Ανεργία και φόβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168

    Ανεργία και φόβος

    Καλησπέρα. Είναι Σάββατο βράδυ και είναι από τα βράδια που αν κ είμαι χωρίς το φίλο μου νιώθω καλά.Γρήγορα όμως μπορεί αυτό να αλλάξει αν έρθουν αρνητικές σκέψεις του τύπου τι μπορεί να συμβεί στο φίλο μου, τι μπορεί να κάνει για να με ταπεινώσει και να με κοροιδέψει ενώ εγώ θα είμαι στο κρεβάτι μου. Παρανοικές σκέψεις που πηγάζουν από φόβο.Φόβο ότι δν του είμαι αρκετή.. Σχετικά πρόσφατα έχασα τη δουλειά μου. Είμαι άνεργη με τα έξοδα να τρέχουν και να με βοηθάει η οικογένεια μου και ο φίλος μου. Βλέπω κοπέλες στο δρόμο που είναι όμορφες,έχουν τη δουλειά τους και αυτό φαίνεται και σκέφτομαι πόσο αυτό με επηρεάζει ψυχολογικά και ότι μπορεί να επηρεάσει τη σχέση μου ανεπανόρθωτα. Νιώθω ότι κακοποιούμαι καθημερινά από τον ίδιο μου τον εαυτό!Θα ήθελα να μου πει κάποιος και τη δική του οπτική ή εμπειρία..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Θα σου πω τη δικιά μου εμπειρία... αν και όχι άνεργος. Ξέρεις τι λένε, έξω απ'το χορό...

    Τέλοσπαντων μου φαίνεται ότι έχεις πέσει στην κλασική παγίδα της σύγκρισης με τους
    άλλους. Αυτή δεν οδηγεί ποτέ σε θετικά αποτελέσματα γιατί πάντα θα βρεις κάποια πιο
    έξυπνη ή πιο όμορφη ή πιο "χαρούμενη" (δεν ξέρω πως μετράται το τελευταίο ).

    Το σίγουρο είναι ότι η σύγκριση ξεκινά απ'τον κακό εαυτό σου. Δηλαδή πρώτα σκέφτεσαι
    υποσυνείδητα ότι είσαι κατώτερη (a priori) και έπειτα ψάχνεις για πειραματική επιβεβαίωση
    που δεν είναι δύσκολη να βρεθεί. Το παιχνίδι είναι σικέ που λένε...

    Όμως, αυτό που έμαθα εγώ (με πολύ κόπο και ακόμα δεν μπορώ να πω ότι το έχω αφομοιώ-
    σει 100%) είναι ότι οι συγκρίσεις με τους άλλους είναι πλήρως ανώφελες. Θα πάρεις
    πίσω τη γνώμη του ίδιου σου του εαυτού για σένα, τίποτα άλλο, αν γίνομαι κατανοητός. Το
    μόνο που έχει νόημα είναι η σύγκριση με τον εαυτό σου γιατί είναι αντικειμενική.

    Πχ που ήμουν χτές; Που είμαι σήμερα; Έχω βελτιωθεί έστω και 1%;
    1) Ναι; Ωραία, παμ παρακάτω
    2) Όχι; Τι κάνω λάθος; Έχω πράγματι τη θέληση να αλλάξω ή εστιάζω στους άλλους και
    αγνοώ τα δικά μου θέλω; και πάει λέγοντας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Αν και "έξω από το χορό" νομίζω ότι είσαι πολύ κοντά σε αυτό που μου κάνει ο κακός εαυτός μου..το π.χ ελπίζω να είναι βοηθητικό γιατί θα το εφαρμόσω!Βέβαια έθιξες το θέμα των θέλω. Σε αυτό το κομμάτι φέρομαι σαν χρυσόψαρο, εκεί που θυμάμαι τι θέλω το ξεχνάω. Ίσως γιατί πάντα απ' όταν θυμάμαι τον εαυτό μου δεν υπήρχαν τα θέλω μου..γίνονταν θέλω των άλλων ή δν ήταν καλό για τους άλλους οπότε και για μένα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Σε νιωθω κ νομιζω οι περισσοτεροι... με την κατασταση π επικρατει ολοι τους ιδιους φοβους κ αγωνιες εχουμε....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Σε νιωθω κ νομιζω οι περισσοτεροι... με την κατασταση π επικρατει ολοι τους ιδιους φοβους κ αγωνιες εχουμε....
    Το θέμα είναι τι κάνουμε για να τους διαχειριστούμε? εγώ το παλέυω να μη με κατακλύσουν..

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Ανεργία
    By Kat711 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-04-2013, 16:03
  3. Ανεργια
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 23-04-2011, 21:25
  4. ανεργια
    By mstrouf in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 17-11-2010, 22:45
  5. ανεργία
    By sunbeam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 04-11-2008, 15:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •