φοβιες vs πραγματικοτητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    φοβιες vs πραγματικοτητα

    Αναρωτιομουν αν οι φοβιες που εχουμε ειναι απλα δημιουργημα της φαντασιας μας.Οι φοβιες που εχετε εχουν πραγματοποιηθει ποτε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    εξαρταται απο το ειδος της φοβιας,,,και σε καποιες νομιζω δεν μπορουμε να ξερουμε απολυτα,,
    μπορει και η πιο παραλογη φοβια να πραγματοποιηθει,,,,

    σε εμενα δεν εχουν πραγματοποιηθει ποτε(ευτυχως) και ξερω οτι δεν θα πραγματοποιηθουν ποτε....

    εσυ πιστευεις οτι οι δικες σου ειναι δυνατον να συμβουν?


    νομιζω οτι στις φοβιες που δεν ειναι ψυχωσικου τυπου ο ασθενης γνωριζει οτι προκειται για κατι παραλογο αλλα δεν μπορει να κανει τιποτα για να τις διωξει απο το μυαλο του

  3. #3
    Προς το παρων δεν εχει πραγματοποιηθει καμια φοβια μου.Καποιες ειναι παραλογες και καποιες οχι και ευχομαι ποτε να μην πραγματοποιηθουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Το θεμα δεν ειναι τοσο αν εχουν πιθανοτητες οι φοβιες να πραγματοποιηθουν, και ποσες, αλλα τι ειναι πισω απο τις φοβιες.Το ιδιο το περιεχομενο της φοβιας ειναι συχνα συμβολικο.Πχ καποιος φοβαται υπερβολικα οτι εχει μια σοβαρη αρρωστα, και πισω απο αυτο μπορει να βρισκονται οι τραυματικες εμπειριες που παλια περασε, κι εξαιτιας αυτων πιστευει οτι παντα θα του συμβαινει κατι δυσαρεστο/αδικο/αναπαντεχο...

  5. #5
    Εμενα ποτε..! Νομίζω πως ειναι απλα δημιουργημα της φαντασιας μας.
    [URL="http://agxos.gr"]http://agxos.gr[/URL] - Τα πάντα για το άγχος και τη ψυχολογία.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    7
    αν ειχαν πραγματοποιηθει οι φοβιες που εχω θα ειχα αυτοκτονησει
    παλι καλα οχι κ ελπιζω να μην πραγματοποιηθουν ποτε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Mα και για αυτο λεγονται φοβιες,η φοβια αποτελει τον μη ορθολογικο φοβο,για γεγονοτα-καταστασεις-αντικειμενα κλπ κλπ τα οποια δεν αποτελουν στην πραγματικοτητα απειλη.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    αρα λοιπον ολοι που εχουμε φοβιες το ξερουμε οτι ειναι παραλογο,,,,αλλα ενας που εχει ψυχωση δεν μπορει να σκεφτει λογικα και να τις αντιμετωπισει σαν ενας λογικος,και τις βιωνει λοιπον σαν μια πραγματικοτητα και οχι σαν φαντασια ,,,,,

    ο φοβος ειναι απαραιτητο στοιχειο επιβιωσης τοσο στα ζωα οσο και στους ανθρωπους,,η φοβια ομως?μηπως κι αυτη μπορει να οφελησει στην επιβιωση?μηπως ομως κρυβει καποια λογικη?καποιος παραπανω λεει οτι τα στοιχεια της φοβιας ειναι συμβολικα,,,,

  9. #9
    Quote Originally Posted by jackrabit View Post
    αρα λοιπον ολοι που εχουμε φοβιες το ξερουμε οτι ειναι παραλογο,,,,αλλα ενας που εχει ψυχωση δεν μπορει να σκεφτει λογικα και να τις αντιμετωπισει σαν ενας λογικος,και τις βιωνει λοιπον σαν μια πραγματικοτητα και οχι σαν φαντασια ,,,,,

    ο φοβος ειναι απαραιτητο στοιχειο επιβιωσης τοσο στα ζωα οσο και στους ανθρωπους,,η φοβια ομως?μηπως κι αυτη μπορει να οφελησει στην επιβιωση?μηπως ομως κρυβει καποια λογικη?καποιος παραπανω λεει οτι τα στοιχεια της φοβιας ειναι συμβολικα,,,,
    Μιας και ανέφερες τα ζώα...
    Ο σκύλος μου 7 μηνών φοβάται το βράδυ.. Έχει φοβία.
    Αυτό σημαίνει ότι δεν θα πάθει κάτι στον έξω κόσμο το βράδυ (πχ να τον πατήσει αμάξι) Άλλα είναι σωστό? Δεν νομίζω ότι ωφέλει πουθενά γιατί το ίδιο μπορεί να πάθει και την ημέρα..

    Κατά την γνώμη μου η φοβία μπορεί να βοηθήσει τον άνθρωπο (και το ζώα) άλλα μόνο και μόνο για λόγους σύμπτωσης..
    [URL="http://agxos.gr"]http://agxos.gr[/URL] - Τα πάντα για το άγχος και τη ψυχολογία.

Similar Threads

  1. Οι σκέψεις μας ελέγχουν την πραγματικότητα
    By sball in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 17-09-2012, 12:51
  2. Πραγματικότητα – Κοσμογονία – Μαγεία
    By AnonymousVIP in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-08-2011, 18:20
  3. Φαντασία και Πραγματικότητα
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 19-07-2011, 15:48
  4. Eναλλακτική πραγματικότητα
    By teo81 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2009, 10:17
  5. οικολογια&ελληνικη πραγματικοτητα!
    By Alkmeon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2006, 01:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •