σχιζοφρενεια αποπειρα και αθλητισμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437

    σχιζοφρενεια αποπειρα και αθλητισμος

    Γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θελω να μοιραστω τις εμπειριες μου.πασχω απο σχιζοφρενεια παρανοικου τυπου απο τον φεβρουαριο του 2011 τον απριλιο του 2011 πηδηξα απο το μπαλκονι γιατι νομιζα οτι με κυνηγαει ενας τυπος να με σκοτωσει τον τυπο τον εχω μονο ακουστα δεν τον γνωριζω.με αποτελεσμα να σπασω το ποδι μου την μεση τον αυχενα και να εχω αιματωμα στο κεφαλι.καθησα 17 μερες στο νοσοκομειο μου βαλαν 5 βιδες στο ποδι τις οποιες τις εβγαλα 25 οκτωμβριου 2012.την φοβια με τον τυπο την ειχα και μετα την εξοδο μου απο το νοσοκομειο για κανα μηνα.πριν πεσω ημουνα χαλια αμβλυ συναισθημα οπτικες παραισθησεις και ακουγα φωνες πηγα που λετε σε ψυχιατρο και μου εδωσε ζυπρεξα των 5 τα πηρα 10 μερες και τα σταματησα λογω των παρενεργειων και μετα εγινα πιο χαλια.βγηκα γυμνος απο την μεση και πανω και με δεσανε η ομαδα διας 3 μερες μετα πηδηξα απο τον πρωτο οροφο.συνεχισα με ζυπρεξα μετα την εξοδο μου απο το νοσοκομειο και πηρα 20 κιλα σε 4 μηνες.τα πηρα 6 μηνες και ημουνα σαν ζομπι ολη μερα υπνο και φαι.μετα ειπα στον ψυχιατρο μου να τα αλλαξουμε και μου εδωσε geodon 80mg τα οποια δεν μου φερνουν καμια παρενεργεια μονο κατι ταχυκαρδιες που ειχα αλλα φυγανε.εκοψα για ενα χρονο το καπνισμα και εκανα διαιτα 4 μηνες εχασα 8 κιλα και το 2013 σκοπευω να χασω και τα υπολοιπα.ασχολουμαι μετον αθλητισμο σε καθημερινη βαση εδω και ενα χρονο.λογο του τραυματισμου μου απο την πτωση το αθλημα που θα μπορουσα να κανω χωρις καταπονησεις ηταν το κολυμπι.λογω το οτι κανω καταδυσεις εχω καλη σχεση με το νερο και εφτασα να κανω 6 προπονησεις την εβδομαδα αρκετες φορες και διπλες οχι 2 φορες κολυμπι κανενα μπασκετ η κανενα ποδηλατο.στο κολυμπι δεν κανω σπριντ κανω μεσαιες αποστασεις 2,5 με 3 χιλιομετρα.το καλοκαιρι του 2012 ειχα υποτροπη ειχα τασεις αυτοκτονιας και συζητουσαμε με τον ψυχιατρο μου να νοσηλευτω αλλα τελικα το ξεπερασα δεν ειμαι να πηδαω δευτερη φορα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    διαβασμενοσ αλλα οχι πολυ ξαναπαρτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by elis View Post
    διαβασμενοσ αλλα οχι πολυ ξαναπαρτο
    δεν σε καταλαβαινω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Καλό το παραμύθι αλλά δε έχει καλό τέλος
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    τι τελος θα ηθελες να εχει

  6. #6
    mamra μην κοβεις τα φαρμακα απο μονος σου οσο για το ζυπρεξα που πηρες εχω μαθει τα χειροτερα οσον αφορα την αυξηση βαρους.υπαρχουν ομως αλλα φαρμακα που δεν ανεβαζουν τοσο πολυ το βαρος.συνεχισε τον αθλητισμο βοηθαει στην βελτιωση της πνευματικης,σωματικης και ψυχικης υγειας και μειωνει τα επιπεδα στρες και θλιψης.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    mgileas εκοψα τα φαρμακα και πηδηξα απο τον πρωτο.αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να βρω αλλον θεραπευτη γιατι αυτος με κραταει μονο 20 λεπτα και μου την δινει που του δινω 50 ευρω και δεν προλαβαινω να του πω τα εσωψυχα μου.η προσεγγιση που ακολουθει ειναι λακανικη και δεν μπορω να σου πω οτι με βοηθαει ιδιαιτερα οτι εκανα το εκανα μονος μου εγω οι φιλοι μου και η οικογενεια μου.ειχα κανει και λιγο συμπεριφοριστικη σε μια ψυχολογο αλλα δεν μου ταιριαξε καθολου με εβαζε και εγραφα σε ενα χαρτι τις σκεψεις μου αλλα εγω ημουνα στον αερα μονο για να γραψω δεν ημουνα.οσο για την προπονηση την συστινω ανεπιφυλακτα.εγω μεσα απο τον αθλητισμο ξαναγιενιεμαι.
    mgileas ψυχωση εχεις?

  8. #8
    ναι και γω εχω παρανοικη ψυχωση συμφωνα με το γιατρο μου.σαυτον που πηγαινα εγω με κρατουσε μιση ωρα και επαιρνε 100 ευρω και αλλαξα τωρα γιατι ηταν πολλα, τωρα 50 ευρω που σου παιρνει δεν ειναι πολλα αν εξαιρεσεις οτι ολοι οι ψυχιατροι παιρνουν απο 70 ευρω και πανω.παντως υπαρχουν κεντρα που προσφερουν απλοχερα ψυχολογικη υποστηριξη σε ατομα με σοβαρες ψυχολογικες νοσους και ειναι διχως οικονομικη επιβαρυνση.ψαξτο λιγο

  9. #9
    ποσο χρονων εισαι τωρα απο περιεργεια ρωταω.παντως να ξερεις οτι οσο σε μεγαλυτερη ηλικια εμφανιζεται η ψυχωση τοσο καλυτερα ειναι για τον πασχοντα συμφωνα με ερευνες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    30 Χρονων ειμαι.οσο για αυτα τα κεντρα που λες δεν το εχω ψαξει αλλα λογικα ειναι σε μεγαλα αστικα κεντρα εγω μενω σε επαρχια.απο τοτε που επεσα ηρθαν οι δικοι μου και με μαζεψανε.ποσα χρονια εχεις ψυχωση και τι χαπια περνεις αν επιτρεπεται ειχες καμια υποτροπη και εγω απο περιεργεια ρωταω?

  11. #11
    3 χρονια εχω ψυχωση και παιρνω ρισπεριδονη(risperdal)οχι δεν ειχα δευτερο επεισοδιο αλλα οταν μειωσα με τη συμφωνη γνωμη του γιατρου τα φαρμακα κατα πολυ στον πρωτο χρονο γιατι πηγαινα πολυ καλα δεν θελω να θυμαμαι τι περασα σηκωθηκα ενα πρωινο και ειχα τρομερη ανυσηχια οτι θα παθω κατι κακο και αυτο κρατησε τουλαχιστον 4 μηνες και ημουν συνεχεια με αγχολυτικα και στη συνεχεια πηρα και αντικαταθλιπτικα.αυξησα τη δοση και τωρα σε γενικες γραμμες ειμαι μια χαρα και λειτουργικος.παιρνω μια δοση συντηρησης.υπομονη μπορει σε καποια χρονια να γιατρευεται η ψυχωση με βλαστοκυτταρα(αν δεν ειναι ετσι διορθωστε με)αλλα και να μην γιατρευτει αμα καποιος παιρνει την αγωγη του μπορει να ζησει μια παραγωγικη ζωη.το καλο ειναι οτι δεν ειναι απειλιτικη για τη ζωη του ανθρωπου οπως ο καρκινος που ειναι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    δηλαδη εγω που εκανα αποπειρα ποσα χρονια θα τα περνω? απο παρενεργειες τι λενε τα χαπια που περνεις? η ψυχωση σιγουρα δεν ειναι καρκινος αλλα εγω τη
    θεωρω μαζι με τον διαβητη απο τις χειροτερες αρρωστιες.

  13. #13
    δεν ξερω ποσα χρονια πρεπει να τα παρεις ,αυτο θα το μαθεις απο το γιατρο σου.τωρα για τις παρενεργειες ειναι η μειωση της σεξουαλικης επιθυμιας.πριν παρω τα χαπια ηθελα πολυ το σεξ,τωρα και να περασει καιρος αντεχω χωρις αυτο.αυτο κυριως ειναι σε μενα.και οτι παχαινεις ευκολα αν τρως λιγο παραπανω.αυτα

  14. #14
    mamra συνεβει κατι και επαθες ψυχωση γιατι την επαθες σχετικα μεγαλος ή ετσι ξαφνικα το επαθες?

  15. #15
    σχετικα μεγαλος σε σχεση με τους περισσοτερους αρρενες που την παθαινουν κυριως μεταξυ 18 και 25 ετων

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 21-02-2018, 06:09
  2. Μήνυμα τροποποιημένο από τη διαχείριση
    By STORM LORD in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 06-08-2012, 19:02
  3. Αθλητισμός και ανθρωπος
    By O_Synestalmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2012, 09:10
  4. ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΑΠΟΠΕΙΡΑ Νο 2
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 28-07-2008, 14:09
  5. απόπειρα αυτοκτονίας
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 83
    Last Post: 25-11-2007, 00:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •