταν μου ερχεται αυτο το ανχος οτι μπορει να εχω ψυχωση η κατι αλλο ανχονομαι υπερωολικα για να μην πω θολωνο και μπενω στο ιντερνετ και βλεπω οτι αυτο μπορει να ειναι απο το ανχος και χαλαρωνω για λιγο, αλλα μετα απο λιγο με ξαναποιανει παλι αυτο! δεν μπορω να σας το περιγραψω πληρως αυτο που νιωθω και τις σκεψεις μ παντως αν θελεται να ρωτησεται κατι θα χαρω να απαντησω! σας ευχαρηστω για τον χρονο σας!
    Α και πραγματικα επιδει ο φοβος μου ειναι η σχιζοφρενεια ολοι ην προσπατηω να εξακριβωσω αν ολα αυτα που ζω ισχυουν και δεν εχω απλα ψεθδεσθησεισ!! Πω ειναι πολυ τρομακτικο!!

  2. #2
    δεν εχεις σχιζοφρενια,υπερβολικο φοβο μου φαινεται οτι εχεις...και αυθυποβαλλεσαι...μην διαβαζεις στο ιντερνετ και σου κολλανε χαζομαρουλες,μια χαρα εισαι,κοιταξε να πειστεις οτι ολα αυτα ειναι τρικ του μυαλου απο το αγχος σου και κανε αλλα πραγματα....εγω θα σου προτεινα να πας σε κανεναν ψυχολογο,για να σου δειξει πιο πρακτικους τροπους να χειριζεσαι το αγχος σου ετσι ωστε να μην σε περιοριζει!Τζαμπα ταλαιπωρεισαι ενω εισαι μια χαρα!Και μην ψαχνεις στο ιντερνετ στο ξαναλεω,κανεις πιο δυσκολη την κατασταση !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    επινες συστηματικα ?συνεχιζεις ακομα να πινεις?

    -κι εγω εχω σκεψεις οτι καποιοι γυρω μου με σχολιαζουν και με κοροιδευουν αλλα μπορω να το αποδειξω ομως,,εσυ μπορεις να το αποδειξεις με λογικα επιχειρηματα? η κατα βαθος μεσα σου ξερεις οτι δεν ισχυει και ενω το ξερεις να συνεχιζει αυτοματα να σε βασανιζει αυτη η παραλογη σκεψη,,?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    1) Κοψε το "ποτο". (Αν ακομα πινεις)
    2) Κοψε το search ασθενειων απο το ιντερνετ. Θα καταληξεις τελειως καμμενος.
    Κατα τα αλλα, προσπαθησε να εκλογικευσεις το φοβο σου, κ μν του δινεις τοση εκταση. πες στον εαυτο σου πχ "ε κ να ειμαι, δε γαμιεται?" αν φτασεις σε σημειο να εισαι δυσλειτουργικος στην καθημερινοτητα σου λογω των σκεψεων, τοτε πρεπει να δεις ειδικο.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    jackarabit μπορεις να πεις οτι επινα ναι με τουσ φιλους μου για χαβαλε αλλα τωρια πια αλλαξα και δεν θελω κατι τετοιο στην ζωη μ και ειναι και μια σκεψη αυτη που μεταλεπωρουσε και με εποιασε ενα ανχος. το εχω κοψει εδω και 2 χρονια
    ναι οταν ειχα πιει αυτο ειχε γινει, αλλα τωρα μου εμεινε αυτο που το ειχα και πντα τι μπορει ο αλλος να πιστευει για μενα και αυτο σκεφτομαι!
    Lacrymosa εχω κοψη το searching και μου φενεται πως δεν σκεφτομαι πια τοσες πολλες ασθενειες :P kai πιστευω πως αμα το διατηρησω θα μου φυγει τελειως εσυ τι λες??
    Η αληθεια εινα οτι θελω να παω σε ειδικο γτ εχω πολες αναπαντητες ερωτησεις και πιστευω πως θα με βοηθησει ή μηπως πρπει να ειμαι ασθενεις για να με κρατηση??

  6. #6
    jackarabit μπορεις να πεις οτι επινα ναι με τουσ φιλους μου για χαβαλε αλλα τωρια πια αλλαξα και δεν θελω κατι τετοιο στην ζωη μ και ειναι και μια σκεψη αυτη που μεταλεπωρουσε και με εποιασε ενα ανχος. το εχω κοψει εδω και 2 χρονια
    ναι οταν ειχα πιει αυτο ειχε γινει, αλλα τωρα μου εμεινε αυτο που το ειχα και πντα τι μπορει ο αλλος να πιστευει για μενα και αυτο σκεφτομαι!
    Lacrymosa εχω κοψη το searching και μου φενεται πως δεν σκεφτομαι πια τοσες πολλες ασθενειες :P kai πιστευω πως αμα το διατηρησω θα μου φυγει τελειως εσυ τι λες??
    Η αληθεια εινα οτι θελω να παω σε ειδικο γτ εχω πολες αναπαντητες ερωτησεις και πιστευω πως θα με βοηθησει ή μηπως πρπει να ειμαι ασθενεις για να με κρατηση??

Similar Threads

  1. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  2. Η Dorothy δεν είναι άρρωστη,είναι τεμπέλα.
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 18-02-2010, 14:51
  3. αν ενας ανθρωπος δεν ειναι σιγουρος πως η εκασοτε επιστημονικη μεθοδος
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 21:12
  4. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •