abilify και παρενεργειες στην αρχη της θεραπειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    abilify και παρενεργειες στην αρχη της θεραπειας

    παιδες εχει 5 μερες που παιρνω abilify 15mg κ απο χτες κυριως εχω ναυτια κοπωση κ λιγο παραξενη διαθεση...οχι ακριβως κακη αλλα σαν φευγει λιγο το μυαλο μου μερικες φορες..το τελευταιο δεν ειναι πολυ κυριως εχω ναυτια...μηπως φταιει που παιρνω κ σολιαν 200μγ ακομα?ειμαι σε μεταβατικο σταδιο απο σολιαν σε abilify για οσους δεν διαβασανε το προηγουμενο θεμα μου. θα υποχωρησει αυτη η ναυτια? νιωθω σαν να ανεβηκα σε φερυ.......μηπως να πω το γιατρο μου να μου το μειωσει ή να κανω υπομονη μερχι να γινει η μεταβαση? σας ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    δεν ξερω αν χορηγουν κατι για την ναυτια,ρωτα το γιατρο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    θα του ζητησω μειωση σε 10μγ αν συμφωνει.....για αρχη κ μαζι με σολιαν ηταν πολλα τα 15μγ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    να το ζητησεις ,,ειναι αδικο να υποφερεις,,,

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καλα σου βαλε κατευθειαν 15 μγ? Λογικα θα επρεπε να σε ξεκινησει με 10 κ μετα απο λιγες μερες να ανεβει.. anyway ειναι μεχρι να προσαρμοστει ο οργανισμος στο νεο φαρμακο, αυτο που εχω να σου πω ειναι προσπαθησε να κανεις υπομονη κ να κανεις πραγματα οσο μπορεις να ξεχνιεσαι, ειχα το ιδιο ακριβως πραγμα οταν πρωτοξεκινησα τα Zoloft δεν μπορουσα για καποιες μερες να φαω επινα νερο κ αναγουλιαζα με το παραμικρο κ ηταν πολυ ενοχλητικο, αλλα μετα απο 6-7 μερες αρχισε να υποχωρει κ μετα δν ειχα κανενα συμπτωμα.. θεμα χρονου ειναι κανε υπομονη.. :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    παιδες εχω ζαλαδες πονοκεφαλο και δε κοιμαμαι πολυ καλα...στο γυμναστηριο αισθανθηκα σκ@τα....ειχα πιει κ ενα καφε πριν....το μειωσα σε 10μγ....ειμαι λιιιιγο καλυτερα να δω ποσες μερες θα παρει....κωλοφαρμακα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    και μενα μ εφερε διεγερση το αμπιλιφαι αλλα γενικα λενε οτι δεν εχει παρενεργειες τωρα σε σενα μαλλον επεσε αποτομα καλα εκανες και το μειωσες!
    ελπιζω να βελτιωθεις συντομα!
    κωλοφαρμακα ιντιντ μαι φρεντ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    σημερα κ χτες παιρνω μονο abilify δεν μπορω να πω πως ειμαι κ καλα μια το στομαχι μια εχω εκρηξεις θυμου....δε νομιζω πως εχω πολυ μελλον με αυτο το χαπι κ λυπαμαι επειδη πιστευα πως θα χασω πιο ευκολα βαρος με αυτο :(

  9. #9
    εχω να ρωτησω κατι.εγω παιρνω αντιψυχωσικο συγκεκριμενα αμπιλιφαυ 30 μγκρ η μεγιστη δοση.αν επαιρνα σε ολη μου τη ζωη 7,5 μγκρ(δλδ το 1/4 του χαπιου) δεν θα ειχα παρενεργιες.θα εφτανα ομως στο σημειο να παθω υποτροπη και να μπω ακουσια ετσι στο ψυχειατρειο και ολα αυτα τα κακα της υποτροπης?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    παιδεια γεια σας εγω παιρνω abilify των 20 για ενα μηνα και δεν εχω δει κατι αρνητικο , το φαρμακο που πειρα και αμμεσος ενοιωσα αδυναμια συγκεντρωσης ηταν το ρισπενταλ, βεβαια με το abilify ουτε θετικα πραγματα εχω νοιωσει αυτο το συντομο διαστημα , φανταζομαι πως πρεπει να περιμενουμε λιγο . ενα προβλημα που το ειχα και παλια ειναι ο κακος υπνος..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    εχω να ρωτησω κατι.εγω παιρνω αντιψυχωσικο συγκεκριμενα αμπιλιφαυ 30 μγκρ η μεγιστη δοση.αν επαιρνα σε ολη μου τη ζωη 7,5 μγκρ(δλδ το 1/4 του χαπιου) δεν θα ειχα παρενεργιες.θα εφτανα ομως στο σημειο να παθω υποτροπη και να μπω ακουσια ετσι στο ψυχειατρειο και ολα αυτα τα κακα της υποτροπης?
    λεω να το κρατησω λιγο ακομα 10μγ πριν ανεβασω λιγακι....αν δω για κανα 15ημερο οτι παει ετσι σκατα θα γυρισω η σε σολιαν η σε καποιο αλλο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Παντως ειναι πολυ καλο φαρμακο!! Φερνει στην αρχη διεγερση κ ακαθησια αλλα περναει! Εμενα με βοηθησε παρα πολυ! Ειναι το μονο που μου ταιριαξε απολυτως κ δν μ φερε καμια παρενεργεια! Αλλα ειπαμε σε καθε οργανισμο ειναι διαφορετικα!! Soulfly ρωτα τον γιατρο σου κ ο,τι σου πει για αυξηση η μειωση, οκ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Παντως ειναι πολυ καλο φαρμακο!! Φερνει στην αρχη διεγερση κ ακαθησια αλλα περναει! Εμενα με βοηθησε παρα πολυ! Ειναι το μονο που μου ταιριαξε απολυτως κ δν μ φερε καμια παρενεργεια! Αλλα ειπαμε σε καθε οργανισμο ειναι διαφορετικα!! Soulfly ρωτα τον γιατρο σου κ ο,τι σου πει για αυξηση η μειωση, οκ??
    μπα δεν τη παλεψα καθολου γυρισα σε σολιαν κ ημουν ενα βημα πριν μου γυρισει καμμια υποτροπη...ηδη ειμαι πιο αγχωμενος απο οτι ημουνα:(

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    εχω να ρωτησω κατι.εγω παιρνω αντιψυχωσικο συγκεκριμενα αμπιλιφαυ 30 μγκρ η μεγιστη δοση.αν επαιρνα σε ολη μου τη ζωη 7,5 μγκρ(δλδ το 1/4 του χαπιου) δεν θα ειχα παρενεργιες.θα εφτανα ομως στο σημειο να παθω υποτροπη και να μπω ακουσια ετσι στο ψυχειατρειο και ολα αυτα τα κακα της υποτροπης?
    ρε συ δημητρη σορρυ κιολας αλλα μην παιζεις με μαθηματικα κ αριθμους! πες πχ παιρνω 10 η 15 η 30, τα ενδιαμεσα αστα κ στρογγυλοποιησε τα αναλογως, με αυτα π γραφεις ειτε εχεις πολυ μαθηματικο μυαλο ειτε θα αρχισω σε λιγο κ εγω να πιστευω πως μπορεις κ τα διχοτομεις τα περιφημα abilify χαχαχαχα ;) πλακιζω ε ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    μπα δεν τη παλεψα καθολου γυρισα σε σολιαν κ ημουν ενα βημα πριν μου γυρισει καμμια υποτροπη...ηδη ειμαι πιο αγχωμενος απο οτι ημουνα:(
    Ισως απ την ιδεα σου εισαι αγχωμενος φιλε μου επειδη αλλαξες το χαπι κ φοβηθηκες μη παθεις κατι! Οκ τοτε δεν σου ταιριαξε κ μενεις με το σιγουρακι π ειναι δοκιμασμενο πανω σου!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. abilify
    By pig in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 26-10-2011, 15:28
  2. του φερθηκα ασχημα στην αρχη της σχεσης μας...και το εχω μετανιωσει
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 30-09-2011, 09:36
  3. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 00:18
  4. Θέλω να κάνω καινούργια αρχή στην ζωή μου
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 12-01-2010, 01:35
  5. παρενεργειεσ abilify
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2009, 19:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •