abilιfy και σωματικο βαρος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    abilιfy και σωματικο βαρος

    τωρα τελευταια με εχει απασχολησει εντονα να χασω βαρος κ προσπαθω οσο μπορω με προσοχη στο φαγητο κ με λιγη ασκηση, τα αποτελεσματα μεχρι τωρα ειναι μετρια για αυτο σκεφτηκα ισως αλλαγη του solian που παιρνω τωρα σε abilfy μιας κ λεγεται πως δεν επηρεαζει το βαρος, την ορεξη, η τον μεταβολισμο η τουλαχιστον λιγοτερο απο τα αλλα. εδω θα θελα τη γνωμη αυτων που το παιρνουνε.... ειναι οντως ετσι? πηρατε βαρος με αυτο το φαρμακο? χασατε κιλα οταν πηρατε abilfy σε σχεση με τη παλια σας αγωγη? προσωπικα το δοκιμασα για λιγες μερες μονο κ μου φερνε μια δυσφορια στομαχι κ ετσι το σταματησα ...αλλα μιας κ εχω ακουσει πως αυτο ξεπερνιεται αυτο ειμαι διατεθημενος να παρω το ρισκο κ να ζητησω απο το γιατρο μου αλλαγη σε abilιfy...Ξερω πως δεν πρεπει να κανουμε πειραματα με τα αντιψυχωσικα αλλα θελω πολυ να χασω βαρος κ να ηρεμησω απο την αυξημενη ορεξη που εχω τωρα, περιμενω τις απαντησεις σας,
    ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    εγω φιλε μου παιρνω αμπιλιφαυ και σου λεω(παρολο που λενε οι ψυχιατροι οτι δεν παιρνεις κιλα) οτι αμα δεν σου ταιριαξει απο μεταβολικη αποψη θα παρεις πολλα κιλα οπως εγω.αυτο το φαρμακο πιστευω δεν βαζει κιλα οπως to zyprexa αμεσα αλλα εμεσως ανοιγει την ορεξη και βαζεις κιλα γιατι σου ταραζει τον μεταβολισμο.ακουσα ομως αλλους που δεν τους πειραξε τον μεταβολισμο.απο κιλα ειναι πως θα σου κατσει.ψυχιατρικα ομως ειναι ενα θαυμασιο φαρμακο(λιγες παρενεργιες δλδ).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Παιρνω κ εγω αμπιλιφαι των 10 mg κ οχι δν εχει καμια επιπτωση στο βαρος, δν παχαινει. τωρα αμα πεσεις στην εξαιρεση των εξαιρεσεων κ βαλεις καποια κιλα, τι να σου πω, παντως δν ειναι ο κανονας. Ποσες πιθανοτητες να χεις? Εδω εχω διαβασει εδω μεσα ατομο που ισχυριζοταν οτι παχυνε απο το τοπαμακ (το οποιο ειναι φουλ ανορεξιογονο).
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    ενταξη lacrymosa μαλλον εχεις δικιο εκτος και αν τα 10 μλγκραμ που παιρνεις ειναι λιγα(εγω παιρνω 30).παντως πραγματι ειναι καλο φαρμακο γιατι εμενα μου εδιωξε την καταθλιψη απο τοτε που το πηρα.γενικα δεν υπαρχει φαρμακο που να μην παχαινει εκτος απο το κωλοαλλοπεριντιν(που ειναι ομως αστα)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κι εγω Δημητρη περυσι τετοια εποχη περιπου που ημουν σε υποτροπη 30 mg επαιρνα συν αλλα φαρμακα. Πλεον 10 mg εφοσον ειμαι καλα. :)
    Ενταξει, καμια σχεση 10 με 30. Αλλα ουτε στα 30 ειχα βαλει βαρος. Κ ξερω ατομα π παιρνουν αμπιλιφαι κ οι περισσοτεροι δν εχουν βαλει. Αντιθετα εβαλα με το ρισπερνταλ. καποιος αλλος μπορει να μην βαλει με το ρισπερνταλ. Ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας πως επιδρα στο καθε ατομο.
    Καλα αλοπεριντιν γαμησε τα. Πως να φας αφου ησουν τεζαρισμενος?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    ναι καλα το λες πως να φας αφου ηταν δυσκολο να μασησεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ναι καλα το λες πως να φας αφου ηταν δυσκολο να μασησεις
    τι να μασησεις, μπορουσες να κουνησεις το στομα π ειχε στραβωσει κ ετρεμε? ασε τα χω περασει, ευτυχως το πηρα για πολυ μικρο χρονικο διαστημα. η αισθηση να μην μπορω να σκυψω να βαλω τις μποτες μ επειδη ειχε μαγκωσει το σωμα μ, κ να μ λεει η μανα μ "αντε βαλτες" κ στο τελος μ τις εβαλε αυτη, μ χει μεινει ακομα μετα απο 1 χρονο...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    ποσο καιρο τα πηρες .εγω βαρια δοση 2 φορες απο 2 μηνες.παντως οι ψυχειατροι που τα εδιναν χασαπιδες...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    για 2 βδομαδες περιπου ως οξεια αντιμετωπιση τροπον τινα.. 5 mg επαιρνα.. εσυ?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    δεν θυμαμαι να σου πω μλγκρ αλλα πολυ.ξερεις στους δυο μηνες που παιρνεις αλλοπεριντιν ακινητοποιησε στο κρεβατι ουτε να κουνηθεις δεν μπορεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εγω ημουν σαν ζομπι, δν θυμαμαι πολλα απο εκεινη τη φαση, απλα οτι σιγουρα ζουσα...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Να σου πω Δημητρίου το ανάγνωσμα, από πότε παίρνεις 30, αφού εδώ μέσα διαφημίζεις τόσο καιρό ότι παίρνεις 22,5 mg abilify (τα οποία μάλιστα δεν μπορούν να υπάρχουν σαν δόση και το σχετικό νήμα και καλά "κλειδώθηκε"); Και γτ συνεχίζεις να trollάρεις δίνοντας "συμβουλές" δήθεν τάχα μου με τον γνωστό ψευδο-ανορθόγραφο τρόπο που υιοθετούν και οι ασφαλίτες που παριστάνουν τους χρυσαυγίτες στα διάφορα φόρουμς και κάνουν τόσα λάθη για να πείσουν το πόπολο (εμάς) ότι η χρυσή αυγή αποτελείται από αμόρφωτους φανατικούς βλάκες (τους ίδιους και τους στρατολογημένους από αυτούς), αλλά τα λάθη τόσα πολλά δεν τα κάνουν αγράμματοι ποτέ γτ δε θα μπορούσαν να γράψουν και να διαβάσουν, ενώ έχει παρατηρηθεί το ίδιο άτομο (ή λογαριασμός, μπορεί να γράφει όλη η μονάδα μαζί) σε μερικές αναρτήσεις να γράφει ανορθόγραφα και σε άλλη πιο κάτω μόνη της να τα γράφει όλα τέλεια; Ξαφνικά δέχτηκε τη "θεία επιφοίτηση" της ορθογραφίας; Δε νομίζω, Άκη.

  13. #13
    Quote Originally Posted by elafi View Post
    Να σου πω Δημητρίου το ανάγνωσμα, από πότε παίρνεις 30, αφού εδώ μέσα διαφημίζεις τόσο καιρό ότι παίρνεις 22,5 mg abilify (τα οποία μάλιστα δεν μπορούν να υπάρχουν σαν δόση και το σχετικό νήμα και καλά "κλειδώθηκε"); Και γτ συνεχίζεις να trollάρεις δίνοντας "συμβουλές" δήθεν τάχα μου με τον γνωστό ψευδο-ανορθόγραφο τρόπο που υιοθετούν και οι ασφαλίτες που παριστάνουν τους χρυσαυγίτες στα διάφορα φόρουμς και κάνουν τόσα λάθη για να πείσουν το πόπολο (εμάς) ότι η χρυσή αυγή αποτελείται από αμόρφωτους φανατικούς βλάκες (τους ίδιους και τους στρατολογημένους από αυτούς), αλλά τα λάθη τόσα πολλά δεν τα κάνουν αγράμματοι ποτέ γτ δε θα μπορούσαν να γράψουν και να διαβάσουν, ενώ έχει παρατηρηθεί το ίδιο άτομο (ή λογαριασμός, μπορεί να γράφει όλη η μονάδα μαζί) σε μερικές αναρτήσεις να γράφει ανορθόγραφα και σε άλλη πιο κάτω μόνη της να τα γράφει όλα τέλεια; Ξαφνικά δέχτηκε τη "θεία επιφοίτηση" της ορθογραφίας; Δε νομίζω, Άκη.
    πραγματικα παρανοικο.ασε μας κυρα μου στην ησυχια μας

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Δημήτριε, έχεις κόψει τα 22,5 mg abilify (που ποτέ δεν μπορεί να πάρει κανείς), τα έκανες τώρα δήθεν και καλά 30 (ξαφνικά μετά το χτεσινό ποστ μου που κλειδώθηκε-πώς;-) και μάλλον δεν παίρνεις ούτε αυτά και έχεις ΕΣΥ ΠΑΡΑΝΟΗΣΕΙ; Πού την είδες την παράνοια; Δείξε μας ακριβώς να δούμε. Κάνω ερωτήσεις, θέτω ζητήματα, κάνεις τα στραβά μάτια για να μην δεις αυτά που βλέπεις...

    Και σε ποια ησυχία σ(ας/ου) να σ(ας/ε) αφήσω, που έχεις τρελαθεί τόσους μήνες να γράφεις ιστορίες για αγρίους εδώ μέσα και μαλακίες λες συνέχεια; Εσύ βρε παιδί μου ησυχία δεν είχες και δε βρήκες ποτέ, τώρα ενοχλήθηκες; ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

  15. #15
    μην νομιζεις οτι σε αντιπαθω

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. entact kai βάρος
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 24-11-2022, 20:28
  2. Φάρμακα και βάρος
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 80
    Last Post: 20-02-2016, 21:45
  3. σωματικό ή ψυχολογικό;
    By stilvie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2010, 22:31
  4. ενα βαρος ...
    By dimitrios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 27-03-2010, 09:42
  5. Πως να μειώσω το βάρος μου απο τα φάρμακα
    By Happyman in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-10-2008, 20:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •