ψυχαναγκασμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    ψυχαναγκασμος

    καλημερα παιδια,λιγο χελπ..
    θεωριτε ψυχαναγκασμος το να μετρας τα σκαλοπατια οταν ανεβενεισ τν σκαλα?η το να μετρας ποσα κοκκινα αυτοκινιτα περνανε στον δρομο η να κρατας την αναπνωη σ περπατωντας μεχρη ενα σημιο πχ τν καδο σκουπιδιων π βλεπεισ απεναντη κ να σκεφτεσαι οτι αν τα καταφερεις θα πετυχεισ εναν στοχο π εχεις στο μυαλο εκεινη τν στιγμη..η να μετρας τα μανταλακια στο συρμα π απλονουν τα ρουχα κ να σκεφτεσε ποσ αν ειναι μονος ο αριθμος θα γινει αυτο η αν ζυγος θα γινει εκινο..κ πολα αλλα που πιστεβα πωσ ειναι απλα κολιματα...επισεισ εχω κ καπιεσ ασχημεσ σχεψεις π μου μπενουν στο καιφαλι στο ακυρο αλλα δεν κρατανε πολη..καταφερνω και τησ διοχνο αλλα εκτοσ απο ασχημεσ ειναι και ακυρεσ με το τι κανς εκεινη τν στιγμη...τ γινετε ρε γαμοτο??...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ψυχαναγκασμος ειναι σιγουρα , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχεις ιψδ ή καποια αλλη ψυχικη νοσο.

  3. #3
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ψυχαναγκασμος ειναι σιγουρα , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχεις ιψδ ή καποια αλλη ψυχικη νοσο.
    εχω συγουρα κοινωνοικη φοφια..δν μπορω να καταλαβω κατα ποσο <φυσιολογικο>ειναι να τροω τετια σκαλοματα ομος :/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Ολοι λιγο-πολυ εχουμε καποιους ψυχαναγκασμους αλλα για να εχει καποιος ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη, θα πρεπει να παυει να ειναι λειτουργικος στην καθημερινοτητα του προκαλωντας του παραλληλα εντονη δυσφορια αυτες οι εμμονες και οι "τελετουργιες".
    Το συμπεριφοριστικο ψυχοθεραπευτικο μοντελο μπορει να φερει αρτια αποτελεσματα.
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    ειναι ενας τροπος σκεψης κι αυτος,,,
    μαλλον εξαρταται απο σενα και το τι θες,,,,αν το θεωρεις προβλημα και θες να απαλαγεις ψαξε το θα βοηθηθεις,,

  6. #6
    η ιδεοψυχαναγκαστικη σκεψη μοιαζει με την μαγικη σκεψη. Εαν πχ τα μανταλακια εχουν ζυγο αριθμο θα γινει αυτο, εαν εχουν μονό θα γίνει το αλλο... Χρειαζεσαι ασφαλεια στην καθημερινοτητα σου ετσι δεν ειναι;

  7. #7
    Quote Originally Posted by Πυρρων View Post
    Χρειαζεσαι ασφαλεια στην καθημερινοτητα σου ετσι δεν ειναι;

    σε κατι τετιο καταλυγω κ εγω...ο μονος λογικος λογος να σκεφτομαι ετσι...

  8. #8
    Τι σημαινει ασφαλεια για σενα;

  9. #9
    Quote Originally Posted by Πυρρων View Post
    Τι σημαινει ασφαλεια για σενα;
    δν ξερω..το μονο π με κανει να νιοθω καλητερα αυτη τν στιγμη ειναι η σκεψη οτι στο κοντινο μελλον θα ξεκινησω τα φαρμακα κ θα μπορεσω να ανταπεξελθω..σκεφτομαι να ξεκινισω τα σεροξατ..απο τν αλλη ομος και τα ζαναχ με βοηθανε παααρα πολη,γινομαι αλλος ανθροπως αλλα μονο μαζι με ξυδια οταν τα περνω..ασε π βγαζουν και στεριτικα..το μονο που φοβαμαι μν γινω χοιροτερα οταν τα σταματισω(τα σεροχατ) η μν παρουσιστη καπιο προβλημα π δν ειχα ποτε πχ κρισεισ πανικου...μακαρι να βρω λευτα για τν γιατρο το συντομοτερο γτ απο μονοσ φοβαμαι μν τα κανο χιροτερα...

  10. #10
    Αν καταλαβαινω καλα λοιπον, αισθανεσαι ασφαλης οταν γνωριζεις οτι εξωγενεις παραγοντες, οπως για παραδειγμα τα χαπια, μπορουν να σε στηριξουν ωστε να ανταπεξελθεις σε αγχωγονες καταστασεις...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    αδερφε χαπια με ξυδια κολληματακια με ιδεοψυχαναγκαστηκη ηρεμησε δν εχεισ τιποτα αξιο λογου οποτε χαλαρωσε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    μπορει..απλα θελω να κανω πραγματα π τωρα δν εχω τν διαθεση..

  13. #13
    Quote Originally Posted by elis View Post
    αδερφε χαπια με ξυδια κολληματακια με ιδεοψυχαναγκαστηκη ηρεμησε δν εχεισ τιποτα αξιο λογου οποτε χαλαρωσε
    τα κολληματακια δν με ενοχλουνε..παντα τα ειχα κ ολοι εχουμε..τν κοινωνικη φοβια θελω να αντιμετοπισω π με κραταει πισω..κ πιστεψε με εχω προσπαθισει πολεσ φορεσ στο παρελθον χςρισ φαρμακα κ δν καταφερα τπτ...δν ξερω τ αλλο να κανω,αν εχεισ καμια ιδεα εδω ειμαι..απλα θελω να γινω ανθρωπος,εχω βαρεθη να ειμαι ετσι...

  14. #14
    Quote Originally Posted by Πυρρων View Post
    Αν καταλαβαινω καλα λοιπον, αισθανεσαι ασφαλης οταν γνωριζεις οτι εξωγενεις παραγοντες, οπως για παραδειγμα τα χαπια, μπορουν να σε στηριξουν ωστε να ανταπεξελθεις σε αγχωγονες καταστασεις...

    μπορει..απλα θελω να κανω πραγματα π τωρα δν εχω τν διαθεση..

  15. #15
    Τι το κακο εχει το να μην κανεις πραγματα;

Similar Threads

  1. Ψυχαναγκασμος σε 4χρονο;
    By Kassy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 01-11-2012, 16:17
  2. τι ειναι ψυχαναγκασμός?
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2011, 14:49
  3. ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΚΑΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ
    By MAGDALIN in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 15-09-2011, 23:39
  4. Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΓΧΩΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 27-10-2010, 11:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •