Ψυχαναγκασμος σε 4χρονο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    16

    Ψυχαναγκασμος σε 4χρονο;

    Ο 4χρονος γιος μου παρουσιαζει καποια στοιχεια ψυχαναγκασμου:π.χ. το υπνοδωματιο του εχει 2 διακοπτες για το φωτιστικο και θελει να ειναι στραμμενοι προς μια συγκεκριμενη φορα...αν παρει χαμπαρι οτι ειναι αλλιως νευριαζει και το διορθωνει αμεσως.Το ιδιο γινεται και με αλλα πραγματα και με καποιες κινησεις που πρεπει να τηρουμε τελετουργικα για να μην εκνευριζεται...να σημειωσω οτι ειναι κατα τα αλλα πολυ δραστηριο και χαρουμενο παιδι και δεν υπαρχει καποιο οικογενειακο ή αλλο σοβαρο προβλημα στο σπιτι. Ειναι κατι στο οποιο πρεπει να δωσω σημασια ή ειναι νωρις ακομα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Νομιζω οτι πτρεπει να δωσεις σημασια σαυτη τη συμπεριφορα και προτεινω να συμβουλευτεις εσυ ψυχολογο για το πως πρεπει να συμπεριφερεσαι μηπως κ προλαβεις μια διαταραχη που μπορει να του εμφανιστει αργοτερα.
    Μπραβο σου ,που παρατηρεις κ προβληματιζεσαι με τη συμπεριφορα του παιδιου ,η οποιοα συμπεριφορα ειναι αποροια του οικογενειακου συστηματος που εζησε 4 χρονια.Σου προτεινω να ενημερωθεις κ να ψαξεις παρα πολυ καλα οτι εχει σχεση με ψυχοθεραπευτικη θεραπεια κ εννοειται οτι πρεπει να αποφυγεις να πηγαινεις το παιδι σε γιατρους -πηγαινε εσυ κ ενημερωσου!!!!!!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    16
    Ευχαριστω πολυ και θα το ψαξω...οπως διαβαζα καποια αρθρα βρηκα αυτην την παραγραφο και καπως με ηρεμησε αλλα θα το ψαξω και καλυτερα "Είναι ανάγκη να διαχωρίζονται οι ιδεοληψίες από τις ήπιες
    τελετουργίες κι εμμονές όπως οι συνήθειες του ύπνου, που
    φυσιολογικά εμφανίζονται ιδίως κατά τη νηπιακή ηλικία, λόγω των
    αναπτυξιακών αναγκών της ηλικίας αυτής, όπως αυτές της
    κυριαρχίας και του ελέγχου, που δίνουν το αίσθημα της ασφάλειας

    Eπισης διαβαζω οτι συνηθως απανταται σε οικογενειες που εχουν μανια με την ταξη και την οργανωση,σε μας ομως καθε αλλο παρα αυτο συμβαινει:)))Υπαρχει ενα στοιχειο ομως που συνηγορει, το στοιχειο της κληρονομικοτητας αν αυτο παιζει καποιο ρολο:ο αδερφος μου ειχε τικ παλιοτερα και εχει καποιες συμπεριφορες ιδεοψυχαναγκαστικες. Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    μην μου λες τετοια γιατι κατι παρομοια τα κανει και ο δικος μου
    για παραδειγμα βαζει τα αυτοκινητακια στη σειρα και αν παρουμε ενα και χαλασουμε την σειρα μπορει να νευριασει..ημπορει να νευριασει επειδη τυ πηρα τα παπουτσια απο εκει που τα εβαλε πχ.η ακομα κι επειδη του μαζεψα τα παιχνιδια..
    κι εμενα ειναι χαρουμενος γενικα κ ζωηρος και εχω και μανια με την ταξη..προκειται να του δημιουργησω θεμα με αυτο λες?
    παντως αν τελικα επισκεπτεις ειδικο ενημερωσε μας..
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    kassy & secretly, μην αγχώνεστε... τέτοιου τύπου συμπεριφορές εμφανίζονται φυσιολογικά στα παιδιά και καλό είναι να μην τους αποδίδουμε πολύ μεγάλη σημασία, κατά κανόνα είναι μέρος της ομαλής ανάπτυξης ενός παιδιού. Μην ξεχνάτε ότι και τα παιδιά στρεσάρονται, έχουν ανάγκη να νιώθουν ασφάλεια, να έχουν τον έλεγχο, περνούν διάφορες φάσεις, δεχονται πολλά ερεθίσματα... κι ένα μέρος της έντασης διοχετεύεται και σε τέτοια τελετουργικά. Είναι απόλυτα φυσικό και δεν υπάρχει λόγος να επιφορτίζουμε την ατμόσφαιρα με περισσότερο άγχος. Συνήθως ξεπερνιούνται αν το παιδί μεγαλώνει σε ένα ήρεμο και ασφαλές περιβάλλον, που του δίνει δυνατότητες να εκφράζεται και να δημιουργεί.

    Kassy, αν το παιδάκι σου είναι χαρούμενο, κοινωνικό και το όλο κλίμα στο σπίτι είναι καλό κι ενθαρρυντικό, μην δίνεις ιδιαίτερη σημασία στα τελετουργικά... Θέλεις όμως να πεις λίγα παραπάνω για όλα αυτά? Η φορά στους διακόπτες, δεν είναι άξια λόγου, είναι από τα μικρά πραγματάκια που για τη σκέψη των παιδιών έχουν σημασία, είναι μέρος ενός σταδίου της ανάπτυξης. Όμως τι άλλα πράγματα και κινήσεις πρέπει όπως λες να τηρείτε, δώσε αν θέλεις κάποια παραδείγματα. Επίσης, όταν λες ότι ο αδερφός σου έχει συμπεριφορές ιδεοψυχαναγκαστικές, τι ακριβώς εννοείς? Έχει κάποια διαταραχή που επηρεάζει την καθημερινότητα του, τις σχέσεις του, ή τον κάνει να υποφέρει? Πώς είναι η ζωή του? Τέλος, για την τάξη και την οργάνωση, για ένα παιδί και η πολλή τάξη και η πολλή αταξία, είναι το ίδιο αγχογόνα :)

    secretly, πόσο είναι το δικό σου παιδάκι? Αυτά που περιγράφεις ακούγονται γενικά πολύ φυσιολογικά. Κατά κανόνα δεν υπάρχει λόγος να παρεμβαίνεις και να αλλάζεις π.χ. τη σειρά στα αυτοκινητάκια. Αλλά ναι, τη μανία με την τάξη πρόσεξε τη λίγο :) Μιλάς για κάποια δική σου εμμονή με το νοικοκυριό και την καθαριότητα πχ, ή για πράγματα που αφορούν το παιδί, π.χ. να είναι τα πάντα τακτοποιημένα και το ίδιο περιποιημένο και άψογο?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    16
    Λοιπον...θα πω πρωτα για το θεμα του αδερφου μου...ο αδερφος μου ειναι μια προβληματικη προσωπικοτητα κατα τη γνωμη μου δεν οφειλεται σε οργανικους παραγοντες τοσο οσο στην ανατροφη που εχει λαβει...αν ψαξετε στα θεματα που εχω δημοσιευσει θα δειτε ενα θεμα που ερωτω για αυτον και θα καταλαβετε πολλα...να προσθεσω εδω οτι ειχε στο παρελθον ψυχαναγκαστικες συμπεριφορες και πιθανον ακομα (λεω πιθανο διοτι μενω πια σε αλλη πολη και δε μαθαινω πολλα),συγκεκριμενα επλενε με μανια τα χερια του σε σημειο που φαινονταν να εχουν χασει τη φυσιολογικη υφη στο δερμα και τακτοποιουσε με συγκεκριμενο τροπο τα πραγματα του στα συρταρια και τα ραφια κι ενα να αλλαζε σημειο ή λιγο να εφευγε απο την ευθυγραμμιση, εκανε φασαρια. Ομως ο γιος μου τον βλεπει μια φορα το χρονο γαι 3 μερες και στο διαστημα αυτο δεν εχει καμια τετοια επιρροη διοτι απλα παιζουν μαζι παιχνιδακια και για λιγη ωρα, την περισσοτερη ωρα ο αδερφος μου οταν ειναι σπιτι μας ειναι εξαφανισμενος στο χωρο του,το αναφερω ομως σαν ενδειξη κληρονομικοτητας.
    Αλλες συμπεριφορες του γιου μου:με τους διακοπτες και τα φωτα εχει γενικως μια εφεση,του αρεσει να ασχολειται με μαστορεματα, βρυσες και τετοια, και εκτος απο τους διακοπτες στο δωματιο του εχει εμμονη με συγκεκριμενα σποτακια στην κουζινα που θελει να αναβω αυτα και οχι τα αλλα...βαζει τα παπουτσια και τις παντοφλες του σε μια σειρα πλαι στον τοιχο και δε θελει να του τα πειραξω,θελει η πιπιλα του μωρου να ειναι στραμμενη με το σχεδιο απο την καλη που λεμε...και να κατι που δεν ανεφερα και ισως παιζει ρολο, πριν 7 μηνες εφερα στον κοσμο την κορη μου,ισως και ο ερχομος του μωρου να παιζει ρολο, να του δημιουργησε καποιο αγχος...οχι ισως,δηλαδη,σιγουρα...οταν διαβαζουμε παραμυθι θελει να του λεω καποια πραγματα συγκεκριμενα και με συγκεκριμενο τροπο οταν μου κανει ερωτησεις για το περιεχομενο...αμα του δωσω την απαντηση με αλλες λεξεις,θυμωνει και πρεπει να θυμηθω οπως του τα ειχα πει μεχρι τωρα...ευχαριστω πολυ.

    Υ.Γ. Επεξεργαζομαι το μηνυμα γιατι μολις διαβασα το παρακατω της αλλης κοπελας και θελω να συμπληρωσω:δεν εχω καμια εμμονη με την ταξη.Δε μου αρεσει η βρωμια ομως και η πληρης ακαταστασια,αλλα δεν ειναι το σπιτι μου στην κατηγορια αυτων που δεν εχουν καθολου σκομη τα επιπλα και που τα παιχνιδια δεν ειναι αραδιασμενα στο σαλονι...
    Last edited by Kassy; 01-11-2012 at 10:44.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    marina γενικα θελω να ειναι ολα τελεια και αν δεν ειναι αγχονομαι πολυ..πχ.θελω να του μαζευω τα παιχνιδια αμεσως μολις δω οτι δεν παιζει αλλο κ ο αντρα μ μου λεει,τι τα μαζευεις?θα τα ξαναβγαλει.δεν θελω να βλεπω απλυτο στο νεροχυτη,θελω το μπανιο συνεχεια καθαρο,να μην εχω ασιδερωτα,το παιδι να λαμπει κ να ειναι ασορτι,οι κουρτινες να ειναι παντα καθαρες κ γενικα οτιδηποτε μεσα στη μεση μου χαλαει την διαθεση..ετσι τρεχω συνεχως απο πισω τους ειδικα με το μικρο...εχω θεμα?
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Kassy μου όλα όσα περιγράφεις είναι απολύτως φυσιολογικά για ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας. :) Ναι, λογικό είναι να έχει αγχωθεί και λίγο παραπάνω με τον ερχομό της αδερφούλας.
    Πάντως μην σκέφτεσαι καθόλου το θέμα 'κληρονομικότητα', συνήθως του δίνουμε περισσότερο βάρος στο μυαλό μας από τις υπαρκτές πιθανότητες, οι οποίες δεν είναι καν σημαντικές σε τέτοιες περιπτώσεις. Ο αδερφός σου όντως χρειάζεται βοήθεια. Για το παιδάκι όμως, όλα αυτά είναι απολύτως αναμενόμενα για το αναπτυξιακό του στάδιο.

    secretly... θα σε μαλώσω! Ναι έχεις θέμα. Καλέ άσε το παιδί να ανασάνει... για τα άπλυτα και το μπάνιο και το σιδέρωμα κάνε ό,τι θέλεις, για τις κουρτίνες... εε είναι ίσως λίγο υπερβολή, αλλά πάει στο καλό.... αλλά για το παιδάκι χαλάρωσε, δεν είναι νεροχύτης για να 'αστράφτει' συνέχεια :p, ούτε χρειάζεται να το έχεις ασορτί! Και βέβαια έχει δίκιο ο άντρας σου, δεν χρειάζεται να μαζεύεις τα παιχνίδια κάθε τρεις και λίγο... Προτείνω άσκηση υπομονής: αν τα μαζεύεις πολλές φορές μέσα στη μέρα, υποσχέσου στον εαυτό σου ότι θα τα μαζέψεις μόνο μία φορά το βράδυ (και ακόμα καλύτερα αν τα μαζεύετε μαζί).

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    α!εμενα ειναι δυομιση..
    καλεεε!τι δυσκολα μου βαζεις!!ετσι κ αφησω τα παιχνιδια ολη μερα θα μαζευω τουβλακια και απο το βρακι μου!!!λολ!
    δεν τον πιεζω γιατι λερωθηκε,απλα τον αλλαζω κ τον κανω μπανιο καθε βραδυ..και μετα πλενω και τα πλυντηρια δεν σταματανε οπως και το σιδερο κ η δεη πλουτιζει κι εγω δεν μπορω!
    επισης δεν θελω να ερθει κανεις κ να ειναι τα παιχνιδια ετσι νταχαου..φφφ..αγχωθηκα
    καμια φορα τα τελιωνω ολα και λεω τωρα τι να κανω και ειρωνια:
    -ριξε κανενα σφουγγαρισμα,σημερα το εκανες μονο μια φορα :-))
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    16
    Secretly, δεν ειμαι ψυχολογος φυσικα, αλλα πρεπει να ηρεμησεις...φυσικα και πρεπει να ειναι καθαρο και τακτοποιημενο το σπιτι, αλλα υπαρχουν και ορια...με παιδια ειναι εντελως αφυσικο να υπαρχει απολυτη ταξη...φυσικα και να ειναι καθαρο το παιδι σου και γω τους κανω μπανιο καθημερινα και το καλοκαιρι που ιδρωουν πολυ και 2 φορες τη μερα,αλλα δε με πιανει αγχος που αυτη τη στιγμη ειναι γεματο παιχνιδια ο καναπες και ο γιος μου παιζει με τα αμαξακια σερνομενος στην αυλη που εχει χωματα...παιδια ειναι,δε θα παιξει;Θα κανει μπανιο μετα και ολα οκ...και δεν εγινε και τιποτα αν το τραπεζακι διπλα μου εχει σκονη...δε σου λεω οτι θα πεσει κατω τυρι και δε θα σκουπισω, φυσικα και θα το κανω και οσο πιο γρηγορα γινεται αλλα χωρις αγχος...δε μου πεφτει λογος βεβαια τι κανεις σπιτι σου, απλα σε φανταζομαι οτι θα βασανιζεσαι με αυτον τον τροπο και δε θα μπορεις να χαλαρωσεις καθολου και να ευχαριστηθεις...προσπαθησε αν εχεις ελευθερο χρονο (που πιστευω οτι αμα βγαλεις απο μεσα σου την εμμονη αυτη θα βρεις χρονο) να ασχοληθεις με καποια δραστηριοτητα που σε ενδιαφερει και να φυγει η προσοχη σου απο αυτο το πραγμα...δεν παιρνουμε αξια ως ανθρωποι και ως μαμαδες αμα εχουμε ενα σπιτι στρατοπεδο...φιλικα παντα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    αχ kassy μου ποσο δικιο εχεις!ετσι ειμαι νευρικη και αγχοτικη σε αντιθεση ομως αποπνεω πολυ μεγαλη ηρεμια στους αλλους..παραξενο ε?δεν το κανω επιτηδες θελω ολα να ειναι υποελεγχο νομιζω.στον χωρο που μεγαλωσα γινονταν παντα ο χαμος και μαλλον φοβαμαι μην συμβει κ στον δικο μ χωρο..
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

Similar Threads

  1. τι ειναι ψυχαναγκασμός?
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2011, 13:49
  2. ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΚΑΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ
    By MAGDALIN in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 15-09-2011, 22:39
  3. Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΓΧΩΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 27-10-2010, 10:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •