ΨΥΧΙΚΟ ΣΟΚ ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    10

    ΨΥΧΙΚΟ ΣΟΚ ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ

    ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΙΔΕΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ.ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΥΩ ΠΑΛΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΦΩΝΕΣ? ΘΑ ΞΑΝΑΒΛΕΠΩ ΠΑΛΙ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ? ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ.ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΩ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΡΕΖΙΛΙ? ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ.Ο ΦΟΒΟΣ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΟΥ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑ.ΕΠΕΖΗΣΑ. ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΑΧΑ Ο ΦΟΒΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ.ΧΩΡΙΣ ΥΓΕΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Από όσο κατάλαβα, έχεις μπει σε αγωγή που σε έχει βοηθήσει πραγματικά.
    Έχω ανάμικτα συναισθήματα διαβάζοντας το μήνυμα σου.
    Χαίρομαι βαθιά για τον ενθουσιασμό σου και νιώθω έναν κόμπο για το φόβο σου.
    Ειλικρινά, εύχομαι με το πέρασμα του χρόνου να καταλαγιάσει.

    Καλή συνέχεια! Ο ενθουσιασμός είναι ψυχική δύναμη που ελπίζω να συνεχίσει να σε συνοδεύει.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    10
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΦΩΝΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΑ .ΨΥΧΙΚΑ ΕΦΥΓΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΑΘΑ. ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΑΛΛΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 20 ΚΙΛΑ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΧΟΝΤΡΗ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΑΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΝΕΑ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΗ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by SYLVIANT10 ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ
    Αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα δώρα αυτής της ζωής.
    Αν πιστεύω βαθιά ότι \"δεν ξέρω τι θα μου φέρει η επόμενη μέρα\"
    τότε έχω καλές πιθανότητες να μάθω να ζω τη σημερινή μέρα, να ζω το \"εδώ και τώρα\", με όλη μου τη ψυχή, με όλες μου τις αισθήσεις.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by dodoni
    Originally posted by SYLVIANT10 ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ
    Αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα δώρα αυτής της ζωής.
    και ένα από τα σκληρότερα μαθήματα δων, και ένα από τα σκληρότερα μαθήματα.

    υγ:σύλβια είναι απόλυτα φυσικό και ανθρώπινο να σε τρομάζει. ο φόβος είναι και επαγρύπνηση όμως, κι αυτό είναι κάτι χρήσιμο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΙΔΕΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ.ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΥΩ ΠΑΛΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΦΩΝΕΣ? ΘΑ ΞΑΝΑΒΛΕΠΩ ΠΑΛΙ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ? ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ.ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΩ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΡΕΖΙΛΙ? ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ.Ο ΦΟΒΟΣ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΟΥ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑ.ΕΠΕΖΗΣΑ. ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΑΧΑ Ο ΦΟΒΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ.ΧΩΡΙΣ ΥΓΕΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ
    Ετσι αισθανομαι και εγω φοβαμαι μην γινω ρεζιλι.Οσο παιρνω τα φαρμακα το αισθανομαι οτι δεν θα ξανακυλισω στην ψυχωση...και για αυτο το λογο δεν τα κοβω...φοβαμαι την ημερα που ισως αναγκαστω να τα κοψω μην γινω εντελως ρεζιλι...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Νομίζω Κηπ όπως είπες ότι πλέον το ελέγχεις το όλο θέμα ακόμα και αν κόψεις τα χάπια μπορείς να ξεχωρίσεις τις ψεύτικες από τις αληθινές φωνές.......Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε.Και εν τέλει προέχουσα είναι η υγεία σας και όχι η εικόνα που βγάζετε προς τα έξω......Εσείς περνάτε το δράμα.Θα καθίσετε να σκέφτεστε τι θα πουν οι άλλοι;;;;;;
    Φιλιά και καλό κουράγιο......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Κηπ μου αρέσουν πολύ οι στίχοι που επέλεξες για υπογραφή σου.Με συγκινούν.Όλοι άνθρωποι παραμένουμε ακόμα και με τις διαταραχές μας.Συνεχίζουμε να πονάμε και να αισθανόμαστε.Να αγαπάμε,να αγγίζουμε,να μιλάμε,να μυρίζουμε ακόμα κι αν μερικές φορές η όσφρηση ή η όραση μας παίζουν παιχνίδια.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Νομίζω Κηπ όπως είπες ότι πλέον το ελέγχεις το όλο θέμα ακόμα και αν κόψεις τα χάπια μπορείς να ξεχωρίσεις τις ψεύτικες από τις αληθινές φωνές.......Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε.Και εν τέλει προέχουσα είναι η υγεία σας και όχι η εικόνα που βγάζετε προς τα έξω......Εσείς περνάτε το δράμα.Θα καθίσετε να σκέφτεστε τι θα πουν οι άλλοι;;;;;;
    Φιλιά και καλό κουράγιο......
    Ναι εχω αναφερει οτι δεν με ενδιαφερει το κουτσομπολιο αρκει να ειμαι εγω καλα πρωτιστως.Αλλα αν δεν ειμαι καλα με ποναει.
    Ασε το αλλο που ναι μεν λεω οτι δεν με ενδιαφερει αλλα σαν ανθρωπος εχω γινει πολυ κουμπομενος δηλαδη σκεφτομαι τι λεω και τι κανω πολυ...πανε οι παλιες εποχες που ημουν χαβαλες και δεν με ενοιαζε και ιδιαιτερα...ισως να ειναι και λογο ηλικιας...αλλα μαλλον ειναι γιατι σκεφτομαι τι θα πουν οι αλλοι...ο φοβος μη γινω ρεζιλι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Στην υγεία εντάσσεται και η ψυχική υγεία.Άσε που αν δεν είσαι καλά ψυχολογικά αρρωσταίνεις και σωματικά.Το να είσαι χαρούμενος είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την υγεία σου.Άρα να κοιτάς από εδώ και πέρα τι λέει ο Keep......o Νίκος για την ακρίβεια......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Αυτό που ήθελα να παραθέσω Κηπ είναι ότι όσο και αν δεν το πιστεύεις εμείς έχουμε μερικά κοινά αλλά και γενικά οι ιδεοψυχαναγκαστικοί με τους σχιζοφρενείς.Εσύ έλεγες τότε στις φωνές να σταματήσουν.Εγώ το έλεγα στις σκέψεις.Έλεγα ότι άλλοι με σκέφτονται και να σταματήσουν να με σκέφτονται γιατί μου καίνε το μυαλό...Δεν μπορούσα να κοιμηθώ.Οπότε ξέρω πως περίπου νιώθεις να ξέρεις.....Ξέρω σε τι απόγνωση έρχεσαι.....Και ναι και εγώ φοβάμαι εν μέρει αν οι γύρω θα με βγάλουν τρελή αλλά νομίζω δεν το καταλαβαίνουν.Και να πεις και καμιά \"μαλακία\" ξέρεις σίγουρα πως να την καλύψεις.Στυλ \"Μπα η ιδέα μου θα ήταν\"και από μέσα \"Α,ρε ρόμπα έγινα πάλι\"Χαχα....Σε νιώθω.......Είναι μια αλήθεια ότι όταν αντιλαμβάνεσαι το χάσμα που απέχει από εσένα και την πραγματικότητα αισθάνεσαι συνεχώς ανεπαρκής κι ας κάνεις κάτι κατά τα γενικά δεδομένα φυσιολογικό.......Θυμάμαι έναν τύπο πελάτη ενός παλιού καταστήματος στο οποίο δούλευα ο οποίος από ότι έμαθα ήταν καταθλιπτικός με τάσεις σχιζοφρένειας.Τον είχαν ναι μεν οι μαγαζάτορες στα ώπα ώπα αλλά το τρελός τρελός......Του είχε πει κάποτε ένας τύπος λοιπόν φιλαράκι του πάνω στην πλάκα\"Α,ρε Λάκη θα γίνεις διάσημος.Θα πουλάς και τρέλα\".Αυτός τον αγριοκοίταξε.Δεν κατάλαβαινε ότι πονάει ο χαρακτηρισμός ακόμα κι αν το λες με πολύ καλή πρόθεση.....γιατί αυτό που βίωνε ο ίδιος δεν ήταν καθόλου ευχάριστο όπως για παράδειγμα όταν μας έλεγε ότι πίστευε ότι του την είχαν στήσει μες στο ξενοδοχείο κάποιες γυναίκες που ήθελαν να τον βιάσουν.

    Α και ένα τελευταίο που δεν ξέρω αν στη σπάει και εσένα.Είναι ότι αισθάνομαι ότι συνέχεια θα χρειάζομαι μια πατερίτσα για να πορεύομαι.Ένα άτομο για να με συνδέει με την πραγματικότητα και να με απαλάσσει από τις ιδεοληψίες.Στυλ \"Αυτό που λες δε στέκει\".\"ε χμχμχμχγκούχουγκούχου...Μά� �λον έχεις δίκιο\".......Πίκρα μεγάλη....Πουτάνα ιδεοψυχαναγκαστική...Μου πήρες τα μυαλά.......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Silviant αν δεν γίνομαι αδιάκριτος πόσο καιρό κράτησε η ψύχωση? Το έπαθες μιά φορά? Και εγώ φοβάμαι να κόψω τα φάρμακα για να μην το ξαναπάθω αν και όταν το πρωτοέπαθα δεν ήθελα να πιστέψω πως έχω κάτι και οτι χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    16
    Γειά σας παιδιά και από εμένα. Έχω δύο απορίες και θα ήθελα να καταθέσετε την γνώμη σας. Εγώ όπως έχω ξανααναφέρει είχα μία ψύχωση από ερωτική απογοήτευση (αυτό ίσως ήταν η αφορμή) πριν τέσσερα χρόνια και έκτοτε καμία υποτροπή, παρά κάτι παροδικά μικροσυμπτώματα. Θα ήθελα να ρωτήσω με θεραπεία συντήρησης 2 20άρια Geodon πόσες στατιστικά πιθανότητες υποτροπής υπάρχουν και αν μειώνονται με την πάροδο του χρόνου;
    Επίσης, σκέφτομαι να αρχίσω ψυχοθεραπεία. Ο γιατρός που με παρακολουθεί σε ένα νοσοκομείο μου λέει ότι δεν την χρειάζομαι. Εγώ πιστεύω ότι την χρειάζομαι για αυτοπεποίθηση κια για το θέμα των ερωτικών. Ποιες είναι οι εμπειρίες σας; Βοηθάει στην θεραπεία;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Έχω διαβάσει πως τα πρώτα 5 χρόνια μετά την ψύχωση παίζουν ρόλο στη μετέπειτα πορεία. Εγώ αφου το έπαθα τη πρώτη φορά, υποτροπίασα μετα απο 1 χρονο και αυτό επειδή έκοψα τα φάρμακα απότομα απο μόνος μου. Αυτό μαλον μου έγινε μάθημα και άρχισα να παίρνω τα φάρμακα κανονικά χωρίς να παραλείπω δόσεις. Δεν έπαθα καμιά υποτροπή απο τότε.
    Ψυχοθεραπεία δέν έχω κάνει και δεν μπορώ να σου πώ. Πήγα ενα δυο φορές σε ψυχολόγο και δεν μου άφησε καλή εντύπωση. Πάντως θα σε βοηθήσει μόνο αν πιστεύεις οτι θα σε βοηθήσει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •