ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΒΑΘΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΒΑΘΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ

    Βρήκα στα αρχεία μου μια παλιά συνομιλία που είχα με ένα καταθλιπτικό παιδί, τον Κώστα, που γνώρισα σε ένα φόρουμ.
    Είχαμε ήδη μιλήσει αρκετές φορές προσπαθώντας να καταλάβω ποιο ήταν ακριβώς το πρόβλημα του και να δω αν μπορώ να τον βοηθήσω με τον τρόπο μου. Τον ρώτησα εκείνη τη μέρα αν θα ήθελε να βρεθούμε από κοντά. Μου λέει δύσκολο έως ακατόρθωτο. Τι φοβάσαι, τον ρωτάω. "Δε φοβάμαι, απλά ξέρω σε τι έχω παγιδευτεί και μέχρι να βγω δε μπορεί κανένας, αλλά ούτε και εγώ, να με κάνω να νιώσω καλύτερα. Ένιωσα για λίγο καλύτερα πριν κάτι μέρες. Ήξερα πως ήταν για κακό όμως και έτσι έγινε. Είναι όλα τόσο προβλέψιμα...". Σε μια φάση μου λέει "Η ψυχολογία μου είναι καλή, τα πράγματα είναι χάλια". Ο ίδιος δεν πιστεύει σε ψυχολόγους, ψυχιάτρους και φάρμακευτική αγωγή, έτσι υπομένει μόνος του το πρόβλημα, όποιο κι αν είναι αυτό. Προφανώς είναι βαθιά απογοήτευση για τη ζωή. Είναι 30 χρονών και δουλεύει. "Πηγαίνω στη δουλειά μου κάθε μέρα, γυρνώ πίσω και περιμένω την επόμενη να ξαναπάω". Πίσω από αυτή την απαισιοδοξία και παραίτηση, τελικά φάνηκε ότι κρύβεται μια μεγάλη ερωτική απογοήτευση. Τι άλλο τον απασχολεί όμως; Η απάντηση είναι τίποτα. "Δεν υπάρχει τίποτα στη ζωή μου που έχει κάποιο νόημα γενικά. Τίποτα απολύτως. Βλέπω κόσμο να ασχολείται με το παραμικρό και αναρωτιέμαι "γιατί; Πώς γίνεται να τούς είναι σημαντικό; Δε μπορώ να ασχοληθώ με κάτι γιατί απλά είναι όλα ασήμαντα. Οι άνθρωποι μόνο πληγώνουν. Η χώρα επίσης. Η οικονομία". Χρειάζεσαι καλούς φίλους του λέω, που θα σου μιλάνε στα ίσα, θα σε συνεφέρουν όποτε το χρειάζεσαι και δε θα σου χαιδεύουν τα αυτιά. "Δεν μου χαιδεύει κανείς τα αυτιά, δεν μπορεί κανείς να με στηρίξει σε κάτι. Θα μπορούσε κάποιος να μου πουλήσει παραμύθια και να τα πιστέψω, αλλά δεν πρόκειται να συμβεί γιατί ξέρω ήδη για τα παραμύθια και δεν θα τα πιστέψω". Τι θα σε έκανε ευτυχισμένο τον ρώταω και μου λέει τίποτα. Επέμενα. "Ίσως το να νοιάζεται κάποιος για μένα και εγώ αντίστοιχα. Δεν υπάρχει όμως αυτό". Αγάπη δηλαδή. "Δεν υπάρχει αγάπη. Υπάρχει η καλοπέραση με οποιονδήποτε τρόπο. Και δεν είμαι συμβατός ούτε με αυτό". Επέμενα ότι θα πρέπει να πάει σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο. "Γιατί να παώ; Για να μου πει έτσι είναι οι άνθρωποι; Το ξέρω ήδη. Δεν θα μου πει κάτι που δεν ξέρω".
    Χμμμ...τώρα τι κάνει κάποιος με αυτόν;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    11
    Του λέει ενδεχομένως ότι αυτά τα συναισθήματα και σκέψεις τα μοιράζονται πολλοί άνθρωποι και τα αναγνωρίζουν ως μια δυσάρεστη κατάσταση αλλά όχι τόσο ώστε να μας κάνει να αδρανοποιηθούμε και να παραιτηθούμε από το δώρο της ζωής.
    [URL="http://www.dreamweaver.gr"]web design[/URL] - [URL="http://www.dreamweaver.gr/προώθηση-ιστοσελίδων.php"]προώθηση ιστοσελίδων[/URL]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    νομιζω πρεπει να τον πεισεις να παει σε ψυχιατρο και οχι ψυχολογο,,δεν νοιωθει μπερδεμενος,εχει τις αποψεις του για τη ζωη και δεν δεχεται συμβουλες.,πες του οτι ο ψυχιατρος δεν θα του δωσει συμβουλες ουτε θα προσπαθησει να του αλλαξει τη γνωμη του και μαλλον θα του δωσει φαρμακα τα οποια θα του ανεβασουν τη διαθεση απλα,,και οτι δεν θα του δωσει ηρεμιστηκα για να μην σκεφτεται,

    ο φιλος σου δε θελει να ακουει "προσπαθησε η ζωη ειναι ωραια βρες φιλους και ζησε",,θελει να βρει στην πραγματικοτητα και να βιωσει τετοιες καταστασεις που να τον αλλαξουν,και αφου προκειται για ερωτικη απογοητευση θελει μια καλη ευκαιρια

Similar Threads

  1. Απογοήτευση.
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2012, 00:28
  2. Οταν εχεις υπερβολικα νευρα κι ορεξη για καβγα
    By deleted-member30-03 in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 59
    Last Post: 22-04-2012, 02:11
  3. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 05-07-2011, 01:34
  4. Απογοητευση..
    By jet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 12-02-2011, 21:47
  5. Ειναι γκει, ερωτευμενος με καποιον αλλο/αλλη, η υπερβολικα δειλος ???
    By ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 18-12-2010, 19:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •