ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ

    Και έρχεται η στιγμή που αυτά που πραγματικά σε απασχολούν, σε φοβίζουν, σε αγχώνουν βγαίνουν στην επιφάνεια. Γίνεται μια έκρηξη μέσα σου. Τα καταπίεζες και αυτά διαμαρτύρονταν. Κρύβονταν καλά και περίμεναν τη στιγμή που θα βγουν. Και δεν είναι ποτέ τυχαία η στιγμή που βγαίνουν. Με διάφορους τρόπους τα άφηνες να είναι εκεί κρυμένα. Τα κουκούλωνες. Και τώρα πρέπει να τα αντιμετωπίσεις...τα έχεις μπροστά σου. Φάτσα φόρα. Τα βλέπεις κατάματα. Σε πληγώνουν. Σε βασανίζουν. Είναι πολύ δύσκολο. Αλλά δε γινόταν παρά να το περάσεις. Μοιάζει με το μετεγχειρητικό στάδιο μετά από μια επέμβαση. Είναι σκληρό αλλά αναπόφευκτο. Θα περάσει. Θέλει υπομονή όμως. Προσπάθεια. Δουλειά. Θέληση. Δύναμη. Να πάει να γαμηθεί βασικά. Σου καταστρέφει τη ζωή. Και είσαι νέος. Θες να κάνεις πράγματα. Θες να ζήσεις. Να δημιουργήσεις. Δε μπορεί αυτό το πράγμα να σε πηγαίνει πίσω, να στέκεται εμπόδιο. Και αν είναι απλά θέμα να το πάρεις απόφαση; Είναι όμως; Είναι μέσα στο μυαλό αυτό; Δεν ξέρω. Ξέρω, όμως, ότι καλό είναι να μην αφεθείς σε αυτό. Θέλει να σε καταπιεί. Θα το αφήσεις; Πρέπει να το πολεμήσεις αυτό το τέρας. Μια μάχη είναι. Από τις πολλές που δίνει κανείς στη ζωή. Τι είναι ίσως τελικά η ζωή; Μια μάχη. Πολλές μάχες. Ε λοιπόν σκάσε και πολέμα τότε. Και ίσως νικήσεις. Ίσως όχι μόνο νικήσεις αλλά βγεις πολλαπλά κερδισμένος από τη μάχη. Συνέχισε να ζεις. Μην αφήνεις αυτό που τρώει να χορτάσει, γιατί αυτό θέλει. Δεν το βλέπεις; Μην το ταίζεις κι άλλο. Ναι είναι δύσκολο, μοιάζει ακατόρθωτο μερικές φορές. Σε καταλαβαίνω, να θες απλά να πέσεις στο κρεβάτι. Αλλά όχι, κάτι πρέπει να κάνεις. Να αντιδράσεις. Να βάλεις τα κλάματα. Κάτι. Δε γίνεται να το αφήσεις έτσι. Κοίτα γύρω σου. Υπάρχουν ένα σωρό καταστάσεις στις οποίες καλείται να ανταπεξέλθει κάποιος. Οι άνθρωποι δίνουν συνέχεια μάχες, άλλες πιο απλές άλλες πιο δύσκολες. Εσένα σου έτυχε αυτήν. Είναι άραγε απλά ατυχία; Έτσι θα το δεις; Να σου πω την αλήθεια, μην περιμένεις απαντήσεις από μένα. Δεν τις έχω. Στον εαυτό μου τα λέω. Ερωτήματα έχω κι εγώ. Δεν ξέρω. Χρειάζομαι κάτι, κάποιον να με καθοδηγήσει. Έχω ανάγκη να ακολουθήσω μια ιδέα, να δω οι άλλοι πως αντιδρούν. Έχω ανάγκη ακόμα να μιμηθώ. Ο άνθρωπος, άλλωστε, είναι μιμητικό ον. Χρειάζομαι κάτι διαφορετικό, μακρυά από στερεότυπα. Μακρυά από στεγανά. Χρειάζομαι τους άλλους. Μόνος μου δε μπορώ να καταφέρω και πολλά. Μόνος μου πελαγώνω. Θέλω να ανακαλύψω (ξανά) τον εαυτό μου, θέλω να μείνω μόνος, το έχω ανάγκη, αλλά η μοναξιά δεν αντέχεται. Έβγαλες συμπέρασμα απ' όλα αυτά; Ούτε εγώ. Καλά θα δούμε...Στον αγώνα!

    ΥΓ.Είμαι ο μόνος με αυτές τις ανησυχίες άραγε;
    ΥΓ2.Ξέρει κανείς πως φτιάχνω καλό φραπέ; Γιατί δεν τον πετυχαίνω ποτέ.
    ΥΓ3.Είναι 7.25 και δεν έχω κοιμηθεί καθόλου και δε νυστάζω κιόλας.
    ΥΓ4.Θέλω να αλλάξω τον κόσμο; Γίνεται;

    http://anisixosblog.blogspot.gr

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Να ξερες φιλε μου ποσο σε νιωθω... σκεψου τουλαχιστον οτι δεν εισαι ο μονος που παλευεις με ολα αυτα τα τερατα... υπαρχουν κι αλλοι στη δικη σου κατασταση... ισως και σε χειροτερη...
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8
    Μιά από τα ίδια νιώθω και εγώ φίλοι μου.Από την άλλη όμως σκέφτομαι, μήπως εμείς είμαστε σε καλύτερη θέση από κάποιους άλλους ανθρώπους που δέν έχουνε μπεί κάν στη διαδικασία να ψάξουν βαθύτερα τον εαυτό τους, γιατί πολύ απλά δέν είχανε κάποιο ερέθισμα να το κάνουν ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο? Θέλει θάρρος μου είπε ο γιατρός. Άντε να δούμε.. Υ.Γ. Ξέρω εγώ να φτιάχνω καλό φραπέ(έτσι μου λένε τουλάχιστον). Άν θέλεις εγώ είμαι εδώ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Το μυστικό για το φραπέ είναι πόσο νερό θα βάλεις για να τον χτυπήσεισ κ ποια η ταχύτητα από το χτυπήτηρι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    για πες παραπανω elis.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Να αλλαξεις τον κοσμο δεν γινεται , αλλα μπορεις να φτιαξεις τον τελειο καφε και την τελεια μακαροναδα.

    Το μυστικο στον καφε ειναι πρωτα να καταλαβεις τι σου αρεσει στον καφε. Μετα απο δοκιμες θα τον φτιαχνεις τελεια ( για σενα οχι για τους αλλους).
    Το ιδιο ισχυει και για την μακαροναδα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by stefanos14587 View Post
    για πες παραπανω elis.
    ασ πουμε οτι εχεισ βαλει 2 κουταλιεσ ζαχαρη κ ενα κουτ καφε βαζεισ νερο λιγο παραπανω για να μπορεσει να το γυρισει το χτυπητηρι αν ειναι δυνατο τωρα αν το χτυπητηρι ειναι πολυ δυνατο πατασ αφηνεισ για να εχει λιγοτερη ταχυτητα
    αν το χτυπητηρι ειναι μαπα τη μαμησεσ δεν προκειται να κανεισ καφε ποτε το νερο το βλεπεισ ποσο αφρο σου κανει κ τι αφρο με ενα δυνατο χυπητηρι κ λιγο παραπανω νερο γινεται σχετικα πολυσ αφροσ κ παει ο καφεσ αυτα με δοκιμες τα βρισκεισ αλλα γενικα θελει ενα δυνατο η και πολυ δυνατο με δυο σκαλεσ χτυπητηρι οπου παιζεισ την μια σκαλα με την αλλη κ το νερο το παιζεισ βλεπεισ κ κρινεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    χαχαχα! ετσι ετσι. τετοια να λεμε να ξεχνιομαστε.

Similar Threads

  1. 2η σχέση...ανησυχίες
    By manoschania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2010, 18:47
  2. ΥΠΑΡΞΙΑΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
    By knoulp in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 78
    Last Post: 01-02-2010, 16:21
  3. Τάσεις φυγής και ανησυχίες
    By astarti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 13-09-2007, 23:37
  4. πολλα προβληματα και ανησυχιες(αδιεξοδο)
    By stefanos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 02-08-2007, 16:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •