Πότε έρχεται η υποτροπή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Πότε έρχεται η υποτροπή

    Ηθελα να ρωτησω σε ποσο χρονικο διαστημα αφου καποιος σταματησει να παιρνει αντιψυχωσικα ερχεται η υποτροπη?Διευκρινιζω οτι ρωταω για ατομα που κοβουν τα φαρμακα σταδιακα και με την συμφωνη γνωμη του ψυχιατρου.Μπορει δηλαδη καποιος να υποτροπιασει και μετα απο χρονο ή αμεσως ερχεται η υποτροπη?

  2. #2
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Ηθελα να ρωτησω σε ποσο χρονικο διαστημα αφου καποιος σταματησει να παιρνει αντιψυχωσικα ερχεται η υποτροπη?Διευκρινιζω οτι ρωταω για ατομα που κοβουν τα φαρμακα σταδιακα και με την συμφωνη γνωμη του ψυχιατρου.Μπορει δηλαδη καποιος να υποτροπιασει και μετα απο χρονο ή αμεσως ερχεται η υποτροπη?
    Aυτό που ξέρω εγώ απ'τη μικρή μου εμπειρία, είναι ότι αν κόψεις τα φάρμακα θα υποτροπιάσεις το αργότερο σε ένα χρόνο περίπου.
    Τώρα αν ελλατώσεις τη φαρμακευτική σου αγωγή με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού, λογικά δεν θα υποτροπιάσεις, εφόσον ο εν λόγω γιατρός σαν επιστήμονας ξέρει τι κάνει.

    Τώρα αν ο γιατρός "ρισκάρει" και θέλει να στα κόψει ή να στα ελλατώσει θεωρώ (χωρίς να ξέρω με βεβαιότητα) ότι το χρονικό διάστημα που θα υποτροπιάσεις είναι το ίδιο,το νωρίτερο σε μία εβδομάδα το αργότερο σε ένα χρόνο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλανήτης happy
    Posts
    93
    Δεν ειμαι σιγουρος για το αν μπορουμε να ορισουμε ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα στο οποιο καποιος θα υποτροπιασει.
    Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και εξαρταται και απο εξωγενεις παραγοντες κατα τη γνωμη μου, οπως το ποσο υποστηρικτικη ειναι η οικογενεια του ασθενους, απεναντι του.

    Ειναι ρισκο να πουμε οτι χρειαζονται x μηνες ή 1 χρονος για παραδειγμα...

    Παντως ειναι μια πολυ καλη ερωτηση, ειναι το μονο σιγουρο.

  4. #4
    λογικα μπορει να ερθει και μετα απο 1 χρονο 1,5 με 2 χρονια.αλλα οι περισσοτεροι υποτροπιαζουν εντος του χρονου.οταν κοψει κανεις τα φαρμακα τελειως εχει να κανει και με το αγχος που μπορει να πυροδοτησει αμεσα μια υποτροπη.αλλα πραγμα δυσκολο να μην αγχωνεται κανεις με τιποτα.

  5. #5
    προς τυχον αποφυγη παρεξηγησης οταν καποιος παιρνει τακτικα φαρμακα πρεπει να αγχωνεται εκαντονταπλασια και σε μακρο διαστημα με πιεση για να παθει υποτροπη ενω ενας που δεν παιρνει φαρμακα χρειαζεται και μετριο αγχος για να υποτροπιασει.αυτη ειναι η γνωμη μου και αποσα εχω ακουσει απο γιατρους

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    2
    διαβασε το βιβλιο "βγαινοντας απο τα ψυχοφαρμακα του Peter Lehman θα σε βοηθησει πολυ,σημερα το διαβασα και πηρα πολυ κουραγιο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Θλεω να ρωτησω και κατι ακομη.Οταν υποτροπιαζει καποιος αφου σταματησει τα φαρμακα με τη συμφωνη γνωμη του ψυχιατρου ηυποτροπη οφειλεται στο οτι ειναι εξαρτημενος απο τα φαρμακα ή λογω του οτι τα φαρμακα δεν καταπολεμουν την ψυχωση αλλα τα συμπτωματα?Η και τα δυο?Αν ξερει καποιος ας μας πει.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    στο μεγάλο τρελάδικο
    Posts
    57
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Θλεω να ρωτησω και κατι ακομη.Οταν υποτροπιαζει καποιος αφου σταματησει τα φαρμακα με τη συμφωνη γνωμη του ψυχιατρου ηυποτροπη οφειλεται στο οτι ειναι εξαρτημενος απο τα φαρμακα ή λογω του οτι τα φαρμακα δεν καταπολεμουν την ψυχωση αλλα τα συμπτωματα?Η και τα δυο?Αν ξερει καποιος ας μας πει.
    τα αντιψυχωσικα δεν προκαλουν εξαρτηση. ομως αυξανουν τον αριθμο των συναψεων της ντοπαμινης και αρα οσο πιο μακροχρονια η ληψη τους τοσο το χειροτερο για υποτροπες. δεν θεραπευουν καμια ψυχωση, μονο καλυπτουν τα συμπτωματα, την ιδια στιγμη που στην πραγματικοτητα την επιδεινωνουν. προσωπικα θεωρω πως η υποτροπη οφειλεται περισσοτερο στον φοβο οτι κοβοντας τα φαρμακα θα υποτροπιασεις ανεξελεγκτα, οτι θα τρελαθεις. βεβαια χρειαζεται να εισαι πιο δυνατος απο αυτο για να το ξεπερασεις, καμια λυση δεν ερχεται απο μονη της...
    ...τα καλούπια δεν ταιριάζουν σε ψυχές

  9. #9
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Θλεω να ρωτησω και κατι ακομη.Οταν υποτροπιαζει καποιος αφου σταματησει τα φαρμακα με τη συμφωνη γνωμη του ψυχιατρου ηυποτροπη οφειλεται στο οτι ειναι εξαρτημενος απο τα φαρμακα ή λογω του οτι τα φαρμακα δεν καταπολεμουν την ψυχωση αλλα τα συμπτωματα?Η και τα δυο?Αν ξερει καποιος ας μας πει.
    Καταρχην τα αντιψυχωτικα δεν προκαλουν εθισμο τοσοι ανθρωποι τα παιρνουν οπως οσοι πασχουν απο αλτσχαιμερ,αυτισμο(για την ευερεθιστοτητα που πιθανως να εχουν),αυπνιες(τα προτιμουν απο τα υπνωτικα γιατι δεν προκαλουν εθισμο)ιδεοψυχαναγκασμο,δι πολικη διαταραχη και ακομη και για αλλα πραγματα.επισης ξεχασα να πω πως υπαρχουν ατομα με βραχεια ψυχωτικη διαταραχη που τα παιρνουν ενα διαστημα και τα σταματουν διχως κανενα προβλημα.ενας που χει χρονια ψυχωση οι υποδοχεις της ντοπαμινης ειναι ευαισθητοποιημενοι και συνεχεια υπερπαραγει την ουσια αυτη οπως και τη γλουταματη(αν τη λεω καλα) και επειδη τα φαρμακα την ρυθμιζουν την ουσια αυτη κρατα σε πολυ χαμηλο σημειο την πιθανοτητα υποτροπης.αμα τα κοψει κανεις τα φαρμακα η ουσια αυτη ξεφευγει εκτος ελεγχου και με το παραμικρο στρεσαρισμα εχουμε υποτροπη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    εγω νομιζω οτι τα αντιψυχωσικα με την κατασταλτικη τους δραση καλυπτουν αμεσα τα θετικα συμπτωματα ,,αλλα με την αντιψυχωσικη τους δραση θεραπευουν με το χρονο την ασθενεια οπως θεραπευουν και τα αντικαταθλιπτικα την καταθλιψη ,,,,,,,
    επισης πως ακριβως λειτουργουν στην ασθενεια ειναι αγνωστο γιατι δεν ειναι αποκλειστικα η ντοπαμινη ο μοναδικος παραγοντας,,οσον αφορα τις υποτροπες μου κανει εντυπωση αυτο που λες ριρι για τον αριθμο συναψεων,,,,,

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by riri View Post
    τα αντιψυχωσικα δεν προκαλουν εξαρτηση. ομως αυξανουν τον αριθμο των συναψεων της ντοπαμινης και αρα οσο πιο μακροχρονια η ληψη τους τοσο το χειροτερο για υποτροπες. δεν θεραπευουν καμια ψυχωση, μονο καλυπτουν τα συμπτωματα, την ιδια στιγμη που στην πραγματικοτητα την επιδεινωνουν. προσωπικα θεωρω πως η υποτροπη οφειλεται περισσοτερο στον φοβο οτι κοβοντας τα φαρμακα θα υποτροπιασεις ανεξελεγκτα, οτι θα τρελαθεις. βεβαια χρειαζεται να εισαι πιο δυνατος απο αυτο για να το ξεπερασεις, καμια λυση δεν ερχεται απο μονη της...
    μια παρατηρηση στη ριρι θα θελα να κανω απο προσωπικη εμπειρια...οσες φορες εκοψα τα φαρμακα ημουν απολυτα σιγουρος γεματος αυτοπεποιθηση για τη ζωη κ φυσικα δε φοβομουνα υποτροπη...κ ομως επαθα υποτροπες κ μαλιστα βαρβατες....αυτα για να μην λεει ο καθενας εδω μεσα το ψηλο του κ το κοντο του....τωρα θεραπεια της ψυχωσης υπαρχει πιστευω μονο σε ατομα που βιωνουν το πρωτο επισοδειο παιρνουν φαρμακα , επανερχονται κ για καποιο λογο δεν υποτροπιαζουν ποτε ξανα...αν εχεις παθει πχ 5-6 που επαθα εγω κ παιρνεις φαρμακα 12 χρονια θα δεις σωτηρια μονο με τη δυναμη της θελησης κ της ψυχικης δυναμης? σε πληροφορω πως εχω κ απο τα 2...κ ομως την πατησα κ τις 3 φορες που προσπαθησα...σε οσους ειναι χρονια ψυχωσικοι λοιπον η συμβουλη μου ειναι να παιρνουν θεραπεια για να μην δουν κανα εργο χειροτερο απο αυτο που ζουνε....αυτα τα λιγα

  12. #12
    η υποτροπη δεν εχει ωρα μπορει να εμφανιστει μετα απο αρκετα χρονια και μαλιστα υπουλα(σε εμενα εκανε 2,5 χρονια η υποτροπη).συνηθως νομιζω εμφανιζεται το πολυ σε 18 μηνες-1 χρονο.(παντως εγω προτεινω τα φαρμακα ως καλο γιατι μου ηρθε το δευτερο ψυχωσικο επεισοδιο και επειδη επαιρνα τα φαρμακα το ξεπερασα πανευκολα που αν δεν τα επαιρνα τοτε κυριολεκτικα θα με σκοτωνε...)

  13. #13
    δεν ειμαι σιγουρος ομως αν ερχεται υποτροπη αν κοπουν σωστα τα φαρμακα δλδ οπως λενε και οι γιατροι να ελατωθουν μεσα σε διαστημα αρκετων χρονων.(αλλα κλαη μαι-πολλα χρονια....)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δηλαδη Δημητρη σε ποσο χρονια λενε οι γιατροι οτι πρεπει να μειωθουν τα φαρμακα σταδιακα?Καπου διαβασα πως οσα χρονια παιρνεις φαρμακα σε τοσα χρονια πρεπει να τα κοψεις αλλα δεν ξερω αν ισχυει.

  15. #15
    μιχαλη φιλε ισχυει και ισως το εφαρμοσω εγω προσωπικα.παντως γενικα πιστευω οτι πρεπει να κοβουμε φαρμακα οταν ειναι απολυτη η βεβαιοτητα οτι γιναμε καλα δεν ξερω ομως αν γινεται αυτο(παντως ειλικρινα ελπιζω).και ενταξη κοβονται σε κανα εξαμηνο αμα το ατομο εχει γινει καλα αλλιως χωρις να ειναι απολυτα καλα θελει ισοδυναμο χρονο με οσο τα πηρε.παντως τα φαρμακα βοηθανε πραγματι...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 18:29
  2. και μετα ερχεται η ντροπη...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 28-01-2012, 00:46
  3. ερχεται, φευγει, και ξανα απ την αρχη;!
    By νιφάδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 04-10-2011, 07:44
  4. Τι σας έρχεται στο μυαλό..
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 126
    Last Post: 06-09-2009, 17:51
  5. Ο στρατός έρχεται.....
    By sakis83 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 28
    Last Post: 31-07-2008, 10:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •