ηλεκτρονικό τσιγάρο....να το τολμησω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520

    ηλεκτρονικό τσιγάρο....να το τολμησω?

    εχει κανεις απο σας σχετικη εμπειρια?
    εχω καποιες αποριες.

    καταρχας αν εχεις την αισθηση οτι καπνιζεις ή απλα ρουφας αερα?

    εχω βρει ενα μαγαζι στη γειτονια μου, που πουλαει ηλεκτρονικα τσιγαρα και ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι επειδη ειμαι βαρια καπιστρια (40 την ημερα με πισσα 8), το καλυτερο και οικονομικοτερο ειναι ενα τυπου ego το οποιο κοστιζει 30 ευρω και εχει μπαταρια που κραταει 8 ωρες (καλα αυτο δεν ειναι προβλημα....αμα μεινω ευχαριστημενη αγοραζω αλλη μια μπαταρια αργοτερα)
    αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως δωσω τα 30 ευρω + τα λεφτα για τα υγρα, και τελικα δεν το χρησιμοποιησω.
    αλλη απορια που εχω ειναι μηπως θα ηταν καλυτερο να αγορασω πρωτα ενα μιας χρησης για να μην κλαιω τα λεφτακια μου σε περιπτωση που δεν μου κατσει καλα το κανονικο ηλεκτρονικο?

    νομιζω ομως οτι τα μιας χρησεως δεν εχουν μεσα νικοτινη οποτε δεν θα εχω σαφη εικονα για το ηλεκτρονικο.
    ισχυει οτι τα μιας χρησεως δεν εχουν νικοτινη οπως τα κανονικα?

    διαφωτιστε με please!!!
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Παιδια μιας κ πιασαμε για τσιγαρα επειδη ειναι θεμα π λιγο πολυ μας "καιει" ολους, κ εννοω το οικονομικο της υποθεσης, εχει καποιος να μ προτεινει τσιγαρα λαιτ π να κανουν κατω απο 4 ευρω?? Κανω τα νταβιντοφ σλιμς λαιτ κ κανουν 4,20 νομιζω το χω ξαναπει κ θελω να αλλαξω μαρκα! Οποιος μπορει να με διαφωτισει θα ημουν ευγνωμων!! Μν μ πειτε για στριφτα κτλ, βαριεμαι να στριβω κτλ, θελω ετοιμο απο το πακετο να το παιρνω! Στην ουσια θελω αλλες μαρκες λαιτ τσιγαρων αλλα πιο οικονομικα απο τα νταβιντοφ!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Φρατζιλ σορρυ π ειμαι εκτος θεματος απλα αμα μπορει καποιος να δαφωτισει κ μενα για να μν ανοιγω νεο θεμα
    Φρατζιλ εχω κανει τζουρα απο φιλη π το αγορασε με 80 ευρω τωρα μαρκα κ γευση θα σε γελασω κ δν εχει την αισθηση του κανονικου τσιγαρου... Βεβαια οπως σ ειπα δν ξερω τι καπνο κ γευση επελεξε αυτη δν ρωτησα λεπτομερειες.. Το καλο με το ηλεκτρονικο ειναι οτι σε παροδο χρονου ειναι συγκριτικα οικονομικοτερο κ επισης μπορεις να καπνιζεις παντου μ αυτο ακομη κ μεσα σε χωρους λεωφορεια κτλ εχει αυτο το αβανταζ κ ειναι κ πολυ στιλατο !!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    χμ....με προβληματισες τωρα που μου ειπες οτι δεν εχει την αισθηση του κανονικου.
    σχετικα με αυτο που ρωτας τα πιο φθηνα ειναι αυτα που κανω εγω τωρα δλδ τα leader τα οποια κανουν 2,90 αλλα προκειται παρα πολυ συντομα να πανε στα 3,20 :(
    υστερα αλλη σχετικως φθηνη μαρκα ειναι τα PALL MALL που κοστιζουν 3,10 το 20-αρι και ουτε που ξερω ποσο θα τα ανεβασουν και αυτα.
    (ΕΛΕΟΣ ΤΠΤ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΟΡΘΙΟ!!!)
    τα στριφτα και γω τα σιχαινομαι!!!
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    6
    Καλημερα.
    Κανω ηλεκτρονικο τσιγαρο εδω και 3 μηνες.Με εχει καλυψει αρκετα μπορω να πω αλλα δεν εχει σχεση με την απολαυση του κανονικου.Ειναι κατι σαν λαιτ ναργιλες.Θα σου προτεινα να δοκιμασεις πρωτα και μετα να αγορασεις.Αν μενεις προς Νεα Σμυρνη εχω να σου προτεινω 1 καταστημα που μπορεις να δοκιμασεις διαφορες γευσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    μονε σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.
    καταστημα εχω και στην περιοχη μου (10 λεπτα απο το σπιτι μου)
    εχεις δικιο οτι πρεπει πρωτα να το δοκιμασω.
    μαλλον θα αγορασω ενα μιας χρησεως για αρχη.
    το θεμα ειναι οτι δεν το εχω βρει πουθενα εδω κοντα μου.
    μαλλον θα παραγγειλω ενα, με αντικαταβολη για να μην κλαιω μετα τα λεφτα που εδωσα για το κανονικο ηλεκτρονικο.
    μεχρι τοτε leader-ακια και αγιος ο Θεος ( τα οποια αγορασα σημερα, ευτυχως στην τιμη που ειχαν 2,90 )
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    114
    fragile απο ποια περιοχη εισε αν επιτρεπεται?Αμα εισε απο σαλονικα εχω να σου προτεινω ενα καλο μαγαζι.Διαφορετικα σε πολλα φαρμακεια θα βρει. εγγυομαι οτι αμα αγορασεις ενα μεμ γυρο στα 25 ευρο θα τα βγαλει τα λεφτα του και με το παραπαανω

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    114
    Βασικα αυτα χαλαν ευκολα οποτε αμα σου βγει στραβη αγοραζεις αλλο.Καπως ετσι ειανι οπως η ξωτικο αλλα οκΤα λεφτα του τα βγαζει και ισως το μειωσεις.Σου προτεινω παντως τα winston ειναι φτηνα (3,10) εχει ελαφρυα και ωραιος καπνος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by labwmenos View Post
    fragile απο ποια περιοχη εισε αν επιτρεπεται?Αμα εισε απο σαλονικα εχω να σου προτεινω ενα καλο μαγαζι.Διαφορετικα σε πολλα φαρμακεια θα βρει. εγγυομαι οτι αμα αγορασεις ενα μεμ γυρο στα 25 ευρο θα τα βγαλει τα λεφτα του και με το παραπαανω
    Αθήνα μένω λαβωμένε.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    παντως ΟΣΟΥΣ ξερω που το πηραν τελικα το παρατησαν . στην αρχη ουαου τραλαλα και μετα το γυρισαν στο κανονικο. Η λυση ειναι κοψιμο. Με τη βοηθεια του Θεου, εκλεισα 8 μηνες ανευ. Καντο κι εσυ.
    και γω ξερω πολλους που το παρατησαν στην πορεια.
    να το κοψω δεν μπορω με τιποτα ομως!!!
    δυστυχως...
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by labwmenos View Post
    Βασικα αυτα χαλαν ευκολα οποτε αμα σου βγει στραβη αγοραζεις αλλο.Καπως ετσι ειανι οπως η ξωτικο αλλα οκΤα λεφτα του τα βγαζει και ισως το μειωσεις.Σου προτεινω παντως τα winston ειναι φτηνα (3,10) εχει ελαφρυα και ωραιος καπνος
    τα winston θα τα αγοραζα αν δεν υπηρχε η προοπτικη να ανεβασουν πολυ συντομα κι αλλο την τιμη τους.
    αυτα που κανω τωρα κοστιζουν 2,90 και θα πανε 3,20.
    οποτε αναλογικα τα winston θα πανε καπου κοντα στα 3,50 ισως και πιο πανω...
    βασικα αν δεν καπνιζα τοσο πολυ δεν θα κολλουσα στην τιμη.
    το θεμα ειναι ομως οτι κανω το λιγοτερο 2 πακετα τη μερα οποτε η διαφορα στην τιμη (εστω και μικρη να ειναι) , επηρεαζει αρκετα την τσεπη μου...
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    πριν ένα χρόνο περίπου είχα πάρει ηλεκτρονικό, στην αρχή μπόρεσα κ το έκοψα τελείως, ύστερα όμως όταν μου ερχόταν η μυρωδιά του κανονικού, δεν μπορούσα να αντισταθώ κ ξαναγύρισα στο κανονικό. τυπικά σε καλύπτει, δεν πετας χρήματα, γιατί πλέον το χρησιμοποιώ όποτε δεν μπορώ να αγοράσω τσιγάρα, απλά μου δημιουργεί έντονο βήχα κ εκεί πρέπει να επιλέξεις το ένα ή το άλλο. γνώμη μου, σαν το τσιγάρο δεν είναι, απλά μπορείς να αποκοπείς πιο εύκολα με το ηλεκτρονικό γιατί ουσιαστικά αντικαθιστάς την συνήθεια των κινήσεων, δεν έχεις έλλειψη νικοτίνης κ σταδιακά μπορείς να την μειώσεις κι αυτή. αρκετοί γνωστοί με το ηλεκτρονικό δεν ξανάβαλαν τσιγάρο, οπότε αξίζει μια προσπάθεια, για την τσέπη στις εποχές που διανύουμε κ μακροπρόθεσμα για την υγεία. (υπολόγισε κιόλας οτι δεν θα έχεις αποτσίγαρα, στάχτες κ μυρωδιά..)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    τελικα αγορασα με αντικαταβολη αυτο--->
    http://assos-shop.gr/ilektroniko-tsi...as-xrisis.html
    την παρασκευη θα το παραλαβω.
    το κακο ειναι οτι δεν εχει νικοτινη αλλα ηθελα να πειραματιστω με λιγα χρηματα, πριν παρω το κανονικο.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  14. #14
    Fragile για να "αξιζει" πρεπει να σκασεις χρημα. Αυτο που πηρες θα σε απογοητευσει πιθανοτατα. Ειναι της πλακας. Πρπει να το ψαξεις το θεμα σε βαθος. Με ημιμετρα δεν θα δεις φως. Οσοι ειναι ευχαριστημενοι εχουνε επανδυσει χρημα σε ειδικους ατμοποιητες μεχρι και επισκευασιμους που δεν ειναι φτηνοι. Επισης υγρο απο υγρο διαφερει. Τα καλα (Halo) κοστιζουνε ακριβα. Πρεπει να εισαι αποφασισμενη να το κοψεις και δευτερον να εισαι διατεθειμενη να βαλεις ενα αρχικο κεφαλαιο οχι ευκαταφρονητο για τα δεδομενα του κανονικου τσιγαρου. Επισης ΔΕΝ ειναι σαν το κανονικο. Απλα ενα υποκαταστατο αν δεν μπορεις χωρις καθολου τσιγαρο. Εχει "ρισκο" επομενως το αν θα σου "κατσει" η ζαρια. Εμενα π.χ λογω υγειας εκανα 3 μηνες ηλεκτρονικο γιατι πολυ απλα δεν ειχα αλλη επιλογη. Μολις ξαναεκανα εξετασεις και ητανε καλες βουρ το ξαναρχισα το κανονικο σε χρονο μηδεν. Επίσης παρε υγρο με σχετικα ψηλη νικοτινη. Αλλιως θα το εχεις πιπιλα και ειναι σπαστικο απο ενα σημειο και μετα.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    τελικα ακυρωσα την παραγγελια.
    οταν θα εχω παρει σοβαρα αποφαση να κοψω το τσιγαρο και οταν θα εχω μαζεψει αρκετα φραγγα (αυτο δεν το κοβω να γινεται βεβαια στο αμεσο μελλον), θα παρω το κανονικο ηλεκτρονικο.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ηλεκτρονικό τσιγάρο
    By Alobar in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 54
    Last Post: 10-06-2014, 02:11
  2. το τσιγάρο κι εγώ
    By stirixi in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 35
    Last Post: 16-07-2012, 02:16
  3. ΤΣΙΓΑΡΟ
    By theloadingpc in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-10-2011, 13:28
  4. τσιγάρο...
    By arktos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 52
    Last Post: 23-03-2011, 23:59
  5. Τσιγάρο
    By kallia13 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 18-11-2008, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •