Κατάθλιψη-αδράνεια: Τα φάρμακα βοηθούν;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1

    Κατάθλιψη-αδράνεια: Τα φάρμακα βοηθούν;

    Καλησπέρα.
    Εδώ και καιρό παρακολουθώ το φόρουμ και είπα να γραφτώ κι εγώ και να γράψω για ένα θέμα που με απαχολεί.

    Πηγαίνω σε ψυχολόγο κοντά 10 χρόνια, και τα τελευταία 2-3 έχω μια κατάθλιψη και μια αδράνεια. (όχι ότι βέβαια ήμουν ποτέ σουπερ-δραστήριος και party animal)
    Δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα, δε βγαίνω έξω (έχω να βγω έξω με φίλους από τα περασμένα Χριστούγεννα), έχω να κάνω σεξ πάνω από 4 χρόνια (και είναι το τελευταίο που με απασχολεί), και γενικά δε βρίσκω νόημα σε τίποτα.
    Όλα αυτά δεν είναι χωρίς λόγο, έχω 2 πολύ συγκεκριμένους λόγους που δε θα ήθελα να εκθέσω εδώ αναλυτικά.

    η ψυχολόγος μου βλέποντάς με έτσι τα τελευταία χρόνια, μου λέει πως καλό θα ήταν να πάω σε ένα ψυχίατρο, να εκτιμήσει την κατάσταση, μήπως χρειαστεί να πάρω κάποια φάρμακα που να μου δώσουν μια ώθηση.
    Αλλά εγώ δεν θέλω να πάρω για τους εξής λόγους:
    1) Τα φάρμακα δε μου λύνουν τους λόγους που με στενοχωρούν οπότε δε βλέπω κανένα νόημα να τα πάρω.
    2) Βλέπω εδώ συνέχεια που μιλάτε για παρενέργειες και για το ότι σε κάνουν αναίσθητο κτλ κτλ, και κάπως έχω φοβηθεί (γιατί ήδη έχω μια επιβαρυμένη υγεία και επιπλέον δεν το βλεπω ως λύση το να έχεις ένα πρόβλημα και απλά να είσα αναίσθητος απέναντί του)

    Τί πιστεύετε;
    κανένας που να έχει μια καλή γνώμη για τα φάρμακα σε τέτοιες περιπτώσεις;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αναλογα με την περιπτωση φανταζομαι βοηθουν . Εγω πρεπει να τα παιρνω για παραδειγμα. Το θεμα ειναι οτι ειναι το τελευταιο προπυργιο και το πιο ευκολο να ριξεις τις ευθυνες. Δεν παει καλα το πραγμα , φταιν τα φαρμακα. Η εναλλακτικη ειναι να φταιει κατι αλλο το οποιο ειναι δυσκολα επιλυσιμο.
    Εαν η ψυχολογος σου λεει οτι καλο θα ηταν να δοκιμασεις να καταφυγεις σε αυτα , ισως να ηταν καλο να δοκιμασεις. Δεν εχει νοημα να διαιωνιζεται μια τελματωμενη κατασταση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Ευχαριστώ για την απάντηση..

    Ναι, λεει πως είναι ανησυχητικό το ότι διατηρείται αυτή η κατάσταση για μεγάλο χρονικό διάστημα, οπότε καλό θα ήταν να δω τι λέει και ο ψυχίατρος.

    Αλλά εκτός από τους παραπάνω λόγους που ανέφερα, δεν ξέρω, δεν πιστεύω και πολύ στα φάρμακα.
    Δεν πιστεύω δηλαδή ότι θα πάρεις ένα φάρμακο και μετά θα είσαι χαρούμενος και δραστήριος κτλ.
    ή αν πια είσαι έτσι, τότε όλο αυτό είναι ψεύτικο (αφού τα φάρμακα σε κάνουν έτσι), και δεν είσαι από μέσα σου..

    Ποιές είναι οι πιο συνήθεις παρενέργειες των φαρμάκων αυτών;

    @Ξωτικό
    ο ένας λόγος είναι ένα χρόνιο πρόβλημα υγείας
    ο δεύτερος λόγος έχει σχέση με τα επαγγελματικά μου (καμία σχέση με την οικονομική κρίση της Ελλάδας. Δεν είναι δηλαδή το πρόβλημά μου αποτέλεσμα της κρίσης)

  4. #4
    Ξωτικό, ομολογώ ότι δε μπορώ να καταλάβω πολύ τον τρόπο που μιλάς..
    λέγοντας "πουρές";
    και για τα 20ρια κιλά, εννοείς ότι παχαίνουν;
    Απαπαπαπα τότε, μη χαλάσουμε και τη σιλουέτα μας..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τα φαρμακα δεν θα κανουν τη ζωη σου ροδινη. Δυσκολα να βρεις ανθρωπο που να ειναι η ζωη του ροδινη ακομα και τιποτα να μην εχει. Εγω παιρνω μαλλον αλλα φαρμακα απο αυτα που θα παρεις και εχω διαφορετικη διαγνωση , αλλα και συναισθηματικος ειμαι και το μυαλο μου δουλευει καλα και εχω μερικα επιπλεον κιλα απο τοτε που αρχισε η γαμοκριση και εμεινα ανεργος.... ασχετο με τα φαρμακα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    ΩΠΑ!
    Αυτό που λες για απώλεια συγκέντρωσης κτλ με αποθαρρύνει εντελώς!
    Γιατί έχω να κάνω μια σημαντική εργασία σχετικά με τις σπουδές μου, που πρέπει να τελειώνει το καλοκαίρι, και αν έχει αυτές τις παρενέργειες σωθήκαμε!!
    Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα για φάρμακα, θα ήταν μπας και μπορώ να συγκεντρωθώ να εργαστώ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω εχω παντως μερικα πτυχια και σπουδαζω ακομα σε προχω ηλικια.....τεσπα δεν ξερω , ο καθενας με τις αποψεις του. Ακουσε τους γιατρους κατ'εμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω εχω παντως μερικα πτυχια και σπουδαζω ακομα σε προχω ηλικια.....
    Δεν κατάλαβα. Εννοείς ότι τα φάρμακα δε σε επηρεάζουν στις σπουδές και στην εργασία που έχεις να κάνεις;

  9. #9
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    Αλλα δεν θα πω και ψεμματα οτι δεν εγινα σα να ειχα δ.ν. 50...
    Ε ορίστε, τέτοια πράγματα δεν τα θέλω. Είμαι που είμαι, μην απογίνω!
    Αλλά φαντάζομαι στον κάθε οργανισμό θα επιδρούν διαφορετικά..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η διανοητικη νοηση ειναι ευκολα μετρησιμη πολλες φορες και πιστευω θα το ανεφεραν αυτο στις παρενεργειες. Ασε που εαν δεν εχεις κεφι να κανεις τιποτα μπορεις να την παρεις και να την τηγανισεις.
    Δεν νομιζω να ισχυει , εκτος εαν δεν σου αρεσε το πως αντιμετωπιζες τις καταστασεις και το τι εκανε ο εαυτος σου. Μπορει να εχεις και δικιο. Ειναι πολυπλοκα αυτα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by titanic View Post
    Δεν κατάλαβα. Εννοείς ότι τα φάρμακα δε σε επηρεάζουν στις σπουδές και στην εργασία που έχεις να κάνεις;
    Σε επιπεδο ανωτατων σπουδων οχι δεν με επηρεαζουν. Εαν δεν τα επαιρνα δεν θα ειχα το σθενος να αναπνευσω ισως , οχι να σπουδασω. Αλλα μοιαζω σαν εκπροσωπος των φαρμακευτικων τωρα , ενω απλως λεω να ακολουθησεις συμβουλες ιατρων και να κανεις οτι νομιζεις καλυτερο για να βγεις απο το τελμα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι οσο πρακτικο μπορει να γινει.....θετικη κατευθυνση φουλ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    ναι, καταλαβαίνω..

    Εγώ αυτό που θα ήθελα (και δεν ξέρω αν το κάνουν τα φάρμακα αυτό), είναι τουλάχιστον να δραστηριοποιηθώ.
    Δηλαδή ας νιώθω χάλια και κατάθλιψη, απλώς να μη με εμποδίζει να κάνω αυτά τα πράγματα που πρέπει να κάνω..
    (αυτά δηλαδή σε αρχικό επίπεδο)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν θα μπορουσα να αποστηθισω , οχι γιατι δεν εχω καλη μνημη ισως , αλλα γιατι θα εκοβα φλεβες απο βαριεμαρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Μάλιστα.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. (όποιος θέλει να προσθέσει τίποτα, ελεύθερα)
    και μια πρακτική ερώτηση:
    Όλα αυτά τα (ψυχο)φάρμακα τα καλύπτει ο ΕΟΠΥ; γιατί δεν είμαστε και star του Hollywood.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ
    By dimitris333 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 25-08-2012, 22:56
  2. φοβιες ,καταθλιψη τι φαρμακα παιρνετε ?
    By sandy25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 14-09-2011, 14:42
  3. νεα αρχη-τερμα η αδρανεια.
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 09-10-2009, 19:34
  4. Αδράνεια
    By Lef in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-08-2009, 18:46
  5. Φαρμακα-Λιμπιντο-Καταθλιψη
    By deleted_member in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 24-02-2008, 21:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •