το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1

    το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?

    καλησπερα.το πρωτο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι παιδια το χειροτερο η το δευτερο η ισα?εχει κανεις εμπειρια απο 2ο ψυχωσικο πανεμιωτυπο του πρωτου?εγω ειχα και 2ο πιθανο επεισοδιο και βγηκα νικητης απο το δευτερο και ηταν απο τις πιο ωραιες εμπειριες της ζωης μου αυτη η νικη.θεωρουμε οτι τα παω 1-1 με την ψυχωση ?θελω την γνωμη σας ειδικα και γενικα περι 2ου επεισοδιου (η αλλιως κρισης που βγαινεις νικητης η ητημενος αυτο πιστευω οτι ειναι ψυχωσικο επεισοδιο).παντως το πρωτο ηταν και παραμενει σκατα.παρολα αυτα αφου ξεπερασα το 2ο ψυχωσικο επεισοδιο εχω μια ελπιδα που νομιζω οτι πρεπει να την εχετε και εσεις ολοι(δεν ειναι λιγο καποιος να νικαει το ψυχωσικο επεισοδιο-αρα αυτο που λενε οι κακοι γιατροι οτι δεν ξεπερνιουνται ειναι ΚΑΙ αρλουμπες)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δημητρη το δευτερο ψυχωσικο επεισοδιο το περασες επειδη εκοψες τα φαρμακα απο μονος σου ή με την συμφωνη γνωμη του ψυχιατρου σου?Και το δευτερο ψυχωσικο επεισοδιο ηταν οξυ ή οχι?Το ξεπερασες αρχιζοντας παλι τα φαρμακα?

  3. #3
    οχι μιχαλη εκεινη την περιοδο επαιρνα σωστα τα φαρμακα μου και μαλλον αυτο βοηθησε.εγω δε γενικα πιστευω στα ψυχωσικα επεισοδια μετραει η θεληση που εχεις δειξει γενικα στη ζωη σου.οχι ψευτικη θεληση δλδ να κοψεις φαρμακα αλλα να κοψεις τσιγαρο να βγαλεις πανεπηστημιο κ.α.-πραγματικη θεληση,αυτο ειναι που μετραει στο να νικησεις τα ψυχωτικα επεισοδια.τωρα γενικα καποιος μπορει να πει οτι αφου ξεπερασα τη 2η ψυχωσικη κριση ως απολυτα νικητης ειναι δυνατο να ξεπεραστει και το πρωτο επεισοδιο κατι που σε εμενα δεν ισχυει γιατι το 1ο μου φαινεται ακατανικητο(απανταει δλδ και στην ερωτηση μου κατα τη γνωμη μου οτι το 1ο ψυχωσικο ειναι δυνατοτερο)

  4. #4
    εσυ μιχαλη ειχες ψυχωσικο επεισοδιο η ηρθε σταδιακα η αρρωστεια?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω φιλε Δημητρη περασα ενα οξυ ψυχωσικο επεισοδιο πριν 4 χρονια και απο τοτε παιρνω φαρμακα αλλα ειμαι καλα τωρα.Εχω μερικα υπολειμματα της ψυχωσης αλλα σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ πιο καλα απο οτι πριν 4 χρονια δηλαδη παρουσιαζω βελτιωση.Παρολα αυτα ο γιατρος δεν λεει να μου μειωσει τα φαρμακα.Αντε να δουμε ποτε θα ερθει αυτη η ωρα.

  6. #6
    αυτος ξερει καλυτερα.γενικα οι γιατροι.αρκει να ειναι καλοι δλδ να πιστευουν οτι ξεπερνιεται γιατι αλλιως δεν κοβουν ποτε τα φαρμακα και δεν σε ενθαρυνουν να κανεις δραστηριοτητες που ειναι το ΑΠΟΛΥΤΟ καλο για την ψυχωση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω παντως πιστευω πως τα φαρμακα ειναι που βοηθανε κυριως.Βεβαια πρεπει να πεσεις σε καλο γιατρο που να βλεπει την εξελιξη του καθενος ουτως ωστε να του μειωνει ή να του αυξανει τη δοση αναλογα.Και οι δραστηριοτητες οπως ειπες βοηθανε αλλα εγω κυριως πιστευω στα φαρμακα.

  8. #8
    τι να κανουν και αυτοι(οι γιατροι) εχουν ενα αδιεξοδο πας καλα γιατι να στο ελατωσει και να χαλασει το καλο?πας καλα γιατι να μην στο κοψει λιγο να βγεις καποτε απο τα φαρμακα αν δεν χρειαζονται τοσο πολυ στην περιπτωση σου?διλημα...εγω παντως πιστευω οτι καλη ζωη και μη επικινδυνη απο την αποψη του ρισκου του κακου ψυχειατρειου δεν γινεται χωρις τα φαρμακα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ(βεβαια η δοση συντηρησης καπως ειναι ελπιδα αλλα και αυτη πρεπει να γινει πολυ πολυ σταδιακα κατι που δεν το κανουν οι γιατροι)

  9. #9
    ρε συ μιχαλη μπορεις να εξηγησεις αν επιτρεπεται το 1ο σου ψυχωσικο?εγω θα καταλαβω οσο παραξενο μπορει και να ειναι....ετσι να το συγκρινω με το δικο μου να δω αν μονο εγω σκεφτομαι τοσο περιεργα πραγματα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δημητρη στο πρωτο ψυχωσικο επεισοδιο ημουν χαλια.Νομιζα πως μου εκαναν μαυρη μαγεια,οτι με παρακολουθουν,οτι διαβαζουν τη σκεψη μου και οτι καποιοι θελουν να κανουν κακο στην οικογενεια μου.Επισης ειχα εντονη ακαθισια.Μου χορηγησαν φαρμακα που δεν με επιαναν ωσπου μου δωσανε το zyprexa και ετσι σιγα σιγα παρουσιαζα βελτιωση.Απο τοτε παιρνω zyprexa και ειμαι καλα εκτος απο μερικα μικροπροβληματακια που εχω που λεγονατι υπολειματα της ψυχωσης αλλα γενικα παρουσιαζω μεγαλη βελτιωση.Απο τοτε δεν ξαναβιωσα αλλο οξυ ψυχωτικο επεισοδιο.Για πες μου για σενα?Πως ηταν το πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο και πως το δευτερο και γενικα εχεις βελτιωση απο τοτε?

  11. #11
    εχω 75 τοις εκατο βελτιωση.στο πρωτο επεισοδιο ειχα φωνες μειζων καταθλιψη και δεν μπορουσα να ακουω για υπογραφες(οπως και τωρα).λεω εχω 75% βελτιωση 50%που μου εφυγε η καταθλιψη και 25%περιπου που δεν ονειρευομαι κακα.αλλα το 75% δεν ειναι αρκετο νιωθω μεγαλο κενο.το 2ο ψυχωσικο ηταν μια κριση της στιγμης(παιρνοντας τα φαρμακα εγινε-δλδ δεν μας προφυλασουν 100%) αλλα βγηκα αδιαφιλονικητος νικητης.ο γιατρος μου (καλος) με βρισκει καλα αλλα εγω αισθανομαι ακομη αρωστος...(και ειμαι).ΥΓ μην με ρωτησετε παραπανω για υπογραφες γιατι ταραζομαι οταν μιλαω για αυτες

  12. #12
    επισης μου εφυγαν και οι φωνες, δεν το σκεφτομαι τοσο(αλλα με το στανιο δεν το σκεφτομαι τοσο-οπως ειπε και ο john nash κανω διαιτα του εγκεφαλου)

  13. #13
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Δημητρη στο πρωτο ψυχωσικο επεισοδιο ημουν χαλια.Νομιζα πως μου εκαναν μαυρη μαγεια,οτι με παρακολουθουν,οτι διαβαζουν τη σκεψη μου και οτι καποιοι θελουν να κανουν κακο στην οικογενεια μου.Επισης ειχα εντονη ακαθισια.Μου χορηγησαν φαρμακα που δεν με επιαναν ωσπου μου δωσανε το zyprexa και ετσι σιγα σιγα παρουσιαζα βελτιωση.Απο τοτε παιρνω zyprexa και ειμαι καλα εκτος απο μερικα μικροπροβληματακια που εχω που λεγονατι υπολειματα της ψυχωσης αλλα γενικα παρουσιαζω μεγαλη βελτιωση.Απο τοτε δεν ξαναβιωσα αλλο οξυ ψυχωτικο επεισοδιο.Για πες μου για σενα?Πως ηταν το πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο και πως το δευτερο και γενικα εχεις βελτιωση απο τοτε?
    τα ψυχωτικα επεισοδια δλδ αυτα που γινονται αποτομα φευγουν και αποτομα δεν εχει νοημα η συνεχης βελτιωση(οχι πολυ δλδ).εσενα μιχαλη σου ηρθαν αποτομα?ειλικρινα δεν ξερω κανεναν που να θεραπευτικε απο ψυχωση(εκτος καταθλιψεις,ιδψ κτλ) αλλα πιστευω οτι μπορει να ειμαι ο πρωτος που θα θεραπευτει το ιδιο πρεπει να σκεφτομαστε και ολοι μας αξιζει τον κοπο....εσυ μιχαλη καμια στραβη ιδεα ειχες με κατι?αυτοι που εχουν στραβη ιδεα ειμαστε χειροτερα απο τους αλλους γιατι η ιδεα αδερφακι μου δεν φευγει με τπτ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ναι αποτομα μου ηρθαν.Οχι δεν εχω καμια στραβη ιδεα.

  15. #15
    kala eisai

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καλύτερη πορεία μετά απο οξύ ψυχωσικό επεισόδιο
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-04-2017, 17:39
  2. οξυ ψυχωσικο επεισοδιο!
    By slayer in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 76
    Last Post: 08-04-2016, 18:14
  3. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  4. ψυχωσικο επεισοδιο
    By killing_joke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 09:37
  5. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •