Ηρωινη και χαπια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125

    Ηρωινη και χαπια

    Καλησπερα σε ολους και απο δω, εχει καποιος απο εσας σχεση με ναρκωτικα? η καποιον στην οικογενεια του? Εχουμε προβλημα με ανα μελλος της οικογενιας μου και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω... Σκεφτομαι οτι αν δοκιμασεις μια φορα δεν ξεκοβεις ποτε! Εσεις τι λετε? Θα χαρω με τις απαντησεις σας
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    23
    Δεν είναι απόλυτο το αν δοκιμάσεις μια φορά, δεν ξεκόβεις ποτέ. Αυτό ποικίλει από άτομο σε άτομο, παίζει ρόλο η φιλοσοφία του καθένα για τη ζωή, όπως και ο τρόπος ζωής, η ψυχολογία εκείνη τη χρονική στιγμή, τα όρια του καθενός, αλλά και ο λόγος που το κάνει. Τι ακριβώς χρειάζεσαι να μάθεις? Ο σύζυγός μου ήταν χρόνια χρήστης. Αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπως, χαρά μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι εγινε στην περιπτωση του συζυγου αντριαννα? Ποιες ουσιες επαιρνε? Υπαρχει τελικα πραγματικη αποτοξινωση κ θεραπεια? Για πες 2 λογια για τα οσα εζησες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης, απο τον ΟΚΑΝΑ στο νούμερο 1031.

    "Το εξειδικευμένο και έμπειρο προσωπικό της Τηλεφωνικής Γραμμής SOS 1031 Ενημερώνει................ Συμβουλεύει............... Υποστηρίζει............ Παραπέμπει............ Τηλεφωνήστε στο 1031 για να μιλήσουμε … επί της «ουσίας».

    υπαρχει και αυτη η γραμμη βοηθειασ αν χρειαζεσαι να μιλησεισ σε καποιον που ξερει να σου πει...:)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Τι εγινε στην περιπτωση του συζυγου αντριαννα? Ποιες ουσιες επαιρνε? Υπαρχει τελικα πραγματικη αποτοξινωση κ θεραπεια? Για πες 2 λογια για τα οσα εζησες.

    Εδώ και καποιους μήνες παρακολουθώ και γω πρόγραμμα σε ομάδα υποστήριξης. Μπορώ να πω ότι το διάστημα αυτό έμαθα πολλά περισσότερα από όσα νόμιζα ότι γνώριζα γύρω από το θέμα.
    Ο άντρας μου άρχισε με χασίς, περιστασιακά γύρω στα 20 και στη συνέχεια λόγω 'κακιάς' παρέας και την ηρωίνη. Και αυτήν περιστασιακά στην αρχή, με διακοπές και πολλές υποτροπιάσεις στη συνέχεια. Όσα χρόνια τον γνωριζα, γνωριζα και αυτή την 'πρεζακικη' συμπεριφορά-τρόπο ζωής του. Η ιδέα του για την ηρωίνη πήγαινε και ερχόταν κατα διαστήματα, σε διάφορες φάσεις της ζωής μας, καλές και κακές, άλλες φορές τον κυρίευε, άλλες την έδιωχνε...και ου το καθεξής...
    Αν αποφασίσει κάποιος να σταματήσει μόνος του τη χρήση, θα νομίζει ότι μπορεί να το καταφέρει. Ακόμη και αν κόψει, δεν πρόκειται ποτέ να του φύγει η ιδέα της χρήσης. Δεν θα έχει αποτέλεσμα, ή τουλάχιστον θα έχει για κάποια χρόνια. Στατιστικά, οι πλειοψηφία γυρίζει 'πίσω'.
    Τα κέντρα απεξάρτησης(στεγνά και μόνο) έχουν μεγάλο ποσοστό επιτυχίας. Σου αλλάζουν την φιλοσοφία που πιστεύεις για τη ζωή και σου βάζουν στόχους. Σου τονίζουν την ευθύνη που έχεις απέναντι στους ανθρώπους που έχεις δίπλα σου και σ'αγαπάνε, στη φύση και πάνω απ'όλα στον εαυτό σου. Αρκεί να τελειώσειςτο πρόγραμμα με επιτυχία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by redwood View Post
    Καλησπερα σε ολους και απο δω, εχει καποιος απο εσας σχεση με ναρκωτικα? η καποιον στην οικογενεια του? Εχουμε προβλημα με ανα μελλος της οικογενιας μου και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω... Σκεφτομαι οτι αν δοκιμασεις μια φορα δεν ξεκοβεις ποτε! Εσεις τι λετε? Θα χαρω με τις απαντησεις σας
    Πολυ γενικο αυτο που ρωτας κ εχει πολλες παραμετρους.. Εξαρταται ΤΙ ειναι αυτο που θα δοκιμασεις, η ποιοτητα, ο τροπος, η φαση που βρισκεσαι τη στιγμη που θα το κανεις, η προσωπικοτητα κ ιδιοσυγκρασια σου αμα θα σταματησεις στη δοκιμη η θα συνεχισεις... Θελεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος/η?
    Εγω λεω μακρια απο τετοιες ουσιες (αν αφορα εσενα γιατι δεν καταλαβα κ πολλα). Nothing else, nothing more. ΜΑΚΡΙΑ. Μια λεξη που τα λεει ολα. :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Quote Originally Posted by redwood View Post
    Καλησπερα σε ολους και απο δω, εχει καποιος απο εσας σχεση με ναρκωτικα? η καποιον στην οικογενεια του? Εχουμε προβλημα με ανα μελλος της οικογενιας μου και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω... Σκεφτομαι οτι αν δοκιμασεις μια φορα δεν ξεκοβεις ποτε! Εσεις τι λετε? Θα χαρω με τις απαντησεις σας

    ξεκόβεις αλλά μόνο σε πρόγραμμα με βοήθεια από εξειδικευμένο προσωπικό και με τη στήριξη της οικογένειας
    είναι πολύ σκληρός αγώνας όμως
    στην Ελλάδα είμαστε τυχεροί που έχουμε το ΚΕΘΕΑ
    επειδή έχει καταντήσει γελοίο να γράφω τα τηλ σε κάθε σχετικό θέμα μπες μέσα στη σελίδα και θα πάρεις πληροφορίες
    κάνουν άριστη δουλειά και διαθέτουν προγράμματα για κάθε είδος χρήστη
    σου εύχομαι καλή δύναμη

Similar Threads

  1. θελω να κοψω την ηρωινη!!! γινεται??
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 16
    Last Post: 09-05-2017, 06:32
  2. Χάπια...
    By kallia13 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 25-02-2014, 04:33
  3. ΗΡΩΙΝΗ..
    By ΓΙΑΝΝΗΣ1990 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 35
    Last Post: 27-07-2010, 16:28
  4. ηρωινη και αντικαταθλιπτικα
    By πολυμνια in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 13
    Last Post: 14-01-2009, 15:50
  5. ΧΑΠΙΑ & ΧΑΠΙΑ
    By Sofia in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 61
    Last Post: 20-01-2007, 11:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •