Δεν αντέχω τον θυμό μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    5

    Δεν αντέχω τον θυμό μου

    Είμαι νέο μέλος και ελπίζω να βρω βοήθεια ,νιώθω κουρασμένη με αποτέλεσμα να θυμώνω εύκολα κυρίως με τιν μικρή μου κορούλα που την λάτρευε και ασχολουμε μαζί της 24 Ορες το 24ωρο . Σε γενικές γραμμές είμαι καλή μανούλα γλυκεια και χαμογελαστη! Παίζω με το παιδάκι μου το φρόντιζω με τρυφερότητα ..... Τον τελευταίο καιρό νιώθω τόση κούραση που στην παραμικρή τσιριδα ι επιμονή αντίδραση τρελενονται τα νεύρα μου .... Για να μη χτύπησε την μικρή μου ( που το έχω κάνει 2,3 φορές ) χτυπάω εμένα τόσο που ποναω για μερες.... Τι έχω πάθει ; Πως μπορώ να βοηθήσω τον εαυτό μου ; Ντρέπομαι .... Προχτές χτύπησα το χέρι μου δυνατά στο τραπέζι στο σχολείο της μικρης επειδή θύμωσα. Ντρέπομαι για την σημπαιρφορα και δεν θέλω να με φοβάται το παιδί μου ούτε να στρεσαρετε....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    μηπως να πήγαινες σε ένα ψυχολόγο???δεν μπορείς να φερεσαι έτσι σε ένα μικρό παιδι!υπαρχει μεγάλη περιπτωση να του δημιουργήσεις παιδικό τραύμα και να έχει πρόβληματα έπειτα στη ζωή του και στη διαχείρηση των σχέσεων του...αλλίως προσπάθησε τα προβλήματα της δουλειάς να μη τα φέρνεις σπίτι!
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Να επισκεφτείς άμεσα ψυχολόγο,αν θες να μεγαλώσει το παιδί σου φυσιολογικά. Το να θυμώνεις με το παιδί σου δεν είναι έγκλημα ούτε αφύσικο.
    Αλλά άλλο να το μαλώσεις που έχυσε στο πάτωμα ένα βάζο μέλι και άλλο να το δείρεις επειδή επιμένει να του αγοράσεις ένα γλυφιτζούρι !
    Λες ότι θυμώνεις πολύ μαζί της με το παραμικρό. Αυτό δεν είναι νορμάλ. Θα της δημιουργήσεις πολλά προβλήματα, πήγαινε σε ένα ψυχολόγο και βρες τι-ποιος σου φταίει...

  4. #4
    Να πας σε ψυχολόγο, άμεσα..
    [URL="http://agxos.gr"]http://agxos.gr[/URL] - Τα πάντα για το άγχος και τη ψυχολογία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Η σχεση σου με τον αντρα σου πως ειναι?

    Εγω οταν σπουδαζα, στο διπλανο διαμερισμα εμενε ενα νεο ζευγαρι με ενα παιδι. Οταν θα πηγα εγω θα ταν η μπεμπα ενος ετους. Σταδιακα με τα χρονια ακουγα να αυξανονται οι φωνες της μανας προς το κοριτσακι, η οποια και εκεινη δεν εργαζοταν, ποτε ομως φωνες αναμεσα στο ζευγαρι, αυτο ηταν μεν περιεργο, αλλα ισως εφταιγε το οτι ο αντρς της δεν ηταν και πολυ στο σπιτι..
    Της φωναζε λοιπον η γυναικα της μπεμπας και της ελεγε πραγματα μες στα νευρα της λες και απευθυνοταν σε ενηλικο ατομο και επρεπε να καταλαβαινει και να λυνει μαθηματικες εξισωσεις!!!!!!!!!! Εγω φρικαρα τοσο πολυ γιατι το παραθυρο μου εβλεπε στην μπαλκονοπορτα του παιδικου δωματιου, που ειχα σκεφτει σοβαρα να τους χτυπησω την πορτα καμια ωρα, αλλα δεν ειναι ευκολο να μπλεκεις μες στο σπιτι του αλλου.. Καποια φαση χειροτερεψε ακομα πιο πολυ η κατασταση για καποιους μηνες, και μια μερα μετα απο καιρο συνειδητοποιω ξαφνικα οτι εχω πολλες μερες για να μην πως εβδομαδες να ακουσω τους καθημερινους τσακωμους και αναρωτηθηκα τι να εγινε. Θυμηθηκα λοιπον οτι εχω επισης πολυ καιρο να δω και τον αντρα της στην πολυκατοικια και το μυστηριο λυθηκε. Ειχαν χωρισει, και η μανα ηρεμησε. Δεν την ξαναακουσα να φωναζει στην κορη της. Ο αντρας της σημειωτεον ηταν στην κοσμαρα του φαινοταν οτι δε γουσταρει πια τη γυναικα του, αλλα αλλες τις γουσταρε, καθως μου την ειχε πεσει κι εμενα μια μερα στο ασανσερ, οποτε φανταζομαι τα προβληματα που ειχε η γυναικα ενω ηταν μεσα στο γαμο της, και τα πληρωνε ολα το κοριτσακι.

    Λεω εγω τωρα...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    5
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας , η σχέση μου με τον άντρα μου δεν αισθάνομαι ότι έχει πρόβλημα , υποθέτω όπως όλα τα ζευγάρια ..... Εγώ γκρινιαζω καμία φορά επειδή κουραζομαι και δεν με βοηθαει κι εκείνος πάνω στα νεύρα του μπορεί να με προσβάλει η να με πληγώσει ... Τα παράπονα του για μένα είναι ότι μου μιλάει και δεν τον ακούω και ότι αισθάνεται ότι δεν υπάρχει στο σπίτι . Δεν ξέρω τι να πω ..... Αυτό που αισθάνομαι εγώ είναι σωματικη κούραση και αδυναμία να χειριστω εντασεις . Θέλω να πάω σε ψυχολόγο αλλά δεν έχω ούτε χρόνο ούτε χρήματα . Ο άντρας μου γυρίζει σπίτι αργά και δεν έχω να μου κρατήσει κανείς την μικρή . Το πρωί μπορώ αλλά δεν ξέρω που να πάω . Παλιά πήγαινα σε έναν ψυχολόγο πριν 10 χρόνια και μου έπαιρνε 100 εύρο την εβδομάδα , αυτό δεν παίζει πια !!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    o αντρας να μην υπαρχει μες στο σπιτι, ειναι προβλημα.. Ειδικα οταν τον εχεις.. Να σουνα μονη μητερα οκ, αλλα και να εχεις αντρα και να μην τον βλεπεις η να μην νιωθεις στηριξη και να μην εχεις βοηθεια απο αυτον, αυτο ειναι ακομα χειροτερο.. Αυτο πρεπει να αλλαξει.. Ο αντρας σου γιατι λεει οτι νιωθει ετσι? Του φερεσαι εσυ αποτομα ή σαν να μην υπαρχει? μαλλον τα προβληματα της καθημερινοτητας σας κανουν να χανεται την τρυφεροτητα και την υπομονη που θα επρεπε να εχετε για να λειτουργειτε αρμονικα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    5
    Me τον άντρα μου θα το βρούμε σιγά , σιγά . Τα προβλήματα μας δεν μου προκαλούν άγχος είναι οικογενειάρχης και σοβαρός άνθρωπος απλά η δουλειά τον κρατάει εκτός σπιτιού πολλές ώρες και όταν δεν δουλεύει θέλει να ξεκουράζεται . Εμένα τα νεύρα μου ξεκινάνε από την σωματική κούραση και το άγχος στο μεγάλωμα της μικρής. Η μικρή μου είναι 2,5 ετών και όσοι έχουν παιδιά ξέρουν πόσο δύσκολη είναι αυτή η ηλικία σου ρουφανε όλη την ενέργεια !!!!αυτο που θέλω είναι να ελέγχω τον θυμό μου να μη με βλέπει το παιδί μου να αυτοχαστουκιζουμε η να χτυπάω το χέρι μου στο τραπέζι η να κατηγορώ το παιδί μου την μαμά μου .....χρειάζομαι βοήθεια πριν αρχίσει το παιδί μου να με αντιγράφει η να με φοβάται

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lalaloupsi View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας , η σχέση μου με τον άντρα μου δεν αισθάνομαι ότι έχει πρόβλημα , υποθέτω όπως όλα τα ζευγάρια ..... Εγώ γκρινιαζω καμία φορά επειδή κουραζομαι και δεν με βοηθαει κι εκείνος πάνω στα νεύρα του μπορεί να με προσβάλει η να με πληγώσει ... Τα παράπονα του για μένα είναι ότι μου μιλάει και δεν τον ακούω και ότι αισθάνεται ότι δεν υπάρχει στο σπίτι . Δεν ξέρω τι να πω ..... Αυτό που αισθάνομαι εγώ είναι σωματικη κούραση και αδυναμία να χειριστω εντασεις . Θέλω να πάω σε ψυχολόγο αλλά δεν έχω ούτε χρόνο ούτε χρήματα . Ο άντρας μου γυρίζει σπίτι αργά και δεν έχω να μου κρατήσει κανείς την μικρή . Το πρωί μπορώ αλλά δεν ξέρω που να πάω . Παλιά πήγαινα σε έναν ψυχολόγο πριν 10 χρόνια και μου έπαιρνε 100 εύρο την εβδομάδα , αυτό δεν παίζει πια !!!!!!
    αν έχω καταλάβει καλά, δεν εργάζεσαι.
    δεν νομίζω λοιπόν οτι η τόσο μεγάλη σωματική κούραση είναι πραγματική. μάλλον είναι αυτό που αισθάνεσαι λόγω της ψυχικής ταλαιπωρίας.
    δεν νοιώθεις ότι έχεις στήριξη απ τον άνδρα σου, αλλά απ ότι λες, κι αυτός το ίδιο εισπράττει απο εσένα.
    πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν όλο αυτό οφείλεται μόνο στην μεταξύ σας σχέση η σε καθαρά δικά σου άλυτα θέματα που έχουν τον αντίκτυπο τους παντού.
    το κακό είναι όμως ότι πρέπει να το κάνεις αυτό άμεσα και επειγόντως και όχι με την ησυχία σου γιατί το παιδάκι σας είναι πολύ μικρό κι είναι κρίμα να βρίσκεται στο μέσο τέτοιων προβλημάτων σε τόσο κρίσιμη ηλικία.
    καλή δύναμη εύχομαι.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by Lalaloupsi View Post
    Παλιά πήγαινα σε έναν ψυχολόγο πριν 10 χρόνια και μου έπαιρνε 100 εύρο την εβδομάδα , αυτό δεν παίζει πια !!!!!!
    Αυτό και πριν από δέκα χρόνια ήταν εξωφρενικό, πόσο μάλλον τώρα... Υπάρχουν πολύ λογικές τιμές κι επίσης υπάρχει η δυνατότητα να μιλήσεις με κάποιον ειδικό μέσω skype, αλλά ακόμα, υπάρχουν και καλές τιμές για να σου κρατήσει μια κοπέλα το παιδάκι για λίγες ώρες, ώστε να μπορείς να κινείσαι πιο ελεύθερα. Όταν είσαι συνέχεια μόνη με ένα μικρό σε αυτή την ηλικία, είναι πάρα πολύ φυσικό να εξαντλείς τόσο τα σωματικά όσο και τα ψυχικά σου αποθέματα. Από κάπου λοιπόν χρειάζεται να αρχίσεις να τα γεμίζεις. Θα ήταν πάρα πολύ καλό αν έστω και για μία φορά, πηγαίνατε μαζί με τον άντρα σου σε κάποιον ειδικό, πρότεινε του το, πιστεύεις ότι θα μπορούσε να γίνει αυτό?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    5
    Marina , den thelo na mou tin kratisei μια ξένη γυναίκα που δεν εμπιστεύομαι έχω ξεκινήσει και την πάω δυο φορές την εβδομάδα παιδικό και παίρνω κι εγώ μια ανάσα και παίζει κι εκείνη με αλλά παιδάκια μαθαίνοντας πράγματα !!!!τις υπόλοιπες μέρες πάμε βόλτες με άλλες μαμάδες με παιδάκια τα πρωινά ... Αλλά κι αυτό αποφάσισα να το κόβω σιγά σιγά και να μη το βάλω προγράμμα γιατί με κουράζει να πίεζωμαι να προσαρμόζω το προγραμμα το δικό μας με των άλλον μαμδων και παιδιών . Με τον άντρα μου το δουλεύουμε αρκετά καλά μόνοι μας προς το παρόν . Υπάρχει αγάπη και διάθεση και σιγα σιγά το στρωνουμε συμαντικα!!!!!απο την μέρα που έβαλα το πόστ έχω συνηδητοποιησει πολλά πράγματα και δεν έχω αφήσει τα νεύρα μου να να φτάσουν στα κόκκινα δεν έχω φωνάξει δηλαδή ούτε έχω χτυπήσει το χέρι μου στο τραπέζι . Γνωρίζω πολύ καλά ότι το πρόβλημα μου είναι καθαρά θέμα διαχείρισης νεύρων και θυμού .... Τα αιτία είναι απλά καθημερινά πράγματα που τα αφήνω να με φτάνουν στα όρια . Αποφάσισα να μην προκαλώ την υπομονή μου με την μικρή και να την χειρηζωμαι διπλωματικά και με χιουμορ κοβοντας της την γκρίνια της η τις απαιτησεις της στην αρχή τους . Παρ όλα αυτά θα με ενδιέφερε να πάρω βοήθεια ( γιατι δεν ξερω αν θα καταφερω να ελεγξω το επομενο μπαμ μου)μέσω Skype η τηλεφωνικά ξερεται το κόστος και πως γίνεται ;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    11
    Όλοι τα περάσαμε αυτά. Με συζήτηση και αγάπη μέσα στην οικογένεια πίστεψε με θα τα χειριστείς όλα όσο και αν ακούγεται τετριμμένη η συμβουλή αυτή.Υπάρχει η Γραμμή Βοήθειας για την Κατάθλιψη 1034
    [URL="http://www.dreamweaver.gr"]web design[/URL] - [URL="http://www.dreamweaver.gr/προώθηση-ιστοσελίδων.php"]προώθηση ιστοσελίδων[/URL]

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    5
    Ευχαριστώ πολύ ! Είναι μόνο για κατάθλιψη ;

Similar Threads

  1. Ξεχειλιζω απο Θυμό
    By gios_new in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 19-10-2018, 02:30
  2. Θα έπρεπε να νιώθω θυμό ή όχι?
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 10-06-2012, 00:16
  3. Πανω στον θυμό λέγονται αλήθειες;
    By no nickname in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 27-04-2012, 11:50
  4. Θεραπεία από άγχος, θυμό και άλλα
    By whitecandle in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 0
    Last Post: 13-11-2010, 19:45
  5. Νιώθω πως απειλούμαι από άλλες και από το θυμό μου θα πάω φυλακή!
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 04-01-2010, 11:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •