Δίλημμα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163

    Δίλημμα..

    Καλησπέρα σε όλους!!εδώ και κάμποσες μέρες έχω ένα κολληματάκι!!έχω χωρίσει κάποιους μήνες μετά απο επεισοδιακή σχέση με τα καλά της και τα κακά της, με άφθονη ζήλια από μέρος του και πολύ υπομονή απο μέρους μου!!λόγω του βίαιου χωρισμού και κάποιων προσωπικών μου θεμάτων για κάμποσο καιρό δεν τον νοστάλγησα!!εδώ και κάποιες μέρες έκανε την επανεμφάνιση του,εντελώς τυχαία την ίδια μέρα τον σκεφτόμουν πολύ έντονα, δεν πήρε απάντηση απο μένα!ταυτόχρονα γνώρισα ένα παιδί μέσω φίλων ο οποίος έδειξε τεράστιο ενδιαφέρον και βγήκαμε, δεν λέω πέρασα καλά αλλά πήγα σχεδόν με το ζόρυ, κάποιες φορές ένιωθα κι σαν να υποκρινόμουν, (άσχημο αυτό και για αυτό ένιωσα ενοχές)...εντάξει θα μου πείτε μπορεί να είναι και η αμηχανία του 1ου ραντεβού γιατί δεν έκλεισα πόρτες και μάλλον θα ξαναβγούμε..
    Αλλά, υπάρχει ένα μεγάλο Αλλά...σκεφτόμουν συνέχεια τον πρώην, μπήκα και στην λούμπα της σύγκρισης....μάλιστα ήμουν έτοιμη να επικοινωνήσω μαζί του...αλλά έβαζα μπροστά όλα τα μείον..βέβαια στο μυαλό μου τριγυρίζει και η πιθανότητα να ξαναεπικοινωνήσει μαζί μου (μεταξύ μας το ψιλοεύχομαι κιόλας)..αν γίνει αυτό όμως φοβάμαι την αντίδραση του ...δεν ξέρω το μυαλό μου παίζει περίεργα παιχνίδια.
    Σκέφτομαι όμως η επανεμφάνιση του μπορεί απλά να είναι ένα τσεκάρισμα και τίποτα άλλο..
    Και όλα αυτά έρχονται την χρονική στιγμή που είχα σιγά σιγά ανακτήσει την ψυχική μου ηρεμία και έβαζα σε μια σειρά την ζωή μου...
    Εσείς τι λέτε να ξεκαθαρίσω με το παρελθόν μου ή να το αφήσω στην τύχη του;
    Σας ευχαριστώ που με ακούσατε..περιμένω τις γνώμες σας..
    Last edited by vasso82; 25-10-2012 at 22:21.
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  2. #2
    τι εννοεις να ξεκαθαρισεις με το παρελθον;;δε το εχεις κανει;;

    κατ'εμε στο παρελθον δε γυρνας ποτε και για κανεναν.
    βγες με τον καινουργιο αλλα δες τον απο τη "μακρινη" πλευρα,δλδ καποιος που θελει να σε γνωρισει και να του δωσεις μια ευκαιρια για αυτο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    η δικη μου αποψη ειναι μην κανεις ακομα τπτ με κανεναν. Σορρυ...
    λές δλδ να κάτσω να ηρεμήσω;ούτε με τον καινούργιο;
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by b.m View Post
    τι εννοεις να ξεκαθαρισεις με το παρελθον;;δε το εχεις κανει;;

    κατ'εμε στο παρελθον δε γυρνας ποτε και για κανεναν.
    βγες με τον καινουργιο αλλα δες τον απο τη "μακρινη" πλευρα,δλδ καποιος που θελει να σε γνωρισει και να του δωσεις μια ευκαιρια για αυτο.
    δυστυχώς λόγω συνθηκών δεν έχει γίνει ξεκαθάρισμα...αχ απλά νιώθω ότι είμαι λίγο μαγκωμένη..
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  5. #5
    Quote Originally Posted by vasso82 View Post
    δυστυχώς λόγω συνθηκών δεν έχει γίνει ξεκαθάρισμα...αχ απλά νιώθω ότι είμαι λίγο μαγκωμένη..
    αν το λογο που χωρισατε τον θεωρεις σοβαρο τοτε δε χρειαζεται να ξεκαθαρισεις κατι

    κακως νιωθεις μαγκωμενη..
    δες το λιγο απο την πλευρα του καινουργιου:του αρεσει μια κοπελα αλλα δε δειχνει τον εαυτο της αλλα ανασκουμπωμενη
    σκεψου οτι αυτος ισως ειναι κατι που ψαχνεις και μπορει να σου αρεσει αν τον μαθεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by b.m View Post
    αν το λογο που χωρισατε τον θεωρεις σοβαρο τοτε δε χρειαζεται να ξεκαθαρισεις κατι

    κακως νιωθεις μαγκωμενη..
    δες το λιγο απο την πλευρα του καινουργιου:του αρεσει μια κοπελα αλλα δε δειχνει τον εαυτο της αλλα ανασκουμπωμενη
    σκεψου οτι αυτος ισως ειναι κατι που ψαχνεις και μπορει να σου αρεσει αν τον μαθεις
    δεν έχεις καθόλου άδικο b.m. απλά κάποιες φορές τον νοσταλγώ σαν να έχει όλα τα καλά..
    ο λόγος που χωρίσαμε δυστυχώς γελοίος και με κατηγόριες στο πρόσωπο μου...
    το άλλο παιδί μπορεί να είναι αυτό που ψάχνω μπορεί και όχι αλλά μου είναι δύσκολο να αφεθώ...δεν θέλω βέβαια να χάνω ίσως ευκαιρίες ..
    με κρατάει όμως το παρελθόν μου...
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    ναι βασουλακο, αυτο λεω, διοτι δεν ειμαι υπερ του να χρησιμοποιουμε ψυχες αλλων για να ξεπερασουμε πρωην. Ο χωρισμος ειναι το μπρεηκ στο οποιο ξεμουδιαζουμε, κανουμε ανασυγκροτηση κλπ. Ολοκληρη συζητηση ειναι, αλλα εχω εγκεφαλικη ριζα απο Σπαρτη κ δεν το χω για αναλυση. Γνωμη μου ειναι να μεινεις μονη, γιατι αλλιως δεν θα περασεις καλα κ ισως να βλαψεις κι ολας. μουτς μουτς
    χαχα μου αρέσει στο φόρουμ με λετε συνέχεια με υποκοριστικά :cool: !!!και εσύ κάτω απο το αυλάκι ε;;;
    το σκέφτηκα και το ξανασκέφτηκα..δεν θέλω να μπω σε μια σχέση μόνο για να είμαι σε μια σχέση..όχι τίποτα άλλο δεν μου φταίει και το άλλο παιδί..
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Λοιπόν, εγώ έχω να σου πω ότι όταν νιώθουμε πως κάποιος κύκλος στη ζωή μας δεν έχει κλείσει, ή ένα ξεκαθάρισμα δεν έχει γίνει, κάποια στιγμή σίγουρα θα γίνει, με το ένα ή τον άλλο τρόπο. Όμως, αυτό δεν σημαίνει να ανταποκριθείς στην προσπάθεια προσέγγισης του πρώην τώρα. Αντιθέτως, θα σου πρότεινα να αφήσεις τον εαυτό σου να προχωρήσει μπροστά και κάποια στιγμή το ξεκαθάρισμα θα γίνει μέσα σου πρώτα. Ίσως τώρα νομίζεις ότι το έχεις ήδη κάνει και θα ήθελες να του το πεις κιόλας, εγώ θα έλεγα πως ακόμα δεν είσαι έτοιμη για δηλώσεις ή επικοινωνία. Οι συγκρίσεις, το ότι το 'ψιλοεύχεσαι' να σε ξαναπάρει, το ότι είσαι μαγκωμένη, το ότι νιώθεις περίεργα με το παιδί που βγαίνετε τώρα... όλα αυτά είναι σημάδια ότι έχεις ακόμα δρόμο για την ψυχική σου ηρεμία. Η ψυχική ηρεμία χρειάζεται αποστάσεις από το παρελθόν και να βιώνουμε το παρόν χωρίς άγχος. Κράτα λοιπόν τις αποστάσεις, και κάποια στιγμή το ξεκαθάρισμα που θέλεις θα γίνει, ίσως με τρόπο και σε χρόνο που τώρα δεν φαντάζεσαι.

    Για το άλλο παιδί, θα έλεγα να ασχοληθείς με τη γνωριμία σας και να δώσεις χρόνο τόσο σε εκείνον όσο και στον εαυτό σου. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να σταματήσεις να τον βλέπεις, ούτε και κανένας λόγος να βιαστείς να κάνεις 'σχέση'. Για μένα, η απόλυτη μοναξιά μετά από ένα χωρισμό, δεν είναι καθόλου αναγκαία συνθήκη. Αυτό που είναι αναγκαίο, είναι η υπομονή, η ηρεμία και η καλή διάθεση, καθώς και η ουσιαστική επικοινωνία τόσο με τον εαυτό μας, όσο και με τους ανθρώπους που βρίσκονται δίπλα μας στο εδώ και τώρα. Αν το παιδί σου αρέσει, εστίασε σε αυτά που σου αρέσουν, σε αυτά που μπορείς να μάθεις, σε αυτά που σε πάνε μπροστά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θες να πεις 2 λογια για τη σχεση αυτη? Πως γνωριστηκατε, ποσο καιρο μεινατε μαζι, τι γινοταν, γτ σε κατηγορει, πως χωρισατε κ γτ, τι εγινε μετα κλπ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Θες να πεις 2 λογια για τη σχεση αυτη? Πως γνωριστηκατε, ποσο καιρο μεινατε μαζι, τι γινοταν, γτ σε κατηγορει, πως χωρισατε κ γτ, τι εγινε μετα κλπ?
    είμασταν μαζί 1μιση χρόμο και γνωριστήκαμε μέσω φίλων!!γενικά ταιριάζαμε!είχαμε επικοινωνία,χιούμορ!!απλά ήταν πολύ ζηλιάρης,δεν ήθελε να έχω φιλική σχέση με αγόρια και μου είχε κάνει κανά 2 σκηνικά όταν ήμασταν έξω!!έγινε μια παρεξήγηση(δεν μπορώ να πω συγκεκριμένα) αλλά όλο το θέμα ήταν γελοίο !!το αποτέλεσμα είναι να με κατηγορεί και να μου λέει ότι δεν μου έχει εμπιστοσύνη και ότι απογοητεύτηκε απο μένα!!Και έτσι χωρίσαμε!!
    Γενικότερα το θέμα της εμπιστοσύνης δεν ήταν και το φόρτε του!!Όσο και να προσπαθούσα να του αποδείξω ότι πρέπει να μου έχει εμπιστοσύνη είχε γενικότερη πεποίθηση ότι στις γυναίκες δεν πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη!!Όταν του έλεγα γιατί πρέπει να έχω σε έσενα μου απαντούσε ότι ήταν άσχημος ότι δεν τον κοιτούν όπως κοιτούν εμένα οι άντρες και γενικότερα ότι δεν έχω λόγω να τον ζηλεύω!!
    Μετά τον χωρισμό έπρεπε να φύγει εξωτερικό τώρα έχει γυρίσει κανά μήνα και δεν είχαμε καμμία επικοινωνία μέχρι πρότινοςπου ξαναεμφανίστηκε....
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    17
    Τι σε κανει να πιστευεις οτι τα θεματα που ειχε ο πρωην σου με την ελλειψη εμπιστοσυνης, η κομπλεξ με την εμφανιση του λυθηκαν?? Πριν απο κανα μηνα εγραψα εδω τη δικη μου ιστορια με τον πρωην μου! 1,5 χρονο χωρισμενοι με κυνηγουσε και μολις γυρισα, μου τα αλλαξε παλι! Διαπιστωσα απλα οτι ηταν το ιδιο ανωριμος με παλια και η αλλαγη του ηταν απλα επιφανειακη.ΔΕν πιστευω πως οι ανθρωποι αλλαζουν μετα το χωρισμο δυστυχως! Τι περιμενεις να κερδισεις αν γυρισεις? Ειναι λογικο περνοντας ο καιρος να φευγει ο εντονος θυμος και να ξεθωριαζουν οι ασχημες στιγμες/συμπεριφορες, το οτι υπηρξαν ομως δεν αναιρειται!
    Γνωμη μου ειναι να δωσεις μια ευκαιρια στον εαυτο σου και να αφησεις τον καινουργιο ανθρωπο να σε πλησιασει! Μια φορα εχετε βγει μονο, ακομα δεν εχετε γνωριστει καλα καλα! Βγαινοντας απο μια εντονη σχεση, λογικο ειναι νομιζω μολις γνωρισεις τον επομενο αρχικα να νιωθεις μαγκωμενη!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by alucky View Post
    Τι σε κανει να πιστευεις οτι τα θεματα που ειχε ο πρωην σου με την ελλειψη εμπιστοσυνης, η κομπλεξ με την εμφανιση του λυθηκαν?? Πριν απο κανα μηνα εγραψα εδω τη δικη μου ιστορια με τον πρωην μου! 1,5 χρονο χωρισμενοι με κυνηγουσε και μολις γυρισα, μου τα αλλαξε παλι! Διαπιστωσα απλα οτι ηταν το ιδιο ανωριμος με παλια και η αλλαγη του ηταν απλα επιφανειακη.ΔΕν πιστευω πως οι ανθρωποι αλλαζουν μετα το χωρισμο δυστυχως! Τι περιμενεις να κερδισεις αν γυρισεις? Ειναι λογικο περνοντας ο καιρος να φευγει ο εντονος θυμος και να ξεθωριαζουν οι ασχημες στιγμες/συμπεριφορες, το οτι υπηρξαν ομως δεν αναιρειται!
    Γνωμη μου ειναι να δωσεις μια ευκαιρια στον εαυτο σου και να αφησεις τον καινουργιο ανθρωπο να σε πλησιασει! Μια φορα εχετε βγει μονο, ακομα δεν εχετε γνωριστει καλα καλα! Βγαινοντας απο μια εντονη σχεση, λογικο ειναι νομιζω μολις γνωρισεις τον επομενο αρχικα να νιωθεις μαγκωμενη!
    σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου alucky!!Και γω δεν πιστεύω ότι έχει γίνει το θαύμα απλά όταν έχεις αγαπήσει κάποιον και όντως αυτό που λές ισχυει,όσο περνάει ο καιρός ξεθωριάζει ο θυμός (κάνει και ρίμα:)) !!!βάζω και την συνήθεια μέσα και πιο δύσκολα ανοίγεσαι στον νέο άνθρωπο αλλά όχι προς Θεού μην παρεξηγηθώ δεν θα γυρίσω σε έναν άνθρωπο μονο επειδή τον έχω συνηθίσει και μπορώ να ανέχομαι όλες τις υστερίες του απλά μπαίνει και ο φόβος τώρα μήπως αυτός ο καινούργιος άνθρωπος είναι μια απο τα ίδια, είναι πιο λίγος !!δεν ξέρω δεν θέλω να τον υποτιμήσω!!!
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Βασούλα μου,
    αυτή η υπερβολική του ζήλια, που συνοδεύεται κι από κατηγορώ με χαρακτηρισμούς, που πληγώνουν, δείχνουν άνθρωπο με κόμπλεξ κι ανασφάλειες.
    Μόνο που αυτά δεν μπορείς να τα αλλάξεις εσύ, αλλά ούτε και σου αξίζει να τα ανέχεσαι, γιατί είναι προβληματικές συμπεριφορές, που αν ο άλλος δεν
    τις αναγνωρίζει δεν μπορεί και να τις διορθώσει. Συμβαίνει ν' αγαπάμε αυτό που θέλουμε να δούμε στον άλλο κι όχι αυτό που είναι εκείνος πραγματικά.
    Κι αυτό που μας κρατάει σε μια σχέση, όσο κι αν είναι ακατάλληλη για μας τελικά, είναι το γεγονός ότι επενδύσαμε ένα κομμάτι του εαυτού μας..
    Αυτό πιστεύω είναι που μας βάζει σε διλήμματα. Όμως από κει και πέρα, όταν κάτι μας προβληματίζει, εμείς βάζουμε κάτω τα υπέρ και κατά κι έτσι
    βλέπουμε αν η οποιαδήποτε σχέση αξίζει να της δώσουμε μια δεύτερη ευκαιρία. :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by vasso82 View Post
    απλά μπαίνει και ο φόβος τώρα μήπως αυτός ο καινούργιος άνθρωπος είναι μια απο τα ίδια, είναι πιο λίγος !!δεν ξέρω δεν θέλω να τον υποτιμήσω!!!
    Να σου πω κατι πανω σ' αυτο? Για τον παλιο ξερεις οτι ειναι μια απο τα ιδια, ενω ο καινουργιος εχει πιθανοτητες να μην ειναι!;)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by alucky View Post
    Να σου πω κατι πανω σ' αυτο? Για τον παλιο ξερεις οτι ειναι μια απο τα ιδια, ενω ο καινουργιος εχει πιθανοτητες να μην ειναι!;)
    δεν θέλω να φανώ παράξενη ή προκατειλημένη αλλά ο καινούργιος δεν μου έκανε το κλίκ που λένε...βέβαια ήταν το 1ο ραντεβού αλλά με τον παλιό απο την 1η στιγμή υπήρχε φλόγα...
    άσχετα βέβαια αν καήκαμε στο τέλος..
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ηθικό δίλημμα
    By NikosD. in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 86
    Last Post: 15-06-2014, 02:25
  2. μεγαλο διλημμα
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 58
    Last Post: 08-02-2012, 21:24
  3. Oικογενειακό δίλημμα
    By Christiana_2407 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 04-09-2010, 13:42
  4. Διλημμα
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 13-04-2010, 23:40
  5. Δίλημμα!
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 27-08-2009, 02:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •